OMDAT RUIMTE KOST GELD KARDEX column lp. VERDIENT U MET KARDEX Antwoordcoupon Stuur mij a.u.b. informatie over: column Toen ik in 1980 bij de Rijksarchiefdienst kwam werken, werd ik op mijn eerste werkdag geconfronteerd met het 'Ver band van middelbaar archiefambtena ren'. Een soort Rote Archive Fraktion, maar dan als slap aftreksel. De doelstel ling van dit 'verband' is mij nooit duide lijk geworden, de vertegenwoordigers of voormannen en -vrouwen drongen vooral aan op gelijke kansen voor het personeel, ongeacht hun vooropleiding. Zeg maar selectie voor leidinggevende functies, want daar ging het natuurlijk om, op basis van de inhoud en niet van de vorm. Een paar jaar later vertrok het boegbeeld van deze beweging naar de pro vinciale overheid en stierf de beweging een stille dood, zon der overigens re sultaat te boeken, af gaande op de laatste serie advertenties die de Rijksarchiefdienst voor verschillende (leidinggevende) functies heeft doen uitgaan. Een tweede discussie die in de tachtiger jaren bij de Rijks archiefdienst liep, was de plaats van deze dienst binnen het rijksoverheidsbestel. Ik ben opgevoed met het adagium van de 'openbaarheid', de Rijksarchiefdienst ais hoeder van de belangen van de recht- en bewijszoekende burgers. Met ais hoogte punt (althans voor mij) het optreden van de Algemeen Rijksarchivaris in de aan loop naar de parlementaire enquête 'bouwsubsidies'. De toenmalige bewinds persoon van VROM (was het Brokx?) be weerde dat relevante dossiers 'ergens' opgeslagen lagen in 'houten kisten', als waren ze onbereikbaar ver weg. Ribberink sabelde de volgende dag op de voorpagina's van de landelijke kranten deze onzin neer. Persoonlijk heb ik nog eens met m'n vingers klem gezeten tus sen een huisvrouw, over wie een voogdij dossier bestond, en de belangen van het ministerie van Justitie. Van de voogdij dossiers wordt een steekproef bewaard (overigens tegen de zin van een meerder heid in de Tweede Kamer); uiteraard zat de huisvrouw in de steekproef en krijgen voogdijkinderen nooit inzage in hun dossier. Dit laatste werd mij verzekerd door een ambtenaar van Justitie. Ik ben niet echt goed bestand tegen huilende mensen, de steekproef is dan ook met één dossier verminderd (door de papier versnipperaar van Draisma die als enige in het Algemeen Rijksarchief zo'n appa raat had). Het gesprek tussen de nieuwe Algemeen Rijksarchivaris en zijn ambtelijke leiding gevenden over het 'intermediairschap' van de Rijksarchiefdienst tussen 'burger en bestuur', vormgegeven in een ZBO- status of een Hoog College van Staat, is ergens in de jaren negentig op de klippen gelopen. Althans dat was mijn analyse van de gebeurtenissen. De oorzaak moet wellicht worden gezocht in de affaires rond de Binnenlandse Veiligheidsdienst, de Militaire Inlichtingendienst en de Inlichtingendienst Buitenland, die uit eindelijk uitmondden in een parlemen tair onderzoek. Voorspelbaar resul taat was dat de direc teur-generaal Cultu rele Zaken kopschuw werd en de Rijksar chiefdienst uit het bestuurlijke traject heeft getrokken. Einde intermediair schap, begin van de culturele revolutie. Ook het einde van mijn affiniteit. Ik vind het 'interme diairschap' essentieel en het culturele as pect een afgeleide zaak. Nog een laatste voor spelling: de bestuur lijke component komt terug, tenzij in de nieuwe openbaar heidswetgeving het archiefwezen wordt geschrapt. Dan rest slechts de functie van de 'geschiedenis rond de dorpspomp'. De Rijksarchief dienst verdient beter! november 2001 Ruimte kost geld. Daarom is het zonde dure vierkante meters te verspillen aan archief ruimte. Hoe minder beslag uw archief op de ruimte legt, hoe meer armslag u heeft voor waar het echt om draait: productie die geld in het laatje brengt. Kardex kantoor opslagsystemen helpen uw ruimte tot op de centimeter te benutten. Uitgekiende archief systemen combineren een goede bereikbaarheid van uw archieven met een minimaal ruimtebeslag. Met vier verschillende systemen biedt Kardex u altijd een pasklare oplossing. •De Kardex Lektriever: een verticaal elektronisch opslagsysteem volgens het paternosterprincipe. Kan worden gekoppeld aan een com puternetwerk en brengt stukken binnen enkele seconden tevoorschijn. Voor alle soorten hangende en staande mappen, ordners, tapes en J -Hp, kaartbestanden is er een passend interieur. AL ip «Kardex verrijdbare stellingen: een ingenieus opslagsysteem van verrijdbare kas- ten' loopgang volstaat voor een hele reeks kasten. Wordt op maat geleverd. «Kardex jfJMj lj$ M Office: een verrijdbaar archiefsysteem voor op de werkplek. Maakt het raadplegen van het archief gemakkelijk en minimaliseert de benodigde ruimte. «De Times Two: een aan twee zijden te gebruiken draaibaar opslagsysteem dat gemakkelijk meer A dan 50 procent ruimte bespaart. Ook als scheidingswand te gebruiken. Kardex opslagsystemen zijn leverbaar in een rijke schakering aan kleuren en designs, waar door Kardex systemen uitstekend in uw interieur passen. Als u op archiefruimte wilt verdienen, stuurt u meteen de antwoordcoupon naar: Kardex Systemen B.V. Antwoordnummer 84, 3440 VB Woerden. Faxen kan ook, naar (0348) 49 40 60 A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG Kardex Systemen B.V. Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon 0348 - 49 40 40 Telefax 0348 - 49 40 60 de Lektriever de Ruimtewinner de Verrijdbare stellingen het Office systeem de Times Two Bedrijf Naam Adres Postcode Plaats TelefoonFax .m/v ©3 3/M\ïï8ïï3 Door Max Beekhuis Tekening: PeterVlot archievenblad 23

Archievenblad | 2001 | | pagina 11