Restauratie-Atelier Helmond B.V. SAA verzet zich tegen Bush peie j, od Pilgrimhistorie in een notendop L» voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament boeken in leer en perkament charters en zegels prenten en tekeningen kaarten en affiches massaconservering vrijblijvende offertes vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade 06-575.896.31 Panovenweq 40. 5708 HR HELMOND (NL) Tel: 0492 - 55.39.90 Fax: 0492 - 55.24.42 E-mail: info@restauratie-atelierhelmond.nl Internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Als de kwaliteit belangrijk is, is het verschil snel duidelijk. Onze medewerkers (verspreid over heel het land) hebben een gedegen vakopleiding, jarenlange ervaring in het vakgebied en zijn daardoor op elke plaats binnen uw informatievoorziening direct inzetbaar. Ons dienstenpakket omvat onder meer: detachering consultancy interim-management advisering inventarisatie inhaal-operaties automatisering complete projecten werving en selectie Onze consultanten voorzien u graag van een passend advies ter optimalisering van uw informatievoorziening c.q. interne organisatie. Bel voor informatie of een vrijblijvend gesprek: BuroDenBoer Jan van Renesseweg 4 Postbus 37, 4325 ZG Renesse tel.: 0111 -462024 fax.: 0111-461922 http://www.bdb.nl - E-mail: info@bdb.nl nieuws uit het veld Organisatienaam Naam contactpersoon Adres Postcode Plaats Telefoonnummer Bel mij op voor een afspraak Boogschutterstraat 40, 7324 BA Apeldoorn Postbus 4168, 7320 AD Apeldoorn Tel. (055) 368 95 49 Fax. (055) 542 92 22 www.scheeres.nl verkoop@scheeres.nl UniCompact verrijdbare archiefsystemen. In de afgelopen 39 jaar hebben wij bij zeer veel organi saties ruime ervaring opgedaan bij het oplossen van archiveringsproblemen. Voor u, als verantwoordelijke voor het archief, is het natuurlijk duidelijk dat de authentieke archiefopslagmethodes allemaal één cling gemeen hebben en dat is ruimtebesparing. Echter andere zaken verdienen net zoveel aandacht; in welke uitvoeringen kunnen de stellingen geleverd wor den,wat zcd de invloed zijn op de klimatologische omstandigheden, welke aanpassingen zijn er aan het product gemaakt om beschadigingen van uw archivalia te voorkomen, wat zijn de veiligheidsvoorzieningen bij een verrijdbaar archief enz Kortom, er zijn genoeg aandachtspunten waarbij Scheeres voor u een belangrijke èn adviserende rol kan spelen. Heeft u interesse in onze producten stuur of fax deze bon naar onderstaand adres en informatie wordt u toegestuurd. Het besluit van president Bush om het presidentieel archief gesloten te hou den, heeft ertoe geleid dat een aantal organisaties (waaronder de Society of American Archivists) een gerechtelijke procedure tegen de president is gestart. In de Verenigde Staten geldt een regeling die bepaalt dat twaalf jaar na het presi dentschap het archief van de president van de VS openbaar wordt, de zogenaam de Presidentional Record Act. Een uitzon dering wordt gemaakt voor stukken die de staatsveiligheid in gevaar brengen. President Bush heeft in november vorig jaar een besluit ondertekend, een zoge naamde 'executive order', dat presiden ten en vice-presidenten de mogelijkheid biedt hun veto uit te spreken over de openbaarheid van hun archief. Een groep Amerikaanse organisaties, waaronder de Society of American Archivists (SAA), is een rechtszaak gestart tegen deze maatre gel. Steven Hensen, voorzitter van de SAA, trok in de Washington Post van zondag 16 december 2001 fel van leer tegen het besluit van Bush (zie 207.21.1q8.172/statements/prespapers.asp). Aanleiding voor de commotie is dat in januari 2001 de archieven van president Reagan openbaar hadden moeten wor den. Het Witte Huis heeft toen uitstel gevraagd. Het uitstel is, zo bleek in november, niet gebruikt om een selectie te maken van wat wel en niet openbaar gemaakt moet worden, maar om het voorstel tot afstel te schrijven. In een poging de kritiek van onder ande re wetenschappers, journalisten, archiva rissen en congresleden te smoren, kon digde het Witte Huis half december jl. aan dat alsnog 8000 stukken openbaar gemaakt zouden worden. Dat is slechts een fractie van de 68.000 stukken die de klagers openbaar willen hebben. Zij laten zich niet met een kluitje in het riet sturen en zetten hun rechtsgang voort. Ze menen dat onder druk van hun verzet alsnog tot gedeeltelijke openbaarmaking is besloten en verwachten dat als zij maar volhouden de rest zal volgen. Volg de stand van zaken op: www.citizen.org/pres- sroom en op 207.21.iQ8.172/index.html. Jaargang 56, februari 2002, nr. 2 De invoering van het RIO en BSD als be drijfsvoeringsinstrument bij Rijkswaterstaat. A. Weyers-de Ruiter beschrijft het ver loop van dit invoeringstraject. Wet kenbaarheid publiekrechtelijke beper kingen schept nieuwe registratieve taken voor gemeenten. R.B.M. ten Kroode geeft inzicht in het hoe en waarom van deze wettelijke regeling en de consequenties voor ge meenten. Gevolgen wetsontwerp dualisering ge meentebestuur. P. Ligtelijn interviewt de gemeentese cretaris en de senior beleidsadviseur be stuurlijke organisatie van Nieuwegein over dit onderwerp. Digitaliseren is communiceren! Drs. T. ten Cate over de voortgang van de invoering van het project Digidoc binnen het ministerie van VWS. Het spanningsveld tussen facility manage ment en integraal management. S. Schoen en R. Oosterwijk berichten over de achtergronden en resultaten van deze problematiek. Eind vorig jaar alweer opende Alexander Pechtold, wethouder Cultuur van de Gemeente Leiden, een moderne presentatie over de Pilgrims onder de naam Pilgrim Archives Leiden. Leiden, dat reeds het Leiden American Pilgrim Museum van dr. Jeremy Bangs en de monumentale Pieterskerk, be graafplaats van Pilgrimpredikant John Robinson, binnen zijn poor ten heeft, wil zich met deze mul- timedia-archiefpresentatie meer profileren als Pilgrimstad. De Pilgrims verbleven van 1609 tot 1620 als geloofsvluchtelingen vanuit Engeland in Leiden en behoorden daarna tot de eerste kolonisten van de latere Ver enigde Staten, waarheen zij vanaf de Vliet via Delfshaven vertrok ken en die zij vervolgens onder meer op de Mayflower bereikten. Bronnen over hun Leidse episode bevin den zich in het Gemeentearchief van Leiden. In de stad is nog veel te zien dat aan die tijd herinnerd. Leiden staat bekend als stad van vluchte lingen. De komst van de Pilgrim Fathers naar Leiden heeft bijgedragen aan deze reputatie. Aan het begin van de zeven tiende eeuw werden de Engelse calvinis ten door koningin Elisabeth en vooral door haar opvolger Jacobus 1 vervolgd, het ergst zij die zich van de Anglicaanse staatskerk wilden afscheiden (Separa tisten). Door te vluchten naar Holland hoopten zij te kunnen genieten van de daar heersende relatieve godsdienstvrij heid. Een deel van deze vluchtelingen emigreerde tussen 1620 en 1629 naar Noord-Amerika, als pelgrims. Daar wor den de Pilgrims nu beschouwd als de 'founding fathers' van de Verenigde Staten. Sommige Amerikaanse presiden ten stammen regelrecht van hen af. De Leidse archieven beschikken over een groot aantal akten over de Pilgrims, zowel over degenen die zijn vertrokken als dege nen die zijn gebleven. Een groot deel van de akten is getraceerd, getranscribeerd (van zeventiende-eeuws schrift in modern schrift overgezet) en in een digitale bron nenuitgave opgenomen. Op basis van deze transcripties zijn samenvattingen gemaakt, regesten genaamd, die tevens in het Engels zijn vertaald. De akten zijn voornamelijk afkomstig uit het oud-nota rieel en het oud-rechterlijk archief van de stad. Een en ander is nu on line te raadple gen op www.pilgrimarchives.nl. Het nieuwe Pilgrimcentrum is gevestigd op de histori sche plek Vliet 41-43 in het complex van het Gemeentearchief. maart 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 4