O Bijeenkomsten A BINNEN- E BUITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Tentoonstellingen 400 Jaar VOC, daar valt dit jaar niet aan te ontko men. Als aanvul ling op de activi teiten elders zijn deze fototentoon stellingen wel kom. Ruim 100 hoogtepunten uit Nederlandse fotocollecties geven een indruk van het koloniale leven in India, Suriname, Mauritius en het voormalig Nederlands-lndië, te zien in het Pren tenkabinet. Tegelijkertijd in de afdeling Nederlandse Geschiedenis foto's van Ferry André de la Porte, die de ontdek kingsreis laten zien langs Nederlandse graven en forten in India uit de periode van de VOC. Materialen uit het eigen archief, uit de persoonlijke Oranjecollectie van sportjournalist Matty Verkamman zoals het shirt van Marco van Basten van de EK-finale in 1988, diverse bruiklenen van de KNVB en het Nederlands Sportmu seum Olympion. Kortom, de voetbal liefhebber kan hier nogmaals nagenieten van menig goaltje. De tentoon stelling in de Archiefwinkel van het Gemeentearchief Rotterdam toont een overzicht van het Nederlandse elftal in de twintigste eeuw. Een expositie van historische foto- en filmbeelden van Apeldoornse straat handel. De titel is ontleend aan een van de bekendste etablissementen aan het Marktplein. Gezeten achter een glas melk, koffie of stevige borrel, een en ander afhankelijk van beurs en stand, konden bezoekers van al het gedoe op het plein genieten. De foto's dateren vanaf 1880 tot heden. Filmmateriaal is er van ijsverkoopsters, melkbezorgers, bakkerskarren, etc. Bezoekers worden uit genodigd ac tief aan de tentoonstel ling bij te dragen door plaats te ne men op een caféterras of door indruk ken op te schrijven. Info: tel. (055) 578 84 29 De veelzij digheid van de vroege verza- melgeschiede- nis van de Ne derlandse mu sea is nu te zien in Teylers Museum. De expositie laat de ontwikke ling zien van natuurhistorische verzame lingen (1750-1850), van particuliere col lecties tot institutionele verzamelingen. Centraal staat het verdwenen Natura- liënkabinet van de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen (1759- 1866) te Haarlem. Hier werd in eerste instantie nog de hele wereld, gedroogd of op sterk water, verzameld, geordend en uitgestald. Ter lering ende vermaak. De tentoonstelling wordt gehouden ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van de HMW. Wandelend langs de Amster damse grachten kun je het niet laten stiekem her en der naar bin nen te gluren. 'Dan moet je daar maar niet gaan wonen,' denk je bij jezelf. Weten de dat dit nooit voor jou bereikbaar zal zijn. Of toch wel? Herengracht 605 is het Museum Willet- Holthuysen. Van de kunstcollectie van de Amsterdamse kunstverzamelaar Willet wordt nu in vier kamers op de eerste ver dieping - waar je normaal gesproken dus nooit komt - een fraaie selectie getoond, waaronder een aantal slanke zogenaam de fruitglazen, die in de zeventiende eeuw in Holland met diamant zijn gegra veerd. Verder veel zilver, bronzen beel den en schilderijen. Dit evenement is gericht op mensen die vakmatig te maken hebben met ICT en op dit gebied beslissingen nemen. Te zien is een uitgebreid overzicht van de nieuwste ICT-oplossingen en -toepassin gen. Deze twaalfde editie van het ICT- vakevenement zal ingericht zijn in zes themazones, die elk een interessegebied weergeven: Security, System Network, Enterprise Software, Digital Imaging, 44 agenda Consultancy en E-Business. Info: www.tine.nl Onder het thema 'Verzamelen, verza melingen, verzamelaar' vindt het tweede Erfgoedweekend plaats. Het Erfgoedweekend wil het jaarlijkse publieksevenement worden van en over het roerend en immaterieel erfgoed in Vlaanderen (Belgie). Dit jaar wordt een extra inspanning geleverd om naast musea en archieven ook zoveel mogelijk particulieren, heemkundige kringen en andere erfgoedbeheerders bij het evene ment te betrekken. Een middag met voordrachten en discussie over webarchivering, internet en auteursrecht. Cursussen Eendaagse cursussen: Internet zoe ken; Internet zoeken voor gevorderden, Informatie presenteren op het Web en de tweedaagse cursus Archiefbeheer. GO biedt deze workshops herhaalde keren aan. Praktisch, kort en betaalbaar. Kosten variëren van 260,- tot 300,- voor de eendaagse en 500,- voor de tweedaagse cursus. Een strategisch plan, de toekomst van de afdeling vertaald in praktische dienstverlening. Leidinggevenden en management breken zich het hoofd op deze opdracht. Kopter Kennisgroep heeft er een zeer gevarieerd opgebouwde cur sus voor samengesteld bestaande uit workshops, een praktijkdag (nieuw), seminars en praktijkcases. Kopter Ken nisgroep is het Expertisecentrum in Document- en Kennismanagement. Kosten voor de complete cursus bedragen 2.250,-, maar deelnemen aan een of meer onderdelen is ook mogelijk. 'Wat het beroep ook moge zijn... Professionals in het Informatiedomein' is het centrale thema van de negende Online Conferentie Nederland. Diverse sprekers brengen u vanuit hun praktijk op de hoogte van de nieuwste ontwikke lingen. Behalve archivarissen, voeren ook bibliothecarissen, journalisten, on derzoekers en nog vele anderen het woord. Behalve congresseren kunt u ook toegang kopen tot een uitgebreide tentoonstel ling en productpresentaties. Kosten voor één dag 180,- (excl. tentoonstelling, die kost 14,-), twee dagen 225,- (incl. tentoonstelling). Studenten heb ben korting. Internationale bijeenkomsten De Europese Commissie organiseert in samenwerking met de Catalaanse Regering het derde DLM-Forum. Het thema dit jaar is @ccess and preservation of electronic information: best practices and solutions. Aan bod komen: behoud, migratie en bewaring van elektronisch archief; metadata, opleiding en nascho- ling; wettelijke bepalingen en raadpleeg baarheid. Onderwerp van dit internationale symposium is de 'Conservering in de digi tale tijd'. Aan bod komen onder meer: het digitaliseren van collecties, standaarden voor tapes en disks, het Sepiaprogramma voor fotocollecties, het behouden en digi taliseren van oude radio- en televisiepro gramma's, restaureren in de digitale tijd, opzet en begroten van digitale projecten, en nog veel meer. Deze conferentie sluit aan bij de enorme inspanningen die archieven en bibliotheken verrichten voor het behou den van ons erfgoed. Fysiek gezien gaat het daarbij om ingrepen in de uitrusting van het gebouw tot aan de oplossingen voor het behoud van elektronische infor matie. Onderzoek heeft uitgewezen dat veel overheids- maar ook publieke instel lingen niet over voldoende kennis en vaardigheden beschikken. Op deze con ferentie komen strategieën en mogelijke keuzen aan de orde die van toepassing zijn op risico-inventarisatie, beleid, plan ning, budgettering, stafmanagement en training. De voertaal is Italiaans, Duits en Engels. Kosten variëren van 70,- tot 100,-, exclusief overnachtingen. De organisatie is in handen van het Archivio di Staato, Via A. Diaz 8, I-39100 Bolzano. t/m 7 april Foto: André de la Porte Foto's uit verre landen uit de Nationale Fotocollecties en van Ferry André de la Porte Rijksmuseum, Amsterdam Info: tel. (020) 674 70 47 of www.rijksmuseum.nl t/m 10 april Oranje Toen en Nu - Rotterdam en het Nederlandse elftal Archiefwinkel, Coolsingel 91, Rotterdam Info: http://www.gemeentearchief.rotter- dam.nl/nieuws/index.htm Verkoop van kool op de Apeldoorn- se markt. (Foto: H. Stockhuyzen, col lectie Gemeentearchief Apeldoorn) t/m 2 juni Marktzicht. Straathandel in Apeldoorn in de 19e en 20e eeuw. Historisch Museum Apeldoorn/Van Reekum Museum. Raadhuisplein 8, Apeldoorn t/m 9 juni Het verdwenen museum Albertus SebaThesaurus, etc., dl I.Amsterdam 1743.(Universi teitsbibliotheek Amsterdam) Info: www.teylersmuseum.nl t/m 28 juli Foto: Amsterdams Histo risch Museum Palet Willet Museum Willet-Holthuysen, Herengracht 605, Amsterdam Info: tel. (020) 523 18 22 of www.ahm.nl 3, 4 en 5 april 12e Internet Working Event 1 archievenblad maart 2002 21 april Erfgoedweekend 2002 (Vlaanderen) Info: http://www.museumsite.be/html_NL/ actua.htm 125 april Archipol Symposium Info: www.archipol.nl diverse data in februari-mei Gedetailleerde informatie op yyww.stichting-go.nl vanaf 27 februari De nieuwe rol... en hoe Meer informatie: www.kopter.nl/denieuwerol/index.htm, bellen kan ook: (038) 447 80 01 en vragen naar Wilma ofAngeline. 16 en 17 april Online Conferentie Nederland 2002 Meer informatie: www.0cn.2002.nl 7 en 8 mei Derde DLM-Forum, Barcelona maart 2002 Meer informatie op: www.dlm.eu.org 27 tot en met 30 mei 4th ARSAG Symposium/4es Journées de l'ARSAG De presentaties worden gegeven door vak mensen uit de hele wereld. Het symposi um wordt gehouden in Parijs. De voertaal is Frans of Engels met simultane vertaling. Contact: Franfoise Flieder, Sibylle Monod, As sociation pour la recherche scientifique sur les arts graphiques, 36 Rue Geoffroy-Saint-Hilaire, 75005 Paris, tel. (+33) 01 44 08 69 90, fax (+33) 01 47 07 62 95, e-mail: monod@mnhn.fr 25 tot 29 juni Het behouden van het collectieve geheugen: stra tegieën en oplossingen Info tel. (+39) 04 71 26 42 95, fax (+39) 04 71 40 71 76, e-mail: asbz.hg@tiscalinet.it archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 22