de praktijk Zeeuws Archief Door de invoering van dit concept is de 'openheid' van organisatie en gebouw signifi cant toegenomen. Om met Confucius te spre ken: 'als men de ramen openzet, komen ook de vliegen binnen'. Er moest dus een nieuw even wicht worden gevonden tussen klantvriendelijk heid en veiligheidszorg. Veiligheidszorg heeft twee aspecten: de beveiliging van het gebouw en de inhoud ervan, en dan in het bijzonder het onvervangbare archiefmateriaal, en de beveili ging van personen, zowel medewerkers als bezoekers. Bij de opzet van de beveiliging van het gebouw zijn wij uitgegaan van beveiliging via zonering. Wij hebben-ervoor gekozen deze zone ring in hoge mate parallel te laten lopen met de opvang van de bezoekers binnen de bovenge noemde drie dienstverleningsniveaus. Overi gens zijn de genoemde beveiligingszones alleen tijdens openingsuren functio neel. Buiten openings- en kan tooruren is de beveiliging gere geld door middel van een bevei ligde buitenste 'schil', gevormd door de buitengevels van het complex, en door middel van inwendige ruimtelijke beveili ging. De in de gevels aanwezige deuren zijn van contactbeveili ging voorzien. Verder is het gehe le complex inwendig, ongeacht de zonering, van ruimtelijke detectoren voorzien. De eerste indeling die in de beveiliging is aange bracht is een beveiligingsscheiding tussen het nieuwbouwgedeelte (publieksfuncties en de pots) en het oudbouwgedeelte met alle overige functies. De bedoeling hiervan is om bij een activiteit buiten kantooruren in één van de publieksruimten niet noodzakelijk het gehele redelijk uitgestrekte complex van de beveiliging af te hoeven halen. Tijdens kantooruren (8.00- 18.00 uur) is de beveiliging van de buitenste schil uitgeschakeld, maar is de hoofdtoegang tussen 8.00-8.45 uur en 17.10-18.00 uur afgeslo ten. Met behulp van een pasje kunnen de mede werkers en vrijwilligers wel naar binnen. Vanaf 8.45 uur is de receptie in de ontvangsthal bemenst en om 8.45 uur ontgrendelt de hoofd toegang zich automatisch, zodat de bezoekers het gebouw ongehinderd kunnen betreden. Na 17.10 uur vergrendelt de hoofdtoegang zich weer automatisch en is het pand niet meer zon der pasje te betreden, maar kan men met een ontgrendelingsknop aan de binnenzijde wel nog het pand zelfstandig verlaten. Er is derhalve geen noodzaak de receptie uit oogpunt van toe gangscontrole na 17.10 uur bemenst te houden. De vrije inloopruimten (zone 1) Op de hierboven geschetste manier kunnen de bezoekers het complex tijdens de openingsuren ongehinderd betreden. Zij betreden dan zone 1, die gevormd wordt door de ontvangsthal met receptiebalie, het aangrenzende archiefcafé met, wanneer het weer het toelaat, vrije toegang tot het bij het archiefcafé behorende terras en de daarachter gelegen vrij toegankelijke archief- tuin. De achterpoort van deze tuin is echter per manent op slot, zodat alle bezoekers ook weer langs de receptiebalie het complex moeten ver laten. Ook de expositieruimte in de middel eeuwse kelders van het oude gebouwdeel maakt onderdeel uit van zone 1. Het is onlogisch en onhandig dat deze expositieruimte een verdie ping lager tegenover de studiezaal en dus eigen lijk al in zone 2 is gesitueerd. Het gevolg hiervan is dat de bezoekers van de expositieruimte niet vrij kunnen doorlopen maar via de receptie doorgeleid moeten worden. Dit is een van wei nige gevallen waar wij gedwongen door huisves ting in een monumentenpand met een aange bouwd nieuwbouwgedeelte niet de meest func tionele indeling hebben kunnen realiseren. De receptiebalie in de ontvangsthal is het 'ver- deelcentrum' van de organisatie. Van hieruit kunnen de bezoekers voor de niet zonder meer vrij toegankelijke zones twee en drie geautori seerd worden. De studiezaal (zone 2) Zone twee, de studiezaal, is toegankelijk nadat de bezoeker in het archiefbeheerssysteem ABS/Archeion is ingevoerd. De kern hiervan is dat de bezoeker zijn personalia opgeeft, zich éénmalig bij de uitreiking van de bezoekerspas legitimeert, en daarna toegang heeft tot de stu diezaal. Bij elk vervolgbezoek wordt alleen de 14 de praktijk pas getoond en door middel van het pas nummer het (vervolg)bezoek geregis treerd. Heeft iemand bij de uitreiking van de bezoekerspas geen legitimatie bij zich, dan krijgt hij of zij toegang voor die dag met de verplichting bij een vervolgbe zoek alsnog een legitimatiebewijs te tonen. Het feit dat men in ABS/Archeion geregi streerd is, autoriseert de bezoeker tevens voor het aanvragen van archiefstukken. In het DIVA-project 'bezoekerskaart' wordt een systeem uitgewerkt met een meer sophisticated aan ABS/Archeion gekoppelde landelijke bezoekerskaart, voorzien van pasfoto en mogelijk van een chip met daarin opgeslagen per soonsgegevens. Deze kaart zal enerzijds de beveiliging rond de uitlening van ori ginelen op een hoger plan brengen dan met huidige bezoekerskaarten mogelijk is en anderzijds voor de bezoekers het voor deel hebben dat zij voor heel Nederland maar één bezoekerskaart nodig hebben in plaats van het huidige 'kwartetspel'. Tevens geeft de nieuwe bezoekerskaart de mogelijkheid door te groeien tot een 'echte' landelijke (archief/klantenkaart, zoals wij die kennen van allerlei bedrij ven en grote commerciële instellingen. Voor nadere informatie over het beveili gingsaspect van deze landelijke bezoe kerskaart verwijs ik naar de website van DIVA: www.divakoepel.nl. In Zeeland hebben wij er vanuit het oog punt van publieksvriendelijkheid voor gekozen de handbibliotheek in open opstelling op de grote studiezaal te plaat sen. Om ervoor te zorgen dat de boeken alleen daar geraadpleegd worden en niet ongeautoriseerd deze ruimte verlaten, hebben wij in samenwerking met de Zeeuwse Bibliotheek naast het VUBIS- catalogussysteem ook de uitleen en beveiligingsmodulen van dit systeem ingevoerd. De consequentie van deze beslissing was wel het handmatig beveili gen van alle daar geplaatste boeken en het plaatsen van een lelijk beveiligings poortje bij de uitgang van de studiezaal. Uit de reacties van onze bezoekers mer ken wij dat deze open opstelling zéér gewaardeerd wordt. Dit systeem maakt het ook mogelijk andere zelfbedienings bestanden zoals gekopieerde dtbl-regis- ters, tienjarige tafels etcetera te beveili gen tegen ontvreemding. Naast deze beveiligingsmaatregelen is het informatiecentrum met opzet midden in de zaal gesitueerd met uitzicht naar alle kanten, zodat van daaruit niet alleen optimale dienstverlening mogelijk is maar ook optimaal toezicht kan worden gehouden. Bewust hebben wij ervoor gekozen toezicht en beveiliging niet door middel van camera's te regelen. Enerzijds vinden wij de uitstraling ervan uiterst klantonvriendelijk en heeft het ten aan zien van bezoekers die te goeder trouw zijn geen toegevoegde waarde en ander zijds blijkt uit de praktijk dat camera's voor bezoekers die te kwader trouw zijn nauwelijks een hinderpaal vormen, zodat er een soort schijnbeveiliging wordt gecreëerd. Alleen onzichtbaar aange brachte camera's, die ook nog op gezette tijden verplaatst kunnen worden, heb ben een toegevoegde waarde voor de beveiliging, maar dan is het kostenplaat je een beletsel. Ook de invoering van stu diecabines, die in navolging van het bibliotheekwezen bij archiefdiensten steeds vaker worden gecreëerd, wijs ik ten principale af, omdat deze vorm van service aan de zogenaamde 'wetenschap pelijke' onderzoeker goed toezicht onmogelijk maakt. Verstandiger is het mijns inziens bij de indeling en inrich ting van de studiezaal erin te voorzien dat er 'als vanzelf' een stiltegebied ont staat dat tegemoet komt aan de wens van de meer 'wetenschappelijke' onderzoeker naar rust. De kantoorruimten (zone 3) De kantoorruimten zijn in het oude acht- tiende-eeuwse Van de Perrehuis onderge bracht. In de eerdergenoemde beveili gingsafscheiding tussen oud- en nieuw bouw zijn in de zijgevel van het Van de Perrehuis drie doorgangen 'geprikt', die van beveiligde deuren zijn voorzien. Alle medewerkers en vrijwilligers hebben een pasje, hetzelfde waarmee de hoofdtoegang betreden kan worden voor 8.45 uur, waar mee zij ook hier vrije toegang hebben. Bezoekers van medewerkers in het kan toorgedeelte melden zich net als de stu diezaalbezoekers bij de receptiebalie en geven daar aan met wie zij een afspraak hebben, wie zij willen spreken. De betreffende medewerker komt zijn bezoe kers halen in de hal. Zijn het personen die regelmatig komen en het complex kennen dan kan vanachter de receptieba lie, nadat de medewerker gebeld is, de beveiligde deur naar het kantoorgedeelte worden ontgrendeld, zodat de bezoeker zelf de betreffende medewerker kan opzoeken. Gezien deze toelatingsproce dure en de niet al te grote bezoekers stroom voor de medewerkers in het kan toorgedeelte hebben wij vooralsnog geen bezoekersregistratie, inclusief het uitrei ken van een bezoekerspas, voor deze categorie bezoekers geïntroduceerd. De depots (zone 4) De depots zijn geheel conform de Regeling bouw en inrichting archief ruimten en archiefbewaarplaatsen, zoals die uiteindelijk in 2001 is vastgesteld, ontworpen en gebouwd. Dit houdt in dat er onder andere voldoende voorzienin gen zijn getroffen tegen brand- en overs tromingsgevaar en gezorgd is voor een goede klimaatbeheersing en luchtzuive ring. Gezien de gekozen locatie in de binnen stad van Middelburg wil ik een aantal aspecten voor de Zeeuwse situatie nader toelichten. Omdat de depots drie lagen diep de grond insteken en daardoor negen meter in het grondwater 'staan', is de stalen damwand die ten behoeve van dé bouw put is geslagen blijven staan en zijn alle damwandplaten dichtgelast. Hier tegen aan zijn de betonnen constructiewanden gestort. Doordat beton goed 'hecht' op staal ontstond er een hechte verbinding tussen beide. De betonnen wanden zor gen voor constructieve stevigheid en de stalen wand zorgt voor de in verband met de voorgeschreven klimaatcondities noodzakelijke dampdichtheid. Hoe dik je een betonnen wand ook maakt, er zal altijd vochttransport ontstaan als er geen dampdichte laag aan wordt toegevoegd. Ondergronds bouwen in een provincie als Zeeland, die vrijwel geheel onder NAP ligt, geeft ook speciale problemen. Alhoewel de dijken van het eiland Walcheren op deltahoogte zijn en wij I 15 De ontvangsthal met de receptiebalie. (Foto's Leo Hollestelle) Beveiliging in het Zeeuws Archief Door Roelof Koops* De veiligheidszorg bij het Zeeuws Archief is geënt op het in het nieuwe gebouw en in de nieuwe organisatie ingevoerde frontoffice-concept. Dit con cept laat zich samenvatten in een 'naar voren geor ganiseerde instelling' in een open en transparant gebouw. Binnen dit concept hebben wij gekozen voor een inrichting van de dienstverlening in drie niveaus, een 'eerstelijnsopvang' vlak achter de bezoekersingang, 'een tweedelijnsopvang' in de studiezaal en een 'derdelijnsopvang' in de spreek kamer bij de studiezaal. Voorzover van toepassing corresponderen de veiligheidszones met deze niveaus. Beveiliging van het gebouw en de inhoud archievenblad maart 2002 De studiezaal. Beveiligingspoortjes gaan helaas ook wei eens af als er niets aan de hand is. maart 2002 archievenblad I

Archievenblad | 2002 | | pagina 7