J «te Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN Nieuws Van Wijn-penning uitgereikt aan prof.dr. 0. Dascher Bureau KVAN Redactie Archievenblad Tel. (020) 462 77 27 Ottfried Dascher heeft zeer veel bijgedragen aan de archiefcontacten in grensstreken. Voor Nederland heeft hij zich met name ingezet voor de samenwerking met het Rijksarchief Limburg. Dankzij zijn inzet is hier een van de eerste grens overschrijdende samenwerkingverbanden in Nederland ontstaan. Dascher is de grote motor geweest achter het grensoverschrijdende project Rijkskamergerecht. In dit schoolvoorbeeld van hoe onbaatzuchtige samenwerking over de grens realiseerbaar is, zijn zijn persoonlijke inzet en betrokkenheid evident. Ook de rol die Dascher speelde bij de totstandko ming van Euregionale symposia zijn tekenend voor zijn persoon. Medewerkers van het Hauptstaatsarchiv brengen tegenwoordig regelmatig bezoeken aan het Rijksarchief Limburg om zich daar op de hoogte te stellen van gebouw en inrichting. De chauffeur met dienstauto - geen luxe voertuig maar met veel ruimte voor kleine archieftransporten - weet intussen uitstekend de weg. Het ligt in de aard van de geschiedenis van dit deel van Nederland dat grensoverschrijdende archiefsamenwerking wenselijk is. Meer dan voor welke andere Nederlandse provin cie geldt voor Nederlands Limburg dat een onder zoeker van de geschiedenis van dit gewest al heel snel gebruik moet maken van archivalische bron nen buiten de provinciegrens. Zelfs betrekkelijk eenvoudige genealogische naspeuringen leiden al snel buiten Limburg. De staatkundige scheiding tussen Nederland en Pruisen/Duitsland in de negentiende eeuw heeft met name voor Limburg en het Rijnland geleid tot een grillige verdeling van archieven. Zo bevin den centrale bestuurlijke en rechterlijke archieven van het vroegere Overkwartier van Gelre, dat zowel delen van het huidige Nederland als Duitsland omvatte, zich zowel in het Rijksarchief Limburg als in het Hauptstaatsarchiv Düsseldorf. Maar ook een hele reeks Limburgse dorpen behoorde tot de vroegere hertogdommen Kleef en Gulik, evenals een hele reeks zogenaamde Rijksheerlijkheden. Hendrik van Wijn (1740-1831) was van 1802 tot en met 1812 archivaris van de Bataafse Republiek en van 1814 tot zijn dood in 1831 archivaris van het Rijk en grondlegger van het Algemeen Rijksarchief. De Hendrik van Wijn-penning is in 1987 voor het eerst toegekend aan Eric Ketelaar, hoogleraar Archivistiek aan de Universiteit van Amsterdam. Dascher is de zesde persoon aan wie de penning wordt overhandigd. Almanak 2000 3.10 Rijksarchief in Noord-Brabant Directeur wijzigen in: Drs. R.C. Bastiaanse 6.3 Het Streekarchief van de Regio Achterhoek Openstelling van de studiezaal wijzigen in: Dinsdag t/m vrijdag 9.00-16.30 6.14 Naam wijzigen in: Regionaal Historisch Centrum Bergen op Zoom Toevoegen: Internet: www.archboz.nl 6.34 Streekarchief voor het Gooi en de Vechtstreek Openingstijden wijzigen in: maandag 9.00-13.00 ('s middags gesloten), dinsdag-vrijdag 9.00-17.00 6.49 Gemeentearchief Soest Openingstijden wijzigen in: woensdag 9.00-17.00 E-mail wijzigen in: piekj@soest.nl Telefoonnummer wijzigen in: (035) 609 37 20 Archiefbeheerder wijzigen in: J.J. Piekema, ass. 6.123 Historisch Centrum Overijssel (in de Almanak nog vermeldt als Gemeentearchief Zwolle) Wijzigen openingstijden studiezaal in: Dinsdag-zaterdag 9.00-17.00 Internetadres wijzigen in: www.historischcentrnmoveriissel.nl 7.9 Hoogheemraadschap van Rijnland Openstelling van de studiezaal wijzigen in: Maandag t/m vrijdag 9.00-16.30 42J Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland Wie haakt aan Een feestje, een film, een folder? Dit jaar viert het Nationaal Archief i.o. een feest - het is dan namelijk 200 jaar geleden dat Hendrik van Wijn, de bijna 63-jarige oud-pensionaris van Gouda, werd aange steld tot archivaris van de Bataafse Republiek (hij werd drie weken later ook nog eens archivaris van het departement Holland - het blijft Haags). Maar het is niet alleen een Haags feestje: de benoeming van Van Wijn is het startpunt van een hele ontwikkeling die het werken met en het raadplegen van archieven ingrij pend heeft veranderd. De taak van de KVAN is (volgens de statuten) het bevorderen van de belangen van het Nederlands archiefwe zen. Daarom kan de Vereniging er uiteraard niet omheen om ook aandacht te besteden aan de afgelopen tweehonderd jaar. Hoe gaan we dat doen? Het idee moet nog verder uitgewerkt worden, maar we denken eraan om eens te kijken wat er in de afgelo pen tweehonderd jaar veranderde voor de archiefvormer (die had in het begin als enige alles te zeggen over zijn eigen oude en recente archief en moet zich 200 jaar later houden aan allerlei regels om het beheer van het archief helemaal kwijt te raken), de archiefbeheerder (de archivaris oude en nieuwe stijl - daar is genoeg over te vertel len) en de archiefbezoeker (van geleerde heer van goeden huizen tot gezinnen die digitaal de stamboom uitzoeken en alles wat daartus sen zit). Wat veranderde er voor elk van hen en wat vonden de Nederlandse burgers in de loop van de tijd van archieven? In welke vorm gaan we dat doen? Dat moet nog verder uitgewerkt worden. Het is in ieder geval de bedoeling dat er een nieuwe folder komt voor de vereniging. Maar ande re creatieve ideeën (bijvoorbeeld een quiz op de website, ik noem maar wat) zijn zeker niet uitgesloten. En ten slotte, wie gaan dat doen? Ik hoop enthousiaste mensen uit verschillende hoe ken en met verschillende vaardigheden. Daarom nodig ik iedereen die dit wel wat lijkt uit zich te melden. Meld je aan! EAD, wat moet je ermee? Encoded Archival Description (EAD) is een op SGML en XML gebaseerde standaard (DTD) voor het opstellen van een archiefin ventaris. SGML en XML zijn zogenaamde markeertalen waarmee men tekstbestanden codeert op een wijze die vergelijkbaar is met het vertrouwde 'onderwaterscherm' van Wordperfect 5.1. Maar waar het tekstverwer kingsprogramma een tekst alleen lay-out- technisch codeert (namelijk lettergrootte, vet, cursief), markeren SGML en XML de woorden en woordgroepen naar hun seman tiek: kop, intro, body, etc. Een tweede behan deling is daarom nodig om deze codes naar een bepaalde opmaak te vertalen, zodat bij voorbeeld kopjes worden afgebeeld in letter type A, voetnoten in lettertype B. Dit geschiedt met behulp van een zogeheten stylesheet (zie verder: www.loc.siov/ead). EAD is een DTD (data type definition): het vocabulaire dat een archivaris gebruikt om een tekstfragment (c.q. een inventaris) met archivistisch jargon te coderen. Zo zijn er binnen EAD codes voor inventarisnummers, de bijbehorende beschrijvingen en de uiter lijke vorm, maar ook voor de vermelding van beperkte openbaarheid en de aanwezigheid van microfilms. Met behulp van een styles heet kan men de opmaak van een aldus geco deerde inventaris bepalen: bijvoorbeeld dat deelbeschrijvingen binnen een serie insprin gen en dat de beschrijving voor de uiterlijke vorm rechts wordt uitgelijnd. Of dat de infor matie over de bergplaats van een archiefstuk in de presentatie wordt weggelaten. Aan het gebruik van EAD (of liever: van SGML/XML) zit dus een belangrijk voordeel boven de genoemde tekstverwerkingspro gramma's: men codeert één keer een inventa ris die men vervolgens met behulp van ver schillende stylesheets toesnijdt op een bepaalde doelgroep: de internetgebruiker (HTML-bestand met navigatiemogelijkhe den), de gebruiker in de studiezaal (papieren uitdraai met inhoudsopgave en register), het depotpersoneel (vermelding van informatie over de berging). Bovendien zijn SGML en XML, anders dan de meeste tekstverwer kingsprogramma's, platformonafhankelijk, waardoor een EAD-inventaris ongevoelig is voor conversie. Een veel interessanter voordeel ligt echter besloten in het feit dat een in EAD gecodeer de inventaris semantisch ontsloten is. Hierdoor wordt het mogelijk een zoekmachi ne geavanceerde zoekopdrachten binnen een verzameling EAD-inventarissen te laten uit voeren. Zoekopdrachten als: 'Zoek alle inven tarissen waarin de naam Schermerhorn als persoonsnaam voorkomt'. Het resultaat van deze zoekactie laat inventarissen waarin Schermerhorn als plaatsnaam voorkomt onvermeld (tenzij die ook de persoonsnaam Schermerhorn bevatten, natuurlijk). Men zou ook een gecompliceerde zoekopdracht kunnen geven als: 'Zoek alle inventarissen waarin de persoonsnaam Schermerhorn als archiefvormer genoemd wordt'. Uiteindelijk is het met EAD zelfs mogelijk de klant een inventaris op maat te leveren. Spijtig genoeg maken archiefinstellingen die met EAD wer ken, op hun websites vooralsnog slechts mondjesmaat gebruik van de mogelijkheden die deze vorm van digitale ontsluiting biedt. Maar het is te verwachten dat hierin metter tijd verandering zal komen. Allengs wordt ook in Nederland EAD meer en meer toegepast. Het onvolprezen pio nierswerk van het IISG wordt bijvoorbeeld gevolgd door projecten bij instellingen als het ARA, de universiteitssbibliotheek van Amsterdam en de KB. We mogen echter niet vergeten dat EAD ontwikkeld is in Amerika, waar andere archivistische tradities en een ander jargon opgeld doen dan in ons land. Het is daarom wenselijk dat archivarissen bij de vertaalslag van EAD naar de Nederlandse situatie de handen ineen slaan. Mede met dat doel voor ogen heeft de ALV van de KVAN tot oprichting van een werk groep EAD besloten. Archivarissen en hun klanten zijn erbij gediend dat dit initiatief krachtig wordt ondersteund! Wie sluit zich aan? Meld je bij Hanno de Vries of het bureau van de KVAN! 43 Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmel ding voor activiteiten en wijzigin gen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam Fax: (020) 462 77 28 E-mail: hureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 Op woensdag 5 december 2001 heeft onze voorzitter jo Jamar in Düsseldorf de Hendrik van Wijn-penning uitgereikt aan prof.dr. Ottfried Dascher, directeur van het Nordrhein-Westfalisches Hauptstaatsarchiv in Düsseldorf. De Van Wijn-penning wordt toegekend door de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland aan personen die zich op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor het Nederlandse archiefwezen. Het is de eerste keer dat een niet- Nederlandse Europeaan de penning krijgt. Mutaties in de Almanak archievenblad februari 2002 Info en aanmelden: Yvonne Bos-Rops, of aan melden bij: bureau@kvan.nl. Meer info: hanno.de.vries@ara.archief.nl februari 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 21