k voorzee I m archiefburo Wij scheppen weer orde Groenendijk Microfilm Scanservice Uw waardevolle bezittingen behoeden voor verder verval BBftftEEPER Deskundige en discrete specialisten in traditionele en digitale archivering bij instellingen en bedrijven. Ook voor specifieke training van archiefpersoneel. literatuur Aad Gordijn, Paul van de Laar en Hans Rooseboom, Breitner in Rotterdam. Fotograaf van een verdwenen stad. R.N.J. Rommes en M.L.J.C. Schrover, Grensverleggers. Gids voor historisch onder zoek naar migranten in de provincie Utrecht. Michael Huig, De bloei van Haarlem. Kunstleven aan het begin van de twintigste eeuw. 37 ...ALS HET ECHT OM KWALITEIT GAAT cd Boekverfilming Cd Boekscanning Cd Fotoscanning kleur/zwart-wit Cd Negatiefscanning Cd Diascanning Cé Documentverfilming CC Documentscanning Cd Groot formaat verfilming Cé' Groot formaat scanning Cd Microfilmscanning Cd Microfichescanning Cé' Microfilmafdrukken Cé Plotten CAD-bestanden op microfilm Cd Software voor document management cd Software voor rasterbewerking Edisonweg 50D, 2952 AD Alblasserdam Tel.: 078-6931300 Fax:078-6931123 E-mail: gms@groenendijk.net Website: groenendijk.net Archimascon B.V voor massa-ontzuring van boeken, archiefmateriaal, kranten, posters, kaarten, prenten, tekeningen etc. Door middel van de beproefde PRESERVATION TECHNOLOGIES, L.P. methode Vraag vrijblijvend offerte aan Archimascon B.V. Verkoop en administratie: Industrieweg 130 - Postbus 11001 - 3004 EA Rotterdam tel: 010-4460630 fax:010-4153850 Productie: Middenweg 576b- 1704 BR Heerhugowaard tel: 072-5724330 fax: 072-5724331 Tevens uw adres voor Vriesdrogen van nat geworden papier (zeer grote invriescapaciteit en opslag onder 0° C beschikbaar) Bookkeeper ontzuringsspray in spuitbussen Bookkeeper ontzuringsspraysystemen documentbehandeling, training en service Aletta Jacobsstraat 28 - Waalwijk Telefoon 0416 - 34 89 80 - www.voorzee.nl Signalementen door Annabelle Meddens-van Borselen Thoth, Bussum en RKD, Den Haag, 2001 ISBN 90-6868-282-2, 128 blz., ƒ49,50 George Hendrik Breitner (1857- 1923) werd in Rotterdam geboren.-Hij bleef tot zijn zeventiende jaar in zijn geboorteplaats wonen. In 1874 vertrok hij naar Den Haag om daar de kunstaca demie te volgen. Vanaf 1886 verbleef hij vrijwel permanent in Amsterdam, waar hij honderden stadsgezichten fotogra feerde. In de jaren 1905-1906 blijkt hij zo'n honderd foto's te hebben gemaakt in zijn geboorteplaats. Hij beperkte zich tot de oude binnenstad en schonk geen aandacht aan de veranderingen en nieu we gebouwen in de stad. Hij schreef over Rotterdam: 't is toch een mooie stad: altijd woelig, smerig en schilderachtig. Vooral de vest en de havenbuurten. Voor 't nieuwe geef ik geen duit. Het is niet duidelijk of Breitner nog meer foto's heeft gemaakt waarvan de negatieven verloren zijn gegaan of dat hij er later niet meer toe gekomen is om Rotterdam te fotografe ren. Deze foto's vormen de vroegste samenhangende reportage over Rotterdam. Inmiddels is vastgesteld op welke plek en wanneer de foto's gemaakt zijn. Het boek bestaat uit een catalogus waarin alle foto's zijn beschreven en afgebeeld en een deel waarin de mooiste 35 afbeeldingen paginagroot zijn afge drukt. Het boek bevat daarnaast twee artikelen. Hans Rooseboom schreef een aardig artikel over het leven van Breitner en zijn foto's van Rotterdam. Paul van Laar voegde er een stuk over de stad Rotterdam in de tijd dat Breitner deze fotografeerde aan toe. Dankzij Breitner is een belangrijke bron voor de geschiedenis van Rotterdam bewaard gebleven en weten wij hoe de stad er aan het begin van de twintigste eeuw uitzag. Het Utrechts Archief in samenwerking met de Stichting Stichtse Geschiedenis, 2001 ISBN 90-76366-07-1, 56 blz., ƒ9,95 Sinds enkele jaren produceert Het Utrechts Archief handige onderzoeks gidsen volgens een vaste opzet, rijkelijk geïllustreerd en voor iedereen betaal baar. Deze gids getiteld Grensverleggers behandelt zowel de immigranten als emigranten. Door de eeuwen heen ves tigden zich vreemdelingen in de stad en de provincie Utrecht, afkomstig uit ver schillende landen en uit uiteenlopende sociale lagen. Duitsers, Italianen, Zwit serse soldaten, Franse Hugenoten, Engel sen, Duitse dienstboden, Hongaarse vluchtelingen, Marokkanen, Chinezen en Turken vestigden zich in de stad en de provincie. De gids geeft antwoorden op de vragen als: 'Waar kan ik informa tie over migranten in het verleden vin den?' en 'Hoe pak ik een migratie-onder zoek aan?'. De bronnen voor dit onder werp worden beschreven aan de hand van de speurtocht die de bezoeker maakt tijdens zijn onderzoek. De archieven van buiten Het Utrechts Archief worden eveneens in deze gids behandeld. Aardig is dat ook in deze gids weer een paragraaf is gewijd aan tips en waarschuwingen voor onvolledige bronnen. Thoth, Bussum ISBN 90-6868-283-0, 240 blz., 55,00 Dankzij een aantal interessante archieven bij de Archiefdienst voor Kennemerland te Haarlem is een cultuur geschiedschrijving van de Haarlemse kun stenaarswereld aan het begin van de twin tigste eeuw mogelijk. Zo bieden de archie ven van de kunstenaarsvereniging Kunst Zij Ons Doel en het Museum en de School voor Kunstnijverheid veel informatie, die de basis vormen voor het boek De bloei van Haarlem. De Teekenschool voor Kunstnijverheid werd hier in 1877 opge richt. Aan de school was ook een museum verbonden. De auteur onderzocht waar om kunstenaars naar Haarlem kwamen, waarom ze er bleven, wat ze er deden, wie ze er ontmoetten en waar ze exposeerden. Hij schetst een beeld van de Haarlemse kunstwereld en die van de kunstnijver heid, waarin zowel vooruitstrevende en behoudende richtingen naast elkaar ston den. Zo bracht de stad onder meer de kun stenaars Mari Andriessen, Willem Bogtman, Otto de Kat, Jan Bronner en Kees Verwey voort. Het boek is mooi uit gegeven en bevat veel illustraties. september 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 18