NVBA nieuws NVBA nieuws NVBA-Redactieadres NVBA-lid worden? Redactie NVBA-Nieuws Vergaderrooster NVBA 2001 nederlandse vereniging van bedrijfsarchivarissen nederlandse vereniging van bedrijfsarchivarissen Tiende Dag van het Document verkent de grenzen van het vak Huidige workflowsystemen zijn breed inzetbaar in de kantoorprocessen DE FUNCTIE VAN: Ellen Reijs Archivaris/documentalist Regionaal Opleidingscentrum te Amsterdam Welkom nieuwe NVBA-leden: 40 41 Harry L.M. Hendriks Sluisgraaf 9 5032 XL TILBURG Tel.: (013) 463 06 19 Fax: (013) 463 06 19 E-mail: harry@tref.nl Schrijf dan naar de ledenadministratie mevrouw S.L. de Kok-Gamga Ruseschans 9 2728 HA ZOETERMEER www.nvba-info.nl Als lid ontvangt u het Archievenblad gratis H. Hendriks Sluisgraaf 9 5032 XL TILBURG H. Strijkers DSM/Centraal Archief Postbus 6500 6401 JH HEERLEN J.W. Schilt Gemeentearchief Amsterdam Amstelkade 67 1074 HZ AMSTERDAM J.van der Velden Diamantdijk 197 4706 HD ROOSENDAAL do. 01-11 -2001 Algemene Ledenvergadering NVBA, Hilversum do. 13-12-2001 Algemeen Bestuur NVBA 285 Eindhoven Op 9 en ïo oktober aanstaande vindt voor de tien de maal De Dag van het Document plaats in Congrescentrum De Reehorst te Ede. Dit evenement is de ontmoetingsplaats bij uitstek voor informatie specialisten met verschillende achtergronden. Op dinsdag 9 oktober is er de gebruikelijke combinatie van congres, beurs en proeftuin. De dag erna wor den diverse onderwerpen verder uitgediept in de vorm van workshops. Programma Het congresprogramma biedt een grote varië teit aan onderwerpen, waarbij ook ruimschoots aandacht voor het archiefwezen. Een greep uit de onderwerpen: De wondere wereld van het erfgoed in digitaal perspectief, Drs. M.R. Hermans, DIVA; Searching in Document Images, A. Bagdanov, ISIS Universiteit van Amsterdam; Digitale atlas geschie denis: de 17e eeuw op het internet, T. Noordermeer, Koninklijke Bibliotheek i.s.m. Rijksmuseum Amsterdam. De proeftuin staat dit jaar in het teken van 'e- government'. TNO laat hier samen met een aantal ministeries verschillende overheidstrajecten zien, waaronder elektronische politiedossiers, digitale zorg, e-learning en stemmen op afstand. En uiter aard is op 9 oktober ook de beurs te bezoeken, waar een dertigtal bedrijven zich presenteert. De DIVA organiseert op de dag na het congres een workshop over de mogelijkheden en onmogelijk heden van uniformiteit voor de gebruiker bij toe passing van verschillende databases. Feestelijke editie Vanwege het heuglijke feit dat 'De Dag' dit jaar haar tiende verjaardag viert - bijna een uni cum in deze dynamische branche -, is een aantal feestelijke elementen in het programma inge bouwd. Veel meer wordt op dit moment hier niet over losgelaten... Op naar de volgende 10 jaar? De dag wordt afgesloten door Erik Ketelaar, hoogleraar in de Archiefwetenschap bij de Universiteit Leiden en in de Leerstoelgroep Boek-, Archief- en Informatiewetenschap van de Universiteit van Amsterdam. Hij was in het ver leden ondermeer algemeen rijksarchivaris en lid van de European Commission on Preservation and Access. Hij staat bekend om zijn duidelijke stellingname en dat levert op 9 oktober onge twijfeld een interessante visie op de vol gende tien jaar van (de Dag van) het Document op! Korting Wie zich voor het congres op 9 oktober aan meldt, neemt zijn of haar collega mee voor de halve prijs. Meer informatie Uitgebreide informatie over het programma van 9 en 10 oktober is te vinden op de website www.dagdocument.nl. Het programma is ook te verkrijgen via Projectbureau Creutzberg, telefoon (050) 318 99 50, fax (050) 313 25 00, e-mail info@dagdocument.nl. Workflow is eind tachtiger jaren ontwikkeld om de sturing van de werkzaamheden tussen de betrokken personen, organisatie-eenheden of applicaties via software te regelen. Met andere woorden: workflow stuurt de volgorde van de activiteiten. Voor de uitvoering van de activiteiten stelt het workflowmanagementsysteem informatie en applicaties ter beschikking en het definieert en managet de workflows. Daarbij wordt in het afloopproces de actuele status van het proces bij gehouden. Sinds 1999 ben ik als archivaris/documentalist werkzaam bij het Regionaal Opleidingscentrum te Amsterdam, afgekort ROC. Deze onderwijsstichting omvat allerlei vormen van middelbaar beroepson derwijs en volwassenenonderwijs. Er zijn bijna 35.000 leerlingen/deelnemers en ongeveer 2800 per soneelsleden. Hoewel er grotendeels met overheids geld wordt gewerkt, is men bezig steeds meer bedrijfsmatig te werken. Er is een holding en de ver schillende diensten worden bedrijven. De diverse onderwijsunits zijn werkmaatschappijen. Ik beheer het archief van het College van Bestuur op het Centraal Bureau. Het is opgebouwd sinds 1997, het oprichtingsjaar van de ROC na verschillende fusies. Het archief van de ROC is dynamisch, de stati sche archieven van de vele rechtsvoorgangers zijn opgeslagen op zolders van de bijna honderd vestigin gen. De meest interessante en waardevolle archieven zijn reeds overgebracht naar het Gemeentearchief Amsterdam. Uiteraard hebben de scholen ook hun eigen leerlingenarchief. Het archief van het College van Bestuur is grotendeels een postarchief, maar ook de beleids- en vergaderstukken, alsmede de contrac ten, akten en andere overeenkomsten worden hier na codering opgeborgen. Het archief is in principe openbaar. De afdeling personeelszaken heeft vanzelf sprekend een eigen gesloten archief. Mijn werk bestaat uit het coderen van de stukken. Het archiefplan omvat momenteel ongeveer zeshon derd codes, die voortdurend worden uitgebreid en veranderd vanwege onder meer de vele beleidswisse- lingen en de wisselende financieringsstromen in onderwijsland. Hoewel ik assistentie heb bij het opbergen van de gecodeerde stukken, is het eigenlijk een soort eenmansbedrijfje. Om het geheel toch toe gankelijk te houden, vooral als ik er niet ben, heb ik een uitgebreide trefwoordenlijst gemaakt. Ook geef ik zoveel mogelijk mensen, gewild of ongewild, steeds zoveel mogelijk informatie over het archief. De andere onderdelen van de organisatie, zoals het facilitair bedrijf, volgen onze archiefindeling. Voor sommige afdelingen heb ik aparte verfijningen gemaakt. De postregistratie is geautomatiseerd met hierin verwerkt de archiefcodes. Aan verdere automa tisering zijn we nog niet toegekomen. Dit zal echter wel plaatsvinden, omdat de verschillende bedrijfson derdelen en het Centraal Bureau naar een grote nieuwbouwlocatie gaan verhuizen. De eerste paal hiervoor is reeds geslagen. Na de realisatie hiervan wordt het archief gecentraliseerd en hierop zal het beleid aangepast worden. Er zal meegedacht moeten worden over de inrichting hiervan. Ik lees de vakliteratuur en volg af en toe een cursus op mijn vakgebied. Anderen over archiefbeleid mee laten denken is en blijft zendingswerk. In een organi satie waar het altijd druk is, blijft er voor het archief nooit veel tijd over. Tot zover de beschrijving van mijn werkzaamheden. De oplettende lezer is het misschien reeds opgevallen. Ik heb het (nog) niet gehad over het opschonen van het archief. Het archief is nog betrekkelijk nieuw, waardoor er nog plaats is voor de hangmappen en de archiefdozen. Over enkele maanden is deze luxe voorbij. Met inachtneming van de wettelijke bewaar termijnen, die voor het onderwijsveld niet eenduidig zijn, zal ook deze klus geklaard moeten worden. Bewaren is echter leuker dan vernietigen! ^EllerMteij^ Productie-workflow Ook wel genoemd transactie-workflow, is na het ontstaan van de workflow-software als eerste in arbeidsintensieve transactie-omgevin gen toegepast. Het gaat hier om sleutelproces sen binnen een bedrijf. Vooral in de verzeke ringsbranche, polis- en schadeafhandeling is productie-workflow reeds veelvuldig toegepast. Het aantal transacties (bewerkingen) ligt hier zeer hoog. Het doorstromen van de processen en de te vol gen regels liggen duidelijk vast. En, aangezien het om belangrijke processen gaat, moet de integriteit zeer groot zijn. Ook dienen de inter ne bedrijfsregels strikt te worden nageleefd. De processen dienen continu te worden geme ten zodat ze steeds kunnen worden aangepast en verbeterd. De hiervoor benodigde meetins trumenten gelden als een van de belangrijkste gereedschappen binnen het workflow-pakket. Business Process Redesign (BPR) Om het effect van de productie-workflow optimaal te benutten bleek in de praktijk al snel dat de afloop van een proces, in de bestaande situatie, meestal niet één op één in de workflow kon worden ondergebracht. Veel controlestap pen konden worden overgeslagen omdat het systeem stuurt. Vanuit deze ervaring werd in het begin van de negentiger jaren BPR actueel. Via software kon de workflow visueel worden gemaakt en het oude proces via een redesign- slag geoptimaliseerd worden. Bij invoering van productie-workflow dient een BPR-slag aan deze invoering vooraf te gaan. Reducering van handelingen en kosten Bij een onderzoek van vijfentwintig projec ten bij verschillende bedrijven zoals banken, verzekeringsmaatschappijen en administratie kantoren werden de volgende reducties waarge nomen: irnm J.M.G. Gooren Woningstichting Sint Servatius Maasboulevard 1 6211JW Maastricht Tel. (043) 329 15 15 Hr. M. van Bijsteren Nedtrain Consulting BV Afdeling Technische Archief Postbus 2016 3500 GA Utrecht Hr. H. Mulder Planetenlaan 157 9742 HE Groningen Tel. (050) 577 87 44 Mw. P.A.I. Delpeut-Radijs Onderwijs Begeleidingsdienst Breda Postbus 2086 4800 CB Breda Tel. (076) 524 55 00 Hr. C. Raby Federatie Nederlandse Vakbeweging FNV Postbus 8456 1005"A1 Rotterdam Tel. (020) 581 63 00 Criteria Elektronische dossiers Workflow bestaande procedures BPR 1 personeelscapaciteit -20% -30% -40% 2 doorlooptijden -20% -50% -90% 3 bewerkingstijden -10% -25% -60% 4 zoektijden -50% -70% -90% 5 klantenvragen -20% -50% -75% Vervolg op pagina 43 archievenblad september 2001 september 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 20