Restau ratie-Atel ier Helmond B.V. ^"bruynzeel Nooit meer de kluts kwijt Handleiding archiveren elektronische post. voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament boeken in leer en perkament charters en zegels prenten en tekeningen kaarten en affiches massaconservering vrijblijvende offertes vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade 06-575.896.31 Panovenwea 40. 5708 HR HELMOND (NU Tel: 0492 - 55.39.90 Fax: 0492 - 55.24.42 E-mail: info@restauratie-atelierhelmond.nl Internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl LOEK NIJHOLT ARCHIEFSERVICE BV literatuur Signalementen door Patricia Böschen en Peter Sijnke Hans van Lith, Plotseling een vreselijke knal. Bommen en mijnen treffen neutraal Nederland 1914-1918. Het Groot Gaffel Warnsveld. 100 jaar psychiatrische zorg in beeld gebracht. 37 Een bekende naam die staat voor langdurige en brede ervaring. Deskundigheid, klantgerichtheid en kM'aliteit staan bij ons voorop. Daarvoor zijn onze adviezen op maat gesneden oplossingen. Ook voor de voorbereiding en uitvoering van projecten staan wij voor u klaar, evenals voor veranderingen bij uw documentaire informatieverzorging en de betverldng van uw archieven. m advisering projecten documentaire informatieverzorging archiefbewerking GOED ARCHIEFBEHEER HEEFT AANDACHT NODIG. PERSOONLIJKE SERVICE. ONAFHANKELIJK ADVIES. DAT KUNNEN WIJ U GEVEN. Bel, schrijf, fax of e-mail voor meer informatie: Ds. van Haaftenlaan 23 3984 NP Odijk tel.: 030-6572228 fax.: 030-6572228 e-mailloeknijholtarchief@hetnet.nl EXPECT THE WORLD Nauwkeurig verzamelde gegevens en kostbare documenten, die leg je natuurlijk niet zomaar op de plank. Die bewaar je veilig en zorgvuldig met een documentenopslagsysteem van Bruynzeel. Dan weet je meteen zeker dat je ze ook weer in een oogwenk hebt teruggevonden. Bruynzeel Storage Systems is sinds jaar en dag marktleider en gespecialiseerd in het ontwerpen, produceren en plaatsen van toepassingsgerichte opslagsystemen. Voor elk product de juiste oplossing. Dus ook voor het uwe. Meer weten? Bel voor informatie: (077) 306 90 00 Bruynzeel Storage Systems bv Industrieterrein 7 Postbus 7118 5980 AC Panningen Tel.: (077) 306 90 00 Fax.: (077) 307 81 33 E-mail: info@bruynzeelstoragesystems.nl www.bruynzeelstoragesystems.nl Gemeentearchief Amsterdam, 2000, 53 blz., f 25," Op veel plekken in overheidsinstel lingen en daarbuiten worden medewer kers zich bewust van het feit dat er zo langzamerhand zo verschrikkelijk veel via e-mail wordt gecommuniceerd dat het de moeite loont om na te denken over de archivering hiervan. Niet alleen heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties in 1999 al een boekje laten verschijnen Archivering van Electronische PostMethoden, een uitgave van het bureau Digitale Duurzaamheid), in januari 2000 verscheen bij de directie Informatiebeleid Openbare Sector het boekje Beveiligde e-mail voor de rijksover heid. Ook zijn er een aantal dienstverle nende organisaties buiten de overheid die handreikingen op dit punt doen. Desalniettemin heeft het Gemeente archief Amsterdam (GAA) een boekje uit gegeven onder de titel Handleiding archi veren elektronische post. Dit boekje pro beert voor organisaties van verschillende omvang en met een verschillende graad van automatisering aan te geven, hoe om te gaan met de elektronische berichten. Sommige organisaties zullen er bijvoor beeld nog niet aan toe zijn om elektroni sche berichten ook elektronisch te archi veren; het is dan natuurlijk ook mogelijk om de berichten op papier op te slaan! In ieder geval moeten er afspraken worden gemaakt over de plek waar een en ander wordt opgeslagen; zolang dat overgelaten wordt aan de individuele medewerkers gaat dat ten koste van de terugvindbaar heid van soms heel belangrijke medede lingen (zo werd, naar verluidt, een deel van de communicatie tussen Nederland en het Navo-hoofdkwartier over de inzet en ondersteuning van Dutchbat in voor malig Joegoslavië via elektronische post gevoerd). Het boekje is te koop voor 25,- bij de in het Gemeentearchief Amsterdam geves tigde Stadsboekwinkel, telefoon (020) 572 02 29. Ook kan het thuis worden gezon den, door overmaking van 32,50 op postgiro 806982 van Publieksdiensten, Gemeentearchief Amsterdam, onder ver melding van 'Handleiding archiveren elektronische post'. In dat geval moeten naam, adres en woonplaats uiteraard dui delijk vermeld staan. Carolien Schönfeld, Gemeentearchief Amsterdam Europese Bibliotheek, Zaltbommel, 2001 ISBN 90-288-2690-4, 268 blz., f 55,- Op 4 oktober jl. werd in het Zeeuws Archief te Middelburg een boek met een nogal navrante titel in dit tijdsgewricht gepresenteerd: Plotseling een vreselijke knal. Auteur Hans van Lith heeft de afgelopen vijf jaar uitgebreid onderzoek in vele archieven verricht naar per ongeluk op Nederland uitgevoerde aanvallen tijdens de Eerste Wereldoorlog. Ons land was wel iswaar neutraal in 1914-1918 maar kreeg toch het nodige te verduren, vooral in de provincie Zeeland. De eerste bom viel op 22 september 1914 achter het huis van jonkheer Graafland in Maastricht. Er was veel materiële schade, maar er waren geen doden of gewonden te betreuren. Heel anders was dat echter bij de Britse bommen die op Zierikzee (nacht van 29 op 30 april 1917, drie doden) en Goes (nacht van 22 op 23 december 1917, een dode en een gewonde) werden geworpen. Van precisie bombardementen was in die tijd nog geen sprake en ook niet van grote geografische kennis bij de vliegeniers, die meenden dat ze boven het door de Duitsers bezette België vlogen. Ook op Axel en Sluis werden bommen afgeworpen. En op zee was het 1SELING VRESELIJKE KNAL eveneens niet veilig, diverse tragische ongevallen (onder meer met visserssche pen uit Arnemuiden en Breskens) getuigen daarvan. Een stukje vergeten oorlogsge schiedenis is met dit interessante boek ontsloten. Walburg Pers, Zutphen, 2001 ISBN 90-5730-149-0, 108 blz., 30,74 Op het voormalige buitengoed Het Groot Gaffel werd in 1901 een Buiten gesticht van het Oude en Nieuwe Gasthuis in Zutphen geopend. Deze inrichting stond in de bossen en de frisse lucht en zou het genezingsproces van de patiënten, con form de medische opvattingen van die tijd, bevorderen. De inrichting was lange tijd een besloten dorpsgemeenschap met aller lei voorzieningen. Maatschappelijke veran deringen brachten in de loop der tijd nieu we behandelingsmethoden voor patiënten en Het Groot Gaffel kreeg een opener karakter. Rond 2000 begon de rechtsopvol ger van de inrichting aan de deconcentra tie van de voorzieningen in Warnsveld en het onderbrengen van de patiënten in een dichter bevolkte omgeving. Dit alles in het kader van de vermaatschappelijking en normalisering van de zorg voor psychiatri sche patiënten. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van het tegenwoordig zo gehe ten Psychiatrisch Spectrum Gelderland Oost heeft het Museum Het Groot Gaffel uit het daar aanwezige archief een geschie denis in beeld samengesteld. Het meren deel van het beeldmateriaal bestaat uit prachtige zwart-wit opnamen. De vorm geving resulteerde in een prettig te lezen herinnering voor (oud-)personeelsleden, patiënten en overige geïnteresseerden. november 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 18