Groenendijk Microfilm Scanservice De tijdvoor verandering? Tijd voor Restauratie-atelier De Tiendschuur ARCHIEFSERVICE NEDERLAND ...ALS HET ECHT OM KWALITEIT GAAT zA Boekverfilming Zi Boekscanning Df Fotoscanning kleur/zwart-wit zA Negatiefscanning ZA Diascanning Ci Documentverfilming Q' Documentscanning Zi Groot formaat verfilming Cf Groot formaat scanning zA Microfilmscanning Zi Microfichescanning Zi Microfilmafdrukken zA Plotten CAD-bestanden op microfilm gen) bewaard blijven, want juist op het individuele niveau worden de beslissin gen genomen die laten zien hoe een samenleving denkt en handelt. Het CAZ-archief is al enkele keren gebruikt. Sinds het ontstaan van het Moluks Historisch Museum hebben men sen van dat museum of daaraan gelieerd het archief intensief gebruikt voor artike len, boeken en tentoonstellingen. Eerder werd al de kunsthistoricus Akihary genoemd, daarnaast moeten de beide directeuren worden genoemd: Smeets en Manuhutu.4 Hun werk betrof onder andere de organisatie van de opvang en de woonoorden. Lucassen en Kobben hebben gebruikgemaakt van het archief voor een studie naar de onderwijssituatie van Molukkers.5 Zelf heb ik het archief in de jaren negentig intensief gebruik voor een onderzoek naar de nationalistische beweging onder Molukkers in Neder land.6 Het CAZ-archief wordt nog volstrekt onvoldoende gebruikt. De gebruiksmoge lijkheden van het CAZ-archief zijn hier boven tussen de regels door al min of meer aan de orde gekomen. Het archief geeft niet alleen inzicht in de Molukse geschiedenis, maar ook in de manier waarop in Nederland in het pre-minder- hedenbeleidtijdperk met migranten werd omgegaan. De gedetailleerdheid van het archief, ervan uitgaande dat ook de per soonsdossiers bewaard blijven, biedt de mogelijkheid dat onderzoekers het archief niet alleen gebruiken voor het vinden van feiten. Het zijn juist de details die onderzoekers in staat zullen stellen zich een levend tijdsbeeld te vor men over de CAZ-periode. Het doorlezen van de verschillende regels waaraan Molukkers zich moesten houden, de toon in een brief ('hoe durft u de beslis sing van de inspecteur, een gestudeerd man, in twijfel te trekken'), de vernede rende verzoeken om je eigen zoon opnieuw in je eigen huis te mogen laten wonen, moeten onderzoekers in staat stellen zich te verplaatsen in de tijd. Geen enkele bron kan op zichzelf staan, ook archieven niet. Er zijn meerdere bronnen die in combinatie met het CAZ- archief geraadpleegd kunnen worden. Om te beginnen is het nog steeds moge lijk om Molukkers die de CAZ-periode hebben meegemaakt te interviewen, dan wel om interviews met hen te beluisteren in het audio-archief van het Moluks Historisch Museum. Daarnaast zijn er enkele relevante archieven die gecombi neerd kunnen worden met het CAZ- archief. De belangrijkste zijn die van het ministerie van Koloniën en zijn opvolger het ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen (MINUOR) die bij het ARA liggen. Het archief van het ministerie van Defensie, onder wiens ver antwoordelijkheid de Molukse militairen in Indonesië en tijdens hun overkomst vielen, is een derde belangrijk archief. Aan Molukse zijde is het archief van het Moluks Historisch Museum belangrijk. Daar vindt men niet alleen de beschei den van enkele Molukse belangenorgani saties en Molukse leiders, maar ook van de belangrijkste Nederlandse sympathi santenorganisatie 'Door De Eeuwen Trouw' en een uitgebreide bibliotheek met allerlei tijdschriften die in de jaren vijftig en zestig door Molukse en Nederlandse organisaties werden uitgege ven. Daar zijn ook de verschillende jaar gangen van het CAZ-orgaan Pertemuan te lezen. Tot slot is het zinvol erop te wijzen dat het CAZ weliswaar verantwoordelijk was voor het weizijn van de Molukkers in Nederland, maar dat lokale archieven vaak nog extra informatie hebben.7 In 1992 bezocht ik bij toeval het gemeente archief van Steenwijkerwold. In deze gemeente bevond zich in de eerste helft van de jaren vijftig het Molukse woon oord Beenderibben. In dat gemeentear chief trof ik een 'Dossier Ambonezen' waarin uit de doeken werd gedaan welke problemen er bij de invoering van de zelfzorgregeling in 1956 ontstonden. Maar ook een circulaire van de Commis saris van Ambonezen Zorg uit 1953. Hij wijst daarin op afbakening van verant woordelijkheden en stelt uitdrukkelijk dat het woonoord geen openbaar terrein is en direct onder het gezag van het CAZ valt. De burgemeester en politie mogen er niet optreden, tenzij hen door de kampbeheerder om assistentie is gevraagd.8 Het was een andere tijd en we mogen van geluk spreken dat in het archief materiaal in detail wordt bewaard. Recent is het Moluks Historisch Museum gestart met een grootschalig onderzoek naar de geschiedenis van de Molukse bevolkingsgroep in Nederland. Het zou vreemd zijn als nu het niet hele CAZ- archief, dus inclusief de persoonsdos siers, bewaard zou blijven. Een perfectere match met andere historische bronnen en interviews is er niet te bedenken. burengerucht Papierconservering. Archiefmateriaal verkeert vaak in een slechte staat. In veel gevallen zijn archiefstukken openbaar. Om de culturele nalaten schap van onze voorouders veilig te stellen is restauratie en conservering noodzakelijk. De papierafdeling van restauratie atelier De Tiendschuur restaureert o.m. boeken, charters, hand schriften, leren banden, kaarten en prenten. Kunstobjectenrestauratie. Beschadigde kunstobjecten kun nen ook worden gerestaureerd. De soorten te behandelen objecten kunnen sterk variëren: litho's, foto's, schilderijen, zeefdrukken, keramische objecten en sculptu ren. De behandelingen zijn uiteen lopend. Ze betreffen bijvoorbeeld reiniging, reconstructie, bedoeken en retoucheren. Calaniiteitenbehandeling. In geval van calamiteiten kunt u 24 uur per dag een beroep doen op de Tiendschuur. Bij snel ingrijpen kan vocht- en roetschade worden geminimaliseerd. Invriezen stopt het schadeproces. Vocht onttrekken aan objecten kan met onze vacuümvriesdroog apparatuur, welke een capaciteit heeft van 20 m3. Reukschade kan behandeld worden met de ozonisator. Restauratie-atelier "De Tiendschuur" Edisonweg 50D, 2952 AD Alblasserdam Tel.: 078-6931300 Fax: 078-6931123 E-mail: gms@groenendijk.net Website: groenendijk.net Mogelijke gebruikswijzen en combinatie met andere archieven Grotere woonoorden beschikten over een eigen lagere school. Hier brengt inspecteur Hogewoning een bezoek aan de klas van juf Brouwer in woonoord IJsseloord (Capelle aan de IJssel), 7 maart 1958. Fotoarchief Moluks Historisch Museum. Fridus Steijlen is indonesianist bij het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde (KITLV). Ik dank Henk Libretto, Wim Manuhutu, Mariet Peeters en Henk Smeets voor hun commentaar bij een eerdere versie van dit artikel. 2. Libretto, H., Inventaris van het archief van het Commissariaat van Ambonezenzorg (1924) 1952- 1970. Den Haag: Ministerie van VWS. 3. Akihary, H., 'Van Almere tot de Zwaluwenburg. Molukse woonoorden in Nederland.' In: W. Manuhutu H. Smeets (red.), Tijdelijk verblijf. De opvang van Molukkers in Nederland, 1951. Amsterdam: De Bataafsche Leeuw, 1991, pp 40-73. 4. Manuhutu W. H. Smeets (red.), Tijdelijk verblijf. De opvang van Molukkers in Nederland, 1951. Amsterdam: De Bataafsche Leeuw, 1991. Smeets, H„ Een kwestie van organisatie. Organisatie van het Molukkersbeleid en Molukse zelforganisatie. Utrecht: Moluks Historisch Museum, 2001. 5. Lucassen, L. A.j.F. Kobben, Het partiële gelijk. Controverses over het onderwijs in de eigen taal en cultuur en de rol daarbij van beleid en wetenschap. Amsterdam/Lisse: Swets Zeitlinger, 1992. 6. Steijlen, F. RMS van ideaal tot symbool. Moluks nationalisme in Nederland, 1951-1994. Amsterdam: Uitgeverij Het Spinhuis, 1996. 7. Zie bijvoorbeeld Berhg, G. van den, Wyldemerck. Kamp voor Islamitische Molukkers. Ridderkerk: Eigen beheer, 1994 en Ewalds, S., Molukkers in Venray: 40 jaar Venray, 25 jaar wijk, 15 jaar stichting. Venray: Stichting Batu Badaun, 1994. 8. Steijlen 1996: p 253 noot 10. Ik kwam deze brief overigens niet in het CAZ-archief zelf tegen. augustus 2002 archievenblad Kapelaan Poellplein I 5046 GV TILBURG Tel: (013)536 83 55 Fax:(013)53647 56 advisering projecten trainingen detachering document- en workflow management Dukatenburg 90-25a te Nieuwegein Postbus 7102,3430 JC Nieuwegein Tel. 030-2724235, Fax 030-2716900 Internet: www.archiefservice.nl E-mail: secretariaat@archiefservice.nl

Archievenblad | 2002 | | pagina 11