O Bijeenkomsten O O Buitenland u Lü ENBUITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Tentoonstellingen Cursussen en trainingen 46 september/oktober Hartstocht Heimwee in Rotterdam Een film over de geschiedenis van een stad die misschien haar hart verloor maar nooit haar ziel. Rotterdam in films van 1850 tot de wederopbouw. Rotterdam, Calypso 2001 Verschillende data in september en oktober 2001 Entree: io,-. Kaartverkoop via Rotterdam 2001 en Ticketservice Tot is oktober Nederland op de kaart gezet De Atlas van Stolk toont over zichtskaarten van Nederland vanaf de zestiende eeuw tot he den. Zo was de leeuwenkaart ofwel Leo Belgicus in de zestiende en zeventiende eeuw zeer populair. Aan de hand van de kaarten is goed te zien dat Nederland in de loop der tijd vaak van vorm en van naam veranderde. Het Schielandhuis, Korte Hoogstraat 31, Rotterdam Info: tel. (010) 217 67 67 www.hmr.rotterdam.nl Tot 19 oktober Breda - Tilburg ver bonden Het is op vallend hoe weinig Breda en Tilburg gemeen hebben. Vanuit Breda gezien lijkt Tilburg een Koetsen en auto voor het N.S. - station Tilburg, ca. 1920. (Foto: Regionaal Historisch CentrumTilburg) dorp, een industrie plaats. Vanuit Tilburg gezien lijkt Breda een stad, louter bevolkt door kakkers die het allemaal te hoog in de bol hebben. Toch zijn beide steden - letterlijk - aan elkaar verbonden, nog wel met straat- en rijkswegen en per spoor over land en door kanalen over water. Uiteraard hoort een fietsroute bij de tentoonstelling, die voert onder meer langs de spoorlijn Breda-Tilburg uit 1862, het Markkanaal (1913-1915), het Wilhelminakanaal (1909-1919), de oude steenweg naar Breda (1822-1823) en de 'nieuwe rijks weg' A58. RHC Tilburg, Kazernehof 75, Tilburg Een impressie van de tentoonstelling is gelijktijdig in het Stadsarchief Breda te zien. Tot 28 oktober De mooiste poppen uit tien verzamelingen Een historisch over zicht van de pop, met antieke exemplaren, waaronder enkele pop pen van Oranje, maar ook de Wildebrassen en de Barbies. Veluws Museum Nairac, Langstraat 13, Barneveld Info: tel. (0342) 41 56 66, www.barneveld.com/nairac Tot 11 november Zeeuwen onder het mes. Gezondheidszorg in Zeeland door de eeuwen heen Aan de hand van archiefstukken en voorwerpen wordt een beeld gegeven van de ziekenzorg, medische ingrepen, het apothekersvak, verloskunde etc. in Zeeland. De hal is ingericht met meubi lair en attributen van de Middelburgse huisarts Frumau, die praktijk hield aan de Groenmarkt in Middelburg van 1941 tot 1974. U waant zich in de jaren vijftig. Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg Info: tel. (0118) 67 88 00 info@zeeuwsarchief.nl, www.zeeuwsarchief.nl Tot 9 december Geuren en kleuren Een sociale en economische geschiedenis van Vlaams-Brabant, 19e en 20e eeuw Tentoonstelling over de kleurrijke ge schiedenis van Vlaams- Brabant. Aandacht voor de infrastructuur (van karrenpad tot hogesnel heidstrein), de landbouw (uiteraard met hop, maar ook asperges en witlof), de industrie (van kleding tot chemie). Stedelijk Museum, Leuven, België Info: tel. 00 32 16 224564, museum@leuven.be KLEUREN -.T-éïre t/m 2 december Interbellum Rotterdam 1918- 1940.Tussen de ene en de andere oorlog Van de eerste cappuccino in Nederland tot de buismeubelen van Gispen: Rotterdam was in de jaren twin tig en dertig van de vorige eeuw de modernste stad van Nederland. Of het nu ging om architectuur, design, dans, muziek, revue, film of literatuur, het vooroorlogse Rotterdam liep voorop. Rotterdammers waren gek met hun stad en alles moest het nieuwste, het beste en het grootste zijn. De eerste avant-garde film, buisstoel, grotestadsroman en gale rijflat, het modernste warenhuis, de grootste tuinstad, de hoogste hefbrug en de langste tunnel van Nederland: made in Rotterdam. Alle Rotterdamse musea, het Gemeente archief en de Gemeentebibliotheek heb ben uit hun eigen verzamelingen het mooiste van de jaren twintig en dertig geselecteerd voor een gezamenlijke inter bellumcollectie. Las Palmas, Wilhelminakade 66 (Kop van Zuid), Rotterdam Tot 30 december Vaarwel 20e eeuw. Historische foto's van Zwolle Historisch Centrum Overijssel, Voorstraat 26, Zwolle Info: tel. (038) 426 63 00, www.historischcentrumoveriissel.nl WENTSCH CENTRAAL ELECTRISCHE STROOK TSCH C TIEC r- ITSCH CE I 2 oktober Ministeriële regels voorlichtingstraject Dit symposium gaat over drie nieu we ministeriële regelingen voor archief beheer. De bijeenkomst start met de pre sentatie van de regelingen door dr. M.W. van Boven. Prof.dr. F.C.J. Ketelaar zal^ ingaan op de inhoud en juri dische context van de regelin gen. Vervolgens zal mw. drs. M. Molenaar spreken over de handhaving van de regelingen. Mr. Ch. Noordam zal spreken over de implementatie van de regelingen in de gemeente Den Haag. Aula Koninklijke Bibliotheek, Den Haag Tijd: 13.30 - 16.15 uur Kosten: geen Info en aanmelding: Rijksarchiefdienst, Erika Hokke, tel. (070) 331 55 5L e rika.hokke@rad.archief.nl I 9 en 10 oktober Tiende Dag van het Document Het evenement voor de informatie specialist trapt op 9 oktober af met een congres. Daarnaast is er een beurs met bedrijvenpresentaties en de proeftuin van TNO. Op 10 oktober vinden workshops plaats, die dieper op bepaalde onderwer pen ingaan en waarbij de deelnemers hun eigen inbreng kwijt kunnen. Congrescentrum De Reehorst in Ede Info en aanmelding: Projectbureau Creutzberg, tel. (050) 318 99 5°. fax (°5°) 313 25 00, info@dagdpcument.nl 11 oktober Kinderen in de Bijlmermeer, 18 juni 1991. Collectie Gemeentearchief Amsterdam. (Foto: Martin Alberts) Conferentie Erfgoed en Minderheden in Archieven De conferentie is gericht op de bewustwording van kansen en mogelijk heden voor cultureel erfgoed van min derheden in archieven; inventarisatie van activiteiten en uitwisseling van ken nis en ervaring om cultureel erfgoed van minderheden veilig te stellen in archie ven. De deelne mers bezoeken aansluitend de opening van de tentoonstelling 'Het gezicht van Amsterdam. Nieuwe Amster dammers gefoto grafeerd 1900- 2000' in het Gemeentearchief Amsterdam. IISG, Cruquiusweg 31. Amsterdam Organisatie en aanmelden: DIVA, tel. (020) 462 77 20, diva@divakoepel.nl, www.divakoepel.nl 17 -18 oktober Tweehonderd jaar onderwijs en de zorg van de staat De eerste nationale onderwijswet werd tweehonderd jaar geleden afgekon digd. Dit is aanleiding voor een congres over staatszorg voor het onderwijs. Er is aandacht voor onderwijs, recht en staat; inspectie; onderwijs in de koloniën; pedagogische vrijheid; gender en de rol van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor het onderwijs. Info en aanmelding: prof.dr. P. Boekholt, p.t.f.m.boekholt@let.rug.nl Kosten: 100,- I 5-7 november Jheronimus Bosch revealed? The painter and his world 's-Hertogenbosch heeft 2001 uit geroepen tot het Jaar van Jeroen Bosch. Dit wordt gevierd met een congres (in Rotterdam en Den Bosch) en de grote Jeroen Bosch-tentoon stelling in het Museum Boijmans Van Beuningen. Al vijfhonderd jaar trachten leken en geleerden het werk van Jeroen Bosch te duiden. Tijdens het congres krijgt u een overzicht van de actuele stand van de wetenschap. Rotterdam en 's-Hertogenbosch Informatie en aanmelding: rola@s-hertogen- bosch.nl, www.jeroenboschjaar.nl, tel. (073) 615 52 87 30 oktober, 20 november, 11 december en 14 januari 2002 Workshop De nieuwe rol van document- en ken- nisfacilities De manier waarop organisaties omgaan met documenten en kennis ver andert sterk. Afdelingen als Archief, D1V, bibliotheek en post bezinnen zich op hun rol. De deelnemers aan deze work shop maken een plan voor de nieuwe rol die hun afdeling in de (nabije) toekomst zal spelen. Maarssen Info: Kopter Kennisgroep BV, tel. (038) 447 80 01, ernaslangen@kopter.nl 24 en 25 september 2001 European Conference for Archival Educators and Trainers 'Reading the Vital Signs: Archival Training and Education in the 21st Century' De conferentie van de ICA Section on Archival Education and Training is bestemd voor docent-en archiefweten schap aan zowel universiteiten als hoge scholen, maar evenzeer voor archivaris sen die elders in het archiefwezen als docent betrokken zijn bij archiefoplei dingen en -cursussen. Inleidingen wor den afgewisseld met discussie en works hops. De voertaal is Engels. Marburg, Duitsland Programma en aanmelding: website Archivschule Marburg, http://www.uni-marburg.de/archjvschule/ arrhipvpnhlad september 2001 archievenblad september 2001

Archievenblad | 2001 | | pagina 23