Al 10 jaar net evenement voor de informatiespecialist Papier Boekres atoren 9 10 oktober 2001 KVAN-ARCHIEFREIS www.sterken.nl Congrescentrum De Reehorst, Ede CONGRES WORKSHOPS BEURS PROEFTUIN voor een uitgebreid programma en aanvullende informatie bel 0503189950, of surf naar www.dagdocument.nl STERKEN 73 ATELIER m Heeft u onze internet site al eens bezocht? burengerucht We werden gastvrij ontvangen en rondgeleid in heel verschillende archief instellingen in Siena (staats- en gemeen tearchief, Bank Monte dei Paschi, familie Bichi Ruspoli Forteguerre), in Pienza (bisschoppelijk archief) en in San Gimignano (gemeentearchief). Er werd uitvoerig aandacht besteed aan de ont wikkeling en organisatie van het archief wezen in Italië. Ook kregen we uitleg over de geschiedenis en inhoud van de archieven, die veelal ouder zijn dan die in Nederland en België. In rap Italiaans werd een beeld van de historie geschetst, vol strijd tussen wereldlijk en geestelijk gezag, rivaliserende families en verwikke lingen rond de nationale eenwording en democratisering in de twintigste eeuw. Zoals het bij een werkbezoek betaamt, kwamen ook depotinrichting, klimaatbe heersing, materiële verzorging en archief- gebruik aan bod. Het staatsarchief te Siena is gevestigd in het Palazzo Piccolomini, gelegen aan het plein waar de 'Palio', de jaarlijkse paar denrace tussen de stadswijken, plaats vindt. In drie meter hoge zalen staan de archieven tot aan het plafond opgetast in antieke kasten. Depotmedewerkers moe ten voor de raadpleging dagelijks hoge, verrijdbare veiligheidstrappen op- en afklimmen. Gemiddeld komen er twaalf bezoekers per dag. Verschillende ruimtes worden momenteel verbouwd. Hiervoor zijn de archieven niet elders onderge bracht, maar deels opgestapeld op de grond en enigszins afgedekt met stukken plastic. De depots hebben ramen, die vaak openstaan. De meetapparatuur van temperatuur en vochtigheid gaf geen pie ken en dalen te zien, maar een rechte lijn. Hetzelfde werd waargenomen in andere oude archiefgebouwen. De bouwwijze (dikke muren, hoge plafonds) is bedoeld om koelte te garanderen voor de bewo ners en voldoet kennelijk ook voor bewa ring van archieven. De indruk bestaat dat de materiële staat van de oude archieven goed is. Materiaal van na 1850 vertoont sterke verzuring en vochtschade. Het gemeentearchief te Siena werd na een sluiting van zestig jaar in 1994 her opend na het dreigement dat politietroe- pen dit anders zouden afdwingen. Er is één tafel waar maximaal zes bezoekers aan kunnen zitten; de tafel staat onder een open raam zodat men zich kan koes teren in de Italiaanse zon. Opvallend is dat in een aangrenzend gebouw de archieven van de Democratiserings beweging veel beter gehuisvest zijn. Het communistische stadsbestuur heeft ken nelijk prioriteit gegeven aan het behoud van deze bestanden. Er staan microfilm lezers, computers, etcetera. Archivaris Carla Zarrilla van het staatsar chief toonde de traditionele charterber ging die nog steeds gehandhaafd wordt. De opgerolde stukken zijn per onderwerp opgeborgen in een soort katoenen tent zakjes. In het bisschoppelijk archief te Pienza zijn de archiefstukken herverpakt in uitvouwbare dozen. De oudste stuk ken in het bankarchief in Siena zijn geplaatst in afsluitbare lage kasten met getint glas in een museale ruimte. Het kleine maar fijne familiearchief Bichi Ruspoli Forteguerre bevindt zich in de stadsvilla van de familie. Langs drie wan den zijn de banden tot aan het plafond geplaatst rond een enorm bureau, geflan keerd door een sofa. De openslaande ramen tegenover het bureau bieden uit zicht op een binnenplaats. Dit is het hei ligdom van de heer Bichi. Hij heeft geen loopbaan gekozen in een van de bedrij ven van de familie en wijdt, na een archiefopleiding, zijn leven aan het fami liearchief; dat vindt hij minder vermoei end. Hij maakte de indruk alle stukken te hebben bestudeerd want achteloos maak te hij sprongen door tijd en ruimte. Er was ook volop gelegenheid voor het bekijken van gebouwen en kunstwerken uit de vroege Renaissance. In Passignano wandelden we door het klaslokaal waar Galilei leerde lezen en schrij ven. Er werd ons verteld dat de monniken wilden dat alle boerenkinderen, jongens én meisjes, uit de omgeving basisonderwijs ontvingen. Op die manier zouden ze betere contracten kunnen sluiten met de heersende families. Gebleken is dat de welstand van de boeren inderdaad groter was dan in andere stre ken. Hier realiseerden we ons hoe tradi tioneel Toscane is gebleven. Sommige boerenhoeven worden sinds 1400 onaf gebroken door dezelfde families bewoond. Het hoeft dan ook niet te ver bazen dat een genealogische onderzoeker in een gemeentearchief van Siena een zeldzaam verschijnsel is: deze mensen kennen hun familiegeschiedenis. Terugkijkend realiseren we ons dat we in korte tijd veel zagen en een hoop indruk ken en inspiratie hebben opgedaan. Ondanks het volle programma verliep alles ontspannen en in goede sfeer. Het ongedwongen samenzijn met collega's uit verschillende instellingen van Neder land en België leidde tot nieuwe vriend schappen. Ook tijdens de 'vrije dag' trok ken we samen op en wisselden ervarin gen uit over ons dagelijks werk: verhui zing van het stadsarchief Antwerpen naar een nieuwe locatie, brand in het archief van de universiteit Gent, project matig werken, regionaal-historische cen tra, nieuwe dienstverlening enzovoorts. We vragen ons nu al af wanneer de vol gende archiefreis is, want zo'n ervaring smaakt absoluut naar meer. 15 H RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en per kament zoals boeken, prenten, tekeningen, grafiek, (wand)kaarten, charters zegels etc De Cloese 7-9 7339 CM Ugchelen Tel. 055 - 5 42 31 47 Fax 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 Internet: www.sterken.nl DOCUMENTENWACHT Documentenwacht omvat een 24 uurs calamiteitenservice en collectie inspectie met schade preventie als uitgangspunt. Telefoon: bovenstaande nummers en: Semafoon 06 - 59 28 48 55 Toscane smaakt naar meer Door Iris Heidebrink en Joyce Pennings Op verzoek van het bestuur van de KVAN organiseerde de commissie Buitenland van 24 tot 29 mei een archiefreis naar Toscane, voorafgaande aan het zesde Europese archiefcongres te Florence. Commissielid Huib Leeuwenberg, verbonden aan Het Utrechts Archief, verkent Toscane al dertig jaar. Hij was een ideale gids en tolk tijdens de rondreis langs archieven en ander cultureel erfgoed in deze beroemde Italiaanse streek. De groep bestond uit tien archivarissen uit Nederland en België en twee meereizende partners. Carla Zarilla van het Staatsarchief Siena geeft uitleg. september 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 7