HP™ Lil burengerucht CONGRES SOCIETY OF AMERICAN ARCHIVISTS Dat de jaarlijkse bijeenkomsten van de Amerikaanse vereniging van archivarissen zeer grootse en inspirende gebeurtenissen zijn, is bekend en is uitvoerig en uitstekend beschreven in de artike len van Van Albada, Sigmond en Bos-Rops1. Ook dit jaar was er een ruim en gevarieerd aanbod van edu catieve sessies, workshops en commissievergaderin gen. Meer dan 1450 deelnemers, met de meest uit eenlopende achtergronden, ontmoetten elkaar, dis cussieerden, en wisselden dagenlang op formele en informele wijze kennis en ervaring met elkaar uit. Het aantal buitenlandse deelnemers, onder wie deze keer drie Nederlanders, neemt elk jaar toe. De mees te van hen komen uit Europa, naar Amerikaans gebruik immers worden de Canadese deelnemers niet tot de buitenlanders gerekend. Sommige bui tenlandse deelnemers, onder wie de drie Nederlanders, traden als spreker op. Het congres werd op 30 augustus officieel geopend. De dagen voor de opening werden besteed aan workshops en bijeenkomsten van SAA-commissies. Daags voor de opening van het congres was er een receptie, speciaal voor de buitenlandse deelnemers. Dit op initiatief van Tom Connors, scheidend voor zitter van de International Archival Affairs Roundtable van de SAA. De receptie bood een uitste kende gelegenheid om collegae uit alle werelddelen te ontmoeten. Na afloop van de receptie gingen ver schillende archivarissen samen nog een hapje eten in een van de vele restaurants in Dupont Circle. Tijdens de plenaire sessie spraken diverse pro minenten, onder wie Lee Stout, de voorzitter van de SAA, Karen Benedict, voorzitter van de Program Committee van de SAA, Elisabeth Santos, de presi dent van de ICA en John Carlin, archivaris van de Verenigde Staten. Het accent van alle voordrachten lag op het brede spectrum en de variëteit van de archief-beroepsgroep en op de uitdaging van de voortdurend voortschrijdende technologische ont wikkelingen. De inleidende spreker ('keynote spea ker') dr. Gene D. Cohen presenteerde twee metho den om patiënten met de ziekte van Alzheimer en hun verzorgers in contact te brengen met de eigen geschiedenis, door middel van video, foto's en objecten uit de archieven. Na afloop van de opening konden de deelnemers kiezen uit talloze parallelsessies of een kijkje nemen op de vakbeurs, waar allerlei demonstraties van soft- en hardware werden gegeven, en de nieuwste vakliteratuur werd aangeboden. Een nieuw en waar devol element van de beurs waren de posters van studenten waarmee zij een presentatie van hun onderzoek ten beste gaven. Een mooi voorbeeld was de poster van een studente van Eric Ketelaar over de wijze waarop nationale cultuurverschillen tot uitdrukking komen op websites van nationale archiefdiensten. Er waren in totaal ruim zestig parallelsessies. Elke dag konden de congresgangers uit zo'n twintig onderwerpen kiezen. De nu volgende samenvattin gen van enkele sessies zijn geconcentreerd op één onderwerp: de stand van zaken op het gebied van digitale duurzaamheid2. De keuze daarvoor komt voort uit mijn persoonlijke belangstelling. Sessie 4 'Electronic Records Tools for the Rest of Us: The Archivist Workbench'. Deze sessie stelde de aanwezi gen op de hoogte van de onderzoeken naar de opslag en het langdurig bewaren van digitale archieven uitgevoerd door het San Diego Supercomputer Center3. Amarnath Gupta en Richard Marciano van het San Diego Supercom puter Center gaven verslag van de stand van zaken. Beide onderzoekers presenteerden verschillende methoden voor opslag en langdurig bewaren van digitale documenten, onder andere e-mail, MS Office- en eenvoudige tekstdocumenten (bijvoor beeld ASCII of HTML). Een van de conclusies was dat het elektronisch opslaan en bewaren van archieven positieve gevolgen heeft voor het toe komstig gebruik van deze informatie. Verschillende versies van de documenten kunnen bijvoorbeeld informatie verschaffen over de intentie van de schrijver. Anne Gilliland-Swetland, lid van de adviesgroep van het onderzoek en actief lid van InterPares, becommentarieerde de voortgang van het onderzoek en het belang hiervan. Ze benadruk te dat de positieve bijwerkingen niet alleen de toe komstige gebruikers van elektronische archieven extra informatie geven, maar dat deze ook belang rijk zijn voor het werk van de archivarissen, met name bij archiefselectie. In sessie 16 'Real-world Strategies for the Management and Preservation of Digital Records' kwamen sprekers van Coca-Cola Company, GAP Incorporated en Car- gill Incorporated aan het woord. De drie sprekers 16 burengerucht presenteerden de digitale informatiesystemen en het beleid ten aanzien van digitaal archiefbeheer van hun organisaties. Alle presentaties onderstreep ten de noodzaak van een goede samenwerking tus sen archivaris, archiefvormer en informaticus. Charles Dollar, voorzitter van sessie 23 'Emulation as a Digital Preservation Strategy: an Emperical Test' legde de aanwezigen uit dat deze sessie gewijd was aan de presentatie van de voorlopige resultaten van het onderzoek naar methoden voor opslag en langduri ge bewaring van digitale archieven 'CAMiLEON', dat momenteel uitgevoerd wordt door de Universiteit van Michigan en de Universiteit van Leeds4. Studenten Clifford Lampe en Cal Lee gaven een zeer boeiende en informatieve presentatie waar in ze uitlegden hoe ze een populair computerspelle tje (vergelijkbaar met 'packman' uit de jaren tach tig) op drie verschillende wijzen opgeslagen had den. Deze drie methoden waren migratie, emulatie, en het bewaren van de originele computer en het besturingsprogramma. Vervolgens lieten ze een aantal proefpersonen van verschillende leeftijdsca tegorieën en opleidingsniveaus de drie spelletjes spelen. De testpersonen werd naderhand gevraagd aan welk spelletje ze de voorkeur gaven. Het testen werd ook op video vastgelegd. De studenten wilden hiermee onderzoeken of gebruikers een voorkeur hadden voor een bepaalde methode van opslag. Het onderzoek bekeek ook welke elementen bewaard moeten worden, bijvoorbeeld kleur, lettertype, geluid, formaat enzovoort. Beiden legden uit dat in de tweede fase van hun onderzoek een test met een digitaal document centraal zal staan. Testpersonen zal dan een document voorgelgd worden dat op drie verschillende manieren bewaard wordt en aan hen zal dan gevraagd worden welk van deze drie documenten het meest geloofwaardig is. Commentator Hans Hofman onderstreepte het belang om in het onderzoek het bewaren van de authenticiteit van het document centraal te stellen. Hij adviseerde het onderzoeksteam ook om de toe komstige gebruikers van de digitale informatie goed te definiëren en in verschillende groepen te verdelen. Het idee voor sessie 35 'Electronic Document and Records Management Systems: Implementation Recommendations from the Frontline' kwam in septem ber 2000 in Sevilla tot stand. Tijdens een van de vele discussies over de implementatie van digitale archiefprogramma's stelde Nancy McGovern voor om een SAA-sessie op te zetten over voorbeelden van implementaties van documentaire-informatie systemen. Terug in Genève diende ik een voorstel in voor dit seminar bij de SAA Program Committee, dat geaccepteerd werd. De sessie werd voorgezeten door Tom Ruller van het New York State Education Department. De twee implementatievoorbeelden werden gepresenteerd door Lisa Pollar, Covington Burling (een groot advocatenkantoor in Washington DC) en door ondergetekende. De twee presentaties gaven een overzicht van de functies van de syste men, de integratie van classificatiecodes, vernieti- gingslijsten en samenwerking met de archiefvor mers, gebruikers en informatici. Beide presentaties eindigden met een overzicht van de lessons learned en tips voor soortgelijke projecten. Catherine Bailey, National Archives of Canada, gaf een kort commen taar waarin ze de rol van de archivaris in zulke pro jecten omschreef, en de noodzaak schetste dat deze vanaf de beginfase een volwaardig lid is van het pro jectteam. Dat veel organisaties van plan zijn of al bezig zijn met de implementatie van deze systemen bleek uit de grote belangstelling voor de sessie en de geanimeerde discussie met de deelnemers aan het slot van de sessie. Sessie 60 'Strategies for Managing Electronic Records: Lessons Learned from the Indiana University Records Project'. Dit in 1995 begonnen project, gebaseerd op het Pittsburg-onderzoek, is gericht op het ontwikke len en implementeren van archiefbeheerfuncties voor digitale gegevensbestanden5. Projectdirecteur Philip C. Bantin presenteerde de stand van zaken en de 'geleerde lessen'. Rosemary Pleva Flynn toon de op uitstekende wijze hoe de beheerfuncties geïn tegreerd zijn in een grootschalig digitaal studenten registratiesysteem aan de Indiana University. Rick Barry onderstreepte in zijn commentaar het belang van het onderzoek. Na het congres kon ik als een tevreden mens terug keren naar Genève met een hoofd barstensvol infor matie en ideeën. Ik heb in die paar dagen zeer veel collega's en vrienden ontmoet, zodat het wederom een ervaring was die me lang zal heugen. Het is voor een Nederlandse archivaris absoluut de moeite waard de bijeenkomsten van de SAA, ARMA International (vereniging in de Verenigde Staten voor informatiespecialisten) of een van de Canadeese verenigingen bij te wonen. De afstand hoeft niet altijd een probleem te zijn, zeker niet met de moderne communicatietechnieken. Zo zijn bij voorbeeld verschillende sessies van ARMA International dit jaar reeds live te volgen op hun internetsite6. A Global Archival Odyssey Door Ineke Deserno* Wellicht hadden de organisatoren de film van Stanley Kubrick '2001 - A Space Odyssey* in gedachten toen ze het thema voor het 65e congres van de Society of American Archivists (SAA) bedachten: 'A Global Archival Odyssey'. De uitdaging van de nieuwe technologieën en het veranderen van het beroep van de archivaris zijn dan ook een reis naar het onbekende. De reis naar de SAA-vergadering van dit jaar (27 augustus - 2 september) was echter geen reis naar 'space', maar naar Washington DC. Het congreshotel was het Washington Hilton and Towers, het hotel waar voormalig president Ronald Reagan werd neergeschoten en waar jaarlijkse het debutantenbal van de Washington Society plaatsvindt. Plenaire sessie Digitale duurzaamheid archievenblad november 2001 t-H'lfl* MOIMM IJTiVJ*:»! Hi|'l I lïïïïi Ineke Deserno is werkzaam bij de United Nations High Commissioner for Refugees in Genève, Zwitserland. Sessie 23: een afbeelding van het compu terspelletje Chuckie Egg, dat de onderzoe kers van Michigan op drie verschillende wijzen opgeslagen hadden. 1 J.N.T. van Albada, 'Society of American Archivists, 49th annual meeting, Austin 1985' in: Nederlands Archievenblad (NAB) 90 (1986) 65-67; J.N.T. van Albada en J.P. Sigmond, 'Society of American Archivists 1936- 1986' in: NAB 90 (1986) 327- 331; j.A.M.Y. Bos-Rops, 'Impressies van de 51e annual meting van de Society of American Archivists (New York, 2-6 September 1987)' in: NAB 92 (1988) 170-179. Met dank aan het Gemeentearchief van Roosendaal. 2 De samenvatting en powerpoint presentaties van een aantal van deze sessies over digitale duur zaamheid zijn te vinden op Rick Barry's website: www.rbarrv.com. 3 Voor meer informatie, zie de website van het San Diego Supercomputer Center: www.sdsc.edu/NHPRC/ 4 Voor meer informatie, zie de website van het CAMiLEON pro ject: www.si.umich.edu/CAMILE- 0N/ 5 http://www.indiana.edu/ libarch/ER/ 6 www.arma.org november 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 8