üNb Nf^Staf MUSEUM AGENDA ALMANAK iaflftftEEPER Bibliotheek- Archiefgids van België. if (zie ook www.adresdata.nl) Uw handzame wegwijzer in de museumwereld Alweer de achtste editie! Nu ook online: www.adresdata.nl Uw waardevolle bezittingen behoeden voor verder verval (senior) Documentair Informatieverzorgers m/v literatuur 33 adres telefoon handtekening datum Bij afname van 5 of meer exemplaren geldt een korting van fl 5,- per exemplaar. ARCHIEVENBLAD De Museum Agenda]Almanak wordt uitgegeven door Bureau Menno Heling en wordt mede mogelijk gemaakt door Muller's Drukkerij, Amsterdam. T 020 623 5001 F 020 638 2196 E bmh@mmnieuws.nl Bestellen Ja, noteer mij tot wederopzegging voor ^^oordeel-abonnement(en) op de MA|A fl 65,- per stuk) of Ik bestel éénmalig ^^xempl(a)ar(en) van de MA|A 2002 (fl 85,- per stuk). Prijzen exclusief btw en porto*. organisatie contactpersoon postcode Archimascon B.V. voor massa-ontzuring van boeken, archiefmateriaal, kranten, posters, kaarten, prenten, tekeningen etc. Door middel van de beproefde PRESERVATION TECHNOLOGIES, L.P. methode Vraag vrijblijvend offerte aan Archimascon B.V. Verkoop en administratie: Industrieweg 130 - Postbus 11001 - 3004 EA Rotterdam tel: 010-4460630 fax:010-4153850 Productie: Middenweg 576b - 1704 BR Heerhugowaard tel: 072-5724330 fax: 072-5724331 Tevens uw adres voor Vriesdrogen van nat geworden papier (zeer grote invriescapaciteit en opslag onder 0° C beschikbaar) Bookkeeper ontzuringsspray in spuitbussen Bookkeeper ontzuringsspraysystemen Staf P.O. I. is gespecialiseerd in detachering, interim-management en werving selectie op de gebieden Personeel Organisatie, Communicatie en Informatievoorziening (DIV). Daarbij richten wij ons met name op de overheid en de non-profitsector. Staf P.O. I. kenmerkt zich dooreen hoge mate van specialistische kennis en dienstverlening op basis van 'no cure no pay'. Voor een van onze opdrachtgevers zijn wij op zoek naar: Hoofdtaken: - Registreren van documenten in een geautomatiseerd systeem - Zelfstandig archiveren van documenten, zowel in fysieke als in elektronische dossiers - Selecteren van voor vernietiging in aanmerking komende stukken, zo mogelijk al bij de registratie - Zorgdragen voor decentrale raadpleging door derden op hun werkplek - Begeleiden van behandelend ambtenaren en secretariaatsmedewerkers met de toepassingen van DIS - Overige voorkomende werkzaamheden Prima primaire (schaal 9) en secundaire o.aleaseauto) arbeidsvoorwaarden. personeel organisatie informatie Zaandam drs. Hugo Hairwassers Postbus 1010 1500 AA Zaandam Tel. (075) 750 19 10 personeelszaken@staf.nl Assen drs. Monique Schuiten Postbus 586 9400 AN Assen Tel. (0592) 31 89 99 personeelszaken@staf.nl Vul de bon in en stuur naar Antwoordnummer 43359 1020 WD Amsterdam Faxen mag ook: 020 638 2196 dat er niemand op zit te wachten en dat het ongebruikt op de plank blijft liggen. Een algemeen uitgangspunt van docen ten is bovendien dat erfgoedprojecten welkom zijn, mits het onderwijsgeven den niet extra belast, maar hen juist werk uit handen neemt. Leerkrachten hebben de handen vol aan allerlei wettelijk ver eiste onderwijsvernieuwingen en er is dan ook weinig tijd en ruimte voor acti viteiten die veel organisatie vragen. Dit betekent dat het educatieve aanbod 'con creet, kortlopend en herhaalbaar' moet zijn. Een aantal docenten is weliswaar bereid om extra tijd en energie te investe ren voor het gebruik van cultureel erf goed in hun onderwijsprogramma, maar voor de meeste onderwijsgevenden geldt dat zij alleen over de streep gehaald kun nen worden met direct toepasbaar mate riaal. Daar komt nog bij dat een vereiste is dat het materiaal is toegesneden op de omgeving van de school, omdat tijd en kennis om voorbeelden van elders geschikt te maken voor de eigen omge ving ontbreken. Omdat het afstemmen op indivuduele scholen niet haalbaar is, wijst het rapport erop dat een 'genuan ceerde' aanbodstrategie wenselijk is en dat erfgoedinstellingen moeten komen met een op een bepaalde regio afgestemd aanbod en scholen moeten informeren over relevante instellingen en organisa ties en beschikbare onderwijsmaterialen. Naar verwachting zullen de veranderin gen in het onderwijs in de nabije toe komst ertoe leiden dat er kansen zijn voor het cultureel erfgoed in het onder wijs. Goed nieuws dus voor archiefdien sten met educatieve aspiraties, mits de regel van 'direct toepasbaar materiaal' in acht genomen wordt. Er bestaat een kern van docenten die zeer geïnteresseerd is, maar het zou goed zijn wanneer op de lerarenopleidingen standaard aandacht gegeven wordt aan het gebruik van cultu reel erfgoed. Naast de algemene inleiding met de bevindingen gaat het rapport verder nog in op een aantal concrete projecten en lesmaterialen, op de randvoorwaarden (het basis- en voortgezet onderwijs, de leerling en leerkracht, e.d.) en op de rol van onderwijsbegeleidingsdiensten. Voor collega's die educatief al wat langer bezig zijn zullen de uitkomsten niet erg verras send zijn. Concluderend mag wel duide lijk zijn dat het goed zou zijn wanneer er in de nabije toekomst wat meer samen werking komt: samenwerking met het museum voor een verbreding van het aanbod en met collega's van andere archiefdiensten voor een uitwisseling van ideeën en mogelijkheden, om zo tijd en geld uit te sparen. Peter Hofland, Gemeentearchief Delft Tweemaandelijks weten schappelijk tijdschrift Bibliotheek- Archiefgids, uitgegeven door de Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek-, Archief- en Documentatie wezen (WBAD) ISSN 0772-7003; abonnement BF 2100, los nummer BF 450. Het blad is gratis voor leden van WBAD. Raadpleeg http://www.vvbad.be/bag.html voor recent verschenen en aangekondigde artikelen. De voorafgaande nummers zijn niet on line raadpleegbaar, de papieren versie is vanaf 1984 te raadplegen bij de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag en vanaf jaargang 2000 bij de Archiefschool te Amsterdam. INFO is het mededelingenblad dat VVBAD- leden informeert over congressen, studieda gen, reizen, berichten uit de WBAD-secties of van binnen- en buitenlandse instellingen uit het vakgebied. Voor geïnteresseerden die op de hoogte willen blijven van de ontwikkelin gen in België en geen lid zijn van de WBAD is er de e-mailservice via de maandelijkse nieuwsbrief e-BAD met korte en zakelijke informatie over de bibliotheek-, archief- en documentatiesector. Abonnementen en raad pleegbaar via http://www.vvbad.be/ebad/ inhoud.html; ISSN 0771-7148. Bespreking van de jaargang 2000 Deze bespreking gaat in op het karakter van het blad en besteedt aandacht aan de artikelen die de invloed van de informatietechno logie op het vak bespreken. Voor het laatste worden ook de eerste twee nummers uit de jaargang 2001 gebruikt. In de Verenigde Staten trekken de beroepsgroepen van archivarissen en bibliothecarissen van oudsher minder gescheiden op. De bibliotheca ris/archivaris of archivaris/manager docu mentaire informatie is daar een normale verschijning op de arbeidsmarkt. Het is een opvallende en aangename verrassing in de Bibliotheek- Archiefgids beide be roepsgroepen aan te treffen. Het maakt nieuwsgierig naar de achtergrond van dit gezamenlijk optreden in een publicatie. De gezamenlijkheid is terug te vinden in de samenstelling van de redactieraad (met een overwicht van de bibliotheca rissen) en de evenredige verdeling van de onderwerpen die hetzij voor de archiva ris, hetzij voor de bibliothecaris interes sant zijn over alle rubrieken. Met uitzon dering van de rubriek 'Recensies', waar over hieronder meer. De Bibliotheek- Archiefgids kent een aantal vaste rubrieken. De hoofdartikelen zijn alle ontsloten met een Nederlands- en Engelstalige samen vatting om op te nemen in repertoria. De hoofdartikelen zijn naar behoefte onderverdeeld in de rubriek 'Standpunt' waarin de redactie haar standpunt geeft over heikele discussies in de Vlaamse archief- en bibliotheeksector, de rubriek 'Instap' waarin nieuwe thema's worden aangesneden en de rubriek 'Interview'. In de rubriek 'Lezers reageren' komen de reacties van lezers op de hoofdartikelen aan bod. De rubriek 'Kroniek' geeft impressionistische besprekingen van bezochte congressen, conferenties, uit wisselingsprogramma's met buitenlandse collega's, promoties en de ledenvergade ringen van de WBAD. De rubrieken 'Eindwerk' en 'Scripties' geven een overzicht van ongepubliceerde scripties uit de diverse universitaire, hogere en middelbare opleidingen. De rubriek 'Personalia' spreekt voor zichzelf. De rubriek 'Recensies' is onder de titel 'in Archieftijdschriften gelezen' uitsluitend gevuld met uitstekende, gedegen bespre kingen van buitenlandse vaktijdschriften (jaargang 1999) en is een aanrader voor degenen die hiernaar op zoek zijn. In de jaargang 2000 lag de nadruk op het Europese continent met INSAR, uitgege ven door de EEG en verbonden aan het DLM-forum, de ICA-uitgaven" Archivmn en Janus, drie Duitse tijdschriften Der Archivar, Archiv und Wirtschaft en het Archivalische Zeitschrift, twee Engelse The journal of the society of Archivists en The november 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 16