Dlïfl-tompctentieprofielen beschikbaar op internet de praktijk 1 Over de totstandkoming van de pro fielen hebben Peter Diebeis en Thijs Laeven in het Archievenblad van april 2000 geschreven (p. 14-15). Nadien zijn de profielen compleet gemaakt en ter toetsing voorgelegd aan velddeskundi- gen en goedgekeurd door de stuurgroep. Vervolgens zijn praktijktests gedaan en is de website gebouwd. Bij de ontwikkeling, de toetsing en de tests zijn meer dan zeventig collega's betrokken geweest uit het gehele Veld en aanpalende terreinen: bedrijfsarchieven, overheidsarchieven, DIV-managers, P&O'ers en opleiders. Een competentieprofiel bevat een beschrijving van de vakgerichte kennis, vaardigheden en attitude die een bekwaam beroepsbeoefenaar moet beheersen om zijn taken uit te oefenen en die door het werkveld (organisaties en beroepsbeoefenaren) als standaard wor den beschouwd. Voor het werkveld van DIV en Archief is nu een complete set profielen beschikbaar. In de illustratie vindt u een overzicht dat ook de opbouw van de website toont. De (generieke) profielen bevatten een compleet overzicht van de vereiste com petenties. Bij het maken van de profielen is onder meer gelet op de digitalisering van de primaire en de DIVA-werkproces- sen, de nauwe binding tussen primaire en archiveringsprocessen, het 'records continuum'-denken, de kwaliteit van de DIVA-dienstverlening en de noodzaak van 'selectie aan de bron'. Daardoor is een overzicht van competentiebeschrij vingen ontstaan op drie niveaus: opera tioneel, tactisch en strategisch die zijn ondergebracht in negen vakgerichte pro fielen plus één taakoverstijgend profiel. Binnen elk profiel onderscheiden we drie 'aspecten'; kennis, vaardigheid en attitu de die samen de competenties vormen. Ook ziet u vier 'soorten' competenties: DIVA (vaktechnisch), organisatiekundig (de binding met de primaire processen), ICT (vanwege digitalisering) en juridisch (vanwege wet- en regelgeving). De competentiebeschrijvingen vormen samen een omvangrijke database. De web site ondersteunt de gebruiker bij het maken van een zoekopdracht om een selectie te maken uit deze database. De indeling in de negen vakgerichte pro fielen is herkenbaar. In het tiende - vak overstijgende - profiel vindt u de compe tenties die gemeenschappelijk zijn voor de negen vakgerichte. De profielen dek ken zodoende de volle breedte van het werkterrein van DIV en Archief. Wij spreken bewust van vakgerichte competenties. Naast dergelijke vakge richte competenties komen ook algeme ne, randvoorwaardelijke en sterker per soonsgebonden competenties voor. Denk aan (basis)competenties als flexibiliteit, bestuurssensitiviteit, netwerkvaardigheid enz. Onze vakgerichte competenties zijn inhoudelijk complementair ten opzichte van dergelijke brede competenties. In dit opzicht zijn ze tamelijk uniek. De DIVA-competentieprofielen be staan uit een set generieke (vakgerichte) competentiebeschrijvingen. Zij zijn orga- nisatieonafhankelijk, maar wel passend voor de sector DIV en Archief. De inter actieve menustructuur van de website helpt de gebruiker bij het maken van een keuze. Deze keuze bepaalt de vertaalslag van de generieke profielen naar de speci fieke persoonlijke of organisatieomstan digheden waarvoor de selectie gebruikt wordt. De uitdaging voor de gebruiker is om uitgaande van dit totaaloverzicht een selectie te maken die past bij de eigen organisatie respectievelijk de beoogde functie of taken. De website is zo gebouwd dat de gebrui ker meteen bij binnenkomst aan de slag kan met het definiëren van een zoekop dracht om een selectie uit de database te maken. Elders op de site is een gebruiks wijzer met toelichting en achtergrondin formatie te vinden. Het definiëren van de zoekopdracht is grotendeels een kwestie 36 I van aan- en uitvinken van vakjes (zie illustratie). Wanneer de zoekopdracht ('query') wordt gegeven, genereert het systeem een specifiek profiel met de com petentiebeschrijvingen die bij die 'query' passen. U krijgt het resultaat in een apart scherm te zien. U kunt de resultaten op uw eigen pc of netwerk opslaan en lokaal printen. Of u kunt een profiel centraal op de website opslaan, zodat u voor later gebruik uw profielen kunt terughalen. De basisfunctie van de website is het genereren van specifieke competentie profielen. Daarnaast is een tweede func tie ingebouwd: het maken van een for mulier waarmee gebruikers een (zelf)- positionering kunnen doen. Het formu lier zet bij elke competentiebeschrijving een schaalindeling waarmee de gebruiker zichzelf of een ander kan positioneren. Bijvoorbeeld: Hoe vind ik als manager dat mijn mensen over pakweg twee jaar competent moeten zijn? Of waar vind ik dat zij op dit moment staan? Of waar vindt de medewerker zelf dat hij staat of naartoe wil? Dat kan de basis vormen voor functionerings- of coachingsge- sprekken. Een goed voorbeeld van de mogelijk heden van de competentieprofielen is het gebruik bij het opzetten en uitvoeren van het traineeprogramma dat momen teel loopt bij het Haags Gemeentearchief (HGA). Dit is één van de 'proeftuintjes' waarin de DIVA-profielen zijn getest. Achtergrond is het wegwerken van bewerkingsachterstand, maar vooral het voorkomen van nieuwe achterstanden. Daarvoor moest onder andere de bezet ting van de DIV-eenheden bij gemeente lijke diensten worden uitgebreid met nieuwe medewerkers met een hogere opleiding. Nu zijn deze medewerkers schaars wanneer die hogere opleiding er een op het vakgebied moet zijn. Vandaar dat is gekozen voor een traineeprogram ma van drie jaar voor hoger opgeleiden in andere disciplines. Er is gezocht onder afgestudeerden met (enige) werkervaring in het eigen vak. Er konden geen vakin houdelijke DIVA-eisen worden gesteld, want daar kunnen de nieuwkomers in het vakgebied uiteraard niet aan vol doen. Er is een set algemene competen ties benoemd voor de werving. Inmid dels is een groep van tien trainees al enkele maanden aan de slag. Zij werken bij de verschillende gemeentelijke dien sten en doorlopen een leer-werk-traject. Bij het bepalen van de doelen van dat leer-werk-traject kwamen de DIVA-com petentieprofielen aan bod. De DIV- managers van de verschillende diensten waar trainees werken hebben de generie ke DIVA-profielen gebruikt om de doelen van het eerste traineejaar in competen tietermen te benoemen. Het 'proeftuintje' bij het HGA kent nog een tweede onderdeel. Het traineepro gramma voorziet erin dat de trainees erkende diploma's behalen. Het HGA wilde een optimale afstemming krijgen tussen zijn opleidingsvraag en het aan bod van de opleidingsprogramma's. Daartoe zijn zowel de vraag als het aan bod in termen van de competenties uit de DIVA-profielen benoemd. De eerste stap was het concretiseren van de oplei dingsvraag in vereiste competenties (met name kennis- en inzichtaspecten). De DIV-managers hebben hieraan een gewicht toegekend (zie de kolom 'Belang' in de tabel). Vervolgens heeft de geselec teerde opleidingsaanbieder zijn program ma daaraan gespiegeld (zie de kolom 'Behandeld in'). De dekking van vraag en aanbod is zo in kaart gebracht. De keuze voor het opleidingsinstituut was al veel eerder in het traject gemaakt, daarbij heeft de vergelijking geen rol gespeeld. Echter, door de vergelijking werd wel hel der waar accenten wel en niet lagen. Zowel de vraagzijde als de aanbodzijde kan daarvan gebruik maken: in het maat werkprogramma voor het HGA kunnen nu deze accenten in onderling overleg eenvoudig geplaatst worden. Een dergelijk gebruik van de DIVA-com petentieprofielen is één van de mogelijk heden die wij op termijn zien voor de website. Je kunt met de competentiepro fielen inzicht geven in welke opleidings programma's of cursussen bijdragen aan of leiden tot het verwerven van een spe cifiek competentieprofiel. Het voorbeeld is een typische ge bruikssituatie voor de DIVA-profielen: de generieke profielen vertalen naar de spe cifieke gebruikssituatie. Je kunt zeggen dat de belangrijkste toepassing van de competentieprofielen Human Resources Management-gericht is. Dat kan zijn de individuele medewerker die zijn eigen functioneren of ontwikkeling spiegelt aan de profielen. Of de manager die dat voor zijn afdeling doet, bijvoorbeeld ter voorbereiding op functionerings- of coachingsgesprekken of om werkteams samen te stellen. Denk ook aan de P&O'er die mobiliteitsplannen maakt of een wervings- en selectieprocedure opstart. De organisatie kan ook het hui dige competentieniveau afzetten tegen het op termijn gewenste en een oplei dingsplan opstellen om het verschil tus sen 'nu' en 'straks' te overbruggen. U kunt ook denken aan de medewerker met een aantal jaren ervaring die vooral door de praktijkloopbaan bekwaamheid heeft ontwikkeld. Diens competenties blijken dan niet zozeer uit diploma's en certificaten; het zijn wat genoemd wordt 'elders verworven competenties' (afge kort EVC). Met de DIVA-profielen kun nen deze EVC's in beeld worden gebracht, bijvoorbeeld als basis voor een assessment of een andere vorm van des kundigheids- of vaardigheidsproef. Ongetwijfeld zullen de ervaringen gebruikers ook weer nieuwe toepassings mogelijkheden opleveren. Via de website en gebruikersonderzoek willen we die ervaringen in beeld brengen, om daar mee de werking en de functionaliteiten te verbeteren. Klik door naar www.diva- profielen.nl en bericht ons uw ervaringen. 37 Door Thijs Laeven* Sinds 31 januari 2002 zijn de competentie profielen voor DIV en Archief beschikbaar op internet (www.divaprofieten.nt). De pro fielen zijn ontwikkeld in opdracht van de eniging DIVA en het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties. L De Archiefschool, de SOD, de stichting GO en ECABO (landelijk orgaan beroepsonder- fe wijs) hebben ook bijgedragen aan de ont- wikkelkosten. Wat zijn de DIVA-competentieprofielen? Hoe de website te gebruiken? Domein: Toegankelijk maken Operationeel Vaardigheid Diva Belang Behandeld in Competentiebeschrijvingen Bijdragen aan onderhoud bestaande en ontwikkeling nieuwe instrumenten voor toegankelijk maken. 7 Blok 3 Documenten analyseren en kenmerken voor "toegankelijkheid" bepalen en aanbrengen c.q. invoeren. 7.7 Blok 3 Blok 4, les 4 Effectief en efficiënt gebruiken van geautomatiseerde systemen voor "toegankelijk maken". 7.9 Blok 3 Praktijkles Effectief toepassen van de binnen de organisatie voorgeschreven en/of gebruikte methoden en hulpmiddelen voor toegankelijk maken. 7.9 Blok 3 Inhoudelijke - en onderwerpsontsluiting uitvoeren (trefwoorden en archiefcodes toekennen). 7.4 Blok 3 Blok 4, les 4 Gebruiken zoektalen met het oog op ontsluiting en bevraging digitale bestanden en documenten. 7.6 Blok 3 Praktijkles Analyseren inhoud en vervaardigen korte inhoudsomschrijving. 7.7 Blok 3 Blok 4, les 4, les 8 Systematisch klasseren en alfabetiseren. 6,7 Blok 3 Blok 4, les 4 Bron: divaprofielen.nl 19 December 2001 1 archievenblad februari 2002 I flestand Bewerken Beeld favorieten E^tra Help ES I "^Vorige - 0 63 j ©Zoeken ^Favorieten Ö^Geuchiedenla j E* GA 10" OEI fi ',Aflres| hnp.//www divoprofielen.nl 2 t^Ganaa divaprofielcn.nl In dil overzicht slaat de zoekopdracht waarmee de «electie uit de volledige verzameling competentieomschnjvingon zal worden gemaakt. U kunt uw selectie samenstellen of herzien door met de muis vakjes san en uit la vinken. U kunt ook teruggaan naar da vorige schermen 01 uw zoekopdracht stapsgewijs samen te stellen ofte herzien domein r Vastleggen r Distribueren/Verzenden r Toegankelijk maken l~ Ordenen P Selecteren/Waarderen/Acquisitie P Beheren Bewaren r~ Beschikbaar stellen Informeren r Onderzoek P Educatie Voorlichting I? Taakoverstijgend volgende stap zoekresultaat tonen niveau r Strategisch I? Tactisch r Operationeel r Kennis P Vaardigheid P Dtra [p] Organise Deze webpagina toont een ingevuld voorbeeld van het scherm 'zoekopdracht' van de website www.divapro- fielen.nl met de DIVA -competentieprofielen. Dl VA-profielen in het gebruik: een voorbeeld Andere gebruiksmogelijkheden Thijs Laeven is senior partner van Innogration Management Consultants en was adviseur en leider van het DIVA-competentieprofielenproject. Hij is bereikbaar via laeven@innogration.nl. februari 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 18