OOOO ©OOïOOO Van regels naar kennis: CANNet opgeheven nieuws uit het veld De introductie van drie nieuwe ministeriële regelingen Klimplanten mogen niet geplaatst worden tegen de buitengevels van archiefbewaarplaatsen. Een fiets stallen in een archiefdepot is uit den boze. Papier dient te voldoen aan NEN 2728. Inhoud, vorm en structuur van archief bescheiden dienen door de tijd heen bewaard te blijven. Deze eisen staan - naast vele andere - in drie nieuwe minis teriële regelingen die dit najaar van kracht zullen worden. Zoals het er nu naar uit ziet zal de staatssecretaris van Cultuur de regelingen in dit najaar publi ceren in de Staatscourant. Het betreft de regeling duurzaamheid van archiefbe scheiden, de regeling geordende en toe gankelijke staat van archiefbescheiden en de regeling archiefruimten en archief bewaarplaatsen. De basis voor deze drie regelingen ligt in de artikelen 11, 12 en 13 van het Archiefbesluit 1995. De regelingen gelden voor die archiefbescheiden die ingevolge een selectielijst voor permanente bewa ring in aanmerking komen. De zorgdra ger moet voorzieningen treffen ten aan zien van de door hem opgemaakte archiefbescheiden. Artikel 11 van het Archiefbesluit stelt dat bij het raadplegen van de archiefbescheiden na ten minste honderd jaar geen noemenswaardige ach teruitgang te constateren is. In de Regeling duurzaamheid archiefbescheiden worden de voorzieningen nader uitgewerkt. Het betreft hier eisen aan de duurzaamheid van gegevensdragers (papier, microfilms, optische schijven), eisen aan verpak kingsmaterialen, eisen aan inkt etc. Ook de Regeling geordende en toegankelijke staat archiefbescheiden, die op basis van artikel 12 van het Archiefbesluit is opge steld, heeft betrekking op archiefbeschei den die op basis van een selectielijst voor permanente bewaring in aanmerking komen. De eerste paragraaf van de rege ling geldt voor archiefbescheiden op alle mogelijke dragers. De tweede paragraaf stelt specifieke eisen aan de geordende en toeganke lijke staat van digitale archiefbescheiden. In de Regeling op de bouw en inrichting van archief ruimten en archiefbe waarplaatsen, op basis van artikel 13 van het Archiefbesluit, worden eisen opgesomd waaraan de ruimten moeten voldoen waarin de per manent te bewaren archiefbescheiden bewaard worden. Hierbij is onderscheid gemaakt in archiefruimten en archiefbe waarplaatsen. Naar verwachting zullen de regelin gen veel discussie geven over de imple mentatie en de handhaving ervan. De publicatie van de regelingen zal daarom vergezeld worden door een uitgebreid voorlichtings-, trainings- en implemen tatietraject. In het traject wordt een brede visie op voorlichting gehanteerd. Het gaat om het verspreiden van expli ciete kennis (de regels zelf) én om het ontwikkelen en verdiepen van de onder liggende kennis. De parallel met een ijs berg valt te trekken: de ministeriële rege lingen zijn het zichtbare puntje van de ijsberg, de onderliggende kennis is het onzichtbare (maar zeer aanwezige) gedeelte. Het voorlichtingstraject vindt plaats van oktober 2001 tot januari 2002. In okto ber zullen de drie regelingen via brochu res, artikelen en een symposium gepre senteerd worden. Vervolgens wordt in oktober aan kennisoverdracht gedaan via train-the-trainersessies. Deze sessies zijn bedoeld voor opleidingsinstituten, in specties en voorlichters. November staat in het teken van kennisontwikkeling. In deze maand zal drie keer een brainstorm- elect sessie gehouden worden over implemen tatie en handhaving van de regelingen. De resultaten van de train-the-trainerses- sies en de brainstormsessies komen via publicaties en een slotsymposium be schikbaar voor het hele veld. Het Nationaal Archief i.o. introdu ceert op 2 oktober de drie nieuwe regelin gen. Na een presentatie van de regelin gen door algemeen rijksarchivaris dr. M. W. van Boven, zal prof.dr. F.C.J. Ketelaar, hoogleraar archiefwetenschap, ingaan op de inhoud en de juridische context van de regelingen. Vervolgens zal mw. drs. M. Molenaar, hoofdinspecteur van de Rijks archiefinspectie, een inleiding houden over de handhaving van de drie nieuwe regelingen. Aansluitend zal mr. Ch. Noordam, gemeentearchivaris van Den Haag, ingaan op de implementatie van de drie regelingen in de gemeente Den Haag. Tijd: 13.30 - 16.15 uur nieuws uit het veld RMC en Taskforce Digitale Duurzaamheid Op 29 juni maakten de Taskforce Digitale Duurzaamheid en de Records Management Conventie bekend dat zij hun activiteiten op elkaar zullen afstem men en waar mogelijk zullen samenwer ken. Resultaat is bundeling van krachten op het terrein van records management. Het interdepartementale ICT-beraad heeft op 7 december 2000 de Taskforce Digitale Duurzaamheid opgericht om op te treden 'als katalysator voor de opera tionalisering van het vraagstuk van de digitale duurzaamheid'. De Taskforce wordt een kenniscentrum voor de rijks dienst (en andere overheden) op het gebied van duurzaam informatiemanage ment. De Records Management Conventie (RMC) is op 6 november 2000 opgericht. Het RMC-netwerk omvat nu zo'n 150 betrokkenen. De RMC wil een platform zijn voor uitwisseling van ervaringen op het gebied van Records Management. Het eerste concrete resultaat van dit part nership is het initiatief van de Taskforce om zeswekelijkse themabijeenkomsten te organiseren, waar beide organisaties bij dragen aan leveren. Deze bijeenkomsten staan open voor iedereen. Thema's die onder meer aan de orde zullen komen zijn: best practices en referentiemodel len, de recente e-mail-regeling voor de overheid en standaards. RMC houdt op 16 november 2001 haar eerstvolgende evenement in kasteel 'De Wittenburg' te Wassenaar. Daar zal onder meer de Taskforce Digitale Duurzaam heid zich presenteren en aangeven wat zij tot dan toe heeft bereikt. Daarnaast zijn bijdragen te verwachten van diverse themagroepen van de RMC. Dr. G.J. van den Broek is per 1 mei 2001 aangesteld als directeur van de Cen trale Archief Selectiedienst in Win schoten. Hij is daarvoor vijf jaar direc teur van de Provinciale Bibliotheek van Friesland geweest. Ook is Van den Broek communicatieadviseur cultuur- semiotiek en docent cultuur-semioti sche communicatiestrategie. Op 7 juni 2001 hield de vereniging CANNet, het netwerk voor categorale archiefbeherende instellingen in Nederland, haar laatste algemene ledenvergade ring in het Theater Instituut Nederland te Amsterdam. Het enige agendapunt was het voorstel tot opheffing. Het bestuur was van mening dat de werkzaamheden en activiteiten van CANNet beter binnen de nieuw ontstane erfgoedkoepel DIVA kon den gaan plaatsvinden. Zeker nu DIVA een vereniging is geworden waarvan iedere archiefbeherende instelling lid kan worden. Het bestuur heeft de leden dan ook aangespoord lid te worden van DIVA. Het besluit tot opheffing werd unaniem genomen. CANNet begon in 1993 op initiatief van het Nederlands Architectuur Instituut als een informeel netwerk van categorale archiefbeherende instellingen die behoefte hadden aan kennisuitwisseling. CANNet heeft in de acht jaar dat zij bestond een belangrijke functie gehad. Het archief van CANNet wordt onderge bracht in het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis en het batig saldo wordt overgedragen aan DIVA. Conferentie over archieven en het cultuurgoed van migranten Een erfenis voor de toekomst De vereniging DIVA houdt op 11 oktober 2001 een conferentie over archie ven en minderheden. Hoewei de interesse voor het cultureel erfgoed groeit, blijft de belangstelling van de nieuwe Neder landers hiervoor duidelijk achter. Toch bieden bestaande (migranten)collecties vaak goede mogelijkheden om aan te slui ten bij de belangstelling van migranten voor hun eigen wortels. Tevens kan de culturele diversiteit van Nederland alleen dan worden verankerd in het gezamenlijk cultureel erfgoed, als ook het erfgoed van minderheden gezien wordt als onderdeel hiervan. Dit cultureel (archief)erfgoed moet dan ook voor latere generaties veilig gesteld en toegankelijk worden, met name voor de nieuwe Nederlanders zelf. Beheerders van archiefbewaarplaatsen en vertegenwoordigers van minderhedenor ganisaties weten elkaar steeds meer te vinden. Toch is er nog veel te doen. Een goede acquisitie vraagt om duidelijke specificaties van de cultuur van minder heden in Nederland. Nauwe samenwer king met organisaties van nieuwe Nederlanders is daarvoor onontbeerlijk. Daarnaast is deskundigheidsbevordering van personeel van archiefinstellingen vereist. De conferentie biedt de gelegen heid ervaringen uit te wisselen die reeds zijn opgedaan in (lopende) projecten. Dit zal expertise opleveren voor samenwer king in de toekomst. Na afloop van de conferentie biedt DIVA de deelnemers de mogelijkheid om geza menlijk de opening bij te wonen van de tentoonstelling 'Het gezicht van Amsterdam. Nieuwe Amsterdammers gefotografeerd 1900-2000' in het Gemeentearchief Amsterdam. NIEUWS u i t WENTSCH CENTRAAL STAT Inhoud en context van de regelingen Voorlichting 'Van regels naar kennis' ELECTRISCHE STROOMLEVI TSCH CE RISCHE TSCH CE ECTR1SCHE (Foto: Rijksarchiefdienst) Startsymposium 2 oktober in KB Datum: 2 oktober 2001 Plaats: Aula Koninklijke Bibliotheek te Den Haag. Deelname is gratis. Aanmelden: mw. drs. H.A. Hokke, tel. (070) 331 55 51. erika.hokke@rad.archief.nl De regelingen vindt u op website: wvyw.hum.uva.nl/bai/home/eketelaar/home. html archievenblad september 2001 het veld Voor meer informatie zie: www.archief.nl/digiduur www.RMConventie.nl Datum: donderdag 11 oktober 2001 Tijd: 10.00 -15.45 uur Plaats: MSG, Cruquiusweg 31 te Amsterdam. Aanmelden: vóór 1 oktober september 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 3