PvdA 12! Literatuur colofon Lift Lis E-mail op de kaart L28 115 lit£ noot van de redactie I 5 pvda - 30 nov 2001 Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar.Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. Redactie Peter van Beek, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Maarten Broek (eindredactie), Marijke de Bruijne, Ralph Dingemans, Harry Hendriks (NVBA), Richard Hermans, Rienk Jonker, Peter Sijnke, Harry Strijkers (NVBA), Hans van der Veen. Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 :-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Een jaarabonnement kost dan 140,- (binnenland) en 170,- (buitenland). Ook voor adreswijzigingen en het nabestellen van losse nummers. Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317,1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Cover dia© Corbis Stock Market/ William Westheimer Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Deadlines Voor korte berichten: de eerste van de maand voor het Archievenblad van de daaropvolgende maand. Voor langere artikelen: info bij KVAN bureau. N H 0 U D S 0 j 3 Fragmenten van een werkweek Het dagboek van Chantal Keijsper 6 Nieuws uit het Veld 'Virtuele tochten Kennemerland' - Migranten, trekvaarten en stoomgemalen Webzijdelings: Jaap Vogel en Lieuwe Zoodsma De praktijk: Jan van Tol 22 Kwaliteitsverbetering met een handvest dienstverlening - Kokkerellen in Tilburg en Rotterdam Kwaliteitshandvest: Fred Schot en Marijke de Bruijne 25 Stadsarchief Breda werkt mee aan lespakket over industrialisatie Archief en educatie: Marie-Louise van den Wijngaard |26 Onvermogen op niveau Elektronische overheid:Agnes Jonker 28 Conservering van archieven in tropische zones Burengerucht: Gerrit de Bruin De eerste column Column: Marjanne Kok 136 DIVA-competentieprofielen beschikbaar op internet De praktijk:Thijs Laeven I 31 Subsidie voor project 'Toegang op personen' (TOP) De praktijk: Frans Hoving 132 Het Archipol-project - Het archiveren van websites van Nederlandse politieke partijen Webzijdelings:A.K. Keijzer, F.J. den Hollander en G.Voerman [38 Literatuur: Recensies Signalementen KVAN Nieuws NVBA Nieuws 150 Agenda Binnen- en buitenlandse evenementen Vaste Rubrieken 3 Fragmenten van een werkweek 6 Nieuws uit het Veld 135 Column 142 Verenigingsnieuws 150 Agenda archievenblad februari 2002 lennemerland 'Geen beter toevluchtsoord dan het archief, waar het verleden zo netjes mogelijk wordt bewaard. Als je daar maar lang genoeg zou zijn, zou je alles begrijpen'. (Heen Montijn, in NRC Handelsblad 29-1-2001). Er is een nieuwe rol op komst voor de archivaris van de toe komst. Dat was een belangrijke constatering van het onlangs gehouden congres 'Behoud van informatie'. Maar er zijn meer ontwikkelingen in archievenland. Het handvest dienstverlening is er daar een van. De archivaris heeft in zijn front-office altijd al te maken gehad met de archiefge bruiker. De veelvuldige vragen om te helpen bij het lezen van het oude schrift zorgden voor vele cursussen paleografie. Niet dat je daar als archiefdienst veel aan ver diende. Het ging toch om het resultaat?Vele klanten stellen nu geen vragen meer... De cursus sen hebben dus een zeer hoog succesgehalte. Of krijgt de vragen de klant misschien alleen nog maar het zeer'behulpzame' ant woord:'Als u moeite hebt met de tekst dan kunt u onze cursus vol gen!'? De eerste lessen'oud schrift' bij Hans Hofman op de archiefschool hadden voor mij altijd een raar bijsmaakje. Als beginnend cursist kon je de tek sten niet lezen, want ze barstten van de afkortingen. De betekenis ervan moest je maar even paraat hebben! Hans Hofman had dus macht, want als archiefrot wist hij wat de vele afkortingen beteken den. De soms zo eenvoudige oplossing gaf een wrange nasmaak na soms meer dan vijf minuten puzzelen op een stukje tekst. Als ik nu zelf paleografie geef, merk ik zo'n zelfde machtspositie. Inder daad: je leert in het archief, als je er maar lang genoeg bent. Juist in dit opzicht zie ik een nieuwe taak voor de archivaris van de 21 ste eeuw. Hij kan weer wat (bijver dienen met de digitale paleogra- fiecursus, afkortingen genoeg! Zelfs in uw Archievenblad: EAN, HMR.XML, ICT, GDP en noem maar op.Voor de meesten van ons gesneden koek? Soms moet je wel erg lang graven om de juiste bete kenis weer voor de geest te halen. Vastleggen dus! En verzamelen. Want kennis is macht, of niet soms? Wat betekent DIVA ook alweer? Over twintig jaar is het genieten als je nieuwe cursisten digi-paleo aan het stotteren krijgt! februari 2002 archievenblad De gearchiveerde website bekijken (opent nieuw venster) <i> Sitemap tl) Mssst Pfthriijkte woorden Door Fred Schot en Marijke de Bruijne Door A.K. Keijzer, F.J. den Hollander en G.Voerman John Boeren van het Regionaal Historisch Centrum Tilburg en René Spork van het Gemeentearchief Rotterdam vertellen over de totstandkoming van een handvest dienstverlening. Een instrument dat moet leiden tot een verhoogde tevredenheid bij de klant en meer duidelijkheid voor de medewerkers. Het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen en de Universiteitsbibliotheek van de Rijks universiteit Groningen archiveren de websites van de Nederlandse politieke partijen. De verkiezings campagne wordt immers ook digitaal gevoerd. 'Virtuele tochten Kennemerland' - Migranten, trekvaarten en stoomgemalen Door Jaap Vogel en Lieuwe Zoodsma Binnenkort biedt de website van de Archiefdienst voor Kennemerland de mogelijkheid om een virtuele tocht door de streek te maken. Een van de doelen van het project is een historisch geïnteresseerd publiek te attenderen op de gedigitaliseerde topo- grafisch-historische collectie. Kwaliteitsverbetering met een handvest dienst verlening - Kokkerellen in Tilburg en Rotterdam Onvermogen op niveau Door Agnes Jonker Agnes Jonker nam onlangs met 349 anderen een kijk je achter de schermen van de elektronische over heid. Volgens minister Roger van Boxtel zijn een goede digitale administratie en een toegankelijk digi taal archief onmisbaar om transacties tussen de overheid en de samenleving te laten verlopen langs elektronische weg. Het Archipol-proj'ect - Het archiveren van websites van Nederlandse politieke partijen

Archievenblad | 2002 | | pagina 2