m Zaterdag 27 oktober 2001 - Dag van de Brabantse Film I audiovisueel audiovisueel Het doei is op de eerste plaats het Brabantse publiek te attenderen op het historisch belang van oude films en op al die schitterende film beelden uit de geschiedenis die in de depots van archiefdiensten te vinden zijn. De activiteiten op de diverse plaatsen zullen vooral bestaan uit het vertonen van oude films. Op de tweede plaats willen we mensen die nog oude films heb ben, aansporen om met dit materiaal naar de dichtstbijzijnde archiefdienst of het Brabants Film Archief te gaan. Niet om zijn of haar films meteen uit handen te geven, maar wel om de medewerk(st)ers van het archief de kans te geven om vast te stellen om wat voor materiaal het gaat en in wat voor staat het verkeert. De afgelopen jaren is namelijk gebleken dat er nog honderden films bij particulieren, verenigingen en bedrijven liggen, waar nauwelijks meer iets van bekend is. Mensen weten vaak zelf niet meer wat er op hun films staat. Juist deze onbe kendheid vormt een grote bedreiging voor de toekomst van deze bijzondere categorie histori sche documenten. De Brabantse archiefdiensten onder aanvoering van het Brabants Film Archief willen het publiek met deze Dag van de Brabantse Film overtuigen van het historisch belang en duidelijk maken dat de archiefdien sten zich actief willen inzetten om het behoud en de beschikbaarstelling van dit materiaal nu en in de toekomst mogelijk te maken. Het initiatief tot deze dag is genomen door de Kring van Archivarissen in Noord-Brabant (KAN), waar ik ook deel van uitmaak. Aan de dag wordt deelgenomen door alle openbare Brabantse archiefdiensten inclusief het Brabants Film Archief. Bovendien wordt er meegewerkt door Omroep Brabant, een aantal openbare bibliotheken en enkele filmtheaters. Sinds enkele jaren bestaat er een speciale projectgroep van de KAN die zich inspant om voor historisch waardevol Brabants filmmateri aal een adequate infrastructuur op te bouwen. Zo is er de afgelopen jaren in Noord-Brabant een centrale regeling voor filmopslag en een speciale cursus av-archivering tot stand gebracht. Op basis hiervan leek de tijd rijp om tot een omslag te komen op het terrein van de acquisitie: van passief naar actief. Met een dergelijke omslag komt niet alleen de archiefwettelijke taak beter tot zijn recht, ook biedt het de archiefdiensten een betere mogelijkheid om te fungeren als lokaal, regionaal, dan wel nationaal historisch centrum. Niet alleen bioscoopjournaals of professio nele bedrijfsfilms, maar ook films die mensen als hobby maakten van hun dorp of van een fami liegebeurtenis hebben onze belangstelling. Juist de eenvoudige middelen en de directe band met het onderwerp geven die films een geheel eigen belang als historisch document. We hopen dat iedereen die nog oud filmmateriaal heeft, zich (met of zonder films) bij een van de deelnemen de instellingen meldt. Hoewel er de laatste jaren over allerlei Brabantse onderwerpen en van allerlei Brabantse plaatsen films zijn opgedoken, zijn er nog veel onderwer pen waarover niets of nauwelijks iets bewaard is gebleven op film. Het joodse leven in Noord- Brabant is zo'n onderwerp, de kleinschalige zui- velcoöperaties in de dorpen is een ander voor beeld. We zijn op zoek naar een groot aantal dorpsfilms die tot stand kwamen in het kader van de Filmactie van de Enschedese zakenman J. Adolfs. In de periode 1949 tot 1970 werden door zijn toedoen ongeveer 150 Brabantse dorpsfilms gemaakt. Ongeveer een derde van deze films is ondertussen achterhaald. Graag zouden we ook van de overige 100 de huidige verblijfplaats ver nemen. Verder werden er rond 1900 door rondtrekkende bioscoopexploitanten op Brabantse kermissen filmpjes opgenomen en vertoond. Het zou heel bijzonder zou zijn als we daarvan iets terug zou den vinden. Veel hoop daarop heb ik niet, maar je weet maar nooit. Ten slotte zijn er een paar films waarvan het bestaan bekend is, maar die op drift zijn geraakt. Zo is men in Den Bosch al jaren op zoek naar een 16mm vertoningskopie van de film die gemaakt is ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van de stad in 1935. Wellicht dat de Dag van de Brabantse Film ook deze film weer aan het licht brengt. Ik denk inderdaad dat er maar weinig films zijn die niet op een of andere wijze historisch interessant zijn. Bovendien heeft de geschiede nis aangetoond dat de belangstelling die men sen voor het verleden hebben in de loop der jaren verschuift. Toch is het niet de bedoeling dat alles wat wordt aangeboden ook maar klak keloos wordt geaccepteerd. Dat zou niet verstan dig zijn, want er komt nogal wat bij kijken (orga nisatorisch, financieel) om films op de juiste manier te archiveren. De opslag vergt speciale depots, filmrestauratie en conservering zijn een kostbare zaak en voor beschik baarstelling zijn speciale viewingfaciliteiten nodig. Niet bepaald een traject om in te gaan, als niet vaststaat dat het gaat om historisch waardevol materiaal, waar ook een gemeenschappelijk, publiek belang mee gemoeid is. De Dag van de Brabantse Film is vooral bedoeld om zicht te krijgen op wat zich aan oud filmmateriaal onder het brede publiek bevindt, zodat mede op basis van deze kennis het acquisitiebeleid verder kan worden uitgebouwd. Hetzelfde geldt voor het ontwikkelen van een collectieprofiel en selectiecriteria. Van belang hierbij is volgens mij de vraag welke positie een archiefdienst in de samenleving wil innemen en welke rol het medium film in het verleden van die betreffende plaats gespeeld heeft. Het feit dat we met alle archiefdiensten in Noord-Brabant deze dag organiseren beschouw ik al als een hoogtepunt. Wat er op de diverse plaatsen allemaal bedacht en georganiseerd is, is echt fantastisch. Zo spelen heemkundekringen een actieve rol op diverse plaatsen, in Tilburg wordt geprobeerd een pianist van het conserva torium bij stomme films te laten spelen, in Eindhoven zal een film van Joris Ivens over Philips te zien zijn en op veel plaatsen zullen Adolfsfilms vertoond worden. Daarnaast is voor mij ieder moment waarop iemand belangstel ling toont door te komen kijken of door films mee te brengen een hoogtepunt. Ik hoop dat we enkele tienduizenden Brabanders bereiken met onze actie en dat we enkele honderden films op het spoor komen. Zelf zal ik de hele dag te vinden zijn in het Brabants Film Archief waar we allerlei filmactivi teiten organiseren: filmvertoning, demonstratie van onze filmdatabank, filmviewing en een kijk je achter de schermen. Na afloop hoop ik in Tilburg met een aantal mensen een paar genoeg lijke uurtjes te beleven met het uitwisselen van ervaringen en indrukken van de dag. 16 17 Villi passieve naar adivfevê acquisitiivan historisch lilmmateriaal Door Marijke de Bruïjne (Foto: Peter Strawinski, collectie Streekarchief Regio Eindhoven) Frank van der Maden is coördinator van het Brabants Film Archief, gevestigd in de bibliotheek van de Katholieke Universiteit Brabant te Tilburg. Hij is deze dagen druk doende met de organisatie van de Dag van de Brabantse Film die op 27 oktober gehouden wordt. Vele archieven en andere instellin gen openen die dag hun deuren en hebben een scala aan activiteiten op het programma staan. Een interview per e-mail kon nog net even tussendoor. Wat is het doel van de dag? Wie zijn de initiatiefnemers van de Dag van de Brabantse Film en wie werken eraan mee? Kunt u iets vertellen over de achtergrond van het ini tiatief? Wat voor materiaal hoopt u op 27 oktober binnen te halen? Alle films kunnen historisch interessant zijn. Moeten archieven alle aangeboden films accepteren en bewaren? Dit beeldje uit een speelfilm uit 1927 werd tij dens de filmkeuring door de commissaris van politie van Bergen op Zoom verwijderd, omdat van het'klein jongetje, de manne lijkheid, geheel ontbloot, duidelijk te zien was'. (Collectie Streekarchief Regio Eindhoven) Wat wordt volgens u het hoogtepunt van de dag? Waar gaat u zelfde dag doorbrengen? Deelnemende instellingen: Bergen op Zoom, Gemeentelijke Archiefdienst Breda, Stadsarchief Deurne, Streekarchivariaat Peelland Eindhoven, Streekarchief Regio Eindhoven en Pathé-bioscoop Gemert, Het Kasteel 's-Hertogenbosch, Stadsarchief Heusden, Streekarchief Land van Heusden en Altena Helmond, Filmhuis Made, Openbare Bibliotheek Oss, Streekarchief Brabant- Noordoost Roosendaal, Gemeentearchief Rucphen, Gemeentearchief Tilburg, Brabants Film Archief en Regionaal Historisch Centrum Waalwijk, Gemeentearchief Zevenbergen, Openbare Bibliotheek Alle details over de Dag van de Brabantse Film (locaties, programmaonderdelen etc.) zijn te vinden op: www.dagvan- debrabantsefilm.nl archievenblad oktober 2001 oktober 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 8