Groenendijk Microfilm Scanservice Lensen Consultancy Advisering Interim-management Projectmanagement Projectuitvoering ...ALS HET ECHT OM KWALITEIT GAAT zi Boekverfilming z£ Boekscanning zi Fotoscanning kleur/zwart-wit ZJ Negatiefscanning ZA Diascanning Documentverfilming zl Documentscanning Za Groot formaat verfilming Zi Groot formaat scanning bT Microfilmscanning Zi Microfichescanning Zi Microfilmafdrukken z£ Plotten CAD-bestanden op microfilm Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product- als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met: Sales Services, contact persoon: Gerrit Kulsdom Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Tel. 0229 - 211 211Fax 0229 - 270 404 E-mail: snsdtp@planet.nl 27 sns@wxs.nl 4 ateS&S e voor een heldere kijk op uw documentaire informatievoorziening Voor meer informatie: www.lensenconsultancy.nl Waverstraat 80-11 1079 VP Amsterdam T 020-6449208 F 020-6448975 Einfo@lensenconsultancy.nl Edison weg 50D, 2952 AD Alblasserdam Tel.: 078-6931300 Fax: 078-6931123 E-mail: gms@groenendijk.net Website: groenendijk.net <t <xdventialK$ <uul De praktische implementatie van de regelgeving Na de plenaire openingsredes werden in drie tijdsblokken lezingen gegeven met het doel de implicaties van de regelingen uit te diepen. In vier tracés, Houdbaarheid van informatiedragers; Behoud van informatiedragers, organiseren en implementeren; Behoud van informatiedragers, de techniek en Bewaarcondities van informatie dragers, werden inleidingen gegeven met het doei aandachtspunten en knelpunten te signale ren en oplossingsrichtingen aan te duiden alsme de voorstellen voor de toepassing in de praktijk aan te bieden. Vol verwachting togen we daarom in de verschillende workshops die vrijwel alle werden ondersteund met PowerPoint-presenta- ties die ook op de uitgereikte cd-rom te vinden zijn. Van het hart moet ons nog dat we het enigs zins merkwaardig vonden dat er meerdere keren werd gesuggereerd dat wanneer bij het rijk het archiefbeheer niet op orde is hetzelfde ook geldt voor de lagere overheden. Is dat wel zo? Tracé Houdbaarheid van informatiedragers In het tracé 'Houdbaarheid van informatiedra gers' werden lezingen gehouden door drs. M.M. Hoekstra, Behoud van de drager of van de organi satie, door dr. J.B.G.A. Havermans, Hebben infor matiedragers een duurzame toekomsten door drs. A.J.M. den Teuling over de Regeling duur zaamheid archiefbescheiden. Melior Hoekstra, senior consultant bij Twijnstra Work Innovation, hield een pleidooi voor een goede samenwerking van archivarissen en DIV'ers om een recordkeepingsystem te ontwik kelen ten behoeve van de lijnorganisatie. Hij her haalde voornamelijk de vragen die we als archi varissen en DIV'ers hebben om tot oplossingen voor beheer en behoud van procesgebonden informatie en de bijbehorende metadata te komen. Weliswaar gaf hij een aantal ideeën voor de organisatorische aanpak, maar zowel de dra ger als de organisatie waren in zijn verhaal geen houdbare grootheden. Een praktische handrei king voor het behoud van informatie en digitale archieven rond werkprocessen gaf hij niet. Allen die verantwoordelijk zijn voor de fysieke distri butie, beheer en opslag van documenten moeten zich oriënteren op de complexe technologische veranderingen en de organisatorische gevolgen, was zijn mening. Maar dat wisten we al. Van Havermans, werkzaam bij de afdeling papier en karton bij TNO Industrie, kregen de toehoor ders een boeiende lezing over de duurzaamheid van informatiedragers met praktijkvoorbeelden. Anorganische materialen als steen, papyrus en perkament blijken duurzaam in het behoud te zijn, maar niet gemakkelijk in het gebruik. Van de nieuwe polymere materiaaldragers als microfilm, audiotape, cd(-i/rom) en dvd staat nog lang niet vast hoe lang ze informatie vasthouden. Wel is door onderzoek vast komen te staan dat deze dragers van tijd tot tijd omgezet moeten worden. Hoe kwetsbaar een drager kan zijn, blijkt uit het recente gegeven dat je je pinpas met magneet strip niet in dezelfde tas of zak moet opbergen als je mobiele telefoon. Het regent klachten bij bank- en girokantoren over het niet (meer) kun nen opnemen van geld. De industrie voorspelt dat de nieuwste informatiedragers over tien jaar zijn verdwenen. Daar moet de huidige Archiefwet op anticiperen. Het is de hoogste tijd voor nor men en eisen voor informatiedragers. Waaraan moeten zij voldoen? Is de overheid zich van deze vraag bewust en hoe staat dat bij particulieren? Conform artikel n van de Archiefwet 1995 is het belangrijk je af te vragen of materiaal getest is en gecertificeerd. Toch zal het waarschijnlijk nog jaren duren voor dat daadwerkelijk gebeurt. Zie ook: www.tno.nl (voor toepassing van normen); www.icn.nl (voor kwaliteitseisen) en www.nen.nl (voor informatie over normen). Bij de lezing van Arnold den Teuling was de opkomst erg hoog. De inleider bestempelde hem als een blijkbaar 'populaire professor'. Den Teuling waarschuwde de toehoorders voor de gortdroge stof die hij te verteren gaf en dat wat hij te vertellen had voor de goede lezer is na te lezen in de twee brochures die over de Regeling duurzaamheid archiefbescheiden zijn uitgeko men. Hij duidde de problemen voor de houd baarheid van de diverse materialen als papier, film en kleurafdrukken, en wees op het belang van inkoop van materialen voor archivering die aan de wettelijk gestelde eisen voldoen. Ze zijn nog bijna nergens te koop, maar als we er geza menlijk om vragen dan zal de industrie wel vol gens de norm moeten gaan produceren. Hij gaf zonder echt reclame te willen maken aan welke leveranciers redelijk betrouwbare materialen leveren. Inkoop van deugdelijke materialen is sinds de invoering van de regeling op 20 sep tember 2001 de verantwoordelijkheid van de zorgdrager. De leveranciers dienen testrapporten te overleggen. Bij vragen over houdbaarheid en toepasbaarheid van materialen mag de helpdesk van het Algemeen Rijksarchief worden gebeld! Tracé Behoud van informatiedragers, organiseren en implementeren De lezingen in dit tracé werden gegeven door A.L.M. van Heijst, Documentair structuurplan, basis voor overzicht, drs. J. Hofman, Behoud van informatie en J. de Jong, Archiveren is regisseren, de praktijk van record management. Van Heijst gaf uitleg over het documentair struc tuurplan, dat de basis moet vormen voor kennis- en kwaliteitsmanagement van digitale gegevens. De gemeente Hoorn ontwikkelt al zo'n plan. Zijn uitleg was te snel, werd monotoon gebracht en hij gaf te veel informatie ineens om te behappen en gebruikte veel Engelse termen om zijn betoog te ondersteunen. Van Heijst praatte vooral in zijn eigen jargon. In de Verenigde Staten zou men al vrij ver zijn met digitale dossiervorming. Waar en hoe precies werd niet uitgelegd in de drie kwar tier die hij aan het woord was. Een documentair structuurplan achtte hij voor digitale gegevens een absolute noodzaak. In feite goot hij oude wijn in een nieuwe zak, want je moet als kennis- of kwaliteitsmanager beslissen welke informatie je op papier en welke je digitaal wilt behouden. Hij wees erop dat documenten iets anders zijn dan 'records' in Angelsaksische landen. Records zijn de vastlegde gegevens van een transactie, feit, mening, brondocument. Om die reden moet men het begrip 'recordkeepingsystem' niet verta len en integraal en internationaal als term hand haven. Als hulpmiddelen bij het vormen van digi tale archiefbestanden, noemde de spreker EDDA (van het Gemeentearchief Amsterdam), het DIM- model (Split Vision), het IRM-model (Woody Forest Horton) en het IDM-VHIC (Erasmus Universiteit). Bovendien zijn er via Excel midde len te ontwikkelen. Zie ook: www.hic.nj. Hans Hofman wist de samengestroomde menigte in de Rembrandtzaal te boeien met een aanzet voor de gedachtevorming over de praktische toe pasbaarheid van de Regeling geordende en toe gankelijke staat archiefbescheiden. Er wordt drif tig gezocht naar oplossingen voor de permanen te bewaring van digitale archiefstukken en het veiligstellen van de authenticiteit ervan, maar duurzame oplossingen zijn er nog niet. Maar er gloort hoop. Er zijn enkele strategieën die een mogelijke oplossing voor de korte termijn bie den. Zo'n stelling roept natuurlijk meteen de vraag op hoe je de regeling dan in godsnaam in de praktijk moet omzetten. Documenten of infor matie-eenheden moeten vindbaar, leesbaar, begrijpelijk en betrouwbaar zijn en ook nog duurzaam. Er zijn allerlei nieuwe regels en hand reikingen, je moet een paar weken vrij nemen om ze eigen te maken. Deze zee aan theorieën geeft zoals al aangeduid alleen een denkrichting voor het digitale bewaren aan. Maar niemand weet het echt en daarom moeten we veel van elkaar afkijken en leren van anderen in deze cha otische wereld. Belangrijk is de regel om bij de ontwikkeling van nieuwe systemen de eisen van de nieuwe ministeriële regeling in te bouwen. Met kleine systemen beginnen kan grote gedach ten naar voren brengen voor de implementatie en aanpak van de regeling. Meer informatie is te vinden op www.interpares.org en www.digitale- duurzaamheid.nl. los de Jong, senior adviseur bij Koenen Baak en Partners, ging in op de nieuwe rol van de archi varis als regisseur. De regiefunctie houdt in dat ervoor gezorgd wordt dat archief- en werkfunctie worden geïntegreerd en geïntegreerd blijven. Daarbij blijft volgens De Jong een rol weggelegd voor DIV'ers en DIV-afdelingen, ook voor het beheer van papieren archieven. Maar is dat niet maart 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 10