Conservering van archieven in tropische zones jfe- burengerucht burengerucht tnsored By Paleis Bogor, de vice-president van Indonesië, Hamzah Haz, begroet alge meen rijksarchivaris Maarten van Boven; op de achtergrond staatssecretaris Rick van der Ploeg. Door Gerrit de Bruin* Van 5 tot en met 8 november 2001 werd in Jakarta de internationale conferentie 'Preservation of Archives in Tropical Climates' gehouden. De conferentie was een initiatief van het Arsip Nasional (ANRI), het Algemeen Rijksarchief/ Nationaal Archief i.o. (ARA) en de International Council on Archives (ICA). De inhoud van de conferentie was geheel gericht op conservering van archieven die in de tropen zijn gevormd en/of worden bewaard. Bewaren en behouden van archieven in landen met een tropisch klimaat is bepaald geen sinecu re. Het warme en vochtige klimaat versnelt het verval van objecten die vervaardigd zijn uit organisch materiaal. Daarnaast bevordert het klimaat schades als schimmelgroei, aantasting door insecten alsmede schade door het felle dag licht en het aantal zonuren. De conferentie kwam voort uit de jarenlange samenwerking tussen het ANRI en het ARA. De 1CA vormt de bindende factor tussen archiefor ganisaties wereldwijd. Bovendien heeft de ICA het voornemen om meer balans aan te brengen in de aandacht die er is voor conservering in landen met een gematigd klimaat ten opzichte van tropische landen. De lijst van de circa hon derd deelnemers - waaronder Australië, Viet nam, Indonesië, Japan, Nederland, Thailand, Cuba en Maleisië - liet een goede afspiegeling zien van de doelgroep, namelijk archieven die 'tropische' collecties beheren. Het ANRI stelt zich tot doel om de conservering in Zuidoost- Azië op een hoger peil te brengen zodat de col lecties, waaronder de VOC-archieven, op een verantwoorde wijze worden behouden. Kookboek Ter gelegenheid van de conferentie heeft het ARA de bibliografie Preservation in Tropical Climates, an annotated bibliography samengesteld. Deze bibliografie fungeert als een soort 'kook boek'. Ze laat grotendeels zien wat er tot nu toe is geschreven en gepubliceerd over conservering van archieven in tropische zones. Bovendien wordt een lans gebroken voor het bouwen van archieven met behulp van lokale en eeuwenoude kennis en kunde. Er zijn legio oplossingen in de traditionele bouw voor de omgang met omstandigheden als hoge temperaturen, hoge (relatieve) luchtvochtig heid, fel zonlicht en veel insecten. Ook het gebruik van pesticiden en fungiciden op basis van plantaardige middelen krijgt ruime aandacht. Verder komen calamiteiten en dreigende rampen in en rond die archieven uitgebreid aan bod. De organisatoren hadden voor de bijeenkomst voor experts op 5 november veel sprekers uit de regio en mensen met ervaring in het trainen van collegae uitgenodigd. Daarnaast waren voor spe cifieke schaden aan archivalia enige befaamde deskundigen gevraagd. Op de bijeenkomst is veel gesproken en gediscussieerd over conserve ring in tropische zones in de ruimste zin. Vooral preventieve conservering, zoals een gebouw dat geldt als eerste schil tegen invloed van een warm en vochtig klimaat, kwam uitgebreid aan de orde. Ook de training en uitbreiding van kennis over conservering voor alle archiefmedewerkers was een belangrijk onderdeel van de meeting. Vervolgens zijn er vervolgafspraken gemaakt voor een structurele aanpak en samenwerking tussen archieforganisaties die tropische collec ties beheren. Mondiale samenwerking is abso luut noodzakelijk om conserveringsproblemen te tackelen. Slechts met praktisch gerichte samenwerking en een gezamenlijke aanpak kun nen methoden en oplossingen gevonden wor den om dit deel van het geschreven, gedrukte en getekende cultureel erfgoed te behouden voor deze generatie en generaties na ons. Solide aanpak Op 6 november begon de conferentie voor alle deelnemers. Na de opening door de vice-pre sident van Indonesië in zijn paleis te Jakarta, toog het gezelschap naar Bogor om daar in het paleis de lunch te gebruiken. In de middag hiel den de drie directeuren van de organiserende instellingen lezingen over noden en wensen, gezien vanuit de eigen organisatie en benadruk ten ze dat deze conferentie de opmaat was om in de toekomst te komen tot een solide aanpak van beheer en behoud. Tijdens de parallelsessies de volgende dagen vie len vooral de trainingen op die collegae als Vinod Daniels van het Australian Museum Sydney, John Dean van de Cornell University Library en Colin Pearson van de University of Canberra ontwikkelden. Zij hebben ruime erva ring in de regie, merkbaar door hun verfrissende en pragmatische aanpak. Collega Beverly Lashely van de University of the West Indies in Jamaica ontwikkelde een rampen- en recovery- plan voor de Cariben dat klinkt als een klok. De uitleg over het ontstaan en aanpak van inkt vraat, een zeer groot probleem in gematigde maar vooral tropische klimaten, was zeer verhel derend. Er waren ook stimulerende presentaties en ideeën om meer gebruik te maken van tradi tionele bouwwijzen voor gebouwen die cultu reel erfgoed beheren. Hierbij kwamen ook ener giebesparende methoden aan de orde. De aan pak van het organisatiecomité om diverse vak disciplines, zoals architecten, bouwkundigen, restauratoren en beheerders/bestuurders, samen over een geïntegreerde aanpak na te laten den ken, was een goede zet. Er waren in elk geval voldoende aanknopings punten voor een vervolgcongres. De resoluties van de conferentie spreken dan ook terecht over: het ontwikkelen van normen voor preserva tion in tropische klimaten; het ontwikkelen van effectieve communica tie om informatie uit te wisselen, onder andere door training; het ontwikkelen van een holistische conser- veringaanpak, waaronder risicomanage ment; onderzoek naar het effect van hitte en hoge relatieve luchtvochtigheid op papier, inkt, audiovisuele en elektronische media; ontwikkeling van een mechanisme waarbij conservering een integraal onderdeel wordt bij ontwikkeling, samenwerking en hulppro gramma's van de UNESCO. Hierbij hebben de volgende initiatieven priori teit: het vormen van een communicatienetwerk en het organiseren van een vervolgconferentie in 2003 ter voorbereiding van het ICA-congres in 2004. Publiciteit De Indonesische media besteedden via arti kelen en interviews veel aandacht aan de confe rentie. Op deze wijze stonden de problemen en mogelijke oplossingen volop in de aandacht van de politiek en het publiek. Daarnaast waren de INTERNATION CONFERENCE ON reservation of archives in tropical cuiwes JAKARTA, 5 - 8 NOVEMBER 2001 Held By ontvangsten van de Nederlandse ambassade, de Gouverneur van Jakarta, en de sluiting van de conferentie door de Indonesische minister van Apparatus een goede stimulans voor het Indonesische archiefwezen in het algemeen en de conservering in het bijzonder. Na de conferentie leverden Ted Steemers en schrijver dezes een bijdrage aan een workshop die werd georganiseerd door het ANRI voor archiefmedewerkers van archieven (Kratons) van een groot aantal Indonesische eilanden. Hierbij werd de nadruk gelegd op het belang van training. 'Train de trainers' was het motto. De aanwezigen werden getraind om op hun beurt de training weer door te geven aan de collegae op de eilanden. Wellicht is dit de meest effectie ve manier van kennisoverdracht. Gerrit de Bruin is projectleider Internationaal Conserverings Centrum (ICC) bij het Algemeen Rijksarchief/Nationaal Archief i.o. Slotceremonie van de conferentie.V.l.n.r. dr. Mukhlis Paeni (algemeen directeur ANRI), drs. H.M FeisalTamin (minister van Apparatus), drs.Joan vanAlbada (ICA) en dr. Maarten van Boven (Nationaal Archief archievenblad februari 2002 februari 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 14