EEN NIEUWE LENTE, NIEUWE ARCHIVARISSEN De eindscripties IDM/archivistiek B van 2001 In 2001 is het archiefveld verrijkt met een aantal nieuwe vakgenoten. Zij studeerden af aan de opleiding Informatiedienstverlening en -ma nagement (IDM) aan de Hogeschool van Amsterdam en specialiseerden zich tot archiva ris. Een aantal HBO'ers staat aan het begin van een carrière in het archiefwezen. De anderen zullen met het diploma op zak hun werk met extra professionaliteit uitvoeren. De scripties van Arnoud Glaudemans en Diana van der Haar waren de beste scripties van IDM in 2001. Belangstellenden voor een scriptie kunnen con tact opnemen met de desbetreffende auteur. Op verzoek van het Koninklijk Nederlands Genootschap voor Fysiotherapie (KNGF) onder zocht Hoekman de archiefvorming en het archief beheer bij zijn opdrachtgever. Het KNGF wil dui delijkheid over de wijze waarop men zijn dyna misch archief dient te beheren en een advies over de gewenste inrichting van het archiefbe heer in de toekomst. Onderzocht is hoe de verschillende afdelingen archiveren, wat zij bewaren en hoe lang en op welke wijze de archieven geschoond worden. Op dit rap port zal het KNGF zijn archiefbeleid gaan baseren. Bij het KNGF ontbreken eenduidige regels en procedures over het beheer van het archief. De toegankelijkheid laat te wensen over. De medewerkers beschouwen het als een probleem, indien zij informatie en documenten niet snel kunnen vinden. Om dit probleem op te lossen dient een archi veringssysteem te worden opgezet. Daarbij gaat het om het geheel van procedures, methoden, kennis, middelen en documenten, waarmee een organisatie haar archief vormt en beheert. In tegenstelling tot wat veel medewerkers ver wachtten, bleek de eerste stap naar een goed archi veringssysteem niet digitaal archiveren. Voorlopig kan het beste gekozen worden voor het vormen en beheren van één centraal fysiek archief, in combinatie met een elektronisch documentma nagementsysteem. Hoekman adviseert het management een professionele (parttime) archi varis aan te stellen en/of het huidige personeel bij te scholen, zodat het archief geordend wordt en ook in de toekomst toegankelijk blijft. De archiva ris dient bewaartermijnen en procedures op te stellen. Het management zal erop moeten toezien dat de gehele organisatie zich houdt aan de opge stelde procedures voor het archiefbeheer. Elke onderneming heeft een archief, zo ook de Kamer van Koophandel. Het huidige archief van de Kamer bestaat uit papieren documenten, deze worden voor een groot deel digitaal aange maakt, maar de geprinte versie wordt gebruikt voor de archivering. Dit wil men gaan verande ren. Het is de bedoeling om de digitale docu menten te archiveren. Een digitaal archief heeft namelijk als voordeel dat: 1. De documenten voor meer personen tegelijk toegankelijk zijn; 2. De documenten sneller en eenvoudiger toe gankelijk zijn; 3. Er geen aparte ruimte nodig is voor de opslag van de archieven. Er zijn echter ook nadelen zoals: 1. De documenten die niet digitaal zijn, moeten digitaal gemaakt worden; 2. De wetgeving rond digitale documenten is nog niet altijd even duidelijk; 3. Het toegankelijk en in originele staat houden van de documenten kan problemen veroorza ken. Deze nadelen brengen voor digitaal archiveren extra werk met zich mee waardoor de kosten zul len toenemen. Voor kleinere organisatie zullen hierdoor de kosten niet opwegen tegen de voor delen. Vandaar dat het advies van Kersbergen aan de KvK is om voorlopig nog niet over te gaan op digitaal archiveren. Het is verstandiger de ontwikkelingen af te wachten en in een later stadium over te gaan op digitaal archiveren. De gemeente Amstelveen onderzoekt in de regio Amstelland en Meerlanden de mogelijkheden om te komen tot een Regionaal Historisch Centrum (RHC). Daartoe is men in gesprek met de gemeenten Aalsmeer, Diemen, Haarlemmer meer, Ouder-Amstel en Uithoorn. Door bunde ling van krachten verwacht men de onderschei den doelgroepen, zoals historici, ambtenaren en middelbare scholieren beter van dienst te kun nen zijn. (Een bewerking van de scriptie ver scheen in het Archievenblad van december 2001). Deze scriptie schetst allereerst een beeld van de problematiek omtrent het digitale archief, de oplossingen die er zijn, wat de Nederlandse overheid eraan doet en welke initiatieven er in het buitenland zijn. Vervolgens behandelt Moors de theorieën van enkele vooraanstaande theoretici op het gebied van digitale archiefstuk ken. Het praktisch gedeelte van de scriptie biedt de resultaten van het onderzoek dat bij het Rijksarchief in Limburg is uitgevoerd. Hierbij is met behulp van het programma EDDA een inventarisatie gemaakt van de digitale archief stukken. Hoe kunnen digitale archiefstukken duurzaam bewaard, beheerd en toegankelijk worden gemaakt met behoud van authenticiteit, betrouwbaarheid en leesbaarheid? Digitale archiefstukken zijn afhankelijk van vier compo nenten, te weten: computer (hierop wordt het bestand aange maakt/gewijzigd); software (hiermee wordt het bestand gegene reerd); drager (het medium waarop het bestand terechtkomt); gegevens (de feitelijke informatie die het bestand tot een document maakt). De archivistiek stelt de vraag aan de orde wat archiefstukken precies zijn in een digitale omge ving. Theoretici zoals Luciana Duranti, David Bearman en Charles Dollar houden zich daar mee bezig. Zij stellen dat door het toekennen van context- en metagegevens de digitale archiefstukken verzekerd kunnen worden van authenticiteit en betrouwbaarheid. Oplossingen op technisch niveau moeten voorlopig nog gezocht worden in het toepassen van migratie, emulatie, metadata, standaarden en viewing. Ook de regels en organisatie dienen te worden aangepast. Digitale duurzaamheid van archief stukken vraagt om maatregelen en beleid. Anders krijgt de overheid te kampen krijgen met 'digitaal geheugenverlies'. Op verzoek heeft Glaudemans een plan gemaakt voor een archiefinformatiesysteem voor het Streekarchief Gooi en Vechtstreek te Hilversum, inclusief de planning van de bouw van dit systeem. Aan het archiefinformatie systeem worden drie eisen gesteld. Het dient een instrument te zijn voor de beschikbaarstelling op internet en intranet van de digitale toegangen op de archieven. Het dient een beheersin strument te zijn voor het streekarchief zelf. En het systeem dient zich zoveel mogelijk te conformeren aan bestaande beschrijvingsstandaarden. De auteur ging eerst na wat deze eisen inhouden en impliceren. De belangrijk ste bestaande beschrijvingsstandaarden (metadatasystemen) zijn doorgelicht op bruik baarheid voor de inrichting van de beschikbaar stellingfunctie en van de beheersfunctie (ISAD(G), ISAAR(CPF), EAD, RKMS, FRER). Uit deze systemen is een gegevensstructuur voor de beschikbaarstelling en voor het beheer van de archieven gedestilleerd. Het program van eisen gaat in op het hoe en wat van de verschillende aspecten van het archiefin formatiesysteem: de structuur van de databases voor archievenoverzicht en archieftoegangen, de inrichting van de zoekfunctie, de presentatie van zoekresultaten, de uitvoering van beheersta ken en de benodigde hard- en software. De plan ning van de bouw van het archiefinformatiesys teem rondt het rapport af. Door Marieke de Haan* Titel: Licht in de duisternis. Naar een optimaal (digitaal) archiveringssysteem bij het Koninklijk Nederlands Genootschap voor Fysiotherapie (KNGF) in Amersfoort Auteur: Arjan Hoekman (e-mail: arian.hoekmanQplanet.nl) Titel: De Kamer en digitaal archiveren: de moge lijkheden van digitaal archiveren voor de Kamer van Koophandel Veluwe en Twente Auteur: Jos Kersbergen (e-mail: imkersbergenQhetnet.nl) Titel: Het geheel is meer dan de som der delen. Rapport over de vorming van het Regionaal Historisch Centrum Amstelland Meerlanden Auteur: Marcel Leechburch Auwers Titel: Naar een duurzaam beheer van digitale archiefstukken bij het Rijksarchief in Limburg. Adviesnota ter vorming van beleid voor digitale archiefstukken bij het Rijksarchief in Limburg Auteur: Richard Moors (e-mail: r.g.rn.moorsQdnb.nl) Titel: Plan voor een archiefinformatiesysteem voor het Streekarchief voor het Gooi en de Vechtstreek te Hilversum Auteur: Arnoud Glaudemans (e-mail: arnoudglQxsAall.nl) Titel: Archivering van e-mail binnen de gemeente Schiedam. Een aanzet voor het te ontwikke len beleid Auteur: Marius Schoonboom (e-mail: schoonboom@hotma_U.com) archievenblad maart 2002 maart 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 14