ONDERBEZET OP D1V-GEBIED? Digitalisering van elk denkbaar origineel aadsbenoeming gemeentearchivaris /D isfJjCo nsult MêêêsÊ^JÊÊ PICTURA IMAGINIS Het vervullen van (tijdelijke) vacatures op het gebied van DIV is een arbeidsintensieve en prijzige aangelegenheid. DisConsult neemt deze zorg van u over. Wij hebben ja renlange ervaring in het detacheren, werven en selecteren van gekwalificeerd en gemo tiveerd DIV-personeel. Detachering DisConsult heeft personeel in dienst - uitvoerend, staf en management - waarover u voor kortere of langere tijd kunt beschikken. Werving en selectie DisConsult beschikt over specialistische kennis voor werving en selectie en beschikt over een uitgebreid netwerk. Hierdoor kun nen wij snel en doeltreffend een kandidaat selecteren die past in het door u geschetste profiel. Meer weten? Als u meer wilt weten over onze diensten, belt u dan met DisConsult, telefoon 079 - 342 95 09. Wij kun nen u dan van alle informatie voorzien. DOCUMENT MANAGEMENT KENNIS MANAGEMENT WORKFLOW MANAGEMENT DIOR-OPLEIDINGEN CiTyhouse, Engelandlaan 174, 2711 DW ZOETERMEER, Telefoon 079 - 342 95 09, fax 079 - 342 59 46, www.disconsult.nl, e-mail: info@disconsult.nl digitaal procédé database als vervanging van de ladenkast juridische zaken Het gewijzigd voorstel van wet inzake dualisering van het gemeentebestuur, zal de gemeenteraad duidelijker tegenover het college van B en W positioneren.1 De raad krijgt, net als in de landelijke politiek het geval is, het recht van initiatief, het recht van amendement, het recht van interpel latie en het recht van enquête. De raad benoemt een eigen griffier en kan deze griffiefunctie naar behoefte uitbreiden. De voornaamste functie van deze en andere wijzigingen, die een plaats zullen krijgen in de Gemeentewet, is het aantrekkelijker maken van de lokale politiek.2 Tot die scheiding van bevoegdheden behoort dat het college van burgemeester en wethouders de ambtenaren van de gemeente benoemt, met uitzondering van de door de raad aan te stellen griffier en de eventueel bij de griffie werkzame ambtena ren. Bovendien kan de raad een rekenka mer instellen. Ook de functionarissen van die rekenkamer worden vervolgens dooi de raad benoemd. Het is de uitdrukkelijke bedoeling van het wetsvoorstel, dat de thans door de raad benoemde ambtenaren voortaan be noemd worden door het college van bur gemeester en wethouders. Voor de functie van gemeentesecretaris wordt dit recht streeks geregeld in het wetsvoorstel. Ten aanzien van ambtenaren die op grond van speciale wetten door de raad worden benoemd, dienen die speciale wetten in die zin veranderd te worden. Vooruit lopend daarop is in artikel VI opgenomen, dat door de raad aangestelde ambtenaren met ingang van de datum van inwerking treding van de wet, geacht worden te zijn aangesteld door het college van burge meester en wethouders. De sinds de Archiefwet 1918 verplicht voorgeschreven raadsbenoeming van gemeentearchivarissen zal hiermee ophou den te bestaan. Deze verplichting heeft in het verleden tot de nodige misverstanden aanleiding gegeven. Lange tijd werd op grond daarvan aangenomen dat de gemeentearchivaris niet hiërarchisch ondergeschikt aan de gemeentesecretaris zou kunnen zijn. De archivarissen bena drukten met name dat hiërarchische ondergeschiktheid strijdig zou zijn met de eveneens wettelijk voorgeschreven toe zichthoudende functie op de archiefbe scheiden die nog niet naar de archiefbe waarplaats zijn overgebracht. In 1979 wer den zij nadrukkelijk gesterkt in die opinie, toen bij koninklijk besluit een besluit van de gemeenteraad van Goes werd vernie tigd, waarbij de gemeentearchivaris in de ambtelijke hiërarchie werd opgenomen.3 De onzekerheid over de zelfstandige posi tie bleef niettemin aanwezig, met name omdat organisatieveranderingen in vele gemeenten in toenemende mate een einde leken te maken aan die zelfstandige posi tie. Veel archivarissen bleken te worstelen met de onduidelijkheid in deze. In enkele gevallen klemden archivarissen zich bij rechtspositionele conflicten zo vast aan de veronderstelde bijzondere positie, dat dit uiteindelijk leidde tot een voortijdig ver trek. De Landelijke Kring van Gemeente- en Streekarchivarissen verzocht daarom de Nijmeegse hoogleraar staats- en bestuurs recht Hennekes om advies. Hij stelde klip en klaar dat de Archiefwet geen formeel beletsel vormde om de gemeentearchivaris voor alle rechtspositionele aspecten ge woon in te passen in de ambtelijke hiërar chie. Bepalend was dat hij daarbij zijn wet telijke taak zou kunnen uitoefenen zonder dat een ambtelijke functionaris hem daar in opdrachten zou geven. Dit advies leidde onder gemeentearchivarissen snel tot een beter begrip van hun positie binnen de gemeentelijke organisatie.4 Op dit moment is een gemeentearchivaris die niet ingepast is in de ambtelijke hiërar chie eerder uitzondering dan regel. Het enkele feit dat benoemingen van gemeen tearchivarissen in de toekomst door het college van burgemeester en wethouders zullen gebeuren brengt op zich overigens niet direct wijziging in de huidige organi satorische positie van de gemeentearchiva ris. De kans dat hij in de toekomst onder deel wordt van een gemeentelijke sector of dienst, wordt met het verdwijnen van de verplichte raadsbenoeming wel nog groter dan voorheen. De verplichte raadsbenoeming is tot stand gekomen in een tijd waarin zorg voor het cultureel-historisch archief nog nauwelijks op de agenda stond. Het was toen functio neel om de bijzondere positie van de gemeentearchivaris te accentueren door een verplichte raadsbenoeming. In latere archiefwetten is die figuur als vanzelf over genomen. Die bijzondere positie heeft overigens ook in sommige gevallen de aanstelling van gemeentearchivarissen belemmerd, in enkele kleinere gemeenten is het in het verleden een lastig te nemen hobbel gebleken. Men zat niet te wachten op veronderstelde pretenties van een toch al als apart ervaren functionaris. De op handen zijnde wijziging in de wijze van benoeming van de gemeentearchiva ris zal geen grote beroering teweeg bren gen in het lokale archiefwezen. De veran deringen in de ambtelijke positie van gemeentearchivarissen in de afgelopen 25 jaar hebben de gestage verbetering in de kwaliteit van de archivistische infrastruc tuur niet in de weg gestaan. Uiteindelijk past daar ook bij, dat de gemeentearchiva ris zich niet onderscheidt door zijn wijze van aanstelling, maar uitsluitend door de wijze waarop hij zijn bijzondere ambt uit oefent. 3 Stb. 1979, 431. 13 gidsdia «boek prent aquarel foto affiche schilderij gravure prent handschriften postzegel lapdfaa»^ verzameling boek aquarel muntproductfo*' H postzegel vy JHR glasdia bc'' »5JMr 3D objec- jM schilder: 3Ü verzaifi rW glasd DIGITALISERING VAN BEELDARCHIEVEN BV Het zoeken, tevoorschijn halen en bekijken van beelden of teksten in archieven is vaak een tijdrovende operatie. We willen snel en doeltreffend over de gevraagde informatie beschikken en dan ook nog het liefst vanaf de plek waar het ons het beste uitkomt. Wij van Pictura imaginis hebben een digitaal procédé ontwikkeld waardoor dat mogelijk wordt. Een modern geconserveerd archief is een kostbaar bezit. Niet alleen voor diegenen die er dagelijkse verantwoordelijk heid voor dragen. Veel verschillende doelgroepen moeten er óók hun voordeel mee kunnen doen. De door Pictura Imaginis vervaardigde database van ieder gedigitaliseerd archief ver hoogt de toegankelijkheid voor alle gebruikers enorm. Zoeken is eenvoudiger, gaat veel sneller en het oproepen van gevonden informatie is opeens een peulenschil. Digitale beelden ziet u 4x groter in topkwaliteit op uw scherm dan het origineel. advisering, implementatie en trajectbegeleiding publicatieprojecten (internet, drukwerk) database toepassingen de hoefsmid 13-1851 PZ Heiloo - tel: 072 53 20 444 - fax: 072 53 20 400 - e-mail: info@pictura-imaginis.com Door Charles Noordam* De Wet dualisering gemeentebestuur brengt verandering in de onderlinge verhouding van gemeentelijke bestuursorganen, dat dan uit twee 'kampen' zal bestaan: het college en de raad. Als uitvloeisel daarvan zal de benoe ming van de gemeentearchivaris in de toe komst niet meer gebeuren door de gemeen teraad, maar door het college van burge meester en wethouders. Raadsvergadering van de gemeenteraad van Den Haag. (Foto: Hendriksen/Valk, Den Haag) Misverstanden Charles Noordam is directeur van het Haags Gemeentearchief. EK 2001-2002, 27 751, nr. 10. Dit wetsvoorstel behelst een grondige herziening van de ge meentewet. Dit artikel is eind januari 2002 geschreven. De behandeling van het wetsvoor stel in de Eerste Kamer werd toen voorzien voor 26 februari, de datum van inwerkingtre ding voor 7 maart, de dag na de gemeente raadsverkiezingen. Zie ook: www.vernieuwings- impuls.nl/inhoudimpuls.htm. 2 Eenzelfde dualiseringsoperatie zal plaatsvinden op provinciaal niveau. Deze zal - met enkele afwijkingen - tot eenzelfde bevoegdhedenver deling leiden ais in het gemeentelijk bestuur. 4 Nederlands Archievenblad, 1985, p. 241-246. maart 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 6