Blauwdrukken voor morgen SMART SOLUTIONS http://www.geac.be http://www.geac.nl gebruiksvriendelijk uitgebreide zoekmogelijkheden één cliënt voor alle modules zelf definieerbare indexen draait op alle standaard servers flexibele database formaten de praktijk Een mondvol en een brede doel groep, hoe met de archivistische bril op het congres te volgen? Door de sfeer van het congres maar te proeven, af te gaan op interessante aankondigingen en een selectie van mijn indrukken op te schrij ven. Een beter geïnformeerde medestu dente maakt duidelijk dat de NVB in wezen de beroepsvereniging van bibliot hecarissen is; ook hier heeft de ICT invloed gehad op de naamgeving. De NVB is de paraplu boven een organisatie ingedeeld volgens werksectoren en spe ciale interessegroepen. Achtereenvolgens de secties: Wetenschappelijke Biblio theken (WB), Hogescholen Bibliotheken (HB), Speciale Bibliotheken (SB) en de Openbare Bibliotheken (OB), Serials Group (SG), Literatuuronderzoekers en Informatiespecialisten (LI), de Nederland se Vereniging van Gebruikers van Interactieve Informatiesystemen (VOGIN), Juridische Informatie (JI) en de Biomedische Informatie (BMI). De twee speciale interessegroepen zijn: professio nalisering van de informatieontsluiting op het internet en de eenpersoonsbiblio theek. In parallelsessies werd de diepgaande invloed van de ICT op het vak van bibli othecaris in kaart gebracht. Hetgeen meteen de eerste algemene overeen komst is met de beroepsgroep van archi varissen: de invloed van de informatie- en communicatietechnologie op de uit oefening van het vak. Hóe grip te krijgen op de informatietechnologie en de ver anderende eisen die gesteld worden aan ontsluiting en beschikbaarstelling en aan de professional. Opvallend genoeg waren - de vele gastsprekers niet afkomstig uit het bibliotheekvak, maar werkzaam bij een groot advocatenkantoor, een con sultancy, een commercieel bedrijf en een ziekenhuisapotheek. En hiermee heb ik ze lang niet allemaal opgesomd. Naast de opkomst van de digitale bibliotheek ver legt het werkterrein van de bibliothecaris zich klaarblijkelijk in toenemende mate naar advies en informatieverzorging op maat voor de webnetwerken van soms zeer grote organisaties. Het congres werd geopend door prof.dr. Paul Frissen met een blik op de toekomst van informatie in de netwerksamenle ving. Een luchthartig overzicht begin nend met de stelling dat de invloed van de huidige ICT-revolutie vergelijkbaar is met de industriële revolutie en eindigend met de mededeling 'Kunt u hier iets aan doen? Nee, u kunt uitsluitend intelligent meebewegen', waarna het congres opge wekt uitwaaierde naar de diverse sessies. De gastsprekers van de afdeling 'Juridische Informatie' schetsten het complexe domein van de juridische informatie. Met het Vredespaleis, het Internationale Tribunaal en de komst van het Internationale Gerechtshof heeft Den Haag de ambitie de tweede of derde stad van de Verenigde Naties te worden. Dat stelt eisen aan de informatievoorzie ning: standaardisatie, onderzoek naar en het leveren van betrouwbare informatie door de Haagse bibliotheken aan speci fieke doelgroepen, bijvoorbeeld rechters. Een situatie die voorlopig nog niet is bereikt. Advocaten- en notariskantoren schetsten een vergelijkbaar beeld met de specifieke eis die meer en meer gesteld wordt door organisaties: informatie dient idealiter op de werkplek aanwezig te zijn voor medewerkers. De titel The paperless library trok mijn aandacht omdat het papierloze kantoor vooralsnog een mythe is gebleken. Gastspreker Anne Marie Koomen, werk zaam bij PricewaterhouseCoopers, gaf helder inzicht in de plek en visie van het documentatiecentrum in het bedrijf. Het documentatiecentrum is bezig met de omslag naar een elektronische biblio theek met het acroniem KRC: verant woordelijk voor Knowledge Facilitation op de werkplek, Research Analysis en Content Information. Napratend met een aantal congresgan gers werkzaam bij schoolmediatheken had ik enigszins spijt de secties 'Bibliotheken in Hogescholen' en 'Openbare Bibliotheken' niet te hebben bezocht. Hoe pakken de mediatheken in het onderwijs het nu aan? Spijtig, zeker nu ik het artikel van Nuala Bennett en Beth Sandore, The IMLS Digital Cultural Heritage Community Project: A Case Study of Tools for Effective Project Management and Collaboration (zie: http://firstmon- day.org/issues/issue6_7/bennett/index.ht ml) in First Monday las. Bij archivarissen is de belangstelling voor educatieve ont sluiting van cultureel erfgoed groot. Bennett en Sandore beschrijven welke webinformatietechnologie is gebruikt om het project - de bouw van een infor matieve database die aansluit op het basisschoolcurriculum - te laten uitvoe ren door medewerkers geleverd door een consortium van archieven, bibliotheken en basisscholen. Een mooi voorbeeld dat laat zien welke kant het op gaat in de toe komst. Met behulp van de webtechnolo gie is ontsluiting van informatie met toe gevoegde waarde gericht op specifieke doelgroepen onder handbereik gekomen. Mijns inziens de belangrijkste ontwikke ling die op het congres in zijn algemeen heid werd geconstateerd en besproken. 25 Geac NV Genèvestraat 6, bus 7 1140 Brussel België Tel.: +32 (0)2 727 78 11 Fax: +32 (0)2 727 78 12 E-mail: info@geac.nl Geac Benelux BV Postbus 2067 5202 CB 's-Hertogenbosch Nederland Tel.: +31 (0)73 624 34 00 Fax: +31 (0)73 624 34 05 E-mail: info@geac.nl Door Marianne Vos* De ICT-revolutie raakt alle informatiespecia listen, nieuwsgierig over de grenzen kijken naar verwante beroepsgroepen kan dan nooit kwaad. Afgelopen 21 juni heb ik met interesse het zomercongres Blauwdrukken voor morgen: op weg naar efficiënt informa- tiegebruik van de Nederlandse Vereniging voor Beroepsbeoefenaren in de bibliotheek-, informatie- en kennissector (NVB) gevolgd (zie ook: http//www.kb.nl/infolev/nvb/ Congres/verslag totaal.html). Het was een studieopdracht voor het college Informatie- en Kennismanagement gegeven aan de UvA-Archiefopleiding, waarvan ik hier kort verslag doe. Prof.dr. Paul Frissen Marianne Vos is doctoraal student archivistiek. Met dank aan Maria Heyne, adjunct-bibliothecaris Bibliotheek TU Delft. oktober 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 12