i burengerucht doorslaggevende rol. Het Besluit van het Europees Parlement van 10 juli 19979 legt de voorwaarden vast waaronder men recht van inzage heeft in de documenten van deze instel ling. Onder document van het Europees Parlement wordt verstaan 'elk door de instelling opgesteld stuk dat reeds bestaande informatie bevat, ongeacht de informatiedrager', onder voorbehoud van de bepaling dat men zich tot de auteur van het aangevraagde document dient te wenden, indien deze niet uit hoofde van het Parlement optreedt. Een verzoek om inzage in een document van het Europees Parlement dient schriftelijk te worden ingediend. Het wordt vervolgens toegezonden in de taal van de aanvrager of kan ter plaatse of in een van de voorlichtingsbureaus van het Parlement worden ingezien. Inzage kan worden geweigerd om redenen van openbaar belang, waartoe de open bare veiligheid en de financiële belangen van de Europese Gemeenschap behoren, ter bescher ming van de geheimhouding op commercieel en industrieel gebied, van het individu en de priva cy, en van de vertrouwelijkheid, en omwille van de geheimhouding van de beraadslagingen van fracties of organen van het Parlement. De meest recente regelgeving betreffende de toe gang tot documenten van de Europese instellin gen dateert van 30 mei van dit jaar. Het betreft een verordening van het Europees Parlement en de Raad.10 De verordening bevat onder andere een nieuwe definitie van het begrip 'document': 'iedere inhoud, ongeacht de drager ervan betreffende een materie die verband houdt met beleidsmaatregelen, acties en besluiten welke tot de bevoegdheid van de instelling behoren.' De toegankelijkheid van stukken is verruimd: niet alleen documenten die de instellingen zelf heb ben opgesteld maar ook documenten die zij ont vangen hebben, zijn in principe openbaar. Uitzonderingsbepalingen hebben voornamelijk betrekking op de bescherming van: het open baar belang, de persoonlijke levenssfeer, com merciële belangen, gerechtelijke procedures, inspecties en onderzoeken. De uitzonderingen gelden voor ten hoogste dertig jaar, zodat de openbaarheid van de historische Gemeen schapsarchieven ook middels deze verordening is verzekerd. De verordening bepaalt verder dat elke instelling een documentenregister in elektronische vorm openstelt waarin verwijzingen naar stukken onverwijld worden opgenomen. Het register dient uiterlijk op 3 juni 2002 operationeel te zijn. Voor zover mogelijk maken de instellingen ook de documenten zelf rechtstreeks in elektro nische vorm toegankelijk voor het publiek.11 De instellingen dienen hun reglement van orde aan te passen aan de verordening van 30 mei. Deze aanpassingen, die in voorbereiding zijn, worden op 3 december 2001 van kracht. Ten slotte onderzoekt de Commissie of deze verorde ning in overeenstemming is met die van de Raad van 1 februari 1983 om te verzekeren dat de stukken zo goed mogelijk worden gearchiveerd. Met de onderhavige regelgeving is serieus werk gemaakt van de wens tot een zo groot mogelijke openheid van de Europese besluitvorming. Het is te hopen dat de toepassing van de gestelde regels hiermee in overeenstemming zal zijn. De uitvoering van de openstelling van de historische archieven werd in 1984 vastgelegd in een contract tussen de Europese Commissie, namens alle Europese instellingen, en het Europees Universitair Instituut te Florence. Dit instituut is in 1972 opgericht met de bedoeling wetenschappelijk onderzoek en onderwijs te verzorgen vanuit een Europees perspectief. De archieven van alle Europese instellingen, waar onder het Parlement, worden na dertig jaar van uit Brussel en Luxemburg overgebracht naar de archiefbewaarplaats van het Instituut, waar zij kunnen worden geraadpleegd. Kopieën en microfilms van de overgebrachte archieven zijn beschikbaar in de archiefdiensten van de ver schillende instellingen. Het Historisch Archief van de Europese Gemeenschappen (HAEG) opende zijn deuren in 1985 en vormt een inte- 26 burengerucht graal onderdeel van het Europees universitair Instituut. Het voordeel van het centrale depot in Florence is vooral gelegen in het feit dat het Instituut zich onder meer bezighoudt met de geschiedenis van de Europese integratie. De aan het Instituut verbonden historische onderzoe kers en studenten hebben de originele stukken aldus binnen handbereik. De overbrenging van archieven vanuit de archiefdiensten van de verschillende Europese instellingen, waaronder die van het Parlement in Luxemburg, vindt plaats op jaarbasis. De instellingen zijn elk verantwoordelijk voor de ordening van hun archieven en voor het maken van de benodigde toegangen. De verantwoorde lijkheid van het HAEG beperkt zich tot het in depot houden van de archieven en het beschik baar stellen aan de bezoekers. De volgende archieven van het Europees Parlement zijn naar Florence overgebracht: - De Gemeenschappelijke Vergadering van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, 1952-1958, 7m; - De Vergadering Ad-Hoe, 1952-1953, 1 m; - Het Europees Parlement, 1958-1978, 60 m; - Het Europees Parlement (rechtstreeks geko zen), 1979-1992, 40 m; - Verzameling persberichten m.b.t. het Europees Parlement, 1956-1992, 91 m. Deze archieven bevatten voornamelijk notulen van het kabinet van de voorzitter, verslagen van het secretariaat-generaal, stukken betreffende de betrekkingen met de Raad van Europa en notu len en stukken van vergaderingen van de parle mentaire commissies. De verzameling persbe richten bevat kranten- en tijdschriftartikelen uit alle lidstaten met betrekking tot onderwerpen die tijdens de plenaire zittingen van het Parlement besproken zijn. Ten slotte rekent het HAEG de acquisitie van archieven van Internationale en Europese orga nisaties (b.v. de OESO en het Europese Ruimtevaart Agentschap), partijen en verenigin gen (b.v. de Europese Beweging) en van indivi duen van belang voor de Europese integratie (b.v. Altiero Spinelli) tot zijn taken. De website van het HAEG (http://wwwarc.iue.it) geeft in Engels en Frans toegang tot de databank EURHISTAR, waarin de ordening en de beschrij vingen van de archieven overzichtelijk worden gepresenteerd conform ISAD(G).12 De Archiefdienst van het Europees Parlement is gevestigd op de eerste verdieping van het torengebouw van het Europees centrum te Kirschberg in Luxemburg-stad. De dienst streeft de verantwoordelijkheid na voor alle archieven van het Europees Parlement. Zijn taken hebben vooral betrekking op het behoud en de toegankelijkheid van de documenten. De archiefdienst draagt jaarlijks de documenten ouder dan dertig jaar over aan Florence. Voor het beheer van deze archieven is het Parlement ook na overbrenging verantwoordelijk. De meeste van de overgebrachte documenten zijn in Luxemburg op microfiche raadpleegbaar. De archieven van 1971 tot heden bevinden zich eveneens in Luxemburg en zijn onder te verde len in een semi-statische en dynamische fase. Tot de dynamische archieven worden alle docu menten van de huidige zittingsperiode (1999- 2004) gerekend, die de archiefdienst stuksgewijs ontvangt. Dit houdt verband met de talenpro- blematiek die in de volgende paragraaf aan de orde komt. Het voert te ver om in dit kader een uitputtende beschrijving te geven van de onderdelen van de archieven. Hier wordt met een kort overzicht volstaan. Naar de taken van het Parlement onderscheidt men politieke en administratieve archieven. Tot de politieke archieven behoren alle documenten die verband houden met de 'politieke' activiteiten van het Parlement. Dit zijn onder meer de dossiers van: de verslagen van de parlementaire commissies, de ontwerpre soluties, de medebeslissingen, het budget, de verzoekschriften, schriftelijke en mondelinge vragen, ACP13 en interparlementaire delegaties. Daarnaast zijn er de series notulen van de ple naire zitting en van de parlementaire commis sies. Van de administratieve archieven beheert de archiefdienst alleen het grootste gedeelte van 27 Het Historisch Archief van de Europese Gemeenschappen (HAEG) is gevestigd in de villa II Poggiolo. (Foto: HAEG) De Historische Archieven van de Europese Gemeenschappen in Florence archievenblad november 2001 Applaus voor SimoneVeil.de eerste voor zitter van het Europees Parlement na de eerste rechtstreekse verkiezingen in 1979. (Foto: Europees Parlement) De Archiefdienst van het Europees Parlement in Luxemburg november 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 13