AGFA SCANDESK IMAGEDESK AGFA^ O Contacteer ons vrijblijvend voor alle informatie de praktijk Tot slot Nadat we van de organisatie de fraaie slotbrochure 'Van kennis naar praktijk' hadden gekregen met inderdaad prakti sche tips voor de toepassing van de nieu we regelgeving, had J.J. Moelker van de directie Informatiebeleid Openbare Sec tor van het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties de taak de uitsmijter te leveren. Zijn voordracht had de titel Artikel 12 in de elektronische over heid van 2012. Hij schetste dat de infor matierevolutie nog steeds doorholt en dat we dus in feite met onze bemoeiin gen om behoud van informatie steeds achterlopen. Er is vernetwerking en hori- zontalisering, vervaging en vervlechting van scheidslijnen tussen organisaties, terwijl virtualisering en betrouwbaarheid en duurzaamheid van informatie de zaak van complicerende factoren voorzien. De elektronische overheid heeft de taak zorg te dragen voor transparantie van infor matie voor de samenleving en voor de overheid en voor transparantie van de samenleving en de overheid. Dat houdt in dat er hard gewerkt moet worden aan pro-actieve dienstverlening, een vorm van participatie in een digitale democra tie, er regie gevoerd moet worden op per soonsgegevens, de beveiliging en veilig heid van gegevens en systemen verbeterd moeten worden enz. enz. In de transpa rante systemen wil men samenhang en toegankelijkheid vanuit de zoekende en de vormende kant. De vandaag geïntro duceerde regelgeving kan erbij helpen, maar er is snel een revolutie nodig. De kreet uit 1991 'Omslag in opslag' is nog steeds actueel! Hoera! Maar wat hebben we nu geleerd op het congres? Op zich was het congres teleurstellend in de zin dat er weinig nieuws werd geboden. Veel van wat ver teld is, werd tien jaar geleden ook al ver teld, alleen zijn de pakken duurder. Concrete voorbeelden en algemene methodes van aanpak ontbraken. Er zijn wat nieuwe technieken, maar zijn die goed voor duurzaamheid? We hebben nog evenveel vragen als vóór het con gres. 23 De nieuwe Agfa Scandesk is de ideale reader-scanner voor het lezen en afdrukken van uw grafische of alfanummerische COM- fiches en voor de klassieke microfilm-jackets. De Agfa Scandesk is een compact en gebruiksvriendelijk apparaat. Door de snelle printer-interface kan de Agfa Scandesk aangesloten worden op een, reeds bij u aanwezige, laserprinter voor het afdrukken van uw beelden. Kenmerkend is de eenvoudige bediening, de uitstekende leesbaarheid en een overtuigende drukkwaliteit. Agfa Cevaert BV MDS Postbus 12 2280 AA Rijswijk Tel. 070/4131 292 Fax 070/4131 593 Agfa België MDS Prins Boudewijnlaan 5 2550 Kontich Tel. +32.3.450.97.82 Fax +32.3.450.96.59 De Agfa Imagedesk is voorzien van een interface die het mogelijk maakt om via een imaging board aan PC's gekoppeld te worden. Zo kan de Imagedesk volledig in uw netwerk geïntegreerd worden en uw fiche voor verdere verwerking in Document Management Systemen opgenomen worden. Dit maakt van de microfiche ook in de toekomst een flexibel en open medium. te optimistisch? Van der Ploeg wil toch naar een volkomen digitale overheid? En als de archivaris inderdaad, zoals De Jong wil, een meer sturende rol krijgt voor het behoud van informatie of archiefbescheiden in werkproces sen door te participeren in allerlei organisatie platforms, geeft de regeling hem dan daartoe voldoende autoriteit? Ja, zal hij zeggen, maar de praktijk en cultuur binnen de overheidsorga nisaties is voorlopig nog anders. Tracé Behoud van informatiedragers, de techniek In drie lezingen gingen sprekers in op de tech nische haalbaarheid en toepasbaarheid van de nieuwe regelingen voor behoud van digitale documenten. J.P.M. Slats deed verslag over het Testbed digitale bewaring, S. Bosch en dr. H. Bakker hadden het over PDF en XML voor orde en toegang en ir. W.H.J. Lennartz over Techni sche metadata. Jacqueline Slats, programmamanager Testbed Digitale Bewaring, vertelde over de testen van bestaande strategieën voor bewaring van digi tale documenten in de XML-standaard. Het is belangrijk dat digitale documenten applicatie- en platformonafhankelijk kunnen worden ge conserveerd en geraadpleegd. Volgens haar is XML te verkiezen boven PDF, omdat XML een leverancier-onafhankelijke open standaard is. Ze behandelde veelvoorkomende problemen bij de archivering van e-mail. De transmissie naar XML is bij dit type documenten als eerste getest. Maar bij het bureau Testbed kunnen verzoeken worden ingediend om allerlei soor ten documenten voor transmissie naar XML te testen. De testbestanden en oorspronkelijke software moeten dan wel worden aangeleverd. PDF en XML zijn standaarden die genoemd worden in de Regeling geordende en toeganke lijke staat. De inleiders Stan Bosch (Compaq) en Hette Bakker (Cap Gemini Ernst Young) richtten zich voornamelijk op de beantwoor ding van de vragen: wat is het, wanneer gebruik je het en wat zijn de verschillen, de overeenkomsten, de voordelen en de nadelen? De concepten structuur, inhoud en presentatie spelen bij beide standaarden een belangrijke rol. Jammer genoeg werden deze niet nader uit gelegd aan het publiek. Kort gezegd is het begrip structuur te vertalen naar het archivisti- sche begrip redactionele vorm, de manier waar op de formele kenmerken van een document zijn gerangschikt. De inhoud behoeft geen uit leg. De presentatie daarentegen is kort gezegd te vertalen naar het archivistische begrip uiter lijke vorm, de verschijningsvorm van een archiefstuk. Lennartz, directeur Circle Software, legde met verve en rekening houdend met een lekenge- hoor uit wat belangrijk is aan het omgaan met en behouden van metadata. Metadata zijn beschrijvende gegevens en functionele metada ta worden toegepast in de functionele context van een document. Dit zijn: het type document, de auteur, het onderwerp, het trefwoord. Op basis hiervan zoekt de gebruiker documenten. Technische metadata beschrijven de technische context van het document. Er zijn veel leveran ciers van hulpprogramma's ('tools') op de markt voor het behoud van een document of het ont rafelen van de inhoud. Standaardisatie van deze 'tools' wordt aanbevolen maar het pro bleem van diverse versies, de 'wet van behoud van ellende' blijft voorlopig bestaan. Tracé Bewaarcondities van informatiedragers In dit tracé waren er lezingen door B.W. Wassink, Het maken van een calamiteitenplan, drs. C.E. Schabbing en R. Suir over Eisen bouw en inrichting archiefruimten en J. Alderson over Long Term Data Storage - Strategies and Considerations. Bihanne Wassink van het Internationaal Con- serverings Centrum van het Nationaal Archief i.o. gaf handige tips voor het maken van een calamiteitenplan na de noodzaak ervan te heb ben aangetoond. In theorie wel bekende stof. Maar zeg nou eerlijk: hoeveel archiefdiensten hebben zo'n plan? Hoeveel kalveren moeten er nog verdrinken, hoeveel archieven onherstel baar de vernieling ingaan, voor we wat dit betreft eindelijk in actie komen? De provinciale archiefinspecteurs Schabbing en Suir lichtten de nieuwe regels voor archiefbe waarplaatsen en archiefdepots toe. Een en ander is na te lezen in de regeling uiteraard. In de voordracht gaven ze vooral de verschillen met de eerdere regeling aan. Verdere informatie is te vinden op archiefinspecteurs.fol.nl. Een van de belangrijke stellingen van J. Alderson van de firma Compaq was: Almost everything lasts longer than the technology you choose, therefore choose whatever fulfils your business requirements. Met andere woorden: er is (nog) geen enkele technologie beschik baar waarmee informatie echt duurzaam be waard kan blijven. Bij elke keuze die gemaakt wordt moet rekening worden gehouden met de eis dat opgeslagen informatie gemigreerd kan worden naar andere gegevensdragers. Voor het beheer werden voornamelijk 'best practices' gegeven die bij systeembeheerders bekend verondersteld mogen worden. Een paar voorbeelden. Zorg altijd voor meer dan één kopie van de informatie. Bewaar de verschillen de kopieën op gescheiden locaties. Test regel matig de leesbaarheid van de informatiedra gers. Zorg bij aanschaf van nieuwe afspelers/ lezers dat oude informatiedragers te lezen zijn of migreer de informatie voordat het te laat is. maart 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 11