fnX archiefburo ^-0 voorzee Restauratie-Atelier Helmond B.V. Restauratie- A telier N. V. Wij scheppen weer orde 0 Aletta Jacobsstraat 28 - Waalwijk Telefoon 0416 - 34 89 80 - www.voorzee.nl Deskundige en discrete specialisten in traditionele en digitale archivering bij instellingen en bedrijven. Ook voor specifieke training van archiefpersoneel. voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament boeken in leer en perkament charters en zegels prenten en tekeningen kaarten en affiches massaconservering vrijblijvende offertes vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade 06-575.896.31 Panovenwea 40. 5708 HR HELMOND (NU Tel: 0492 - 55.39.90 Fax: 0492 - 55.24.42 E-mail: info@restauratie-atelierhelmond.nl Internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament boeken in leer en perkament charters en zegels prenten en tekeningen kaarten en affiches massaconservering vrijblijvende offertes vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade: 00 31- 6 575 896 31 Kempenlaan 20 2300 Turnhout (Antwerpen) Telefoon: (0032) 014-552948 zoveel mogelijk in Kayapinar te zijn. Dit resul teerde in een inwoneraantal van 3794. Uiteraard werd deze toename niet zomaar door de hogere autoriteiten geaccepteerd, maar het geeft wel aan hoe hecht de banden tussen de gurbetgi en hun geboortedorp nog zijn. De Turks-Nederlandse fotograaf Ahmet Polat, net afgestudeerd aan de kunstacademie St.-Joost in Breda, kreeg de opdracht in de drie maanden dat hij in Kayapinar en omgeving verbleef het dagelijks leven vast te leggen. Zijn verblijf leidde tot vele honderden foto's van de vaak rauwe werkelijkheid van alledag. Ook werden video opnamen gemaakt. Een onverwachte meevaller was dat het Stadsarchief de beschikking heeft gekregen over het prachtige filmmateriaal dat door een NOS-team tijdens ons verblijf in Kayapinar werd gemaakt. Het project Generaties Later kent een aantal doelstellingen. Het belangrijkste doel is het ver werven van kennisbronnen die geïnteresseerden in staat moeten stellen zich een beeld te vormen van de recente geschiedenis van de Turkse Dordtenaren. Maar er is ook een aantal neven doelen. Zoals gezegd hopen we door deze aan pak te bereiken dat de Turkse Dordtenaren het Stadsarchief ook als hun archief gaan beschou wen. In 2002 willen we een aantal in Dordrecht wonende Turken van de eerste generatie inter viewen, zodat steeds meer kennisbronnen beschikbaar komen. Om dit gunstige klimaat te creëren, hebben we ook een aantal kortetermijn- doelstellingen geformuleerd. Die zijn vooral bedoeld om te laten zien dat een aanpak als deze zinvol is en tot zichtbare resultaten leidt. In december worden twee tentoonstellingen aan dit project gewijd. Een in het Dordrechts Museum over het werk van de fotograaf Polat en een in het Stadsarchief over de migratiegeschie denis van de Turkse Dordtenaren. Tegelijkertijd verschijnt een tweetalig boek met ongeveer 100 foto's van Ahmet Polat en eenzelfde aantal frag menten van verhalen die we hebben opgete kend. Het zijn vastgelegde flarden van persoon lijke herinneringen die de geschiedenis kleur geven. Tot slot verschijnt in 2002 een lesbrief over dit onderwerp. Critici Uiteraard zijn er ook kritische geluiden te beluisteren. Sommigen vragen zich af of hetzelf de resultaat niet bereikt zou kunnen worden door de Turken hier in Nederland (i.e. Dordrecht) te interviewen. Sommige vakgeno ten zijn van mening dat de archivaris met een dergelijk project en met zo'n aanpak wel erg ver van zijn eigenlijke taak afdwaalt. Fundamenteler is wellicht de opmerking dat de archivaris hier mee bronnen creëert in plaats van verzamelt. En waarom een project met de Turken en niet met bijvoorbeeld de Antillianen? Ook vanuit de Turkse gemeenschap was kritiek te beluisteren. Tijdens een presentatie van het project in een van de moskeeën in Dordrecht kwamen behalve steunbetuigingen ook een aan tal kritische vragen. Archieven en overheid genieten nu eenmaal niet op voorhand het ver trouwen van iedereen. Concluderend kunnen we stellen dat het project geslaagd is. Het heeft veel materiaal opgeleverd, het heeft geleid tot een goede relatie met een Turkse organisatie en het opent per spectieven voor toekomstige projecten. Tegelijkertijd beseffen we dat een aanpak zoals we die nu hebben gekozen, alleen maar mogelijk is omdat de meeste Turken die nu in Dordrecht wonen uit dezelfde regio in Turkije afkomstig zijn. Een project met Antillianen of Surinamers zal er waarschijnlijk heel anders uitzien. Belangrijk wordt nu de vraag of het materiaal gebruikt gaat worden. De eerste tekenen zijn positief. Als gevolg van de aandacht die de media aan dit project hebben gegeven, komen er al af en toe verzoeken van Turkse Dordtenaren om foto's te bestellen. Ook komt het voor dat mensen die thuis materiaal (meestal foto's) heb ben over Kayapinar contact opnemen met het Stadsarchief. Door de tentoonstellingen die in december en januari aan dit project gewijd wor den en door de uitgave van het boek hopen we dat het archief ontdekt gaat worden door de Turkse Dordtenaren. oktober 2001 15 documentbehandeling, training en service BULGARIA 0 75 150 km 0 75 150 n GEORGIA AZER. Doelstellingen Istanbul .Kocaeli (izmit) Gem lik Bursa *Balikeslr *Eskisehir Samsun* Hopa T rabzon O 74 m rft O .Marrisa izmir Anatolia .Konya .Antalya k?el Adana (Mersin), CYPRUS .Sivas Kayapinar .Kayseri Diyarbakir- Kahramanmaras Gaziantep .Sanli Urfa j j AZE .Van IR' SYRIA IRAQ Conclusies De dubbeltentoonstelling in het Dordrechts Museum en in het Stadsarchief Dordrecht wordt op 3 decem ber 2001 geopend door staatssecretaris R. van der Ploeg. Hij neemt ook het eerste exemplaar van het bijbehorende boek in ontvangst. archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 7