DraM\ NVBA nieuws nederlandse vereniging van bedrijfsarchivarissen NVBA-Redactieadres NVBA-lid worden? Redactie NVBA-Nieuws Vergaderrooster NVBA 2001 Voorlopig resultaat NVBA-enquête Gevraagd was de enquêteformulieren per fax naar het kantooradres van Ronald de Lange bij Akzo te sturen. In dat kantoorgebouw werd asbestverontreiging geconstateerd met als gevolg dat het een tijd niet toegankelijk was. Daarom heeft het lang geduurd voordat de resul taten van de enquête konden worden bepaald. Ook nu betreft het nog slechts voorlopige resul taten. De respons bedroeg minder dan 20 pro cent. Het is dus maar de vraag welke conclusies het bestuur aan de enquête mag verbinden. Gelukkig zijn wel de nodige suggesties gedaan. Degenen die de moeite namen de enquête in te sturen verdienen een schouderklopje. De vragen naar bekendheid met regio's, werk groepen, commissies en secties leveren geen eenduidig beeld op. Bovendien bestaat de indruk dat veel respondenten die vraag niet cor rect hebben geïnterpreteerd. De geboden activi teiten en voordelen worden door de overgrote meerderheid van de respondenten als voldoen de aangemerkt. Zij die dat niet doen geven vaak aan wat zij meer zouden wensen. Ook is een grote meerderheid van de responden ten er voorstander van dat NVBA Nieuws opge nomen blijft in Archievenblad. Van de andere vakbladen die gelezen worden, scoort er geen enkele zo hoog dat die in aanmerking zou komen als drager van NVBA Nieuws. Daaren tegen is de belangstelling om ook een e-zine te ontvangen redelijk groot. De mate waarin de ledenlijst gebruikt wordt om contacten met collega's te leggen is met circa 40 procent van de respondenten nogal laag. Het doet de vraag rijzen of we nog zoveel moeite moeten blijven doen om de daarvoor nodige gegevens op te sporen en up-to-date te houden. Uit de antwoorden op de vraag welke factoren het bezoeken van ledenvergaderingen bepalen, komt geen eenduidig antwoord naar voren. Wel zijn er nogal wat opmerkingen dat de datum eer der bekend moet worden gemaakt. Voor het bestuur een voorlopig onbegrepen reactie, want die data worden vroegtijdig in de Agenda in NVBA Nieuws opgenomen. De overgrote meerderheid blijkt de contributie door de werkgever te laten betalen. Ook lijkt een grote meerderheid bereid een contributieverho ging te accepteren om daarmee de actieve leden een waarderingsvergoeding te geven. Voor een professionele vergoeding lijkt duidelijk geen draagvlak te bestaan. Dat geldt ook voor een con tributieverhoging om gastheeronafhankelijke ver gaderingen te kunnen bekostigen. Overigens vindt het merendeel van de respondenten het huidige contributieniveau goed; niemand vindt het te hoog en slechts enkelen achten de contri butie te laag. De vragen over regionale en landelijke activitei ten leveren geen bruikbare antwoorden op. Ook hier bestaat de indruk dat velen de vragen ver keerd hebben geïnterpreteerd. Positief: er zal op basis van de uitslag opnieuw bekeken worden of in West en Midden/Oost activiteiten gestart kun nen worden. Vooral ook omdat er ruime bereid heid lijkt te bestaan om voor extra activiteiten, zowel landelijk als regionaal, een extra financiële bijdrage te betalen. Over de toekomst van de NVBA bestaat slechts ten dele overeenstemming. De overgrote meerder heid opteert voor het zelfstandig voortbestaan van de NVBA. De aard van de gewenste samen werking is niet te achterhalen. Daarvoor geven te veel respondenten aan dat die samenwerking beperkt moet blijven tot DIVA om vervolgens te stellen dat ook apart met de zusterverenigingen moet worden samengewerkt! De beschikbaarheid van een internetverbinding en e-mailmogelijkheden blijkt zeer groot te zijn. Ook de bereidheid om diverse informatie in het vervolg in digitale vorm te ontvangen is redelijk groot, waarbij opvalt dat bijna een kwart van de respondenten eraan hecht NVBA Nieuws op papier te blijven ontvangen. De enquête wordt- nu nauwkeuriger verwerkt en de resultaten zullen voor advies aan de werkgroep PR/Nieuwe koers worden voorgelegd. We houden u op de hoogte. Proef e-zine NVBA-Nieuws De NVBA start binnenkort met een nieuwe ser vice voor haar leden. Periodiek worden geïnteres seerde leden via e-mail geattendeerd op nieuwe informatie en mededelingen uit het vak en uit de vereniging. Leden die belangstelling voor deze elektronische nieuwsbrief hebben kunnen zich opgeven via onderstaand e-mailadres. Medio december zal het bestuur, na evaluatie van de proefperiode, beslissen of het e-zine vanaf 1 janu ari 2002 definitief zal verschijnen. 40 nederlandse vereniging van bedrijfsarchivarissen 'Nieuw' bestuurslid: Fred Schoonheim Tijdens de algemene ledenvergade ring op 14 juni 2001 gehouden bij Messiere van het Mediapark Events Studio te Hilversum werd op voordracht van het bestuur Fred Schoonheim gekozen tot bestuurslid. Hij was reeds vanaf begin 2000 als toehoorder aanwezig bij de bestuursvergaderingen. Het leek de redac tie van NVBA-Nieuws een goed idee om ook het bestuurslid Schoonheim aan u voor te stellen. Fred Schoonheim is geboren op 15 juni 1954 te Utrecht en volgde na de mid delbare school de Rijksarchiefschool te Den Haag. In 1974 behaalde hij het diploma middelbaar archiefambtenaar. Dit is nu het diploma Archivistiek B. Hierna moest hij in militaire dienst. Tijdens de gebruikelijke basisopleiding kwam bij hem het idee op de minister van Defensie te vragen om aan sluitend aan de militaire dienst geplaatst te worden bij de sectie Krijgsgeschiedenis van de Koninklijke Landmacht te Den Haag. Dit gezien zijn specifieke vooropleiding aan de Archiefschool. Het was, voor zover bekend, de eerste maal dat zo'n verzoek werd gedaan én gehonoreerd. Daarna volg den diverse collega's deze 'methode' om de verdere dienstplicht op een passende wijze in te vullen. Na enkele maanden gewerkt te hebben in een kibboets in Israël kreeg Fred zijn eer ste baan als archivist bij het gemeentear chief Amsterdam. Via deze werkgever Ook u kunt een bijgrage leveren aan het e- zine. Kort voor het verschijnen ontvangen de abonnees een e-mailbericht met de vraag of er nog nieuws of informatie is. De redactie zal dit aanmoedigen door een checklist te sturen. Doet u mee? Stuur een e-mail naar harrv242@ tref.nl en u wordt op de lijst van abonnees geplaatst. volgde hij de cursus Documentatie en Registratuur. Destijds stond deze oplei ding bekend onder de naam 'de cursus Dinkgreve'. Hij volgde ook met succes de opleidingen SOD I en II. Bij het gemeen tearchief Amsterdam was Fred onder meer projectleider indicering en assistent gemeentelijk archiefinspecteur. In 1980 aanvaardde hij een functie als streekregistrator en archiefinspecteur bij het Streekarchief Waterland te Purme- rend. Hierbij waren destijds dertien gemeenten en twee waterschappen aan gesloten. Tevens was hij daar waarne mend streekarchivaris. Fred was daar ver antwoordelijk voor het acquisitiebeleid. In die periode volgde hij diverse vakcur sussen, zoals Selectie en Vernietiging van de Archiefschool. Tevens zette hij in die periode, in navolging van het gemeente archief Amsterdam, op projectmatige, sys tematische en financieel onderbouwde wijze de bewerking van nog niet overge dragen archieven op. Amsterdam en Waterland waren destijds de eerste in Nederland die deze, nu in vrijwel geheel Nederland toegepaste, wijze van bedrijfs voering invoerden. In 1991 richtte Fred vanuit die exper tise het bureau Archiefservice Nederland op, destijds een van de eerste particuliere archiefbureaus in Nederland. Vanuit een eenmanszaak is zijn bureau gegroeid naar een gevestigde organisatie met momen teel zo'n dertig vakspecialisten in dienst, verdeeld over twee kantoren in Nieuwe- gein en in Den Bosch, waar Fred als direc teur de scepter zwaait. Deze medewerkers hebben veelal een Archiefschool-, GO- of SOD-achtergrond zodat Fred op deze ter reinen op de hoogte blijft van de oplei dingen. In de periode 1991 tot heden volgde hij, uit hoofde van zijn functie, diverse uiteenlopende managementcur- sussen en trainingen. Fred is sinds 1973 lid van de (K)VAN en sinds 1996 tevens lid van de NVBA. Eind 1999 stelde hij zich kandidaat voor een bestuursfunctie bij de NVBA. Daar voor had hij al bestuurlijke ervaring opge daan bij de Vereniging van Bureaus voor Documentaire Informatievoorziening VBDI (1993-1996) en als lid van een Medezeggenschapsraad (MR) van een basisschool te Utrecht (1997-1999). Fred vindt het een uitdaging om mede gestalte te geven aan de nieuwe koers die de vereniging enige tijd geleden heeft ingezet. Hierbij denkt hij met name aan de toepassing van nieuwe media, zoals internet, nieuwe lidmaatschapsvormen en de vormgeving van nieuwe samenwer kingsverbanden zoals DIVA. Als voorzitter van de commissie PR/Nieuwe Koers hoopt hij daarbij zijn bijdrage te kunnen leve ren. De oude contacten bij de overheid en vak verenigingen door zijn vroegere functies en de meer recente contacten in verband met zijn huidige functie zijn ook voor zijn functioneren als bestuurslid van de NVBA belangrijk. Als voorbeeld kan hier worden genoemd zijn contacten met de oplei dingsinstituten binnen onze vakgebieden in verband met de bij- en nascholing van archiefmedewerkers. Fred woont met zijn gezin in de Utrechtse wijk Tuindorp, gelegen tussen Het Utrechts Archief (waar hij zo nu en dan nog komt) en de bossen van Groenekan (waar hij het liefst 's avonds een rondje fietst). Eén van zijn hobby's is het verzamelen van opbergmateriaal voor archieven (dozen, mappen e.d.), bij voorkeur uit de meest verre landen. Tijdens vakanties pro beert hij dan ook meestal een bezoek aan een archiefinstelling te brengen. 41 Harry L.M. Hendriks Sluisgraaf9 5032 XL TILBURG Tel.: (013) 463 06 19 Fax: (013) 463 06 19 E-mail: harry@tref.nl Schrijf dan naar de ledenadministratie mevrouw S.L. de Kok-Gamga Ruseschans 9 2728 HA ZOETERMEER www.nvba-info.nl Als lid ontvangt u het Archievenblad gratis H. Hendriks Sluisgraaf 9 5032 XL TILBURG H. Strijkers DSM/Centraal Archief Postbus 6500 6401JH HEERLEN J.W. Schilt Gemeentearchief Amsterdam Amstelkade 67 1074 HZ AMSTERDAM J.van der Velden Diamantdijk 197 4706 HD ROOSENDAAL do. 13-12-2001 Algemeen Bestuur NVBA 285 Eindhoven Ben Schmitz archievenblad november 2001 Opleiding Interesse? Harry L.M. Hendriks Bedrijfsvoering Archiefbureau Uitdaging Hobby Harry Strijkers november 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 20