rstaf column tijd voor verandering? Tijd voor ARCHIEFSERVICE NEDERLAND )4lÊh Compacte Archief-Systemen Kardex Systemen B.V. Barwoutswaarder 13a, 3449 HE Woerden Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon (0348) 49 40 40, Telefax (0348) 49 40 60 E-mail: info@kardex.nl, Website: www.kardex.nl (senior) Documentair Informatieverzorgers m/v A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG column 35 advisering projecten trainingen detachering document- en workflow management Dukutenburg 90-25a te Nieuwegein Postbus 7102,3430 JC Nieuwegein Tel. 030-2724235, Fax 030-2716900 Internet: www.archiefservice.nl E-mail: secretariaat@archiefservice.nl Staf P O. I. is gespecialiseerd in detachering, interim-management en werving selectie op de gebieden Personeel Organisatie, Communicatie en Informatievoorziening (DIV). Daarbij richten wij ons met name op de overheid en de non-profitsector. Staf P.O. I. kenmerkt zich dooreen hoge mate van specialistische kennis en dienstverlening op basis van 'no cure no pay'. Voor een van onze opdrachtgevers zijn wij op zoek naar: Hoofdtaken: - Registreren van documenten in een geautomatiseerd systeem - Zelfstandig archiveren van documenten, zowel in fysieke als in elektronische dossiers - Selecteren van voor vernietiging in aanmerking komende stukken, zo mogelijk al bij de registratie - Zorgdragen voor decentrale raadpleging door derden op hun werkplek - Begeleiden van behandelend ambtenaren en secretariaatsmedewerkers met de toepassingen van DIS - Overige voorkomende werkzaamheden Prima primaire (schaal 9) en secundaire (o.a. leaseauto) arbeidsvoorwaarden. personeel organisatie informatie Zaandam Faizel Lynch Postbus 1010 1500 AA Zaandam Tel. (075) 7501910 personeelszaken@staf.nl Assen drs. Monique Schuiten Postbus 586 9400 AN Assen Tel. (0592) 31 89 99 personeelszaken@staf.nl K A R D E X Door Gerrit Verhoeven ar re de Leest u weieens een oude jaargang van het (Nederlands) Archievenblad door? En dan bedoel ik niet de vorige jaargang, maar een héle oude? Moet u doen! Onlangs zocht ik een stukje institutioneel onderzoek avant la lettre van J. Smit, die in de jaren twintig bezig was de geschie denis van de archieven van de gewestelij ke instellingen van Holland te ontrafelen. decennia lang duurden en uiteindelijk nog doodliepen ook. Lees er de toespraak van voorzitter mr. R. Fruin op 1 oktober 1927 maar op na. In 1924 was de rijks overheid druk aan het bezuinigen en daarvan werd het Rijksarchief in Drenthe (toen nog Drente) het slachtoffer. Wat bleek: het inventarisatie werk was klaar en bovendien kwamen er nauwelijks Uiteindelijk heb ik mij een heel weekend vermaakt met een dikke band met drie jaargangen. Saaie letters op saai papier in een saaie opmaak zonder plaatjes. Maar ik heb ademloos zitten lezen. Het was een tijd waarin onze vereniging rond de honderd leden telde, verdeeld in twee afdelingen: de Rijksarchiefambtena ren en de Gemeente- en Waterschapsar- chiefambtenaren. In het Archievenblad werd getrouw verslag gedaan van de jaar vergaderingen van de beide afdelingen en van de algemene jaarvergadering. De jaarredes van de voorzitters geven een zeldzaam fraai tijdsbeeld. Het was een tijd waarin archivarissen vooral bezig waren met inventariseren. Ik weet nu waarom zoveel inventarisatieprojecten bezoekers of verzoeken om inlichtingen. De archivarissen 'zochten naar werk zaamheid' en stortten zich op 'de uitgave van een plakaatboek van Drente, dat nu juist niet gezegd kon worden in eene dringende behoefte te voorzien'. Geen wonder, aldus de voorzitter, dat het mes erin ging. De betrekking van Rijks archivaris in Drenthe werd samenge voegd met die van Groningen en nu waren ook de functies van commies en klerk-binder opgeheven. De enige ambte naar die aan het archief verbonden bleef, was de Rijksarchivaris van Groningen, die eens per week afreisde naar Assen. Wat een tijd, waarin je moest zoeken naar 'werkzaamheid' als je niets meer te inventariseren had. Wij zouden dit alles niet weten als de jaarredes niet waren afgedrukt. Dat dit gebeurde was te danken aan mijn illustere Delftse voorganger mr. L.G.N. Bouricius. Ik heb ooit de draak gestoken met de rituelen tijdens hedendaagse jaar vergaderingen, maar die vallen werkelijk in het niet bij wat er toen gebeurde. Jaar in jaar uit stond Bouricius direct na de jaarrede van de voor zitter op en verzocht hem onder het uit spreken van loftuitin gen om zijn tekst be schikbaar te stellen voor publicatie in het Archievenblad. Uiter aard vielen de ande ren hem bij met een hartelijk applaus. Dit ritueel is hardhandig de nek omgedraaid door dr. E. Wiersum, archivaris van Rotter dam. Hij opperde in jaargang 1926-1927 onder de titel 'Een dwaze vertooning' dat we hier maar eens van af moesten en dat de publicatie van de jaar rede tot een vanzelf sprekende zaak moest worden gemaakt. Op de eerstvolgende jaar vergadering werd al dus besloten. En dat is maar goed ook. Want hoe had het anders gemoeten na het afscheid van Bouricius? gverhoeven@delft.nl Tekening: Peter Vlot maart 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 17