■H NVBA nieuws nederlandse vereniging van bedrijfsarchivarissen NVBA-Redactieadres NVBA-lid worden? Redactie NVBA-Nieuws Vergaderrooster NVBA 2001 Nieuw bestuurslid: Maarten Schenk Tijdens de algemene ledenvergadering van 14 juni 2001, gehouden bij Messiere van het Mediapark Events Studio te Hilversum, werd op voordracht van het bestuur NVBA-lid Maarten Schenk gekozen tot bestuurslid. Het leek de redactie van NVBA-Nieuws een goed idee om het kersverse bestuurslid aan u voor te stellen. Maarten Constantijn Schenk is geboren op 26 mei 1970 in Woerden. Na de lagere school volgde hij voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (vwo) aan de Openbare Scholen gemeenschap Nieuwediep te Den Helder. Hier zat hij van 1983 tot 1987 in de medezeggen schapsraad. Hierna vertrok Maarten Schenk naar Frankrijk waar hij aan het Lycée August Pavie te Guingamp het Franse middelbareschooldiploma Baccalauréat B behaalde. In 1989 toog hij, terug in Nederland, naar de Rijksuniversiteit te Leiden om rechten te stude ren. Twee jaar later had hij zijn propedeuse rech ten op zak. In 1991 sloeg hij echter een geheel andere richting in en ging geschiedenis studeren aan dezelfde universiteit. In 1995 studeerde hij af met als hoofdvakken vaderlandse, economische en sociale geschiede nis. Van 1996 tot 1998 volgde hij de postdocto rale opleiding Archivistiek A aan de Rijks- archiefschool te Den Haag, die hij in juni 2000 met succes afrondde. Ook de automatisering is Maarten niet vreemd. Hij volgde diverse cursussen op dat gebied, zoals een cursus systeemontwerp en ontwikkeling AMBI HSB II via NOVI, een cursus Visual-Basic van Microsoft en een cursus Does-Open. Daarnaast volgde hij de marketingopleiding NIMA-A via IPD te Leiden. Vanaf 1999 werkt Maarten als archivaris/ hoofd Documentaire Dienstverlening (centra le archiefdienst, repro grafie, post en magazijn) bij de Gerechtelijke Diensten Rotterdam. Vanuit zijn functie is hij lid van het managent- team van de Facilitaire Dienst. De archiefdienst beheert het dynamisch en semi- statisch archief van de rechtbank, kantongerech ten en Openbaar Ministerie in het arrondisse ment Rotterdam. Het archief omvat zo'n 18.000 strekkende meter archiefmateriaal over de periode vanaf 1940. Het 'tienjarenblok' 1940-1949 is thans geïnventa riseerd en wordt in 2001 overgedragen aan het Algemeen Rijksarchief. Over vier jaar moet het bestand tot 1979 zijn overgebracht. Maarten Schenk is in Rotterdam nauw betrokken bij het project Digitaal Dossier. Maarten is vanaf 1998 lid van de KVAN en vanaf 2000 eveneens lid van de NVBA. Hij heeft een bijzondere belangstelling voor het dynamisch archief. In zijn studententijd zat hij in het bestuur en in de organisatie van een sport- en een studen tenvereniging. In zijn vrije tijd speelt hij hockey, tennis en golf. Hij bespeelt de saxofoon, gaat graag naar het theater en leest ook veel. Maarten woont in Badhoevedorp en is onlangs vader geworden. Gedurende zijn studie heeft Maarten ver schillende baantjes en bijbanen gehad. Van 1996 tot 1998 was hij werkzaam als archivaris bij het Rijksarchief in Overijssel te Zwolle. Hier was hij onder meer belast met een inventarisa tieproject bedrijfsarchieven. Bij Origin Nederland bv werkte hij van 1998 tot 1999 als systeemontwikkelaar bij de 'service practise' WEBS in Den Haag met als werkterrein internet, intranet-toepassingen en EDM-systemen. 38 nederlandse vereniging van bedrijfsarchivarissen Piet Visser, een vooruitstrevend bedrijfsarchivaris bij Quest International In 1986 werd Naarden International overgenomen door Unilever. Het werd samengevoegd met PPF (een reuk- en smaakstoffen producerend bedrijf van Unilever) met als nieuwe naam Quest. Acht jaar later, in 1994, werd Quest ver kocht aan het Engelse concern ICI. Momenteel opereert het als een zelfstan dige dochter van ICI. Quest heeft wereldwijd ongeveer 4500 medewerkers met zeventien productie centra, elf technische centra en maar liefst achtendertig verkoopkantoren. Quest is nummer drie op de wereldrang lijst van de reuk- en smaakstoffen produ cerende ondernemingen. De eindproducten van Quest worden gebruikt in frisdranken, snoep, ijs, soe pen, melkproducten, bakkerijproducten, schoonmaakmiddelen, parfums, lotions, luchtverfrissers, cosmetica, wasmiddelen en tal van andere producten. Bij de productie van dit alles spelen research en development een belangrijke rol. Vanaf ongeveer 1950 wordt de kennis van het bedrijf verzameld in het centraal chemisch en technisch archief dat is geor dend op onderwerp en neveningangen heeft via verwijskaarten. Vanaf 1980 is er een centraal commercieel archief gevormd, waarin de correspon dentie met klanten en leveranciers is opgenomen, geordend op relatie. Piet Visser begon in 1963 bij Quest. Hij begon zijn loopbaan als chemisch bedieningsvakman (tegenwoordig wordt dit procesoperator genoemd). Na een onderbreking van enkele jaren wordt Piet in 1967 tewerkgesteld als operator in de Naardense fabriek. Via allerlei vakoplei dingen bekwaamde hij zich verder en klom op tot stafmedewerker Kleinpro- ductie- en researchmedewerker Destillatie laboratorium. Hier opereerde hij als tech nisch chemicus. Later wordt Piet als tech nisch manager uitgezonden naar India. Gedurende vijf jaar concentreerde hij zich op het ontwerpen en opstarten van een fabriek voor fine chemicals. Hier was hij ook belast met de receptuurbeheer, de technische advisering van klanten en de training van de plaatselijke medewerkers. Na zijn terugkeer in Nederland werd hij benoemd tot kwaliteitsfunctionaris. In het midden van de jaren tachtig begon hij aan een nieuwe uitdaging, studeren voor bedrijfsarchivaris aan de GO te 's- Gravenhage. Hij krijgt in 1986 de leiding van het centraal archief. In eerste instantie viel het archief onder Quest International Nederland, thans is het organisatorisch ondergebracht bij Quest Corporate. Door reorganisatie werd het noodza kelijk om de procedures van archiveren te wijzigen. In 1996 nam Piet het initiatief om het archief via een document managementsysteem (DMS) te ontsluiten. Hij drong bij het management aan op de aanschaf van een document-manage mentsysteem en begon met elektronisch archiveren. Dit document-management systeem (Mezzanine) ondervond weer stand bij de IT-afdeling en mocht slechts bij enkele gebruikers worden geïnstal leerd. Dit DMS was echter niet 'millenni- umproef' en moest in het jaar 2000 wor den vervangen. Een van de voornaamste eisen nu was dat het DMS gebruik moest maken van de bestaande infrastructuur en zonder extra installaties door iedere pe gebruiker kon worden gebruikt. Gekozen werd voor Domino.doc en Piet program meerde het systeem voor Quest en stemde het af op de wensen van de gebruikers. Succes was verzekerd, steeds meer kwa men en komen er vanuit de wereldwijde vestigingen van Quest vragen om docu menten in het systeem in te voeren. NVBA nieuws Het programma draait in de standaard Lotus Notes-omgeving en kan nu door iedere gemachtigde medewerker op ieder moment ter wereld via Lotus Notes of intranet worden geraadpleegd. Hele boek werken vol belangrijke bedrijfsdocumen- tatie zijn hiermee elektronisch beschik baar gekomen voor de medewerkers in maar liefst negentien landen. Van origine een papieren archief, offi cieel opgericht in 1950, is het huidige cen traal archief bij Quest steeds verder geauto matiseerd. Mijlpaal was ontegenzeggelijk de aanschaf van Domino.doc in 2000. Sindsdien zijn de medewerkers Nina Heisterkamp en Alice Bekkers bezig met het inscannen van oud archiefmateriaal en het toevoegen van nieuw archiefmateriaal. Gemiddeld worden ongeveer tienduizend A4-tjes per maand ingescand. Dit varieert van handleidingen, rapportages, SHE-docu- menten, werkinstructies, procedures, perso- neelsmededelingen, tijdschriftartikelen tot keuringscertificaten. Ondertussen zijn alle documenten van de afdeling Inkoop vanaf 1997 in het systeem gebracht. Ook de handboeken van Engineering zijn tegen woordig digitaal te raadplegen. Geleidelijk aan worden de oude archief stukken van het productenarchief en het technisch archief via de scanprocedure overgeheveld in het digitaal archief. Ruim tweeduizend dossiers van het in totaal zes duizend dossiers omvattende kennisarchief zijn inmiddels overgezet. Naar schatting zal deze scanoperatie nog ruim een mensjaar in beslag nemen. Naast dit terugwerken wordt ook onder houd gepleegd op reeds ingevoerde docu menten. Zo worden achterhaalde of veran derde instructies of procedures elektronisch aangepast en ook elektronisch ter goedkeu ring rondgestuurd. Het systeem beschikt over een intern waarschuwingssysteem, dat tijdig signaleert wanneer nieuwe certifica ten moeten worden aangevraagd of con tracten verlengd of opgezegd moeten wor den. Door in te spelen op de behoeften van de medewerkers van Quest en door gebruik te maken van nieuwe technieken is het centraal archief anno 2001 uitgegroeid tot een onmisbaar kenniscentrum binnen de internationale Quest-organisatie. Mede dankzij deze inspanningen slaagt de onder neming er steeds meer in haar positie uit te bouwen. Harry L.M. Hendriks Sluisgraaf 9 5032 XL TILBURG Tel.: (013) 463 06 19 Fax: (013) 463 06 19 E-mail: harry@tref.nl Schrijf dan naar de ledenadministratie mevrouw S.L. de Kok-Gamga Ruseschans 9 2728 HA ZOETERMEER www.nvba-mfp.nl Als lid ontvangt u het Archievenblad gratis H. Hendriks Sluisgraaf 9 5032 XL TILBURG H. Strijkers DSM/Centraal Archief Postbus 6500 6401 JH HEERLEN J.W. Schilt Gemeentearchief Amsterdam Amstelkade 67 1074 HZ AMSTERDAM J.van der Velden Diamantdijk 197 4706 HD ROOSENDAAL do.01-1 1-2001 Algemene Ledenvergadering NVBA, Hilversum do. 13-12-2001 Algemeen Bestuur NVBA 285 Eindhoven Opleiding Tot slot Harry Strijkers Banen archievenblad oktober 2001 NVBA-lid en medeauteur van de NVBA-publi- catie Kwaliteit en Archivering, Piet Visser, is werkzaam als bedrijfsarchivaris en informa tion manager bij Quest International. Quest is een bedrijf dat geur- en smaakstoffen en voedingsbestanddelen produceert. Het hoofdkantoor en de food division van dit bedrijf zijn gevestigd in Naarden en geza menlijk bieden deze twee organisaties werk aan ongeveer 1100 medewerkers. Het bedrijf werd in 1905 opgericht als Chemische Fabriek Naarden. In i960 werd de naam ver anderd in Naarden International. Producten Loopbaan Van analoog naar digitaal Kenniscentrum Harry Strijkers oktober 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 19