li! Een nieuwe lente, nieuwe archivarissen colofon 14£ 142 144 Agenda L18 Van regels naar kennis 125 \3S Literatuur 144 Agenda 125 Jaarrede 12É Literatuur: Recensies Signalementen 4 noot van de redactie Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de NederlandseVereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar.Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. Redactie Peter van Beek. Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur). Maarten Broek (eindredactie), Marijke de Bruijne, Ralph Dingemans, Harry Hendriks (NVBA), Richard Hermans, Rienk Jonker, Peter Sijnke, Harry Strijkers (NVBA), Hans van derVeen. Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Een jaarabonnement kost dan 140,- (binnenland) en 170,- (buitenland). Ook voor adreswijzigingen en het nabestellen van losse nummers. Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 I I Fax: (0229) 27 04 04. Ontwerp en productie Print Productions BV.Ursem Cover dia© Corbis Stock Market/ William Westheimer Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Deadlines Voor korte berichten: de eerste van de maand voor het Archievenblad van de daaropvolgende maand. Voor langere artikelen: info bij KVAN bureau. INHOUDS 3 Fragmenten van een werkweek Het dagboek van Jan van derToorn 6 Nieuws uit het Veld 10 In memoriam dr.mr. A.T. Schuitema Meijer In memorianrjan van den Broek KVAN Nieuws NVBA Nieuws Binnen- en buitenlandse evenementen 113 Einde aan raadsbenoeming gemeentearchivaris Juridische zaken: Charles Noordam 114 Beveiliging in het Zeeuws Archief De praktijk: Roelof Koops Vaste Rubrieken 3 Fragmenten van een werkweek 6 Ni Nieuws uit het Veld De praktijk: Patricia Böschen, Roelof Braad en Rienk Jonker Column 24 Websites en de Archiefwet De praktijk: Rienk Jonker 27 Niet meer het een, nog niet het ander Audiovisuele archieven: Robert Egeter van Kuyk Archiefopleiding: Marieke de Haan |ZfO Verenigingsnieuws Een collegiaal bezoek aan de National Archives and Records Administration (NARA) in Washington DC Burengerucht: Patricia Böschen Column: Gerrit Verhoeven archievenblad maart 2002 Citaat van de maand 'Jongelieden... (zullen niet) hun zinnen op het archiefwezen zetten. De betrekkingen zijn niet talrijk en de salarissen gering.' (Archivaris A.J. Servaas van Rooijen, 1913). in dit nummer zit weer genoeg stof tot discussie. Gaat er rondom de positie en de taken van de gemeentearchivaris met de nieu we Wet dualisering gemeentebe stuur en de onlangs van kracht geworden nieuwe regelingen niet nogal wat veranderen? De gemeentearchivaris hoeft na 6 maart niet meer door de raad benoemd te worden.Wat zijn de consequenties van de nieuwe regelgeving over toegankelijke en duurzame archieven zonder de handvatten voor de praktische toepasbaarheid? Archivarissen voeren al sinds de invoering van het archiefwezen tweehonderd jaar geleden een blijkbaar niette winnen slag met achterstanden, of positiever: werkvoorraden. Was/is dat te vaak niet ook een slag met achtergesteld worden? Digitalisering, behoud van digitale archieven, gebruik van op houd baarheid geteste materialen, con sequentere archiefinspectie, is dat met name voor de kleinere archiefdiensten niet een nummer te groot? Iedere vakgeno(o)t(e) wordt gekieteld om ideeën te genereren voor het wegwerken van de eeuwigdurende werkvoor- raad en het behoud van het digita le erfgoed. De klant is koning. Die moet snel, goed en digitaal bij de archieven kunnen. Daarom is er bij elke archiefdienst wel een team of medewerker fulltime aan de slag met een of andere vorm van automatisering, digitalisering of de internetsite. Maar de pro blemen vragen in onze tijd om een meer krachtdadige aanpak. Volgens staatssecretaris Rick van der Ploeg (op het congres van 24 januari jl.) kan dat alleen als de kleinen meedoen met de groten, er veelvuldig wordt samenge werkt dus. En... er kennis wordt ontwikkeld. Een goede gedachte. Maar het omzetten ervan kost een aardige schop geld. Kennis is duur.Worden we hier niet weer (of nog steeds) met hetzelfde pro bleem opgezadeld dat collega Servaas van Rooijen - zie citaat van de maand - al in 1913 signal eerde? Roelof Braad Door Patricia Böschen, Roelof Braad en Rienk Jonker Op 24 januari jl. vond in Den Haag het congres 'Behoud van informatie' plaats. Tal van sprekers gin gen in op de gevolgen van de invoering van drie nieu we regelingen voor het archiefwezen. maart 2002 archievenblad Door Roelof Koops Bij de beveiliging van het Zeeuws Archief in Middelburg is gezocht naar een evenwicht tussen klantvriendelijkheid en veiligheidszorg. Directeur Roelof Koops beschrijft hoe men de zaken heeft aan gepakt. Van regels naar kennis Door Marieke de Haan Het archiefveld heeft er negen nieuwe vakgenoten bijgekregen. De eindscripties van de afgestudeerden aan de opleiding Informatiedienstverlening en -mana gement aan de Hogeschool van Amsterdam worden op een rij gezet. Een collegiaal bezoek aan de National Archives and Records Administration (NARA) in Washington DC Door Patricia Böschen Patricia Böschen bezocht in het najaar van 2001 het 'back office' van de National Archives and Records Administration (NARA) in Washington DC. In het Archievenblad brengt zij verslag uit van dit bezoek. Een nieuwe lente, nieuwe archivarissen Beveiliging in het Zeeuws Archief

Archievenblad | 2002 | | pagina 2