binnen- e n b ÜITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Tentoonstellingen 42 agenda Bijeenkomsten Cursussen en trainingen 43 t/m 2 december Het gezicht van Amsterdam Wie foto's be kijkt van de Am sterdamse Albert Cuypmarkt van vijfentwintig jaar geleden en die vergelijkt met recente I opnamen, ziet een wereld van verschil. De samenstelling van de bevolking is I door immigratie zichtbaar veranderd. In I I de twintigste eeuw vestigden grote groe- I pen mensen uit China, Indonesië, Suriname en de mediterrane landen zich in Amsterdam. Al deze mensen brachten hun eigen geschiedenis en cultuur mee. De meer dan honderd foto's geven daar in deze tentoonstelling een levendig beeld van. Het accent ligt op de periode 1970-2000. Er zijn foto's te zien van onder meer Ed van der Elsken, Cor Jaring, Taeke Zuidema, Eddy Posthuma de Boor, en Jacquie Wessels, maar ook van Jacob Olie, Bernard Eilers en Fotoatalier Merkelbach. Ook niet eerder openbaargemaakte foto's uit archieven worden tentoongesteld, zoals pasfoto's van marktkooplui uit de jaren deitig en veertig uit het archief van de Dienst Marktwezen en opnamen van vluchtelin gen uit het politiearchief. Gemeentearchief Amsterdam, Amsteldijk 67, Amsterdam Info: tel. (020) 572 02 02 www.gemeentearchief.amsterdam.nl t/m 2 december Interbellum Rotterdam 1918-1940. Tussen de ene en de andere oorlog Van de eerste cappuccino in Nederland tot de buismeubelen van Gispen: Rotterdam was in de jaren twin tig en dertig van de vorige eeuw de modernste stad van Nederland. Of het nu ging om architectuur, design, dans, muziek, revue, film of literatuur, het vooroorlogse Rotterdam liep voorop. Rotterdammers waren gek met hun stad en alles moest het nieuwste, het beste en het grootste zijn. De eerste avant-garde film, buisstoel, grotestadsroman en gale rijflat, het modernste warenhuis, de grootste tuinstad, de hoogste hefbrug en de langste tunnel van Nederland: made in Rotterdam. Alle Rotterdamse musea, het Gemeente archief en de Gemeentebibliotheek heb ben uit hun eigen verzamelingen het mooiste van de jaren twintig en dertig geselecteerd voor een gezamenlijke inter bellumcollectie. Las Palmas, Wilhelminakade 66 (Kop van Zuid), Rotterdam tot 9 december KLEUREN Geuren en kleuren Een sociale en economische geschiedenis van Vlaams- Brabant, 19e en 20e eeuw Tentoonstelling over de kleurrijke ge schiedenis van Vlaams-Brabant. Aan dacht voor de infrastructuur (van karren pad tot hogesnelheidstrein), de land bouw (uiteraard met hop, maar ook asperges en witlof), de industrie (van kle ding tot chemie). Stedelijk Museum, Leuven, België Info: tel. 00 32 16 224564, museum@leuven.be tot 30 december Vaarwel 20e eeuw. Historische fotos van Zwolle Historisch Centrum Overijssel, Voorstraat 26, Zwolle Info: tel. (038) 426 63 00, www.historischcentrumoverijssel.nl t/m 13 januari 2002 Dansen, dansen, dansen Het Amsterdams Historisch Museum viert zijn 75ste ver jaardag met de fees telijke tentoonstel ling 'Dansen, dan sen, dansen, Amster dam 1900-2000'. De voetjes kwamen in de vorige eeuw in Amsterdam van de vloer. Foto's van artiesten, muziek, film fragmenten en affiches van vervlogen dansplezier illustreren deze dansgeschie- denis. Tot 1924 gold in het openbaar dansen als onzedelijk. Echter ook toen was het de Zeedijk waar een gedoogbe leid werd gevoerd, om de zeelui vertier te bieden. Amsterdams Historisch Museum, Nieuwezijds Voorburgwal 359, Amsterdam Info: tel. (020) 523 18 22 I t/m 13 januari 2002 Pieren en sluizen De eerste foto's van het Noordzeekanaal 1868-1894 Ter gele genheid van het 125-jarig bestaan van het Noordzee kanaal organiseert het Rijksarchief in Noord-Holland in samenwerking met Teylers Museum in de Aquarellenzaal van het museum een tentoonstelling met circa vijftig foto's van vader en zoon Oosterhuis, C. van der Aa (1847-1915) en J. Chrispijn (1851-1927). Deze vroegste I foto's bevinden zich in de fotocollectie van Rijkswaterstaat van het Rijksarchief in Noord-Holland en de collectie Velsen van de Archiefdienst voor Kennemer- land, beide te Haarlem. Op de tentoonstelling zijn foto's te zien I van de eerste bouwfase van het kanaal van de Amsterdamse fotograaf Pieter Oosterhuis (1816-1885) uit de jaren 1868-1871 en de verbetering van het kanaal in de periode 1890-1895, gefoto grafeerd door Gustaaf Oosterhuis en de Alkmaarse compagnons J. Chrispijn en C. van der Aa. Teylers Museum, Spaarne 16, Haarlem 15 november t/m I 1 februari 2002 Hoogtepunten van de Friese cartografie Door de eeuwen heen heeft Fryslan een HOOGTEPUNTEN van de Friese cartografie archievenblad november 2001 omvangrijke kaartproductie gekend. De kaarten zijn vaak gemaakt als onderdeel van reeksen of atlassen, soms als afzon derlijke kaart. Op de tentoonstelling zijn de hoogtepunten van die kaartproductie te zien. Bij de tentoonstelling hoort een boek. Daarin is een bloemlezing uit deze rijkdom bijeengebracht. De kern wordt gevormd door een keuze van 26 provin- ciekaarten. Verder worden alle elf steden gepresenteerd, gevolgd door een aantal grietenijen, dorpen en eilanden. Ten slot te zijn er kaarten van verveningen, dijk- aanleg en het uitbaggeren van belangrij ke kanalen opgenomen. Het Ryksargyf in Fryslan/Het Rijksarchief in Friesland, Boterhoek 3, Leeuwarden Info: tel. (058) 212 71 03 I 20 november t/m 15 februari 2002 Het kanon gelost Om de vrijmetse larij hangt een mysteri euze sfeer. De Goudse vrijmetselaarsloge De Waare Broedertrouw be- staat eind dit jaar tweehonderd jaar. Ter ere daarvan organiseert het Streekarchief Hollands Midden in samenwerking met de loge en het Cultureel Maconnieke Centrum 'Prins Frederik' een tentoon stelling. De geschiedenis van de loge wordt belicht aan de hand van originele documenten en afbeeldingen. De karak teristieke, soms geheimzinnige symbo len, rituelen en gebruiken, waaronder 'het lossen van kanonnen', worden met vele voorwerpen uit het maconnieke erf goed geïllustreerd. Streekarchief Hollands Midden, Groeneweg 30, Gouda. Info: tel. (0182) 52 18 21 of e mail: sahm@rsnetnt t/m 9 juni 2002 Paradijselijk Bali Als een paradijselijk plekje wordt ontdekt dan komt de toeristenstroom op gang. In 1920 publiceerde de Duits- Nederlandse arts en amateur-fotograaf Gregor Krause het fotoboek Bali. Krause werkte op Bali en in z'n vrije tijd fotografeerde hij het dagelijkse leven om hem heen. Hij ervoer Bali als een aards paradijs. De foto tentoonstelling 'Para dijselijk Bali' toont, voor het eerst sinds 1917, 42 nieuwe afdrukken van negatieven en glasdia's die het museum beheert. Krause's roman tische foto's geven een idyllisch en intiem beeld van het leven op Bali. Wereldmuseum Rotterdam, Willemskade 25, Rotterdam Info: www.wereldmuseum.rotterdam.nl/ 26 - 27 november 3e jaarcongres Duurzame Documentinformatie, Studiecentrum voor Bedrijf en Overheid Het congres vindt plaats op 26 november, de workshop op 27 november. Inhoudelijke informatie: Marielte Obdeyn, seminar manager: e-majl: mob@sbo.nl Algemene informatie: Klantenservice, tel. (040) 297 49 80 Inschrijving: www.sbo.nl/discongres.htm kosten: congres workshop: 1898,-; con gres: 1199,-; workshop 699»"- 7 december Scheepsbouw in de achttien de eeuw Op het symposium 'In tekening gebracht' wordt de achttiende- eeuwse scheepsbouw vanuit verschillende invalshoeken belicht. Aan de hand van recent historisch en archeolo gisch onderzoek zal wor den ingegaan op de achttiende-eeuwse werfpraktijken, de theorievorming met modelproeven, de zeileigenschappen en de sociaal-culturele context van die tijd. Het symposium vindt plaats ter gelegenheid van het ver schijnen van het boek In tekening gebracht. De achttiende-eeuwse scheeps bouwers en hun ontwerpmethoden'. Het symposium wordt gehouden in het Rijksmuseum te Amsterdam. Info en aanmelding: Instituut voor Maritieme Historie, tel. (070) 316 28 53 of via internet: http://historie.marine.nl/ 20 november, 11 december en 14 januari 2002 Workshop De nieuwe rol van document- en ken- nisfacilities De manier waarop organisaties omgaan met documenten en kennis ver andert sterk. Afdelingen als Archief, D1V, bibliotheek en post bezinnen zich op hun rol. De deelnemers aan deze work shop maken een plan voor de nieuwe rol die hun afdeling in de (nabije) toekomst zal spelen. Maarssen Info: Kopter Kennisgroep BV, tel. (038) 447 80 01, ernaslangen@kopter.nl november 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 21