National Archives and Records Administrate (KARA) in Washington DC burengerucht EEN COLLEGIAAL BEZOEK AAN DE burengerucht Washington is een compacte stad. Niet ver van het Witte Huis, ingeklemd tussen de toeris tische trekpleisters Smithonian Institute en National Gallery of Art, staat het gebouw van de National Archives op Pennsylvania Avenue. Dit gebouw, het zogenaamde pont offtce (Archives I), herbergt sinds 1935 de meest befaamde, histori sche Amerikaanse overheidsdocumenten. Het oudst aanwezige archiefstuk stamt uit 1710. Er worden tentoonstellingen, workshops en lezin gen georganiseerd en er vinden conferenties plaats. Archives I wordt grondig gerenoveerd; de studiezalen zijn tot juli 2003 gesloten. Tot die tijd maken de beroemdste documenten een rondreis door het land en zijn ze te bezichtigen in bijna alle staten. Voor feitelijk onderzoek moet de bezoeker nu naar Archives II dat op het terrein van de Universiteit van Maryland is gebouwd en sinds 1993 in gebruik is. Archives II is de oplossing voor het depotgebrek waarmee men in het oude gebouw kampte. Voorheen had de NARA vanaf 1970 de aanwas van archiefstukken noodge dwongen ondergebracht in twee andere gebou wen. Dit werd gezien als een tijdelijke oplossing, want deze locaties voldeden niet aan de eisen die het National Institute of Standards and Technology stelt aan het opslaan van diverse soorten archiefbescheiden. Met een regelmatig vertrekkende shuttle vanaf het front office arriveer ik binnen een half uur in het back office. Ik word hartelijk ontvangen door de assistente van de achtste nationale archivaris van de Verenigde Staten, John Carlin. Na een grondige screening, als op een vliegveld, leidt Jerry Cannizzaro, die verantwoordelijk is voor het computernetwerk binnen de NARA, me rond. Trots geeft hij uitleg over de centraal gecoördineerde klimaatbeheersing, beveiliging en inrichting van de depots, laat er enkele zien, gunt mij een blik in de keuken van de restaura toren en stelt enige collega's voor die aan bijzon dere projecten werken. Het gebouw wordt dag en nacht via monitoren, videotapes en intercom bewaakt door de eigen veiligheidsdienst. Archives II is een imposant gebouw dat onder dak biedt aan een enorme hoeveelheid papieren en digitale bescheiden, foto's, kaarten, tekenin gen en films, geproduceerd door en voor de Amerikaanse federale overheid. Een bezoeker moet zich bij aankomst registreren en krijgt een toegangspas na een grondige controle van onder meer de meegebrachte laptop en filmappara tuur. Eigen blocnotes en schriften worden voor het betreden van een bezoekersruimte afgestem peld en wie niks van dat alles bij zich heeft, krijgt logopapier, kaartjes, potloden en hand schoenen van de NARA bij het binnengaan van elk van de zes zalen alsmede de zaal waar men kadastrale gegevens op grote luchtfoto's, gewik keld op enorme klossen, kan bekijken. In de depots, met in totaal 24 kilometer aan rails, bevinden zich overal elektronisch aange dreven verrijdbare stellingen die bij het uitbre ken van brand automatisch enige centimeters ruimte maken om via het sprinklersyteem water te laten toevloeien. Op die manier, hoopt men, krijgt het vuur geen kans om snel over te slaan naar een andere gang. Het brandalarm en de -blussers zijn overal in duplo aangebracht; werkt de ene niet meer, dan treedt de andere in werking. Over de verflaag van de stellingen en de vloerbe dekking in de depots is goed nagedacht; ze zijn geïmpregneerd met een niet snel brandvattende laag. De meeste archiefdozen hebben een stan- daardmaat, afgestemd op de doorsnee afmeting van papieren archiefstukken en de hoogte van de planken. Afgezien van de verlichte gangpa den, springt alleen het licht aan boven de bewuste stelling waaruit men een doos wil lich ten. Zo wil men energie besparen. Archives II heeft drie laboratoria; twee voor de restauratie en conservering van papieren stuk ken en een voor beeld- en geluidsmateriaal. Hier werken vijftien conservatoren, onder wie drie chemici en een natuurkundige. Oorspronkelijk beoogde de NARA hier 84 mensen aan te stel len. Op het moment dat ik het lab bezoek, wer ken zes conservatoren aan de restauratie van ruim vijfduizend landkaarten van Noord-Afrika en Oost-Europa die de Duitse troepen gebruik ten voor de verovering van deze gebieden in de Tweede Wereldoorlog. Amerikaanse soldaten confisqueerden die kaarten tijdens de bevrijding van Berlijn. Nadat deze stukken zijn gefotogra feerd en beschreven, zullen ze na meer dan vijf tig jaar verpakt in polyester film worden terug gegeven aan de Duitse regering en opgeborgen worden in het staatsarchief in Berlijn. Ook wordt er belangrijk film- en fotomateriaal met zorg gerestaureerd. Het zijn opnamen van de bevrijding van concentratiekampen, slachtoffers van de atoombom en de oorlogen in Korea en Vietnam, maar ook vrolijkere beelden, gemaakt door filmers en fotografen die meetrokken met de militairen. Het archief heeft een binderij van behoorlijke omvang, maar omdat andere werkzaamheden pri oriteit hebben, wordt er weinig geld beschikbaar gesteld voor het (her)inbinden van losse stukken. De conservatoren en archivarissen verzor gen cursussen voor collega's. Deze cursussen variëren van conservering van papier en film tot het maken van een beschrijvende inventaris, en van het scannen van beeldmateriaal tot het con verteren van digitale bescheiden. De collega's zijn verspreid over het hele land verbonden aan de zogenaamde federale 'agent schappen', waaronder de bibliotheken en musea van voormalige presidenten ais Reagan, Kennedy en Roosevelt. De presidentiële bescheiden en cadeau gekregen artefacten zijn trouwens eigendom van het Amerikaanse volk. Een bijzondere positie is weg gelegd voor Nixon. Hij heeft nooit een eigen museum of bibliotheek gekregen. Zijn erfgena men hebben vergeefs diverse rechtszaken aange spannen om de ontstane bescheiden en ontvan gen objecten uit de tijd van zijn presidentschap tot particulier eigendom te laten verklaren. Alles berust, zolang er geen Nixon-bibliotheek is, in de depots van Archives II. Enige muren van de centrale hal zijn recent ten behoeve van het publiek opgevrolijkt met foto's van presidentiële families. Overigens moeten presidenten en hun familie er zelf voor zorgen dat er voldoende geld wordt ingezameld om een herdenkingsplek op te richten waar de bescheiden en objecten uit de tijd van hun presidentschap worden onderge bracht. Het personeel wordt door de NARA gele verd. Andere 'dependences' van de NARA her bergen vele kilometers federaal archief waarvan de belangrijkste te bewaren stukken na schoning en inventarisatie naar de depots in Maryland worden overgebracht. Lang niet alle archiefbescheiden worden uitgebreid beschreven. Dat is sterk afhankelijk van het belang en de materiële staat van de stuk ken en de daaraan verbonden kans op regelmati ge raadpleging. Men volstaat vaak met een plaatsingslijst. Dat geldt niet voor de archieven van federale rechtszaken waarover ik een uitgebreide uitleg krijg van projectleidster Eisha Penn. In 1999 begon ze met een aantal collega's aan de inven tarisatie van een gigantische hoeveelheid pro cesdossiers, gevormd vanaf 1911. Voorafgaande aan de feitelijke inventarisatie beschreef ze de projectaanpak in een tien pagina's tellend plan. In 2004 moet de klus zijn afgerond waarna iede re veroordeelde gemakkelijker inzage in zijn of haar strafdossier heeft. Onderzoekers zullen moeten wachten tot de veroordeelde in kwestie 72 jaar is, want tot die leeftijd is het dossier onderworpen aan de Amerikaanse wet op de persoonsbescherming. Trouwens, voor iemand binnen de NARA aan regeringsarchieven mag werken, wordt men aan een zes maanden duren de screening onderworpen. De federale overheid streeft ernaar om zoveel mogelijk bescheiden toegankelijk te maken en beschikbaar te stellen aan het publiek. Hiervoor is een strategisch plan ontwikkeld door de Amerikaanse 'rijksarchivaris', waaruit ik wat opsom. In 2004 moeten bescheiden van 25 jaar en ouder voor het publiek te raadplegen zijn. In 2007 moet meer dan 95 procent van alle in de NARA en 'agentschappen' aanwezige informatie in een on-linecatalogus zijn beschreven. In dat jaar moet ook 70 procent van alle diensten die NARA levert on line beschikbaar zijn. Ook zou rond 2007 10 procent van alle bescheiden van een (vice-)president die twee termijnen heeft uitgezeten en 15 procent van de stukken van een president die slechts één termijn volbracht, vijf jaar na hun vertrek toegankelijk en beschik baar moeten zijn voor onderzoekers. Conform de Presidential Records Act van 1978 die, na de val van Nixon, moest garanderen dat de archie ven van de president publiek bezit zijn. 32 33 Door Patricia Böschen* Archives II van de National Archives and Records Administration. Even nadat de bombardementen op Afghanistan waren begonnen, werd ik op eigen verzoek afgelo pen 11 oktober rondgeleid in het 'back office' (Archives II) van de National Archives and Records Administration (NARA) in Washington DC. Een ver slag van mijn impressies. Archives II Depots en laboratoria Cursussen en presidenten Beschrijving van stukken Patricia Böschen is archivaris bij de provincie Noord-Holland. Laatste nieuws en te raadplegen sites De zittende president heeft net bepaald dat zijn voorgangers en hijzelf over de openbaarheid van de presidentiële archieven beslissen. Dit kan het einde betekenen van de Presidential Records Act, en de 'Archivist of the United States' heeft dan het nakijken. Dat kan ook betekenen dat de erfgenamen van Nixon diens bescheiden zullen opeisen. Er is een rechtszaak tegen dit besluit van Bush aan de gang. Zie hiervoor: www.citizen.org. (Zie ook de rubriek Nieuws uit het veld in deze aflevering van het Archievenblad). Zie verder: wwwmara.gov www.n aragov/n a ra/n a i 1h t m 1 www.nara.gov/nara/jfk/jfk.html www.access.gpo.gov/nara/index. html Informeer bij: i nquire@nara.gov Windtalkers Op 9 november jl. ging in de Verenigde Staten de film 'Windtalkers' met Nicolas Cage in première. De film is gebaseerd op archiefstukken die zich in de NARA bevinden en die tot 1968 geheim waren. Die stukken handelen over de Navajo-'code talkers', mari niers die een onbreekbare code ontwikkelden, geba seerd op de Navajotaai. Met behulp van deze code planden ze aanvallen op de Atlantische Oceaan in de periode 1942-1945. archievenblad maart 2002 maart 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 16