Wie het oude niet eert. Carln integreert de klassieke inventaris in •nt ontsluitingstechnieken de praktijk De ontsluiting op mesoniveau - de klas sieke inventaris en andere directe toe gangen tot afzonder lijke archieven - is in het algemeen later op gang gekomen, maar in Leiden is met deze materie al geruime tijd geëxperimen teerd. Dit heeft uit eindelijk geresulteerd in Carln; een archief- inventarisatieapplicatie van het programma Cardbox (Cardboxlnventarisatie). Het Gemeen tearchief Leiden nodigt alle geïnteresseerden uit om in het najaar de demonstratie van Carln bij te wonen, waarbij we dieper op het bovenstaan de zullen ingaan. De datum van deze presentatie wordt later bekendgemaakt. Hier volgt vast een introductie in de achtergrond en de mogelijkhe den van Carln. In het Archievenblad van augustus 2000 waarschuwt Ad Knotter voor een tendens tot verontwetenschappelijking van het archiefwe zen. In dit verband is het interessant om naar de recente ontwikkelingen van archiefontsluitings technieken te kijken. Onder het motto 'nieuw en dus beter' wordt, mijns inziens, soms een onnodige tegenstelling gecreëerd tussen digitale toegangen en de klassieke inventaris. In het Archievenblad van maart 20011 geeft Jan Sanders een beschrijving van het zoekprogramma DIANA. Hieruit blijkt dat met name de structuur van de klassieke inventaris in dit programma geheel overboord is gegooid. Verzamel- beschrijvingen zijn afgeschaft, evenals rubrieken die in het digitale kader als ondingen worden beschouwd. Dit laatste mede omdat zij informa tie zouden verschaffen die de gemiddelde bezoe ker niets zegt. Het uitgangspunt bij de ontwikkeling van Carln was anders. Onder het motto 'oud, nu nóg beter', hebben we getracht het beste van twee werelden te combineren. Ook zijn we er vanuit gegaan dat we niet de gemiddelde bezoeker van dienst moeten zijn, maar voor zover dat moge lijk is, alle bezoekers en hun individuele wensen. Die bezoekers, hoe uiteenlopend van achter grond zij ook kunnen zijn, komen in feite met twee typen zoekvragen. De eerste soort wil ik de 'ongeleide' zoekvraag noemen; men wil graag alles over een bepaald onderwerp vinden, eventueel beperkt tot een zekere periode. Dit type vraagstelling is de laat ste jaren, mede onder invloed van internet, sterk toegenomen. Een geautomatiseerd ontsluitings systeem zal hier dan ook op kunnen en moeten aansluiten. Het tweede type zou ik willen omschrijven als de 'systematische' zoekvraag. De groep klanten die hiermee bij ons aanklopt, is wellicht (relatief) afgenomen in kwantiteit, maar is daardoor nog niet onbelangrijk gewor den. Het zijn die archiefbezoekers die zich zelf standig met serieus, wetenschappelijk onder zoek bezighouden. Een systematische zoekvraag komt niet uit de lucht vallen. De onderzoeker weet vaak al in welke archieven hij moet zoeken en zo niet, dan toch in welk type archieven. Via een goede klas sieke inventaris verwerft hij vervolgens inzicht in de structuur van het archief waarin hij gaat zoeken, en gaat hij een geleide zoektocht door het bewuste archief maken. De inventarisator heeft die structuur zichtbaar gemaakt en heeft hierin subjectieve, maar controleerbare keuzes gemaakt. De ontsluiting door middel van een inventaris is weliswaar beperkt, maar deze beper king is relatief transparant. Zo weet elke geschoolde onderzoeker dat de beschrijving van een serie notulen nauwelijks tot ontsluiting leidt. Hij heeft echter wel een indicatie van het type bron en weet dat nadere ontsluiting (even tueel door hemzelf of onder zijn leiding) meer informatie zou kunnen bieden. De voordelen van de geautomatiseerde ontslui ting op zoektermen zijn duidelijk. Kort gezegd: men vindt sneller wat men zoekt en men vindt vaak meer. Het feit dat een slimme nadere selec tie een kunst op zich is, doet daar niets aan af. Een nadeel van ontsluiting door een ongestruc tureerde database ten opzichte van de systemati sche methode, zoals geboden door de klassieke inventaris, is echter het volgende. In het eerste geval maakt de informatiebeheerder (in casu de inventarisator) net zo goed subjectieve keuzes, maar deze zijn niet controleerbaar. In feite wordt de onderzoeker dus afhankelijker gemaakt. Ook kan men door de onderlinge samenhang van archivalia, blijkend uit de rubrieken van de klas sieke inventaris, soms zoekresultaten boeken die niet door zoektermen (zoals woorden of woord gedeelten in de beschrijving) naar voren komen. Dit laatste zou gedeeltelijk opgevangen kunnen worden door het toevoegen van trefwoorden, maar dit vraagt wel een zeer vooruitziende blik en een ijzeren discipline van de inventarisator. Het is echter wel degelijk mogelijk om structuur aan te brengen in databases. Tot op heden is er nog geen betere structuur ontwikkeld dan die van de klassieke inventaris, dus ligt het voor de hand om daarvoor te kiezen. In Carln vormt die struc tuur een belangrijk onderdeel van de zoekopties. Men kan systematisch zoeken, zoals in de klassie ke inventaris, maar ook op zoektermen (dat wil zeggen globaal en in afzonderlijke velden op woorden, woordgedeelten en jaartallen). Een schematische weergave van de zoekroutes die men met Carln kan volgen ziet er als volgt uit. tariseren met Carln blijven alle mogelijkheden van de klassieke inventaris gehandhaafd, en kun nen zij aan een afzonderlijke beschrijving in de database worden gekoppeld. Zo worden bijlagen, zoals regesten, apart beschreven en achterin de papieren inventaris afgedrukt. Zij kunnen in de database echter ook aan meerdere afzonderlijke archiefbestanddelen worden gekoppeld. Naast de gewone beschrijving geeft Carln de mogelijkheid om trefwoorden in te voeren. Dit kan op alle niveaus gebeuren, dat wil zeggen: in het archie venoverzicht, op alle niveaus binnen de hiërar chie van één inventaris, en op het niveau van het afzonderlijke archiefbestanddeel. Hoe ver men hierin wil gaan, is een kwestie waarover individu ele inventarisatoren, mogelijk in overleg met der den, een goede afweging moeten maken. Ook de datering behoeft bij deze vorm van inventariseren een nadere beschouwing. Bij de Zoekvraag 1 1 X Het proces van inventariseren wordt door de automatisering vereenvoudigd (bijvoorbeeld door automatische nummering en sortering). Daarbij ontstaan er tal van nieuwe mogelijkhe den, die de ontsluiting van archieven op een ander niveau brengen dan we gewend waren. Een belangrijk onderdeel van deze vernieuwing is de mogelijkheid om meerdere archieven tege lijk te doorzoeken. Dit brengt echter ook met zich mee dat al tijdens de inventarisatie met een ander oog naar de materie gekeken moet wor den. Sommige onderdelen van de inventarisatie verdienen hierdoor meer aandacht dan voor heen. Ook bij Carln is dit het geval. Bij het inven- ontwikkeling van Carln is daaraan bijzondere aandacht geschonken. In het veld [Beschrijving] geeft de inventarisator de datering aan zoals hij dit gewend is in de klassieke inventaris. Zoeken op de jaartallen die in de beschrijving worden genoemd is echter vrij zinloos, omdat dit in de meeste gevallen alleen de begin- en eindjaren van de beschreven archivalia oplevert. De vraagsteller zoekt echter naar een bepaald jaar dat binnen de genoemde periode valt, of hij zoekt binnen een zekere periode die slechts ten dele met de beschreven periode samenvalt. Dit bete kent dat ook alle jaren tussen het begin- en het eindjaar geselecteerd moeten kunnen worden. Daarbij komt dat soms ook gezocht moet kunnen 19 Door Maaike Lulofs* Met Carln wil het Gemeentearchief Leiden alle bezoekers van dienst zijn. (Foto: Gemeentearchief Leiden/Jan Lagas) De digitalisering van archievenland is de laatste jaren in een stroomversnelling geraakt. Op verschil lende plaatsen worden nieuwe technieken ingezet om de ontsluiting van archieven op macro-, meso en microniveau te verbeteren. Het Gemeentearchief Leiden heeft in deze ontwikkeling aansluiting gezocht bij anderen waar het gaat om de ontslui ting op macro- en microniveau. Het archievenover zicht wordt geïntegreerd in het archiefbeheersys teem ABS/Archeion, en de digitalisering van de indices heeft geleid tot deelname aan de Digitale Stamboom. Oude en nieuwe zoekmethodes archievenblad september 2001 Datering Zoekvraag aan alle archieven (geïnventariseerd en ongeïnventariseerd) Zoek op zoektermen in het archievenoverzicht en in alle inventarissen Zoek systematisch in het archievenoverzicht Resultaat: Selectie van relevante archieven Kies voor alle geselecteerde archieven X Kies voor één archief uit de selectie Zoekvraag aan één (geïnventariseerd) archief Selecteer een inventaris Zoek op zoektermen in de inventarissen van de geselecteerde archieven Resultaat: Selectie van relevante archieven en van relevante archiefbestanddelen uit geïnventariseerde archieven Zoek op zoektermen Zoek systematisch in de inventaris van in de inventaris van één archief één archief 4 4 Resultaat: Selectie van relevante archiefbestanddelen uit één geïnventariseerd archief Inventariseren met Carln september 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 9