r*J3X NVBA-Redactieadres NVBA-lid worden? Redactie NVBA-Nieuws RMC-congres 16 november 2001 De Records Management Conventie werd in het najaar van 2000 opgericht en tijdens het jaar congres 'Duurzame Digitale Informatiesystemen' van dat jaar aan het grote publiek gepresenteerd. Bij die gelegenheid, op 7 december in het con gresgebouw te Den Haag, lichtten de initiatiefne mers toe dat de RMC wilde gaan functioneren als een platform voor uitwisseling van ervaringen met Records Management. Daarbij richt men zich zowel op de 'vragers' van Records Management- producten (zoals documentmanagers, DIV-profes- sionals, archivarissen) als de 'aanbieders' van bij voorbeeld ICT-oplossingen. Een van de manieren waarop men dat probeert te bereiken is door de instelling van verschillende themagroepen die ieder een verschillend aspect van Records Management onder de loep nemen (zoals het thema Preservering, het thema Standaards en het thema Casussen). Ook in iedere themagroep zete len weer vertegenwoordigers van de aanbodkant en vertegenwoordigers van de vraagkant. Op het tweede RMC-congres van 16 november jongstleden presenteerden verschillende thema- groepen een tussenrapportage van hun werk zaamheden of vulden een gedeelte van het pro gramma in met een casus uit de praktijk van de documentaire informatieverzorging. Dat alles vond plaats in de bijzonder sfeervolle omgeving van het Kasteel de Wittenburg in de bossen van Wassenaar. Met de keuze voor een dergelijke loca tie maakt de Records Management Conventie dui delijk dat wat haar betreft de lat niet gauw te hoog ligt: men gaat voor kwaliteit en de organisatie van de congresdag was dan ook tot in de puntjes gere geld. Creëer een crisis En dan de inhoud: het thema van deze half jaarlijkse conferentie was dit keer 'De Verande ring'. Een belangwekkend thema aangezien wij als documentbeheerders dagelijks tegen het pro bleem aanlopen dat de bestaande praktijk van archivering niet meer 'past' op de nieuwe techno logieën die worden gebruikt bij documentaan- maak en -uitwisseling. De dagvoorzitter André Koet (in het dagelijkse leven directeur van de interne accountantsdienst van het ministerie van Financiën) deed zijn best om de inleiders en de conferentiedeelnemers zich te laten buigen over de vraag of de eindgebruikers wel op al die veranderingen met betrekking tot documentmanagement zitten te wachten (en hoe hen duidelijk te maken dat die veranderingen nodig zijn!). Toch ontkwam ik niet aan de indruk dat veel van de congresgangers weliswaar het belang van die vraag onderkennen, maar voorals nog drukker bezig zijn met technologische en archivistische 'oplossingen'. Een uitzondering daarop is de provincie Groningen, die een bijdra ge aan het ochtendprogramma leverde waaruit duidelijk naar voren kwam hoe regelmatig terug kerende incidenten met incomplete dossiers, zoekgeraakte stukken en verkeerd opgeborgen correspondentie de aanleiding konden zijn om geld en tijd beschikbaar te krijgen die nodig zijn voor de invoering van een state of the art docu ment managementsysteem. En uiteindelijk ook de acceptatie van het nieuwe systeem door de eindgebruikers! Na de lunch nam professor Eric Ketelaar van de Universiteit van Amsterdam het aangereikte stok je over door in een gloedvol betoog aan te tonen hoe op het ministerie van Landbouw, Natuur beheer en Visserij de documentaire chaos ten tijde van de MKZ-crisis kon gaan functioneren als een katalysator om de organisatie van de archive ring op dat ministerie in overeenstemming te brengen met de inmiddels gegroeide praktijk van het (vaak digitale) documentenverkeer. Zijn enigszins ironische adagium luidde dan ook. creëer een crisis (of leen de crisis die zich afspeelt bij je buurman). Bijzonder boeiend was zijn toelichting op het gebruik van het visualisatiehulpmiddel 'SeeMap' dat in dit geval gebruikt werd om de bedrijfspro cessen en de archieffunctie bij de afwikkeling van de MKZ-crisis in kaart te brengen. Het feit dat niet alle inleiders de brug wisten te slaan naar het thema 'De Verandering', bete kent natuurlijk niet dat hun bijdragen van alle belang waren ontbloot. Zo bood de themagroep 'Duurzame Informatievoorziening' (met als woordvoerder Jan van der Starre van Cap Gemini Ernst Young) een aardig overzicht van de ver schillende aspecten die met het onderwerp digita le duurzaamheid te maken hebben (in het tweede gedeelte van deze presentatie ging Dick van Gaaien van Compaq in op de rol van XML als standaard opslagformaat voor de content van NVBA nieuws MmLiete Wilmink van Wolters Kluwer). In de zaal waren bovendien vertegenwoordigers van GAK Nederland en Achmea aanwe zig. Tijdens de discussies gedurende de congresdag voerden vertegenwoordigers van de (centrale) overheid echter toch wel de boventoon. Zou het zo zijn dat, zoals de woordvoerder van de thema groep 'Digitale Duurzaamheidsscan' Jan van der Starre beweerde, de bewustwor ding van de Records Management-pro- blematiek bij de overheid vele malen gro ter is dan bij het particuliere bedrijfsle ven? Of vertrouwt de bedrijfsarchivaris doodeenvoudig op de werking van de vrije markt bij het in overeenstemming brengen van vraag en aanbod op het gebied van Records Management? Bedrijfsarchivarissen die desalniettemin meer willen weten over de activiteiten van de RMC kunnen terecht op de site www.RMConventie.nl. elektronische documenten) en stelde de directeur van de Centrale Archief Selectiedienst Gerard van den Broek in een wat filosofisch betoog de in mijn ogen terechte vraag of wij de eindgebrui ker van informatie wel in beeld kunnen hebben. De bloksgewijze opbouw van digitale documenten geeft de informatie gebruikers (de 'lezers') immers de moge lijkheid om de informatie op heel ver schillende manieren te benaderen: ieder heeft zijn eigen 'lezing'. Tenslotte kregen alle deelnemers in hun congresmap een cd-rom mee die een kijkje biedt op de 'nieuwe werkwijze' van het 'digitale departement' VWS in 2004 ('De Etalage'). Gezien de onderwerpen die op 16 november aan de orde kwamen, heeft de Records Management Conventie ook de leden van de NVBA het nodige te bieden. Toch vond ik de bijdrage van het bedrijfsleven aan de 'vragerskant' wat mager (aan de zijde van de aanbieders van ICT-oplossingen lag dat uiteraard anders). De organisatie van het congres had voor het aansluitende forum drie vertegenwoordigers van het 'vragende' bedrijfsleven weten te strikken om achter de tafel plaats te nemen (Jo Linden van DSM en Jan van Tiggelen en Koert Eerste diploma-uitreiking GO-opleidingen nieuwe stijl Na een grondige herstructurering van haar opleidingsaanbod startte de GO medio 2000 met een geheel nieuw opleidingspakket. Een jaar na deze onderwijskundige vernieuwin gen zijn de eerste groepen deelnemers afgestudeerd. De geslaagden ontvin gen hun diploma tijdens een feestelij ke bijeenkomst op donderdag 27 sep tember 2001 in de aula van de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag. Het officiële gedeelte van de bijeen komst werd opgeluisterd door Pierre Pesch, secretaris van het GO-bestuur en Arie Otten, NVBA-voorzitter. Ook WOB-voorzitter Marius Boom, in zijn rol van voorzitter van de Centrale Examencommissie en GO-directeur Piet Kuijper leverden een bijdrage. Tijdens deze bijdragen kwam veelvul dig het beeld aan de orde dat de bui tenwereld heeft van de sector infor matiedienstverlening. De geslaagden werd op het hart gedrukt dat zij, als nieuwe lichting informatiespecialis ten, vanaf heden medebepalend zijn voor een verandering van dit beeld in de komende jaren. De bijeenkomst werd afgesloten met een informeel samenzijn in de vorm van een high tea. NVBA vereniainq van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie NVÖA, g y v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen Harry L.M. Hendriks Sluisgraaf 9 5032 XL TILBURG Tel.: (013) 463 06 19 Fax: (013) 463 06 19 E-mail: harry@tref.nl Schrijf dan naar de ledenadministratie mevrouw S.L. de Kok-Gamga Ruseschans 9 2728 HA ZOETERMEER www.nvba-info.nl Als lid ontvangt u het Archievenblad gratis H. Hendriks Sluisgraaf 9 5032 XL TILBURG H. Strijkers DSM/Centraal Archief Postbus 6500 6401 JH HEERLEN J.W. Schilt Gemeentearchief Amsterdam Amstelkade 67 1074 HZ AMSTERDAM J. van der Velden Diamantdijk 197 4706 HD ROOSENDAAL Op 16 november 2001 hield de Records Management Conventie haar tweede congres. Dit keer met als thema 'De Verandering'. )os van Heivoort behoorde tot de deelnemers en doet voor de NVBA verslag. Ook voor bedrijfsarchivarissen? I archievenblad februari 2002 NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen Sedf OCen'rt 7 Wseta VM W BV, Jos van Heivoort februari 2002 IDV-I coördinator Friso Keulen reikt een diploma uit. Ron Wessels archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 22