Restauratie- A telier N. V. Van Bilsen Consultancy http://www.geac.be http://www.geac.nl voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament boeken in leer en perkament charters en zegels prenten en tekeningen kaarten en affiches massaconservering vrijblijvende offertes vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade: 00 32-4 520 134 71 Kempenlaan 20 2300 Turnhout (Antwerpen) Telefoon: (0032) 014-552948 E-mail: restauratie.atelier@belgacom.net Dé specialist voor document- en workflowmanagement - Archiefbewerking - Advisering - Interim- en Project management - Detachering - Opleiding Voor meer informatie: www.vanbilsenconsultancy.nl Ons adres: Nussestraat 10 6082 AS Buggenum tel:, 0475 510044 fax: 0475 510075 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl de praktijk 17 draait op alle één cliënt voor standaard servers flexibele database formaten uitgebreide alle modules gebruiks- vriendelijk zelf definieerbare zoekmogelijkheden indexen Geac NV Genèvestraat 6, bus 7 1140 Brussel België Tel.: +32 (0)2 727 7811 Fax: +32(0)27277812 E-mail: info@geac.nl Geac Benelux BV Postbus 2067 5202 CB 's-Hertogenbosch Nederland Tel.: +31 (0)73 624 34 00 Fax: +31 (0)73 624 34 05 E-mail: info@geac.nl dus 'deltaveilig' zijn, dient dit wel genu anceerd te worden. Deltahoogte betekent volgens Rijkswaterstaat dat deze dijken statistisch gezien maar één keer in de 4000 jaar kunnen doorbreken, maar dat kan ook volgend jaar zijn. Zonder specia le maatregelen een onaanvaardbaar risico voor de berging van onvervangbaar cul tureel erfgoed. Om dit risico af te dekken zijn alle toegangen tot de depots - zowel de hoofdtoegangsdeuren, de deuren in het noodtrappenhuis en het toegangs luik tot de boekenlift - niet alleen brand werend, maar ook waterkerend uitge voerd. Als ware duikbootdeuren worden zij bij het afsluiten met een draaiwiel door middel van een speciale vergrende ling waterdicht in de rubber sloffen in de sponning getrokken. Buiten kantooruren zijn al deze waterkerende toegangen altijd dicht. Omdat deze brandwerende en waterke rende deuren zeer zwaar zijn, kunnen zij tijdens openingsuren niet gebruikt wor den om onbevoegden buiten de depots te houden. Daarom zijn, eveneens conform de eerdergenoemde regeling, pal achter deze deuren beveiligde inloop(schuif)- deuren aangebracht als toegangsbeveili ging. Deze deuren zijn eveneens met een medewerkerspasje te openen, alleen zijn in dit geval uit veiligheidsoogpunt niet alle medewerkers geautoriseerd, maar alleen diegenen die voor hun werk struc tureel in de depots moeten zijn. Er is mede voor deze beveiligde door loopdeuren gekozen omdat bezoekers via het trappenhuis of de lift niet alleen de studiezaal maar ook de hieronder gelegen depots kunnen bereiken. Uit oogpunt van kostenbeheersing is besloten de ver ticale infrastructuur in de nieuwbouw (trappen en lift) niet te verdubbelen. Er is dus geen scheiding aangebracht tussen diensttransport en de route naar de stu diezaal. Door de beveiligde doorloopdeu ren hoefden wij geen afsluitbare voorzie ningen in het trappenhuis of beveiligde liftstops aan te brengen. Voorzieningen die de eigen medewerkers als hinderlijk zouden kunnen ervaren. Achter de beveiligde schuifdeuren heb ben we een tochtsluis gemaakt met nog een stel schuifdeuren aan de andere kant. Deze deuren staan in zogenaamde 'win- terstand' afgesteld, dat wil zeggen dat de tweede deur pas open kan als de eerste De waterkerende deur van de boekenlift moet aan het eind van elke dag worden dichtgedraaid. dicht is. Hiermee wordt voorkomen dat elke keer dat iemand de depots betreedt er een 'hap' kostbare geconditioneerde en gezuiverde lucht het trappenhuis in vliegt. Dit te meer daar de depots structu reel op overdruk worden gehouden om eventuele besmettingen letterlijk 'buiten de deur te houden'. Extra beveiligd archief (zone 5) Binnen de depots is voor bepaalde zeer privacygevoelige bestanden behoefte aan extra beveiliging. Te denken valt dan bij voorbeeld aan de cliëntendossiers van de Vereniging Kinderzorg. Deze extra bevei liging is gerealiseerd door de stellingen waarin deze bestanden staan te voorzien van een slot op het wiel waarmee de ver rijdbare stellingen verplaatst kunnen worden. Op deze manier ontstaat een afgesloten blok van tegen elkaar aan geplaatste stellingen, waardoor de erin geplaatste bestanden ontoegankelijk zijn geworden. Beveiliging van personen in het gebouw Een belangrijk, misschien zelfs wel het belangrijkste, aspect van veiligheids zorg is de zorg voor de veiligheid van alle op een willekeurig tijdstip in het com plex aanwezige personen. Ten aanzien van het gebouw betekent dit dat er geheel volgens alle bouwvoorschriften in deze gebouwd is. De voorzieningen voor de brandveiligheid, de alarmering ten behoeve van mogelijke ontruimingen en de vluchtroutes zijn in overleg met de brandweer aangebracht en ook goedge keurd. Afgezien van een zo veilig mogelijk gebouw dient de veiligheidszorg ook in de organisatie ingebed te zijn. Hiertoe is door en onder verantwoordelijkheid van het hoofd bedrijfsvoering een veilig heidszorgplan opgesteld en een bedrijfs- hulpverleningorganisatie opgezet. Deze organisatie is zodanig bemenst dat er altijd voldoende goed opgeleide bedrijfs hulpverleners in het gebouw aanwezig zijn. De op korte termijn geplande oefe ningen zullen moeten uitwijzen of deze schone theorie in de praktijk ook werkt. De beveiligingspasjes die alle medewer kers en vrijwilligers hebben zijn tevens onderdeel van het aanwezigheidssys teem, waardoor in geval van ontruiming altijd bekend is wie van hen zich in het pand bevinden. De medewerkers zijn in zo'n geval verantwoordelijk voor hun eigen bezoekers en de medewerkers op de studiezaal voor de daar aanwezige bezoe kers. Op één specifieke plek in het gebouw zijn hierbuiten nog voorzieningen getroffen voor de veiligheid van een speciale cate gorie medewerkers, de archiefassistenten achter de receptie. Onder de balie is een drukknop van een zogenaamd 'overvala- larm' geplaatst, dat alarm geeft op de altijd bemenste studiezaal. Dit alarm kan gebruikt worden in situaties dat de mede werker achter de receptie zich door wat voor reden ook bedreigd voelt. Naar aan leiding van een suggestie uit Groningen is toch één camera bij de hoofdtoegang toegepast. Deze camera is zo geplaatst dat op de monitor achter de receptie te zien is wie, buiten kantooruren, aanbelt. Deze voorziening is aangebracht voor het geval er 's avonds bijvoorbeeld een cur sus in het gebouw wordt gegeven. Op het moment dat degene die de cursus geeft bezig is en er iemand aanbelt kan de enige andere persoon in het gebouw ach ter de receptie zien wie er voor de deur staat en in geval van twijfel niet openen of de andere medewerker erbij halen. De waarheid gebiedt te zeggen dat van deze voorzieningen tot op heden geen gebruik is gemaakt. Ik ben mij bewust nogal wat open deuren te hebben ingetrapt en zaken belicht te hebben die bij veel andere organisaties ook gemeengoed zijn. Ik hoop echter dat dit korte algemene overzicht over 'hoe wij het in Zeeland aangepakt hebben' toch enig nut zal hebben als referentieka der voor de collega's die in het kader van verbouwingen of nieuwbouw met deze materie geconfronteerd worden. Roelof Koops is directeur van het Zeeuws Archief te Middelburg. maart 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 8