Canon uurzaamheid van grootboekadministraties: enkele recente ontwikkelingen SCHEERES SUM, SNEL EN KLEURRIJK - EN DUURZAMER DAN NEGEN LEVENS benut uw ruimte tot op de millimeter! UniLift Paternosterkasten UniCompact verrijdbare archiefsystemen In de afgelopen 32 jaar hebben wij bij zeer veel organisaties ruime ervaring opgedaan bij het oplos sen van archiveringsproblemen. Voor u, als verant woordelijke voor het archief, is het natuurlijk dui delijk dat de authentieke archiefopslagmethodes allemaal één ding gemeen hebben en dat is ruimte besparing. Echter andere zaken verdienen net zoveel aandacht; in welke uitvoeringen kunnen de stellingen geleverd worden, wat zal de invloed zijn op de klimatologi sche omstandigheden, welke aanpassingen zijn er aan het product gemaakt om beschadigingen van uw archivalia te voorkomen, wat zijn de veiligheids voorzieningen bij een verrijdbaar archief of een paternoster, enz Kortom, er zijn genoeg aandachtspunten waarbij Scheeres voor u een belangrijke èn adviserende rol kan spelen. Heeft u interesse in onze producten stuur of fax deze bon naar onderstaand adres en informatie wordt u toegestuurd. Er is simpelweg een Canon scanner voor iedere behoefte. Van handzame afdelingscanner tot een 80 pagina's per minuut productiemodel. En van flatbed scanner, kleurenscanner of stand-alone document recorder tot zelfs een complete lijn microfilm scanners. Allemaal zeer flexibel dankzij de ISIS en TWAIN drivers waardoor ze werken met vrijwel iedere softwareapplicatie. Snel, gemakkelijk en soepel waardoor alles altijd op zijn pootjes terechtkomt. Meer weten? Kijk op www.canon.nl werk in uitvoering Door Arnold den Teuling* De boekhoudmachine, daterend van rond 1950, was in 1990 in alle 34 gemeen ten al door de computer vervangen. Per 31 december 1997 werd ongeveer 12 procent van de laatste output van het grootboek uitsluitend digitaal bewaard, de rest op papieren kettingformulieren. Het eraan voorafgaande proces werd overal al sinds circa 1990 geheel of gedeeltelijk langs digi tale weg uitgevoerd. Het aanvullende onderzoek betreft de twaalf (huidige) gemeenten van Drenthe vanaf 1998-2000 en de drie provinciale ar chieven van Drenthe, Fryslan en Gro ningen. In afwijking van het vorige onderzoek is nu ook nagegaan welke onderdelen van het financiële proces digitaal dan wel op papier werden uitgevoerd. Gekeken is naar: (1) de verwerking van de basisgege vens, die in volgorde van binnenkomst waren ingevoerd, (2) de wijze waarop tus sentijdse financiële controles werden ver richt, (3) idem, maar dan ten aanzien van de jaarrekening, (4) de manier waarop de jaarrekening werd opgemaakt en ten slotte (5) de wijze van uiteindelijke opslag van het grootboek. Het vorige onderzoek vroeg alleen naar opmaken van het grootboek, van de jaarrekening en de uiteindelijke opslag van het grootboek. De jaarrekening moet volgens het Burgerlijk Wetboek op papier staan. Van de twaalf gemeenten verwerken er twee de ingevoerde gegevens uitsluitend digitaal (Hoogeveen, Tynaarloo). Twee gemeenten (Noordenveld, Westerveld) produceren van iedere stap in het proces een uitdraai op papier, waarmee de contro les worden verricht, en het archiefexem plaar van het grootboek staat dan ook uit sluitend op papier. Bij de overige acht gemeenten zijn het proces en het eindre sultaat op de een of andere manier gemengd. Eén gemeente (Assen) werkt behalve bij de invoer van de basisgegevens geheel met papieren uitdraaien, maar het grootboek wordt uiteindelijk alleen digitaal bewaard. Vier gemeenten (Aa en Hunze, Borger- Odoorn, Emmen, Meppel) werken zowel digitaal als met papieren lijsten, maar de laatste versie van het grootboek staat op papier, waarbij één gemeente (Emmen) een kopie op cd-rom aanmaakt. Eén gemeente (Midden-Drenthe) werkt voor namelijk op papier, maar vervaardigt even eens aan het eind van de rit een kopie op cd-rom. Eén gemeente (Coevorden) werkt gemengd, maar het eindresultaat is alleen digitaal, en tenslotte is er één gemeente (De Wolden) die gemengd werkt en zowel het papieren als het digitale grootboek als archiefexemplaar beschouwt. Mijns inziens is dit hypercorrect. Assen en Coevorden gebruiken voor het terugzoe ken van oudere gegevens uitsluitend de digitale versie, zodat het papier beschouwd kan worden als voor vernietiging in aan merking komend voorstadium van de jaar rekening, of als vernietigbare hulpadmini stratie ten behoeve van de financiële con troles. Alleen de digitale versie heeft name lijk een langdurige functie binnen de administratie. Vijf van de twaalf gemeenten bewaren dus hun grootboek blijvend digitaal en acht (één dubbeltelling) op papier. De cd-rom- kopie (in ASCII) is bij twee gemeenten in gebruik, waarvan de een het origineel digi taal heeft en de ander op papier. Opmerkelijk is dat de omvang van de gemeenten in het geheel niet terzake doet bij de keuze van de wijze van bewaring. De kleinste gemeente omvat circa 17.000 inwoners en de grootste bijna 100.000. De microfilm is nergens in gebmik. De provincies Drenthe, Fryslan en Groningen gebruiken alle drie sinds 1980 een computer voor de financiële admini stratie. Alle drie hebben microfiches laten maken tegelijk met de laatste papieren uit draai van het grootboek, respectievelijk over 1980-1994, 1980-1991 en 1982-1994. De provincies hebben geruime tijd hetzelf de servicebedrijf gehad. Over dezelfde perioden is er ook nog een papieren uit draai, die de afdelingen financiën prettiger hanteerbaar vinden dan de microfiche. Na de genoemde jaren is het grootboek uit sluitend digitaal toegankelijk. Voorzover men nog een papieren uitdraai heeft, wordt die niet meer gebruikt. Het administratieve apparaat van de drie provincies is vergelijkbaar met dat van middelgrote gemeenten. Niettemin wijken de resultaten sterk af van die van de twaalf Drentse gemeenten. Fryslan heeft de perioden 1992-1995 en 1996-1998 door een servicebedrijf op cd-rom laten zetten. Het bedrijf gebruikt daarvoor een door de provincie zelf gemaakte cd in ASCII, die van een schil met een zoek- en sorteersysteem wordt voorzien. Volgens het bedrijf kan daar naast zowel van de eerste als de tweede cd ook een microfilm-output worden gemaakt. Dat is relevant, omdat het bedrijf wel toegankelijkheid onder Windows 3xx, 95 en NT3.51 en daartussen gelegen ver sies garandeert, maar niet in de toekomst van Windows kan kijken. Problemen met de toegankelijkheid van cd-roms zijn niet gemeld, maar drie gebruikers met weinig ervaring bewijzen natuurlijk voor de langere termijn niet veel. De materiële houdbaarheid van fabrieks- vervaardigde cd-roms is zoals bekend uit stekend, maar de kleinschalige toepassin gen (worm- en cd-r) zijn anders samenge steld, en verschillen dus. De worm-schijf is volgens een overzicht in C.M. Dollar, Authentic electronic records, Chicago 1999, pp. 215-222, minstens zo goed, maar de cd-r (r voor rewritable) scoort minder. Alle drie overschrijden de vermoedelijke levensduur van apparatuur en program matuur mits men ze onder enigszins rede lijke klimaatconditie bewaart, al durven de fabrikanten minder te garanderen dan reëel is. 19 CREATED BY CANON TO KEEP THE INFORMATION, AND NOTHING BUT THE INFORMATION. Organisatienaam Naam contactpersoon Adres Postcode Plaats Telefoonnummer Bel mij op voor een afspraak Minden 21 - 7327 AW Apeldoorn Postbus 20072 - 7302 HB Apeldoorn Tel. 055-5429242 - Fax 055-5429222 Imaging across networks In het Archievenblad van maart 2001 (p. 28/29) is een onderzoeksverslag opgenomen betreffende de grootboekadministraties in 34 gemeentearchieven, beheerd door hun twaalf rechtsopvolgers per 1 januari 1998. Aan het einde daarvan werd een vervolgonderzoek aangekondigd. Hier volgt het resultaat van dat vervolgonderzoek. Verschillen met het vorige onderzoek Resultaten twaalf gemeenten Resultaten drie provincies Cd-rom Conclusies 1. Blijvende bewaring in digitale vorm is zelfs voor een uitgesproken routineactiviteit als financiële administratie beslist nog niet algemeen. Alle tussenvormen tussen digita le bewaring en papieren dragers komen voor. Bij vijf van de twaalf gemeenten (42 procent, dit was drie jaar geleden 12 pro cent van 34 gemeenten) en bij alle drie pro vincies (dat was drie jaar geleden ook al zo) is de digitale versie het archiefexemplaar. 2. De cd-rom is wel geschikt voor efficiënte raad pleging, maar niet voor blijvende bewaring. Met de microfilms of fiches is eerder het omgekeerde het geval, hoewel de fiches of films evenals het papier volgens het volgnum mer van de begroting toegankelijk blijven. Arnold den Teuling is provinciaal archiefinspecteur in Drenthe, Fryslan en Groningen. H november 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 9