KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Almanak 2000 Audiovisueel in den lande Het NORAA in 2001 Voorlopige vergaderdata van het bestuur van de KVAN HO Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland Nieuw lid dagelijks bestuur KVAN Archievenblad themanummer 2002 200 jaar archief emotie Almanak van het Nederlands Archiefwezen 2002? 41 Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmel ding voor activiteiten en wijzigin gen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 Mutaties in de Almanak 6.92 Gemeentearchief Schouwen-Duivelancl Nieuw adres, telefoon, e-mail, etc. Schouwen-Duiveiand Gemeentearchief Laan van St. Hilaire 2, Postbus 5555, 4300 JZ Zierikzee tel: (0111)452320 e-mail: gemeentearchief® schouwen-duiveland.nl 8.4 Audiovisueel Documenta tiecentrum Overijssel Nieuw adres, telefoon, e-mail, etc. Voorstraat 26, 8011 ML Zwolle tel: (038) 42 66 375 fax: (038) 42 66 377 www.ado-film.nl e-mail: dick.ter.harrnsel@adofUm.nl Voor wie het nog niet weet: de sectie Audio visuele Archieven heeft een werkgroep Nationaal Overleg Regionale Audiovisuele Archivering, dus NORAA, die ten doel heeft de audiovisuele archi vering van regionale en lokale archieven te bun delen. Hoe wordt er dan precies gebundeld? In eerste instantie op een voor de hand liggende manier, namelijk door de conserveringsplannen, enzovoorts, die er in de verschillende regio s bestaan per regio te integreren volgens de aanpak die gehanteerd is in de landelijke inventarisering van de Audiovisuele Collectie Nederland, waar van de resultaten in september 1999 door het Nederlands Audiovisueel Archief zijn gepresen teerd. Bij die presentatie in het KLM-gebouw in Amstelveen werd door de Raad voor Cultuur en anderen gesteld dat er een nationaal conserve- ringsfonds moet komen waar de verspreide audio visuele collecties terechtkunnen voor subsidiëring van hun plannen. Dat fonds zou moeten worden gevoed door de landelijke en lagere overheden en door het bedrijfsleven. Dat is fraai en bovendien juist gesteld. Echter, er moet het nodige voorwerk worden gedaan eer de verschillende regionale plannen voldoende uitge werkt zijn om te worden aangemeld. Met dat voorwerk is het jaar 2000 gemoeid geweest. Samenwerking in deze vorm is een nieuwe aan pak en al doende krijgt men er ervaring in! Daar komt bij dat de organisatiegraad en -vorm per regio anders is, hetgeen noopt tot verdere afstem ming. Daarmee zijn begin 2000 gestart: Gronings Audiovisueel Archief Fries Filmarchief Limburgs Film en Video Archief Zeeuws Filmarchief De data van de bestuursvergaderingen dit jaar zijn, onder voorbehoud: Bijeenkomst datum plaats tijd AB donderdag 7 maart ARA 14.00 - 16.00 ALV april DB woensdag 8 mei ARA 14.00 - 16.00 AB donderdag 20 juni ARA 14.00 - 16.00 DB donderdag 12 september ARA 14.00 - 16.00 AB donderdag 7 november ARA 14.00 - 16.00 ALV/congres? november Audiovisueel Documentatiecentrum Overijssel Gemeentearchief Rotterdam Gemeentearchief Amsterdam Rijksarchief Flevoland (voorzitter NORAA) Gemeentearchief Arnhem Brabants Film Archief Zuid- en Noord-Holland en Utrecht werden geïn formeerd over de voortgang van een en ander in afwachting van hun uiteindelijke deelneming. Het GA Amsterdam had tussen de start en de laat ste maanden van 2001 geen gelegenheid mee te doen, maar is nu terug van weggeweest en dankzij de nieuwe consulente voor archieven in het Erfgoedhuis Zuid-Holland kon deze regio er naderhand alsnog bijkomen. Het nationale archief in Hilversum volgt de ontwikkelingen wat op verdere afstand. In maart 2001 stelde de Mondriaan Stichting een malig 150.000 gulden beschikbaar voor deelpro jecten in conservering bij de NORAA-leden, die alle hun aanvragen hebben ingediend en waarvan de projecten inmiddels ook al voor een deel zijn afgerond. Dit was meteen een goede vingeroefe ning voor de formulering, begeleiding en afwikke ling van de grotere, regionale projecten die ook grotere investeringen vergen. Het was daarom ver blijdend dat in september 2001 de voorzitters van sectie en werkgroep in gesprekken op het ministe rie van OCenW konden vernemen dat in beginsel een subsidie van 2 miljoen gulden wordt toege zegd die door bijdragen van elders moet worden gematched - 40 procent rijk en 60 procent derden; deze bijdragen kunnen verschillende vormen aan nemen. Een en ander moet nog verder worden uit gewerkt, maar duidelijk is dat voorrang wordt gegeven aan de bijzondere audiovisuele documen ten van de zogeheten categorie-A. Naast de conser vering van geselecteerde audiovisuele materialen moet ook gewerkt worden aan de digitalisering er van, waarvoor ook subsi die wordt aangevraagd. Al met al is 2001 dus een druk en vruchtbaar jaar geweest voor de regiona len! In 2002 worden de verschillende regionale aanvragen zoveel moge lijk volgens één structuur opgesteld en ingediend. Dit alles zal in de loop van 2002 het onderwerp zijn van een presentatie. Robert Egeter van Kuyk archievenblad maart 2002 Tijdens de algemene ledenvergadering van 23 november van de KVAN werd Annemieke van Bockxmeer gekozen als lid van het dagelijks bestuur. Zij stelt zich hierbij voor. Wat het archiefwezen betreft ben ik een laatbloeier. Ik was al een eind in de veertig toen ik in 1995/96 de opleiding Archivis- tiek A deed. De Archiefschool was toen nog gevestigd naast het ARA. Ik bewaar goede herinneringen aan dat jaar: de klas genoten, de stoet aan enthousiaste docen ten die de revue passeerde, een nieuwe wereld die voor me open ging. Voor ik naar de Archiefschool ging, werkte ik al zes jaar bij het RIOD (nu NIOD) in de externe dienstverlening, vooral voor particulieren die informatie wilden hebben over de Tweede Wereldoorlog. Dat kon heel per soonlijk en verdrietig zijn. Lang voor ik bij het RIOD ging werken, heb ik Nederlands en daarna filosofie gestudeerd. Met archiefonderzoek maakte ik kennis, omdat ik enige tijd werkte aan een proefschrift over communistisch gewapend verzet tij dens de Tweede Wereldoorlog in Neder land. In die periode begon de gedachte dat ik archivaris wilde worden bij mij op te komen. Het doen van historisch onder zoek was me een te eenzame aangelegen heid en gaf me geen gevoel van voldoe ning. Met mijn gang naar de Archiefschool ging dus een oude wens in vervulling. Sinds 1997 ben ik verantwoordelijk voor de con servering en inventarisatie van de archie ven van het NIOD. Met het openbaar- heidsbeleid erbij is dat een mooi pakket. In de loop van de laatste vijf jaar is het aantal archivistisch geschoolde collega's toegeno men, waardoor we langzamerhand meer greep krijgen op onze verzameling archie ven die vóór 1997, toen het instituut ver huisde, vooral voor intern gebruik ontslo ten was. We willen in relatief korte tijd de archieven voorzien van publieksvriendelij ke toegangen die ook digitaal geraad pleegd kunnen worden. Soms heb ik het gevoel dat alles tegelijk gedaan moet wor den, maar misschien is dat wel de charme van het vak. Toen Jo Jamar mij begin november 2001 vroeg of ik mij kandidaat wilde stellen voor het bestuur, hoefde ik niet zo lang na te denken. De vereniging bevindt zich op een keerpunt door de veranderingen in het veld, de opkomst van DIVA en het ver leggen van de subsidiestroom. Er gaat een andere KVAN ontstaan. Ik heb altijd veel plezier gehad van de informatie in het Archievenblad, ook de advertenties, en van de studiedagen van de KVAN. Zo nuttig. Blad en dagen zijn zo democratisch! Met nieuws voor en be zocht door archivarissen van alle rangen en standen. Misschien is dat wel de kracht van de KVAN: het vak dat we delen, de uit oefening van ons beroep. Die democrati sche karaktertrekken zijn in mijn ogen belangrijk voor de toekomst van de KVAN. Een beroepsvereniging voor individuen, met het Archievenblad als maandelijks forum en bindmiddel, en, als het even kan, ook meer ruimte voor andere publica ties. Annemieke van Bockxmeer Hp Is het origineel? Nee, maar het zou toch ook heel erg raar zijn als het Archievenblad, het vakblad voor de archivaris, niet uitvoerig stilstaat bij de viering van 200 jaar archiefwezen. De keuze voor dit thema was toch niet snel gemaakt. Want waar moet het over gaan? Hoe kan in de te verwach ten hausse aan publicaties op een ludieke manier worden teruggeblikt en/of vooruitgekeken? Het is een open deur dat er in die 200 jaar in het archiefwezen veel veranderd is. Iets minder open is bij velen van ons de deur naar de emotie. Wordt er gehuild in het archief, gelachen, gele den, is er verdriet, verliefdheid, liefde of seks in het archief? Ja, meent de redactie. En het idee voor het thema nummer was geboren. De redactie heeft inmiddels tal van ideeën rondom dit onderwerp: het laatste puzzelstukje ontdekt in uw archief; een verloren gewaand familiel id 'teruggevonden', het foute verleden van een vader ontdekt, het grote fami liegeheim ontrafeld. En wat dacht u van therapeutisch archiefgebruik? De redactie roept u graag op onderwerpen die in dit thema zouden kunnen pas sen aan te dragen. Wilt u zelf schrijven of weet u iemand die over een onder werp dat verband houdt met dit thema kan schrijven? Laat het de redactie weten: bureau@kvan.nl. Abonnees hebben het zich al verwon derd afgevraagd, waar is toch m'n nieuwe AlmanakEnkele leden zoeken nog steeds en tevergeefs. Vorig jaar is er geen Almanak verschenen. U moet het nog steeds met die uit 2000 doen. Het bestuur had besloten de Almanak uit sluitend nog digitaal ter beschikking te stel len. Voor de technische realisering daarvan is na lang wikken en wegen de Vereniging DEN bereid gevonden. Enthousiast is men aan het werk gegaan. Al spoedig bleek dat de structuur van de Almanak toch nogal inwikkeld is wanneer die in een database moet worden gevat. De afzonderlijke hoofdstukken in de Almanak zijn bijvoorbeeld verschillend van opbouw. Van een één-op-één conversie kon dus geen sprake zijn. Het is zelfs zover gekomen dat de Almanak uiteindelijk is over getikt. Gevolg van al dit onge mak is dat er vertraging is opge treden in de productie van de database. Ondertussen zijn er bij het bureau van de KVAN veel vragen binnen gekomen over en is er com mentaar geleverd op de digita le Almanak. Er zijn veel men sen die vragen om een papie ren versie van de Almanak omdat lang niet iedereen inter net op z'n werkplek ter beschikking heeft, de Almanak bij veel mensen naast de broodtrommel in de tas zit, handig is voor in de trein, etc. Daarom wordt nu toch de mogelijkheid onderzocht om naast een digitale versie de Almanak 2002 ook in papiervorm te publiceren. maart 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 20