100 jaar Woningwet in Friesland Sportarchieven, de moeite waard! Beeldbank Brugge op internet Verloren archieven terug in Nederland 3D Overzicht van Engelse regionale archieven H Stichting de Sportwereld zet zich in voor het behoud van sportarchieven. Vorig jaar heeft ze, in samenwerking met de KVAN-sectie SPArc, een symposium gehouden dat veel belangstelling trok. Nu verspreidt de Sportwereld de folder 'Sportarchieven. De moeite waard! Beheer van het historisch archief bij sportverenigingen en sport bonden'. De eerste oplage van 20.000 stuks is reeds ver zonden. De vraag is groot en aan een tweede oplage wordt gewerkt. Uit een eerder gehouden inventarisatie is gebleken dat met name archieven van individuele sportverenigingen verloren gaan. Gelukkig bestaan ook hier uitzon deringen. "Sommige verenigingen heb ben hun archief prima op orde," aldus Wilfred van Buuren van de Sportwereld. "Vaak wordt dat door één of meerdere gepensioneerde heren bijgehouden. Maar bij een veel groter aantal verenigin- gen is helemaal geen besef van en aan dacht voor het archief." Archieven van overkoepelende organisaties verkeren in een iets betere staat. Met de folder hoopt de Sport wereld sportverenigingen aan te moedigen tot aan dacht voor hun archief. De folder legt uit waarom spor tarchieven bewaard moeten worden, hoe je dat kunt doen, welke eisen eraan wor den gesteld en dergelijke. Van Buuren verwacht dat archiefbe waar instellingen meer verzoeken krijgen om een archief op te nemen. De folder legt de sportvereniging uit dat die vraag met een wedervraag wordt beantwoord: hoe ziet het archief eruit? Het archief is geen handel in tweedehands papier. Alleen geordende, geïnventariseerde en schim- melvrije archieven komen voor over brenging in aanmerking. De activiteiten van de Sportwereld worden gefinancierd door WVC. Op 22 juni 1901 werd de Woningwet aangenomen. De wet trad in 1902 in wer king. Het Ryksargyf Fryslan (het Rijks archief Friesland) heeft daarom samen met een aantal andere instellingen het initiatief genomen voor een herden kingsmanifestatie die zal bestaan uit een tentoonstelling over de Woningwet en de georganiseerde volkshuisvesting in Friesland, een boek met een overzicht van de bouw van woningwetwoningen in Friesland, aangevuld met enige artike len over de geschiedenis van de volks huisvesting, een lezingencyclus, een edu catief programma voor het onderwijs en een documentaire voor Omrop Fryslan. De start van de manifestaties is gepland op 24 mei 2002. De tentoonstelling duurt tot 21 oktober. De organisatie van het project is in han den van een werkgroep bestaande uit leden van onder meer woningbouwcor poraties, afdeling Monumentenzorg van de provincie Fryslan, de Friese Pers Boekerij en natuurlijk het Ryksargyf. Daar bevindt zich ook het secretariaat. Meer informatie bij: Siem van der Woude, telefoon (058) 2127103, e-mail info@rvksargyf.org. Brugge heeft een initiatief ontwikkeld tot digitale ontsluiting van het fotogra fisch materiaal over de stad. Op de website www.beeldbankbruggg_.be kan men sinds december 2001 de eerste 1000 beelden opvragen, samen met de bijhorende beschrijvingen. Er zijn reeds 10.000 foto's en prentbriefkaarten uit de collectie van het Stadsarchief ingescand. Jaarlijks zullen daar evenveel stuks aan toegevoegd wor den, maar de beelden worden pas vrijgege ven wanneer ook de beschrijvingen eraan gekoppeld zijn. Dankzij de samenwerking tussen de Erfgoedcel Brugge, de Vlaamse overheid, het Stadsarchief Brugge en de firma Pictura Imaginis is er een boeiend resultaat ont staan. Men kan zoeken door vrije tref woorden in te geven of via een hiërarchi sche trefwoordenlijst. Bij beide krijg je als resultaat een overzicht met miniatuurbeel- den. Op deze beelden kun je dan verder klikken, zodat het beeld groter wordt en je de omschrijving van de foto kunt lezen. Het is ook mogelijk foto's te bestellen. Daarnaast is er reeds een kleine interactie met de gebruiker ingebouwd. Soms is de straat niet geïdentificeerd of worden bepaalde personen niet herkend. De bezoeker van de internetsite wordt ver zocht om hier een handje te helpen. Tot op heden is het Stadsarchief de enige partner in de Beeldbank. De Erfgoedcel coördineert de Beeldbank Brugge en in de volgende fasen zullen ook andere stads diensten, Brugse instellingen, archieven en particulieren bij het project betrokken worden. Het is de bedoeling om een gecen traliseerd geheel te krijgen, waarop zoveel mogelijk verzamelingen te consulteren zijn. Men zal dan bij voorbeeld tegelijk in de fotoverzameling van het Stadsarchief en in die van de Monumentendienst kunnen zoeken. Voor het eerst is Nederland erin geslaagd verloren gewaand archief uit de bezettingstijd uit Rusland terug te krij gen. Na zestig jaar krijgen de oorspronke lijke archiefvormers en archiefbewaar plaatsen, onder meer het IISG, het Katholiek Documentatie Centrum, ver schillende exil-uitgeverijen en tal van socialistische organisaties, hun archieven terug. Het betreft archieven die door de Duitse bezetter in 1940-1945 in beslag zijn genomen en na de oorlog door het Rode Leger naar Moskou zijn gebracht. De terugkeer van de archieven werd op woensdag 30 januari bezegeld in het Nationaal Archief i.o., het huidige Algemeen Rijksarchief. Daar worden de archieven eerst nog aan een grondige inspectie onderworpen alvorens ze aan de rechtmatige eigenaar worden terugge geven. Over de vondst in 1992 en de lange weg die gegaan is om de archieven terug te krijgen heeft Eric Ketelaar in het Archievenblad (jrg. 105 (2001), nr. 6) gepubliceerd. De teruggave is het resul taat van de gezamenlijke inspanningen van het Nationaal Archief i.o., het minis terie van Onderwijs, Cultuur en Weten schappen en het ministerie van Buiten landse Zaken. Op 6 december jl. hebben de Russische autoriteiten het eerste deel van het archief, 22 bestanden, overhandigd aan de Nederlandse ambassadeur in Moskou. Vervolgens zijn de 22 archiefbestanden overgebracht naar het Nationaal Archief i.o. in Den Haag. Toen het 40 meter lange archief eindelijk toegankelijk werd voor de experts van het Algemeen Rijksarchief, ontdekten zij bijzondere stukken die sinds het einde van de oorlog verloren waren gewaand. Onder de teruggevonden archieven zijn stukken van het 'geheime archief' van het ministerie van Defensie, het privéar- chief van de Nijmeegse katholieke marte laar Robert Regout (volkenrechtgeleerde en studentenmoderator, opgepakt door de Duitse bezetter omdat hij zijn stem liet horen) en ar chieven van de exil-uitgeverij- en Joseph Bloch en Allert de Lange en enkele katholieke uit geverijen. De 22 teruggegeven archieven zijn in omvang slechts een derde van de 31 archieven die voor teruggave in aanmerking komen. Het omvangrijkste deel, dat dus nog in Rusland ligt, betreft joodse archieven. De inventarisa tie van deze archieven zal vermoedelijk dit voorjaar voltooid zijn. Dan moet er nog een goede gelegenheid gevonden worden om de archieven terug te geven. Want in Rusland gebeurt dat niet zomaar. Internet nieuws Commercieel, dus er moet eerst betaald worden, 'slechts 20,- per maand', maar dan heb je ook wat. Namelijk on line toe gang tot het losbladige Archiefbeheer, Archiefrecht en nog vijftien andere Kluwer-uitgaven, via www.factomedia.nl. Wellicht een goede oplossing voor die verschrikkelijke losbladigen. Nog in ontwikkeling is http://archiefin- specteurs.fol.nl. Enkele georganiseerde - WGA, LOPA1 en de Zwolse Groep - inspecteurs maken er melding van hun activiteiten, de clubsamenstelling en enkele producten die zijn afgescheiden. Dan de VOC, wie doet er niet aan mee? Talloos veel mogelijkheden. De rijksover heid heeft www.voc2Q02.nl. met een heus comité van aanbeveling met 'bekende' onbekende Nederlanders en grote spon sors. www.voc-iaar.nl/voc/index.html is een site die onderhouden wordt door het cul tuurhistorisch organisatiebureau dat lijkt te leven van de VOC. Op de site een aan tal werkende en ook niet-werkende links naar VOC-steden. Wat betreft de niet- werkende links, de officiële start is pas in maart, tegen die tijd zal het allemaal wel in orde zijn. Wat opvalt is dat de kleinste steden, Hoorn en Enkhuizen, hun site het best op orde hebben. Voor een inter nationaal en ook wetenschappelijk over zicht kunt u het beste kijken op: http://www.londoh.com/voclinks.htm. Wat je zoekt over de VOC vind je daar. Begin januari is een overzicht gepu bliceerd met nationale prioriteiten voor Engelse archieven. Het is voor het eerst dat er een totaaloverzicht verschijnt van de behoeften van de negen regionale Engelse overheidsar chieven. Het rapport is opge steld door de Na tional Council on Archives, met bij dragen van de Council for Mu seums, Archives and Libraries; de Public Record Office (nationale archief) en de Society of Archivists (de Engelse KVAN). In het rapport Archives in the Regions: An Overview of the English Regional Archive Strategies wordt geconcludeerd dat 2,2 miljoen euro in de regionale archieven geïnvesteerd moet worden om aan de huidige archiefeisen te kunnen voldoen. De benodigde investeringen verschillen per regio en hebben betrekking op verbe tering van de toegang tot archieven door het instellen van standaarden, trainin gen en de ontwikkeling van ICT-initiatie- ven. Veel aandacht zal ook in Engeland besteed moeten worden aan het behoud van digitale informatie. NIEUWS uithet veld EITE WAARD! beheer van het historisch archief bij sportverenigingen en sportbonden ar Hicfmirm: Een fotograaf op de Brugse Markt, 1891 Ï3 ZL'-ZZ' 53 ^3 n n sa MieflU» 'W.j /<t tS.C4n.Tf Het 27 pagina's dikke rapport is in te zien of te downloaden op http://www.resour- ce.gov.uk/information/policy/oopolstrat.asp. archievenblad maart 2002 maart 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 3