Digitalisering van elk denkbaar origineel De tijd voor verandering? Tijd voor PICTURA IMAGINIS Modernisering Streekarchief Bommelerwaard Archief in Oosterhout heropend Sporen van de VOC on line ARCHIEFSERVICE NEDERLAND nieuws uit het veld digitaal procédé database als vervanging van de ladenkast Onlangs heeft Maarten van Boven, algemeen-rijksarchivaris, het Streekar chief Bommelerwaard officieel heropend. In de afgelopen anderhalf jaar is een tweede depot gebouwd en zijn de studie zalen en kantoorruimtes verbouwd en uitgebreid. Het archief is nu een goed geoutilleerde en moderne dienst waaraan twee 'nieu we' gemeenten, Zaltbommel en Maas- driel, deelnemen. Gezamenlijk hebben ze 4,5 miljoen gulden voor de nieuwbouw uitgegeven. De investeringen zijn gedaan nadat een aantal principiële besluiten was genomen die verstrekkend zijn voor de organisatie van het archief. Aan leiding daarvoor was een gemeentelijke herindeling in 1999 waardoor de nieuwe gemeenten zijn gevormd. Zo hebben de deelnemers naast het beheer van archie ven ook een deel van de zorg aan de gemeenschappelijke regeling overgedra gen, heeft het streekarchief een dienst verleningscontract voor minimaal vijf tien jaar gesloten met een polderdistrict voor het beheer van zijn archieven en zijn alle overheidsarchieven vanaf 1970 tot 1999 vervroegd overgebracht. Het streekarchief beheert nu alle overheidsar chieven tot 1999, het jaar van herinde ling. De bewerking van de moderne over heidsarchieven is niet extern gebeurd, zoals inmiddels bij veel archieven gebrui kelijk is, maar deze zijn door eigen perso neel geïnventariseerd. Het streekarchief heeft een restauratiebudget gekregen waarvan de kosten worden omgeslagen per inwoner. De dienst hoeft daardoor niet telkens afzonderlijke kredieten aan te vragen bij de twee gemeenten. Als één van de eerste archiefinstellingen presenteerde het Streekarchief Bom melerwaard een cd-rom met kaartmateri aal van de streek. De ontwikkelingen binnen het archief wezen - automatisering, digitalisering, schaalvergroting - gaan snel en het bud get is beperkt. Daarom wordt samenwer king gezocht met naburige archiefdien sten. "Bij die samenwerking zal ervoor gewaakt moeten worden de stevige regio nale inbedding van het streekarchief te behouden. De Bommelerwaardse archie ven zullen dan ook in principe altijd in de streek blijven," aldus mr. J.C.M. Pommer, burgemeester van de gemeente Maasdriel en voorzitter van het Algemeen Bestuur van het Streekarchief. Het streekarchief Bommelerwaard geeft blijk van een moderne kijk op de ontwik kelingen in het archiefwezen. Natuurlijk ook thuis te raadplegen: www.streekar- chiefbommelerwaard.nl. Verhuizing Vereniging DEN Per 1 juli jl. is het bureau van de Vereniging Digitaal Erfgoed Nederland verhuisd van Amsterdam naar Den Haag. Het bureau is gevestigd in het gebouw van de Koninklijke Bibliotheek. Het nieu we adres is: Prins Willem-Alexanderhof 5, Postbus 90407, 2509 LK Den Haag, tele foon: (070) 314 03 43, fax: (070) 314 01 00, e-mail: den@den.nl: website: www.den.nl. Na een maand gesloten te zijn geweest vanwege een verbouwing van de studiezaal, is op maandag 8 oktober het archief van Oosterhout heropend. Het archief is één van de locaties van het Regionaal Archief West-Brabant. Op de nieuwe studie zaal is meer ruimte om onderzoek te doen. Bovendien zijn voor de ver schillende vormen van onderzoek eigen plekken gemaakt. Zo is er voor genealogisch onderzoek een 'eiland' om microfiches te raadplegen en staan de computers in een aparte hoek. Daarnaast zijn er ruime werk plekken gekomen om originele archiefstukken te raadplegen. Vernieuwd Persmuseum geopend Op donderdag 4 oktober heeft het vernieuwde Persmuseum in Amsterdam zijn deuren geopend. De vaste opstelling 'Start de persen!' geeft een overzicht van 400 jaar nieuws in Nederland. Met origi nele en gereproduceerde documenten, beeld- en geluidsfragmenten, sfeeropstei- lingen en interactieve (spel)programma's wordt getoond hoe de pers zich vanaf het begin van de zeventiende eeuw heeft ontwikkeld tot een invloedrijk massame dium. Aan de hand van drie courantiers laat het museum zien hoe de krant in ver schillende tijdvakken tot stand kwam. Achtereenvolgens worden belicht Abraham Casteleyn, die wereldwijde roem vergaarde met zijn Oprechte Haerlemse Courant, Pieter 't Hoen, die de opiniërende berichtgeving introduceerde in zijn Post van den Neder-Rhyn en Hak Holdert, die De Telegraaf groot maakte. Natuurlijk wordt ook aandacht besteed aan de krant van vandaag. Bezoekers kunnen vragen stellen aan hoofdredac teuren van een aantal kranten en in simulatiespelen kunnen ze plaatsnemen op de stoel van verslaggever, hoofdredac teur of dagbladdirecteur. Voorts kan men zich roeren in het debat over de toe komst van de krant. 'Start de persen!' daagt de bezoeker zoveel mogelijk uit tot participatie en meningsvorming. Twee tot drie maal per jaar zullen wissel tentoonstellingen in het Persmuseum worden ingericht. Daarbij ligt de nadruk op de geïllustreerde pers. De eerste wis selexpositie - 'De getekende eeuw' - toont de mooiste en meest geruchtmakende politieke prenten van de twintigste eeuw. Het Persmuseum is de belangrijkste bewaarplaats van (originele) politieke tekeningen in ons land. Het is de natio nale bewaarplaats voor het journalistieke erfgoed en beheert een omvangrijke col lectie kranten en tijdschriften vanaf 1600, een verzameling affiches en overi ge reclame met betrekking tot de pers, politieke tekeningen en persgrafiek, tal van archieven en foto's rond journalisten en de persbedrijfstak. Ook beschikt het Persmuseum over een uitgebreide biblio theek. Op www.persmuseum.nl is alle actuele informatie over het museum te vinden. Sinds kort worden afbeeldingen van vestigingen van de Vereenigde Oost- indische Compagnie (1602-1800) op de website www.atlasmutualheritage.nl on line beschikbaar gesteld. De Atlas Mutual Heritage (AMH) is een data- en beeld- bank-in-ontwikkeling van 'gedeeld erf goed'. Veel van de VOC-geschiedenis en veel afbeeldingen van VOC-vestigingen worden hier in Nederland bewaard ter wijl ze betrek king hebben op een plek elders in de wereld. An dersom zijn er talloze sporen en restanten van forten, ziekenhuizen en dergelijke elders in de wereld, die ooit door de Nederlandse VOC zijn gebouwd. In het eerste stadium van het AMH-pro- ject, dat nu voltooid is, is een databank ontwikkeld met gegevens over de VOC. Het is de bedoeling dat de AMH uitge breid wordt met bijvoorbeeld informatie over de West Indische Compagnie en de Gezantschaps- en collectiereizen. De AMH is tot stand gekomen door nauwe samenwerking tussen het Alge meen Rijksarchief, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en het Rijksmuseum. In de toekomst zullen collecties van bin nen en buiten Nederland aan de data bank worden toegevoegd. Er zijn al afspraken gemaakt met de Nationale Bibliotheek in Djakarta, waarvan eind dit jaar illustraties uit de collectie raadpleeg baar worden, en er zijn contacten met het Nationale Archief van Colombo. r fr yiasdia Doe* prent aquarel foto affiche schilderij gravure prent handschriften postzegel - laggteart; verzameling glasnecpti»c*!:^_l^ boek aquarel munt productfo' postzegel yf I giasdia hc:'' affiche glasd' affiche ZÊVwivt FULJET 0; GufbjÊ HZ advisering, implementatie en trajectbegeleiding publicatieprojecten (internet, drukwerk) database toepassingen Het zoeken, tevoorschijn halen en bekijken van beelden of teksten in archieven is vaak een tijdrovende operatie. We willen snel en doeltreffend over de gevraagde informatie beschikken en dan ook nog het liefst vanaf de plek waar het ons het beste uitkomt. Wij van Pictura Imaginis hebben een digitaal procédé ontwikkeld waardoor dat mogelijk wordt. Een modern geconserveerd archief is een kostbaar bezit. Niet alleen voor diegenen die er dagelijkse verantwoordelijk heid voor dragen. Veel verschillende doelgroepen moeten er óók hun voordeel mee kunnen doen. De door Pictura Imaginis vervaardigde database van ieder gedigitaliseerd archief ver hoogt de toegankelijkheid voor alle gebruikers enorm. Zoeken is eenvoudiger, gaat veel sneller en het oproepen van gevonden informatie is opeens een peulenschil. Digitale beelden ziet u 4x groter in topkwaliteit op uw scherm dan het origineel. DIGITALISERING VAN BEELDARCHIEVEN BV de hoefsmid 13 - 1851 PZ Heiloo - tel: 072 53 20 444 - fax: 072 53 20 400 - e-mail: info@pictura-imaginis.com oktober 2001 archievenblad advisering projecten trainingen detachering document- en workflow management Dukatenburg 90-25a te Nieuwegein Postbus 7102,3430 JC Nieuwegein Tel. 030-2724235, Fax 030-2716900 Internet: www.archiefservice.nl E-mail: secretariaat@archiefservice.nl KON. WILHELMINAHAVEN ZZ 19 3134 KG VLAARDINGEN TELEFOON 0031 [0]10 23 402 91 06 539 468 40 06 514048 48 TELEFAX 0031 [0]10 46034 37 E - MAILinfo@artconservation.nl WEBSITE www.artconservation.nl 0.0 w

Archievenblad | 2001 | | pagina 5