O Cursussen en trainingen BINNEN- E N agenda *t 13. Tentoonstellingen Een historisch over zicht van de pop, met antieke exemplaren, waaronder enkele pop pen van Oranje, maar ook de Wildebrassen en de Barbies. Veluws Museum Nairac, Langstraat Barneveld De recent ont sloten bibliotheek van de KVB, de vereniging van het Boekenvak, omvat meer dan een miljoen objecten. Ter illustratie van de publicatie van het twee cd-roms grote bestand is een ten toonstelling ingericht van enkele schat ten uit de KVB-collectie. De collectie behelst documentatie van Nederlandse uitgevers, drukkers en boekhandelaren vanaf de achttiende eeuw en prenten van mensen die in die branche werkzaam zijn en van gebouwen waar die activiteiten plaatsvonden. Aan de hand van archiefstukken en voorwerpen wordt een beeld gegeven van de ziekenzorg, medische ingrepen, het apothekersvak, verloskunde etc. in Zeeland. De hal is ingericht met meubi lair en attributen van de Middel burgse huisarts Frumau, die prak tijk hield aan de Groenmarkt in Middelburg van 1941 tot 1974. U waant zich in de jaren vijftig. Illustraties van Albert Hahn zijn kunst voor het volk. Zijn politieke prenten ge ven een fel commen taar op de sociale en politieke toestanden. Deze tentoonstelling is opgedragen aan de Hans de Mol, scheide nd directeur van het Historisch Centrum Apeldoorn. Hij vestigde graag de aan dacht op sociale geschiedenis, de ge schiedenis van 'naamlozen', van 'gewone mensen'. De tentoonstelling omvat ruim veertig prenten uit de periode 1901- 1918. De mogelijkheid om originele teke ningen te kunnen bekijken is voor de Hahn-liefhebber zeker een reden om de tentoonstelling te bezoeken. Wie foto's bekijkt van de Am sterdamse Albert Cuypmarkt van vijfen twintig jaar geleden en die vergelijkt met recente opna men, ziet een wereld van ver schil. De sa menstelling van de bevolking is door immigra tie zichtbaar veranderd. In de twintigste eeuw vestigden grote groepen mensen uit China, Indonesië, Suriname en de mediterrane landen zich in Amsterdam. Al deze mensen brachten hun eigen geschiedenis en cultuur mee. De meer dan honderd foto's in deze tentoonstel ling geven daar een levendig beeld van. Het accent ligt op de periode 1970-2000. Er zijn foto's te zien van onder meer Ed van der Elsken, Cor Jaring, Taeke Zuidema, Eddy Posthuma de Boer en Jacquie Wessels, maar ook van Jacob Olie, Bernard Eilers en Fotoatalier Merkelbach. Ook niet eerder openbaarge maakte foto's uit archieven worden ten toongesteld, zoals pasfoto's van markt kooplui uit de jaren dertig en veertig uit het archief van de Dienst Marktwezen en opnamen van vluchtelingen uit het poli tiearchief. Van de eerste cappuccino in Nederland tot de buismeubelen van Gispen: Rotterdam was in de jaren twin tig en dertig van de vorige eeuw de modernste stad van Nederland. Of het nu ging om architectuur, design, dans, muziek, revue, film of literatuur, het vooroorlogse Rotterdam liep voorop. Rotterdammers waren gek met hun stad en alles moest het nieuwste, het beste en het grootste zijn. De eerste avant-garde film, buisstoel, grotestadsroman en gale rijflat, het modernste warenhuis, de grootste tuinstad, de hoogste hefbrug en de langste tunnel van Nederland: made in Rotterdam. Alle Rotterdamse musea, het Gemeente archief en de Gemeentebibliotheek heb ben uit hun eigen verzamelingen het mooiste van de jaren twintig en dertig geselecteerd voor een gezamenlijke inter bellumcollectie. 40 KLEUREN 'gjgm agenda Bijeenkomsten De toegankelijkheid van documen taire informatie in de elektronische informatievoorziening, is het onderwerp van de jaarlijkse studiedag van VHIC. De studiedag wordt georganiseerd in samen werking met de opleiding Integraal Document Management van de Erasmus Universiteit en de vereniging van afge studeerden van de opleiding. Centraal staat de vraag: Hoe zal document management zich ontwikkelen in de komende periode? Information Retrieval Day is relevant voor iedereen die betrokken is bij (docu mentaire) informatievoorziening. vindt plaats ter gelegenheid van het ver schijnen van het boek 'In tekening gebracht. De achttiende-eeuwse scheeps bouwers en hun ontwerpmethoden'. Het symposium wordt gehouden in het Rijksmuseum te Amsterdam. De manier waarop organisaties omgaan met documenten en kennis ver andert sterk. Afdelingen als Archief, DIV, bibliotheek en post bezinnen zich op hun rol. De deelnemers aan deze work shop maken een plan voor de nieuwe rol die hun afdeling in de (nabije) toekomst zal spelen. Tentoonstel ling over de kleur rijke geschiedenis van Vlaams-Bra bant. Aandacht voor de infrastructuur (van karrenpad tot hogesnelheidstrein), de landbouw (uiteraard met hop, maar ook asperges en witlof), de industrie (van kleding tot chemie). 's-Hertogenbosch heeft 2001 uit geroepen tot het Jaar van Jeroen Bosch. Dit wordt gevierd met een congres (in Rotterdam en Den Bosch) en de grote Jeroen Bosch-tentoon stelling in het Museum Boijmans Van Beuningen. Al vijfhonderd jaar trachten leken en geleerden het werk van Jeroen Bosch te duiden. Tijdens het congres krijgt u een overzicht van de actuele stand van de wetenschap. Op het symposium 'In tekening gebracht' wordt de achttiende- eeuwse scheepsbouw vanuit verschillende invalshoeken belicht. Aan de hand van recent historisch en archeolo gisch onderzoek wordt ingegaan op de achttiende-eeuwse werfpraktijken, de theorievorming met modelproeven, de zeileigenschappen en de sociaal-culturele context van die tijd. Het symposium oktober 2001 41 I Tot 28 oktober De mooiste poppen uit tien verzamelingen Info: tel. (0342) 41 56 66, www.barneveld.com/nairac Tot 9 november De Boekhandel pakt uit. Prospectussen, persona lia, prenten en portretten uit de Bibliotheek van de KVB Doelenzaal Universiteitsbibliotheek Am sterdam, Singel 425, Amsterdam info: tel. (020) 525 21 43 http://www.uba.uva.nl/nl/tentoonstelling/ Tot 11 november VEREEiNIGlNG iTOWVWiffllI». CATAMXSDS Zeeuwen onder het mes. Gezondheidszorg in Zeeland door de eeuwen heen Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg Info: tel. (0118) 67 88 00 info@zeeuwsarchief.nl, www.zeeuwsarchief.nl t/m 25 november Hahn voor De Mol Historisch Museum Apeldoorn/Van Reekum Museum, Raadhuisplein 8, Apeldoorn Info: tel. (055) 521 61 29 t/m 2 december 'De kapitalist', uit de serie Onder Zwart Régime, uitgave A.B. Soep (Amsterdam 1905) coll. Historisch Museum Apeldoorn Het gezicht van Amsterdam Gemeentearchief Amsterdam, Amsteldijk 67, Amsterdam Info: tel. (020) 572 02 02 www.gemeentearchief.amsterdam.nl t/m 2 december Interbellum Rotterdam 1918-1940. Tussen de ene en de andere oorlog Las Palmas, Wilhelminakade 66 (Kop van Zuid), Rotterdam archievenblad oktober 2001 Tot 30 december Vaarwel 20e eeuw. Historische foto's van Zwolle Historisch Centrum Overijssel, Voorstraat 26, Zwolle Info: tel. (038) 426 63 00, www. h istorischce n trumoverij ssel.nl 1 november Information Retrieval Day Info en aanmelding: secretariaat VHIC, tel. (0113) 21 78 97, info@vhic.nl Info en aanmelding: Instituut voor Maritieme Historie, tel. (070) 316 28 53 of via internet: http://historie.marine.nl/ 30 oktober, 20 november, 11 december en 14 januari 2002 Workshop De nieuwe rol van document- en ken- nisfacilities Maarssen Info: Kopter Kennisgroep BV, tel. (038) 447 80 01, ernaslangen@kopter.nl Tot 9 december Geuren en kleuren Een sociale en econo mische geschiedenis van Vlaams-Brabant, 19e en 20e eeuw Stedelijk Museum, Leuven, België Info: tel. 00 32 16 224564, museum@leuven.be 5-7 november Jheronimus Bosch revealed? The painter and his world Rotterdam en 's-Hertogenbosch Informatie en aanmelding: rola@s-hertogen- bosch.nl, www.jeroenboschjaar.nl, tel. (073) 615 52 87 26-27 november 3e laarcongres Duurzame Documentinformatie, Studiecentrum voor Bedrijf en Overheid Het congres vindt plaats op 26 november, de workshop op 27 november. Inhoudelijke informatie: Marielle Obdeyn, seminar manager: e-mail: mob@sbo.nl Algemene informatie: Klantenservice, tel. (040) 297 49 80 Inschrijving: yyww.sbo.nl/discpngres.htm kosten: congres workshop: 1898,-; con gres: 1199,-; workshop f 699,-. 7 december Scheepsbouw in de achttien de eeuw archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 20