Digitalisering van elk denkbaar origineel y PICTURA IMAGINIS KUNT U DOOR DE BOMEN HET BOS NIET MEER ZIEN? Restauratie-atelier De Tiendschuur ARCHIEFPROJECTEN DETACHERING ARCHIEFOPSLAG ADVISERING cg&'n 1/ digitaal procédé database als vervanging van de ladenkast archiefbestel I ARCHIEFBEWERKING SPECIALISTEN IN ARCHIEFVERZORGING Postbus 108, 9400 AC Assen Tel.: 0592-374407. Fax: 0592-371936 Papierconservering. Archiefmateriaal verkeert vaak in een slechte staat. In veel gevallen zijn archiefstukken openbaai'. Om de culturele nalaten schap van onze voorouders veilig te stellen is restauratie en conservering noodzakelijk. De papierafdeling van restauratie atelier De Tiendschuur restaureert o.m. boeken, charters, hand schriften, leren banden, kaarten en prenten. Kunstobjectenrestauratie. Beschadigde kunstobjecten kun nen ook worden gerestaureerd. De soorten te behandelen objecten kunnen sterk variëren: litho's, foto's, schilderijen, zeefdrukken, keramische objecten en sculptu ren. De behandelingen zijn uiteen lopend. Ze betreffen bijvoorbeeld reiniging, reconstructie, bedoeken en retoucheren. Calamiteitenbehandeling. In geval van calamiteiten kunt u 24 uur per dag een beroep doen op de Tiendschuur. Bij snel ingrijpen kan vocht- en roetschade worden geminimaliseerd. Invriezen stopt het schadeproces. Vocht onttrekken aan objecten kan met onze vacuiimvriesdroog apparatuur, welke een capaciteit heeft van 20 m3. Reukschade kan behandeld worden met de ozonisator. Restauratie-atelier "De Tiendschuur" Kapelaan Poellplein 1 5046 GV TILBURG Tel: (013)536 83 55 Fax: (013) 53647 56 glasaia boe* prent aquarel foto: affiche schilderij gravure prent handschriften postzegel verzameling glasneq^s::,sV__^^H boek aquarel 'Jr munt productI postzegel w §a glasdia br 3D objec' J» jf^Ê schilderij' JÊjttr verzarr jp iliiiiurmVk DIGITALISERING VAN BEELDARCHIEVEN BV Het zoeken, tevoorschijn halen en bekijken van beelden of teksten in archieven is vaak een tijdrovende operatie. We willen snel en doeltreffend over de gevraagde informatie beschikken en dan ook nog het liefst vanaf de plek waar het ons het beste uitkomt. Wij van Pictura Imaginis hebben een digitaal procédé ontwikkeld waardoor dat mogelijk wordt. Een modern geconserveerd archief is een kostbaar bezit. Niet alleen voor diegenen die er dagelijkse verantwoordelijk heid voor dragen. Veel verschillende doelgroepen moeten er óók hun voordeel mee kunnen doen. De door Pictura Imaginis vervaardigde database van ieder gedigitaliseerd archief ver hoogt de toegankelijkheid voor alle gebruikers enorm. Zoeken is eenvoudiger, gaat veel sneller en het oproepen van gevonden informatie is opeens een peulenschil. Digitale beelden ziet u 4x groter in topkwaliteit op uw scherm dan het origineel. advisering, implementatie en trajectbegeleiding publicatieprojecten (internet, drukwerk) database toepassingen de hoefsmid 13 - 1851 PZ Heiloo - tel: 072 53 20 444 - fax: 072 53 20 400 - e-mail: info@pictura-imaginis.com BHIIflMBIMMMMIÜ! taken en prestaties van een organisatie helder en controleerbaar. Natuurlijk moeten die normen passen binnen gel dende beleidskaders. Wetgeving biedt slechts het kader en op basis van erva ring, wenselijkheid en haalbaarheid kun nen normen worden ontwikkeld. Bij kwaliteit draait het om zeggen wat je doet en doen wat je zegt. Ik vind het een goede zaak om via wetge ving een kwaliteitszorgsysteem verplicht te stellen. De VNG zou hiervoor in samenwerking met DIVA een model handvest kunnen opstellen. Het bestaan de Handvest Dienstverlening biedt daar voor een uitstekende basis. Voor de docu mentaire informatievoorziening kan het kwaliteitstraject dat onder verantwoorde lijkheid van minister van Boxtel wordt ontwikkeld als uitgangspunt gelden. De landelijke invoering van het Handvest Dienstverlening zal ook voor de sector zelf van groot belang zijn. Het maakt dui delijk waarvoor het archiefwezen staat en wat de burger kan verwachten. Het is een essentiële stap op weg naar verdere pro fessionalisering. DIVA heeft als eerste het initiatief genomen om verbetering van de kwaliteitszorg op de agenda van archiefdiensten te plaatsen. Kwaliteits verbetering is een voortdurend proces dat deel uitmaakt van iedere organisatie en haar bestuurders. Kwaliteitsverbete ring kan niet zonder geld en vraagt van gemeenten een extra financiële injectie. Hetzelfde geldt voor de provincies. Van het rijk mag dan ook verwacht worden dat er naast het wettelijk kader ook sti- Dankzij een ingenieus stemsysteem kon de meningsvorming van het publiek op de voet worden gevolgd. muleringsgelden beschik baar worden gesteld. Dit past in het kader van de uit gangspunten in de Cultuur nota en de uitgebrachte adviezen van Van Diepen en de Raad voor Cultuur. De Rode Hoed Aansluitend op de bestuurlijke conferenties kwamen op 12 juni 2001 in De Rode Hoed te Amsterdam de professionals uit het veld bijeen (zie ook: www.divakoepel.nl). Dezelfde vier thema's kwamen aan de orde op deze dag: kwaliteitszorg, samenwerking, toe zicht en bestuurlijke verantwoordelijk heid. Uit de hoge opkomst bleek dat er wel degelijk belangstelling bij archivaris sen is voor het onderwerp. 'Met archiva rissen kun je lachen', opende het Historisch Nieuwsblad zijn sfeerimpressie van die dag. Hoewel het merendeel van de aanwezigen afkomstig was uit het klassieke archiefwezen, waren er toch ook vertegenwoordigers uit de documen taire informatiehoek, het bedrijfsleven en verwante erfgoedinstellingen. Het bleek een uitstekende keuze om mw. Baardmans, oud-gedeputeerde van de Provincie Noord-Brabant en waarne mend burgemeester van Son en Breugel als dagvoorzitter te laten optreden. Humoristisch en met kennis van zaken voerde zij de deelnemers door het volle dagprogramma. De inspirerende voor dracht van de in Zwitserland wonende filosoof professor Lubbe zette de toon. Het is heerlijk om te luisteren naar men sen die een heldere kijk hebben op ont wikkelingen in de maatschappij. Vanuit een helikopterview liet Lubbe de aanwe zigen zien wat het belang is van geschie denis en historisch bewustzijn in de hui dige en toekomstige hoogontwikkelde samenleving. En ook welke verantwoor delijke taken archivarissen hierbij vervul len. Hij maakte duidelijk welke proble men zich kunnen voordoen en hoezeer die direct voortkomen uit groeiende belangstelling voor het verleden. Na zijn voordracht werd aan de hand van een twaalftal stellingen verdeeld over de vier thema's gediscussieerd. Dankzij een ingenieus stemsysteem kon de menings vorming van het publiek op de voet wor den gevolgd. De stellingen werden voor afgegaan door korte inleidingen van tel kens twee sprekers die hun visie op het thema gaven. In grote lijnen was er veel instemming met de aanbevelingen van Van Diepen. Ondanks het pleidooi van de rijksarchivaris in Limburg en gemeen tearchivaris van Maastricht drs. Ph. Maarschalkerweerd om serieus te kijken naar de inhoud van het standpunt van de Raad voor Cultuur, leek hij vrij alleen te staan in zijn opvatting. Tenminste, als men afgaat op de resultaten van de stem mingen. Het professionele veld neemt geen wezenlijk ander standpunt in dan de bestuurders. Dat hoeft ook niet indien men veronderstelt dat bestuurders op hun beurt weer goed hebben geluisterd naar de opvattingen van deskundige pro fessionals. Archiefzorg heeft geen hoge politieke prioriteit bij bestuurders en hun mening zal dan ook voor een belangrijk deel worden gevoed door het standpunt van de feitelijke deskundigen. Definitief standpunt Na de rapporten en discussiebijeen komsten is het tijd voor een definitief standpunt van de verantwoordelijke bewindsman. Staatssecretaris Rick van der Ploeg zal de Tweede Kamer dit najaar informeren over zijn voornemens. Het moment is aangebroken om vernieuwin gen te verankeren in een politiek draag vlak. Dat betekent schaalvergroting, de opbouw van een Nationaal Archief, een versterkte positie van DIVA en de imple mentatie van een kwaliteitszorgsysteem. Ik wens de staatssecretaris en kamerleden veel wijsheid toe en denk aan het oude Chinees spreekwoord: 'Wie luistert naar de roep van de nachtegaal zal voor eeu wig keizer zijn'. Richard Hermans is directeur van DIVA, de erfgoed koepel voor de Documentaire Informatie Voorziening en het Archiefwezen. september 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 5