OMDAT RUIMTE GELD KOST Het Nationaal Archief in fndonesië I 1 T~ KARDEX li--J ■mi! VERDIENT U MET KARDEX Kardex Verrijdbare stelling Lektriever^ Kardex Tinnes Two^ Antwoordcoupon de Lektriever Bedrijf de Ruimtewinner Naam m/v Stuur mij a.u.b. de Verrijdbare stellingen Adres informatie over: het Office systeem Postcode Plaats O de Times Two Telefoon Fax In Indonesië is dit jaar een nieuwe organisatie voor het archiefbeheer tot stand gekomen. De gemeentes en de provincies dragen nu zelf meer verantwoording. Het Nationaal Archief beperkt zich tot het geven van inhoudelijke richtlijnen; er is geen sprake van een hiërarchische verhouding. Gelukkig hoefde ik de lange reis niet alleen te maken; vanuit het Algemeen Rijksarchief gingen Maarten van Boven, Ted Steemers, Pieter Koenders en Gerrit de Bruin mee om met de top van het Nationaal Archief te overleggen over een internationaal congres dat in november van dit jaar in Indonesië wordt gehouden. Het onderwerp is de conservering van archieven in tropische landen. Opvallend is dat resten van het koloniale verleden nog zo zichtbaar aanwezig zijn in Indonesië. Niet alleen in de taal, maar ook in roerende en onroerende monu menten. Om met dat laatste te beginnen: we bezochten de Bank Indonesia, sinds 1953 de opvolgster van de uit 1828 stam mende Javasche Bank NV. Het archief van die bank wordt nu beheerd door de Bank Indonesia. Ongeveer vijftien kilo meter archief staat keurig in depots te wachten op onderzoekers. De depots zagen er heel goed uit; hét grote pro bleem in tropische landen is natuurlijk het in de hand houden van de lucht vochtigheid. Die bedroeg ten tijde van ons bezoek niet minder dan 72 procent, een normale situatie. Als de conferentie in staat is om voor die problematiek financieel haalbare oplossingen te vin den, dan zou dit voor het behoud van het cultureel erfgoed in tropische landen een enorme stap voorwaarts betekenen. Vanuit Nederland zou er meer belangstel ling mogen bestaan voor dit archief. Ook brachten wij een bezoek aan het Reinier de Klerk-huis. Dit huis, in 1760 gebouwd door de gouverneur-generaal Reinier de Klerk, is na zijn dood overge gaan in particuliere handen. Het diende tussen 1844 en 1900 als protestants wees huis en tot 1925 was het een kantoor van de Dienst van het Mijnwezen. In dat laat ste jaar werd het gebouw gerenoveerd en sindsdien is het tot 1976 het onderko men van het Landsarchief geweest. (AN.RI) Leegstand betekent - ook in Indonesië - achteruitgang. Dankzij de Stichting Cadeau Indonesië was het in de jaren 1996/1998 mogelijk het De Klerk-huis te renoveren. Het Nederlands bedrijfsleven heeft voor de restauratie aanzienlijke fondsen ter beschikking gesteld. Het Nationaal Archief is de beheerder van het huis; een aparte stichting is verantwoor delijk voor de exploitatie. Er worden exposities en lezingen gehouden en recepties en bruiloftsfeesten georgani seerd. En dat al voordat onze staatssecre taris de woorden 'cultureel ondernemer schap' in de mond nam. De restauratie is nog niet af. Een gedeelte van de beide zijvleugels en de achtervleu gel moeten nog in de oude staat terugge bracht worden. Het overstekende dak zorgt er niet alleen voor dat de regen, die bij een tropische bui zo hard uit de hemel komt dat hemelwaterafvoeren geen enkele zin hebben, niet tegen het gebouw kan op spetten, maar zorgt ook voor een natuur lijke koeling van de bovenste verdieping. En iedere archivaris in Nederland die ook met het beheer van gebouwen te maken heeft, weet dat koeling een veelvoud van verwarming kost. Wat de gemiddelde inwoner van een land met een klimaat als het onze niet weet (althans ik wist het niet), is dat het verstandig is om gebou wen in tropische landen zo te situeren dat ze 'op de wind' liggen. Zo komt er door de ramen een natuurlijke ventilatie en koe ling. Uiteraard bezochten we het Nationaal Archief, vooral om de conferen tie van november dit jaar te bespreken. Niettemin bekeken we de nieuwe kantoortoren en het restauratie-atelier dat door een donatie van de Japan- Foundation van nieuwe appara tuur kon worden voorzien. Onze deskundigen schatten de waarde van die nieuwe apparatuur op één miljoen gulden. Wij hoeven ons echter niet te schamen, want Nederland draagt de komende jaren bij in de aanschaf van materiaal om dit atelier goed laten functioneren. Ook wordt deskundigheid beschikbaar gesteld. Inmiddels wonen twee Nederlandse medewerkers van het Algemeen Rijksarchief voor een periode van twee jaar in Jakarta om collega's daar met raad en daad bij te staan. Op de laatste dag van ons verblijf bezochten we Bogor, dat in de Nederlandse tijd Buitenzorg heette. Het paleis van de gouverneur-generaal wordt nu gebruikt door de Indonesische presi dent. Vlakbij het paleis staat het oude archiefgebouw, waar tot voor kort de archieven van de Algemene Secretarie waren ondergebracht. Ook hier zien we weer de overstekende daken. Het gebouw verkeert in een desolate toestand. Men wil hier een opleidings- en trainingscen trum van maken voor Indonesische archivarissen. Het zou mooi zijn als dit gerealiseerd kon worden; misschien weer met financiële hulp uit Nederland? 25 4 Ruimte kost geld. Daarom is het zonde dure vierkante meters te verspillen aan archief ruimte. Hoe minder beslag uw archief op de ruimte legt, hoe meer armslag u heeft voor waar het echt om draait: productie die geld in het laatje brengt. Kardex kantoor opslagsystemen helpen uw ruimte tot op de centimeter te benutten. Uitgekiende archief systemen combineren een goede bereikbaarheid van uw archieven met een minimaal ruimtebeslag. Met vier verschillende systemen biedt Kardex u altijd een pasklare oplossing. •De Kardex Lektriever: een verticaal elektronisch opslagsysteem volgens het paternosterprincipe. Kan worden gekoppeld aan een com puternetwerk en brengt stukken binnen enkele seconden tevoorschijn. Voor alle soorten hangende en staande mappen, ordners, tapes en kaartbestanden is er een passend interieur. •Kardex verrijdbare stellingen: een ingenieus opslagsysteem van verrijdbare kas ten. Eén loopgang volstaat voor een hele reeks kasten. Wordt op maat geleverd. «Kardex Office: een verrijdbaar archiefsysteem voor op de werkplek. Maakt het raadplegen van het archief gemakkelijk en minimaliseert de benodigde ruimte. «De Times Two: een aan twee zijden te gebruiken draaibaar opslagsysteem dat gemakkelijk meer dan 50 procent ruimte bespaart. Ook als scheidingswand te gebruiken. Kardex opslagsystemen zijn leverbaar in een rijke schakering aan kleuren en designs, waar door Kardex systemen uitstekend in uw interieur passen. Als u op archiefruimte wilt verdienen, stuurt u meteen de antwoordcoupon naar: Kardex Systemen B.V. Antwoordnummer 84, 3440 VB Woerden. Faxen kan ook, naar (0348) 49 40 60. r-FFj A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG Kardex Systemen B.V. Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon 0348 - 49 40 40 Telefax 0348 - 49 40 60 Door Jo Jamar* In Jakarta vond in november 2000 een tweedaags seminar plaats over provinciale en gemeentelijke archieven in Indonesië. Op uitnodiging van het Arsip Nasional Republik Indonesia (het Nationaal Archief) nam ik deel aan die bijeenkomst. Van mij werd een voordracht verwacht over de organisatie op archiefgebied in Nederland. De Indonesische archieforganisatie en archiefterminologie hebben nog steeds veel aanknopingspunten met de koloniale perio de van dat land en dus met Nederland. ARSIP NAS ION A Jo Jamar is directeur van Het Utrechts Archief en voorzitter van het bestuur van de KVAN. september 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 12