1 V tijd voor verandering? Tijd voor ADLÏB Information Systems Restauratie-atelier De Tiendschuur ARCHIEFSERVICE NEDERLAND DE EERSTE V www.adlibsoft.com c - Papierconservering. Archiefmateriaal verkeert vaak in een slechte staat. In veel gevallen zijn archiefstukken openbaar. Om de culturele nalaten schap van onze voorouders veilig te stellen is restauratie en conservering noodzakelijk. De papierafdeling van restauratie atelier De Tiendschuur restaureert o.m. boeken, charters, hand schriften, leren banden, kaarten en prenten. Kunstobjectenrestauratie. Beschadigde kunstobjecten kun nen ook worden gerestaureerd. De soorten te behandelen objecten kunnen sterk variëren: litho's, foto's, schilderijen, zeefdrukken, keramische objecten en sculptu ren. De behandelingen zijn uiteen lopend. Ze betreffen bijvoorbeeld reiniging, reconstructie, bedoeken en retoucheren. Calamiteitenbehandeling. In geval van calamiteiten kunt u 24 uur per dag een beroep doen op de Tiendschuur. Bij snel ingrijpen kan vocht- en roetschade worden geminimaliseerd. Invriezen stopt het schadeproces. Vocht onttrekken aan objecten kan met onze vacuümvriesdroog apparatuur, welke een capaciteit heeft van 20 m3. Reukschade kan behandeld worden met de ozonisator. gaat over de laatste column van Max Beekhuis. Dat moet wel want toen onder getekende daarover kloeg, zei de redactie: doe het maar zelf. Dat werpt een mens in eigen zwaard. Want waar moet een column in het Archievenblad eigenlijk over gaan? Daar hebben u en de heer M.B. nog nooit over nagedacht. Het woord archieven moet erin voorko men, vindt de hoofdredacteur, maar dat kan ik niet beloven: iemand die zich in eigen zwaard stort, kun je nergens meer op vastpinnen. Trouwens: daar had M.B. het ook niet over. Hij heeft slechts dédain voor collega's die werken aan (ik citeer) 'de geschiedenis van de dorps pomp'. Dat is een stuk minner namelijk dan de rol die hij voor de archivaris ziet als 'intermediair tussen burger en bestuur'. Dat schrale lot acht hij voor de rijksarchiefdienst welverdiend. Daar zijn we 't eens. Hoe je die rol vervult, legt hij - dom genoeg - uit. Toen een huisvrouw voor Max' bureau aan het schreien sloeg ten einde haar voogdijdossier in te zien, gooide hij het snel in de versnipperaar. Nu wist ze tenminste waarom ze huilde. Een huisvrouw! Huilen! Zó zien recht- en bewijszoekende burgers er niet uit! Kennelijk is de administratie van het besturen van de dorpspomp stukken interessanter dan de geschiedenis van alles om de pomp. Mij lijkt het meer een kwestie van smaak en werkplek dan van verschil in gewichtigheid. Of van karak ter misschien? Eén van onze klanten wilde ooit het archief gebruiken om aan te tonen dat de zijgevel van zijn huis de voorgevel was. Als je gewichtig wilt zijn als intermediair dan word je natuurlijk heel mies van zo'n vraag, maar mijn dag was op slag van vrolijkheid vervuld. Waar ligt dat nu aan? Aan het zand, geloof ik. Archieven geven zand tussen de raderen. Ze tonen onfeitelijkheid aan. Alles is con text, elk standpunt kan. Je moet er natuurlijk wel oog voor hebben. En de goede archieven verzamelen. 'Waarom ik katholiek geworden ben' heet een 'document in één van mijn archieven. En inderdaad: na lezing is het denkraam met deze onvoorstelbaarheid uitgebreid. In een back-to-the-futu re-film vinden de vijftigerjaren-jongeren de teruggeschote- ne een arme jongen, want zijn jas heeft geen mouwen. Zelf vond hij z'n body warmer modieus. Het is alles een kwestie van context en betrekkelijkheid. En daarom is 'het cultu rele aspect geen afgeleide zaak' (citaat M.B., verbeterd). Het is het hart van onze zaak. En daarom mogen de columns van M.B. de versnipperaar in. Hij mag er wel om huilen. Volgens mij zouden archivarissen wijzer en relativerender moeten zijn dan andere mensen. Zij kunnen zich bij elk stand punt wel een verband voorstellen. Toch? Deze theorie zou ik graag toetsen. Ervaart u ook de steun der eeuwen in het leven van alledag? Staat u vanwege uw profes sie boven enige kinnesinne om u heen? Hebben we wat aan de archivistiek bui ten de muren van het archief? Wat vro lijkt u tussen die muren op? Graag ontvang ik van u voorbeelden. Kijk met een nieuwe blik om u heen. U relativeert. U bent wijs en en evenwich tig. Niet met de heer M.B. spreken natuurlijk. En vooral niet bij de dorps pomp blijven hangen. februari 2002 35 Software voor Archieven, Bibliotheken en Musea Archiefmanagement Catalogusbeheer Collectiemanagement Fotoarchieven Beelddatabanken Uitgebreid thesaurusmanagement Krachtige zoekmogelijkheden Maatwerk. Toolkit Consultancy. Conversie en Projectmanagement. Modelapplicaties voor Bibliotheek, ADLIB Information Systems Reaetorweg 291 3542 AD Utrecht postadres Postbus 1436 3600 BK Maarssen Tel.: +31 (0)30 2411885 Fax: +31 (0)30 2412568 E-mail: sales@nl.adlibsoft.com Museum en Archief Uitbreidingsmodules .N* Klaar voor het internet. Internet Server Trainingen en Cursussen 'C- L Ti - ,-sS' - iVrji Restauratie-atelier "De Tiendschuur" Kapelaan Poellplein 1 5046 GV TILBURG Tel: (013)536 83 55 Fax: (013) 53647 56 document- en workflow management Dukatenhur» 90-25a te Nieuwegein Postbus 7102.3430 ,[C Nieuwegein Tel. 030-2724235, Fax 030-2716900 Internet: www.archiefservice.nl E-mail: secretariaat@archiefservice.nl advisering projecten trainingen detachering Door M )(/(iil"fmimiiiiihr mkok@nai.nl Tekening: Peter Vlot archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 17