Nooit meer de kluts kwijt Kookboek cultuurhistorie. Cultuurhistorische Waardenkaart Noord-Brabant. LOEK NIJHOLT ARCHIEFSERVICE BV Een bekende naam die staat voor langdurige en brede ervaring. Deskundigheid, klantgerichtheid en kwaliteit staan bij ons voomp. Daarvoor zijn onze adviezen op maat gesneden oplossingen. Ook voor de voorbereiding en uitvoering van projecten staan wij voor u klaar, evenals voor veranderingen bij uw documentaire informatieverzorging en de bewerking van uw archieven. m advisering projecten documentaire informatieverzorging archiefbewerking GOED ARCHIEFBEHEER HEEFT AANDACHT NODIG. PERSOONLIJKE SERVICE. ONAFHANKELIJK ADVIES. DAT KUNNEN WIJ U GEVEN. Bel, schrijf, fax of e-mail voor meer informatie: Ds. van Haaftenlaan 23 3984 NP Odijk tel.: 030-6572228 fax.: 030-6572228 e-mailloeknijholtarchief@hetnet.nl Nauwkeurig verzamelde gegevens en kostbare documenten, die leg je natuurlijk niet zomaar op de plank. Die bewaar je veilig en zorgvuldig met een documentenopslagsysteem van Bruynzeel. Dan weet je meteen zeker dat je ze ook weer in een oogwenk hebt teruggevonden. Bruynzeel Storage Systems is sinds jaar en dag marktleider en gespecialiseerd in het ontwerpen, produceren en plaatsen van toepassingsgerichte opslagsystemen. Voor elk product de juiste oplossing. Dus ook voor het uwe. Meer weten? Bel voor informatie: (077) 306 90 00 KON. WILHELMINAHAVEN ZZ 19 3134 KG VLAARDINGEN TELEFOON 0031 [0]10 23 402 91 06 539 468 40 06 514048 48 TELEFAX 0031 [0] 10 46 034 37 E - MAILinfo@artconservation.nl WEBSITE www.artconservation.nl literatuur sprake, en een intrigerende methode - een soort improvisatie lijkt het - om teke ningen te vlakken, bij ontstentenis van een restauratieatelier. De gids sluit af met een hoofdstuk over beschikbaarstelling. Uitlening voor ten toonstellingen komt hier aan de orde, en ook weer de categorieën klanten die voor dit soort archieven bestaan: architecten, kunsthistorici, juristen, restauratiearchitec ten, monumentenzorgers, gebouwbeheer ders, eigen-huisbezitters, stads- en regio naal historici en een uitgebreid publiek van zogenaamde geïnteresseerde leken. Over het onderwijs als doelgroep heeft de schrijver (Peyceré van het IFA Parijs) een bijzondere mening: vóór hun vierde jaar mogen studenten de archieven niet in! Ze gaan er te klunzig mee om en vor men een risicofactor. Boeken en tijd schriften volstaan voor hun studie. Is het Franse arrogantie of een wijs besluit? Bij die categoriale instellingen kun je nog eens wat uitproberen. De provincie Noord-Brabant heeft een waardevol boekje uitgebracht met de titel Kookboek cultuurhistorie. Het bevat een cd-rom met de Cultuurhistorische Waardenkaart Noord-Brabant. Het boek je zelf biedt recepten aan over hoe cre atief en inspirerend met die cultuurhisto rische gegevens om te springen. Er zijn thans al zeven provincies bezig om cul tuurhistorische waardenkaarten te maken. Ook bij het rijk (ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, Project Belvédère) en vele gemeentes is men actief om het rijke verleden in kaart te brengen. Vanwaar die plotselinge belangstelling voor het verleden? Overheden (heront dekken de waarde en betekenis van het culturele erfgoed van land, stad en dorp. We zijn een nijver volkje, constant bezig om onze omgeving te verbeteren en aan te passen aan nieuwe ontwikkelingen. Nederland is gemaakt en nooit af. Telkens weer worden steden uitgebreid en wordt er aan bestaande steden gesleu teld en wordt het landelijke gebied weer opnieuw ingericht. Echte natuur bestaat niet in ons land. Het is gemaakte natuur, ofwel cultuurnatuur. We kunnen het niet laten om onze leefomgeving een handje te helpen en te kneden naar onze smaak en dromen. Gebrek aan respect voor het verleden is het kenmerk van de achter ons liggende decennia. Het was de perio de van afwijzen van het gegroeide en gemaakte en overmatig vertrouwen in de belofte van techniek en wetenschap voor de toekomst. In de toekomst zou alles beter worden. Zo werd bij stadsuitbrei dingen vrijwel nooit rekening gehouden met het landschappelijk gegeven en is het land onverbiddelijk met rationele schaalvergroting op de schop gegaan. De stad van de toekomst werd gebouwd op een uitgevlakt verleden. Thans is een milder tijdsbesef te zien. De huidige generatie bestuurders en ruimte deskundigen heeft het vermogen meer evenwicht te brengen tussen verleden en toekomst. Het vertrouwen van burgers in alleen vooruitkijken is trouwens minder groot. Burgers zijn koopkrachtige consu menten, beweeglijk en mondig. Ze heb ben een hectisch bestaan en in de vrije tijd behoefte aan rust, beleving en avon tuur. Men reist om andere culturen te bezichtigen en mee te beleven. Men geniet in eigen land van landschappen, natuurgebieden en historische stadjes. Met internationalisering, het wegvallen van grenzen, wat geld en veel vrije tijd groeit de waardering voor het streekeige ne en het verleden. De geschiedenis van land en stad wordt herschreven en gefilmd en er wordt gelezen en gekeken. In onze geïndividualiseerde samenleving wil ieder zelfs zijn eigen verleden samen stellen en dat consumeren. Maar ook overheden, onderzoekers en doeners beseffen dat het cultuurbezit schaars wordt, beter beschermd moet worden en een bron van inspiratie kan zijn bij de inrichting van samenleving en ruimte. Dat verleden is gelukkig nog overal en op allerlei manieren te vinden. Het meest herkenbaar zijn historische gebouwen. Gerestaureerd en aangepast zijn ze in alle soorten en maten zichtbaar in stad en land. Minder makkelijk herkenbaar, maar wel beleefbaar zijn vele overblijfse len van oude landschappen, ontginnin gen, dorps- en stadspatronen, dijken, 33 BILJET Lo GULDÉi r—r RESTAUREREN Bruynzeel Storage Systems bv Industrieterrein 7 Postbus 7118 5980 AC Panningen Tel.: (077) 306 90 00 Fax.: (077) 307 81 33 E-mail: info@bruynzeelstoragesystems.nl www.bruynzeelstoragesystems.nl Marjanne Kok, Collectie Nederlands Architectuurinstituut De Guide is te verkrijgen via het NAi; prijs f 30,-. Info: Collectie NAi, A. Stedehouder, tel. (010) 440 12 23. De Engelse versie is voor 10,- ook verkrijg baar bij de Society of American Archivists Info: info@archivists.org en www.archivists.org 1 Verslag door M. Kok Section Architectural Records. In het Archievenblad 2001 02 (februari) p. 16-17. 2 Vanuit Nederland: Mariet Willinge van het NAi, van uit London Meryl Foster van het Public Record Office, vanuit Frankrijk Alice Thomine, Centre des archives du monde du travail in Roubaix. 3 Op dit moment wordt door de Stichting Architec tuurgeschiedenis VU een rapport voorbereid i.o.v. het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, over de zorg voor landschapsplannen. Het blijkt dat deze onder het huidige regiem niet bewaard worden en daarmee niet beschikbaar zijn voor latere ruimtebeheerders en landschapsarchi tecten: een stille vorm van kapitaalvernietiging. 4 Kok, M. Verzamelde zaken nemen geen keer? Acquisitie en Archiefselectie Nederlands Architec tuurinstituut. In het Archievenblad, 09 (sept) 1999, p. 16-19 en Kok, M. Leuk Lastig Bewerking van Architectectenarchieven. In het Archievenblad 05 (mei) 2000 p. 24 t/m 29. 5 Een uitstekende en zeer volledig uitgave is: Architectural Reproductions: A Manual for indentifi- cation and Care. Eléanore Kissel en Erin Vigneua. Newcastle, Delaware: Oak Knoll Press, 1999, ISBN 1-8847182-62-0. Overigens bevat de Guide een uitgebreide literatuur lijst voor alle behandelde onderwerpen. De genoem de literatuur is Engels of Frans. Uitgave van de provincie Noord-Brabant, 's-Hertogenbosch, 2000 ISBN 90-5345-178-1, 15,- kookboek cultuurhistorie kwaliteit als grondslag september 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 16