TAB IAAT NAAR SIIMt integraal documentynanajemeyit literatuur Wessel Zweers, Internet en privacy, Veelgestelde vragen (FAQ) over internet helder en bondig beantwoord. Marc A. van Alphen, Het Paleis van Willemsoord. De geschiede nis van het Commandements- gebouw der Koninklijke Marine te Den Helder. Nico Habermehl, Joan Cornell's van der Hoop (1742-1825). Marinebestuurder voor stadhou der Willem V en koning Willem I. 41 Efficiënt en integraal documentmanagement wordt steeds belangrijker. Hoe sneller informatie toegankelijk en beschikbaar is, hoe beter bedrijfsprocessen zijn te managen. Dit spaart tijd en geld en verbetert uw concurrentiepositie. TAB biedt de volgende diensten: consultancy organiseren van documentaire informatie software services (voorbereiding) digitalisering TAB is dé professional in integraal documentmanagement TAB Europa BV maakt deel uit van de inter nationale TAB-organisatie. Met ruim 1000 medewerkers wereldwijd behoort TAB tot de toonaangevende spelers op het gebied van documentmanagement. TAB heeft ruim 50 jaar ervaring in het managen van zowel elek tronische als fysieke documenten. Vanwege ons succes hebben wij nieuwe mensen nodig. TAB zoekt op korte termijn: (senior) adviseur documentmanagement accountmanager business consultant Interesse? Vraag naar Ger Rooth, bel: (020) 312 12 32. Meer info? Bel: (020) 697 53 33 Fax:(020)6979841 e-mail: www.tab.com site: info@tab.nl TAB Europa BV Hettenheuvelweg 8-10 1101 BN Amsterdam Nederland Sdu uitgevers, Den Haag, 2001 ISBN 90-1209-283-3, 96 blz., 11,34 Internetpublicist Wessel Zweers gaat in dit bondige boekje in op de risico's die men loopt als internetgebruiker. Voorop hierbij staat het gevaar rond de schending van de privacy van de internetgebruiker. Zweers beantwoordt, zonder juridisch vak jargon, vragen over de vertrouwelijkheid van internetberichten en over wat de orga nisaties achter de bezochte websites aan de weet kunnen komen over de gebruiker. Nuttig voor mensen die op hun werk inter netten is het antwoord op de vraag of je op je werkplek ook privé gebruik mag maken van websites. Instituut voor Maritieme Historie, Den Haag, 2001 ISBN 90-71957-31-4,108 blz., f22,- Na de opheffing van de rijkswerven te Medemblik (1827), Rotterdam (1850), Vlissingen (1868), Amsterdam (1915) en Hellevoetsluis (1933) zijn vele gebouwen Stel dat uw privacy wordt geschonden via internet, waar kunt u dan uw beklag doen en is privacy een mensenrecht? Welke wet ten zijn van belang voor uw privacy? Waar dien je rekening mee te houden als je gevoelige gegevens via je homepage publi ceert? De auteur geeft ook hier helder ant woord op. Het boekje is via de inhoudsop gave en de index vriendelijk raadpleeg baar. van de marine gesloopt. Van de nationale vlootbasis te Den Helder (Willemsoord) zijn nog negentiende-eeuwse gebouwen bewaard gebleven. De werfdirectie kreeg hier een prachtig onderkomen dat de bijnaam 'het Paleis' kreeg. Dit Commandementsgebouw uit 1826 van de Koninklijke Marine te Den Helder is goed bewaard gebleven en in 1998 op de lijst van rijksmonumenten geplaatst. Na toekenning van deze monumentenstatus besloot het Instituut voor Maritieme Historie een onderzoek in te stellen naar de geschie denis van dit pand. Het onderzoek in de archieven en musea richtte zich zowel op het gebouw en de architect Jacob Vlak (1757-1846), als op de bewoners en het personeel van het Paleis. De archieven van de Marine en de marinewerven bevinden zich in het Algemeen Rijksarchief en het Rijksarchief in Noord-Holland. Vooral het archiefonderzoek naar de architect, een inspecteur van Maritieme gebouwen, lever de veel nieuwe informatie op. Bataafsche Leeuw, Amsterdam, 2000 ISBN 90-6707-527-2, 304 blz., 31,53 Nico Habermehl heeft een goed lees baar boek geschreven over het bewogen leven van de minister van de Marine J.C. van der Hoop. Tijdens de Vierde Engelse oorlog (1780-1784) werd hij benoemd tot raad en advocaat-fiscaal van de Admirali teit van Amsterdam. Hij raakte betrokken in het conflict tussen de patriotten en Oranjegezinden rond 1787. Na de komst van de Fransen in 1795 werd Van der Hoop enkele maanden gevangen gezet. Onder het Fransgezinde bewind weigerde hij een bestuurlijke functie te aanvaarden. Na de terugkeer van de Oranjes in december 1813 kreeg hij verschillende functies bij de Marine aangeboden. In 1815 werd hij tot minister van Marine benoemd. Hij bleef deze functie tot aan zijn dood in 1825 uit oefenen. Het boek is gebaseerd op diepgaand bron nenonderzoek in onder meer het archief van de Marine na 1831 in het Algemeen Rijksarchief en de honderden brieven van Joan Cornelis van der Hoop aan stadhou der Willem V en Wilhelmina van Pruisen, die zich in het Koninklijk Huisarchief bevinden. Zelf had J.C. van der Hoop ook een uitgebreid archief nagelaten, dat belangrijk werd toen in 1844 een brand een groot deel van het ministerie van Marine verwoestte. In 1854 werd het archief van Van der Hoop overgedragen aan het Algemeen Rijksarchief te Den Haag. Het marinedeel van dit archief is geïnventariseerd en is eruit gelicht en samengevoegd met de gehavende admirali teitsarchieven. In het familiearchief ont breken persoonlijke stukken en privé-cor- Aanbieding van de sleutels door J.C. van der Hoop aan erfprins Willem Frederik voor zijn intocht in Amsterdam op 2 december 1813. respondentie. Dit resterende archief van J.C. van der Hoop (22 meter) is alleen toe gankelijk via een lijst van stukken in een vrijwel onleesbaar handschrift van Joan Cornelis van der Hoop zelf uit 1796. Mede dankzij een korte en heldere beschrijving van de gebruikte archieven is het boek interessant voor iedereen die op zoek is naar bronnen voor de maritieme geschie denis. februari 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 20