voorzee s«s Roeien tegen de digitale stroom in archiefburo Groenendijk Microfilm Scanservice Restauratieatelier Paul Peters B.V. Wij scheppen weer orde Opening vernieuwd archief Nijmegen «se m m 5* Li? 7~\. Handboekbinderij Restauratie Conservering van de meest uiteenlopende, historische en moderne, documenten en aktenbestanden. Ons atelier biedt sinds vele jaren een in brede kring erkende expertise ten dienste van het behoud van het geschreven en gedrukte erfgoed. Object-specifieke, passief-conserverende restauratie van papier, boekblok en boekband. Van incunabel tot oude druk, van oude en moderne grafiek, tot kerkelijke en overheidsdocumenten, land- en wandkaarten, charters en zegels, uit alle tijdvakken. Restauratieatelier Paul Peters B.V. is lid van de VeRes, de VAR en de IADA (International Association of Book and Paper Conservators). Weverweg 9, 6961 KM Eerbeek Tel.0313 65 44 66 Fax 0313 65 58 82 paulpeters@paulpetersdemon, nl Aletfa Jacobsstraat 28 - Waalwijk Telefoon 0416 - 34 89 80 - www.voorzee.nl Deskundige en discrete specialisten in traditionele en digitale archivering bij instellingen en bedrijven. Ook voor specifieke training van archiefpersoneel. nieuws uit het veld Op vrijdag 21 september 2001 is op bijzondere wijze het nieuwe gebouw van het stadsarchief te Nijmegen geopend onder de naam Centrum voor Stads- en Streekhistorie Nijmegen. Het gebouw bevindt zich in het nieuwe culturele hart van Nijmegen op het Mariënburg. Met een feestelijke opening in het LUX- theater werd het nieuwe gebouw officieel in gebruik genomen. In het nieuwe culturele kwartier is nu naast de Bibliotheek, het Filmtheater Lux en Museum Het Valkhof een gloednieuw archiefgebouw te vinden, dat in alle opzichten aan de eisen van deze tijd vol doet. Het Amsterdamse architectenbu reau Soeters/Van Eldonk/Ponec heeft het gebouw vormgegeven binnen een com plex van winkels, kantoren en gebouwen waarin diverse culturele instellingen zijn ondergebracht. Het nieuwe culturele kwartier van Nijmegen is hiermee vol tooid. Collega Willem Meeuwissen sprak het rij kelijk toegestroomde publiek, in echte theaterfauteuils gezeten, als eerste toe. Hij gaf aan dat de archieven van Nijme gen al eeuwenlang in het hartje van de stad worden bewaard en dat deze traditie wordt voortgezet. Deze plaats is tevens een teken van de grote bestuurlijke betrokkenheid bij het stadsarchief. Meeuwissen gaf aan dat er meer aan dacht voor de publiekstaken zal zijn, onder meer door samenwerking met diverse partners. Vervolgens voerde wethouder Tetteroo het woord. Hij vestigde vooral de aan dacht op de onmetelijke schatten uit het verleden. Het nieuwe archiefgebouw zal tevens beschikbaar zijn voor de archie ven van naburige gemeenten zoals Heumen en Druten. Verder zette hij alle vrijwillige medewerkers - zonder wie vele archiefdiensten slechts met moeite zou den kunnen draaien - in het zonnetje. In een nieuwe voorlichtingsfilm werden op parodistische wijze de archivaris en zijn medewerkers lichtelijk op de hak genomen. Dit gaf in elk geval een prach tig beeld van de nog steeds heersende vooroordelen over archieven. Uiteraard was tussen de vrolijke en hilarische noten door veel van het nieuwe archief te zien. Aansluitend werd een minisymposium gehouden met als thema 'Bestaat Nijmegen?'. Na inleidingen van publicist Rob Hoogveld en wethouder Tetteroo kregen vijf allochtone Nijmegenaren gelegenheid om op eigen wijze te vertel len over hun liefde voor en binding met de stad Nijmegen. Een gezamenlijk lof lied dat op de aanwezigen duidelijk indruk maakte. Op zaterdag 22 september was er een open dag georganiseerd met rondleidin gen door het nieuwe gebouw. Bezoekers kregen een kijkje achter de schermen en zagen met welke moderne middelen er veel zorg wordt besteed aan het bewaren van de historische schatten van de gemeente Nijmegen. Tevens kon men kennis maken met allerlei nieuwe activi teiten van de archiefdienst. SOD, de Vereniging voor documen taire informatievoorziening en adminis tratieve organisatie, hield op 4 oktober jl. haar algemene ledenvergadering en jaar congres onder de titel 'Roeien tegen de digitale stroom in'. De locatie was heel toepasselijk een rondvaartboot, die vanaf Deventer de IJssel op voer. SOD-voorzit- ter mr. M.H. Kamphuis stelde in zijn wel komstwoord dat met de ontwikkeling van 'papieren overheid' naar 'e-govern- ment' de documentaire informatievoor ziening in de gemeentelijke organisatie een andere gedaante zal krijgen. Paul Lansen, hoofd afdeling communica tie van de gemeente Smallingerland, ging nader in op de consequenties van auto matisering van klantprocessen en van de introductie van digitale formulieren. Volgens hem wil de burger meer inzicht in besluitvormingsprocessen, en ook meer snelheid. Webtechnologie en e- mailverkeer maken dit mogelijk. Het ver eenvoudigen en versnellen van klantpro cessen vereisen meer betrokkenheid en een pro-actieve opstelling van de DlV'er, aldus Lansen. Ook Gerard Bruijniks, coördinator I&A Bestuursdienst gemeente Breda, pleitte voor een grotere betrokkenheid van de DlV'ers bij het vormgeven van de digita le stad met haar virtuele loketten. Het document management moet niet alleen gericht zijn op registreren, maar ook op regisseren. Die regie heeft bijvoorbeeld betrekking op een uniforme afhandeling van e-mail. Bij de gemeente Breda komen dagelijks maar liefst 3.000 e-mailberich- ten binnen. Breda heeft inmiddels een beheersorganisatie opgezet voor de afhandeling van het digitale postverkeer, zodat de verschillende diensten lang zaam maar zeker aan verdere digitalise ring van hun producten kunnen werken. Tijdens de afsluitende discussie onder lei ding van Remko Oosterwijk van Cap Gemini Ernst Young kwam naar voren dat de ruim 500 gemeenten in Nederland hard werken aan verbetering van het digitale verkeer met hun burgers, maar dat er ook op dit terrein nog duidelijk sprake is van 'lerende organisaties'. ...ALS HET ECHT OM KWALITEIT GAAT O' Boekverfilming Q Boekscanning Bi' Fotoscanning kleur/zwart-wit Zi Negatiefscanning Bi' Diascanning Bi' Documentverfilming Bi' Documentscanning Ei Groot formaat verfilming Bi Groot formaat scanning Bi Microfilmscanning Bi Microfichescanning Bi Microfilmafdrukken Bi Plotten CAD-bestanden op microfilm Bi Software voor document management Bi Software voor rasterbewerking Edisonweg 50D, 2952 AD Alblasserdam Tel.: 078-6931300 Fax:078-6931123 E-mail: gms@groenendijk.net Website: groenendijk.net documentbehandeling, training en service Door Peter van Beek pi- I KS Roeien In de digitale stad 2001 Gerard Bruijniks Coördinator Informatiebeleid Gemeente Breda november 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 6