Muur rond Stasi-arc hief iiiiaiii» burengerucht kt *a,. MfS XV28SS/81 Tot zijn verbazing bemerkte Garton Ash dat het archief van de 'Staatssicherheitsdienst' van de voormalige DDR niet alleen dossiers bevat met de schriftelijke neerslag van waarnemingen en afluisterpraktijken. Ook geurmonsters van jaren her zijn er bewaard, voor het geval dat speurhonden er aan te pas hadden moeten komen. Het is onwaarschijnlijk dat de geur van de CDU- politicus Helmut Kohl ooit door de inlichtin gendienst is opgeslagen. Vele andere zaken over zijn handel en wandel daarentegen wel. En het is niet uitgesloten dat er toch een luchtje zit aan zijn dossiers. De archieven van de opgeheven Staats veiligheidsdienst, bekend onder de naam Stasi, konden in de eerste jaren na de ommekeer reke nen op aandacht en sympathie van de toen malige bondskanselier. Protestdemonstraties schreeuwden om openheid van zaken rond deze verafschuwde instelling. In de geschiedschrij ving staat Kanselier Kohl te boek als de stuwen de kracht achter de wet van 1991 die inzage in de Stasi-archieven regelde (Stasi- Unterlagen Gesetz - StUG). Geen ver stoppertje spelen, maar openheid pro pageren, dat was de algemene teneur van die dagen. De wet, in werking getreden in 1992, zou het volk en zijn leiders de kans moeten bieden 0111 in het reine te komen met het verleden. Kennisnemen van de uitwassen van de 'tweede Duitse dictatuur' als voor waarde voor verwerking ('die histori sche und politische Aufarbeitung der Vergangenheit'). De archieven van de opgeheven inlichtingendienst kwa men te berusten onder een instelling die daartoe speciaal in het leven is geroepen, 'das Amt des Bundes- beauftragten fur die Unterlagen der Staatssicherheit', kortweg BStU. De wet schrijft dit orgaan voor te bewaren, ontsluiten en behe ren volgens archivistische beginselen. Uit binnen- en buitenland stromen sindsdien de aanvragen binnen voor toestemming om inzage in het eigen persooonsdossier te verkrijgen: 180 strekkende kilometer archief liggen er te wach ten. Wie krijgt toestemming om de stukken te zien? De wet geeft nauwkeurig aan wie toegang heeft en wat men te zien kan krijgen. Namen die niet bekend mogen worden, zijn - op de kopie die ter hand wordt gesteld - met zwart onlees baar gemaakt. De persoonsdossiers zijn ruwweg in te delen in die van gewone stervelingen en van publieke figuren ('Personen der Zeit- geschichte, Inhaber politischer Funktionen und Amtstrager'), een indeling met uiteenlopend openbaarheidsregime. De BStU, het orgaan dat waakt over de archieven, behandelt alle aanvra gen uiterst zorgvuldig, strikter zelfs dan de wet voorschrijft. Inzage door derden van stukken over 'Personen der Zeitgeschichte' ten behoeve van wetenschappelijk onderzoek en journalis tiek is alleen dan toegestaan wanneer de per soon in kwestie heeft kennisgenomen van de onderhavige stukken. De vroegere bondskanse lier Helmut Kohl valt binnen de categorie van publieke figuren. Timothy Garton Ash schaart zich in de rij van gewone stervelingen. Het hoofdgebouw waar de BStu is onderge bracht, was voorheen de zetel van het ministerie van Staatsveiligheid. Tegenwoordig een poort naar waarheid, voorheen het ministerie van de angst, schrijft Garton Ash in zijn boek The File. A Personal History. In de moderne geschiedenis is er geen andere dictatuur te vinden met een geheime politie zo wijd vertakt en grondig wer kend als in de DDR. De historicus genoot de twijfelachtige eer dat vijf geheim agenten zich destijds op hem stortten. In 1988, het laatste jaar van zijn bestaan, had het ministerie van Staatsveiligheid 170.000 medewerkers die ofwel als informant werkten ofwel andere hand- en spandiensten verleenden aan de Stasi. En dat op een bevolking van 17 miljoen. Midden jaren negentig kreeg Garton Ash de gelegenheid om onderzoek te doen in het Stasi archief. Zijn persoonsdossier over driekwart jaar Oost-Berlijn telt 325 bladzijden. The File, dat leest als een spionageroman, graaft dieper dan alleen het verhaal achter zijn eigen Stasi-dossier. Garton Ash richt zich op het ontwarren van de kluwen van verdachtmakingen en achterdocht in een onderdrukt land. Hoe werkte het geheime netwerk van informanten? Welke informatie leverde het op? Welke mensen raakten er bij betrokken? En niet in de laatste plaats: waarom gingen mensen werken voor de Stasi? Onder dwang of uit overtuiging? Garton Ash, die is gaan praten met oude bekenden uit zijn Berlijnse periode en daarnaast probeerde om 'zijn' informanten op te sporen om hun versie te horen, toont in zijn boek begrip voor de mense lijke maat van een paranoïde systeem. Spannend aan de terugreis van Garton Ash is de reconstructie van zijn Berlijnse tijd, een soort van driehoeksmeting van het verleden dat tegelijk een toets is van het individuele geheu gen van de historicus. Er zijn de mensen en gebeurtenissen zoals hij zich die nu herinnert (wil herinneren), er is het verleden zoals destijds door hem opgetekend in dagboek, verspreide notities en artikelen, en er is een bespioneerd verleden, zoals vastgelegd door Stasi-informan ten. Garton Ash, die in de Stasi-dossiers opduikt onder de codenaam Romeo, wordt voorgesteld als een typisch Britse intellectueel die serieus en gedegen onderzoek verricht, maar - hoe ver dacht - blijk geeft van 'a bourgeois-liberal attitu de and no commitment to the working-class'. Hoe betrouwbaar zijn de Stasidossiers? Een nogal troebele bron, doordrenkt van de retoriek van de heersende ideologie, zo laat Garton Ash zien. Zijn reizen tussen Oost- en West-Berlijn en binnen Oost-Europa, de mensen met wie hij uit gaat, die hij bezoekt, de gesprekken die hij voert, doemen op in een verwrongen perspectief van ondermijnende activiteiten. Westerling behept met journalistieke aspiraties?, dat moet natuur lijk een spion zijn. Werkte de dienst nauwkeurig? Geenszins. Wat Garton Ash heeft ondernomen onder pseudo niem - voor de BBC en voor tijdschriften in Engeland en West-Duitsland - is aan het oog van de Stasi ontsnapt. De vroegere bondskanselier Kohl, histori cus, voelt niets voor een driehoeksmeting van zijn politieke verleden. Nog geen tien jaar nadat de wet in werking trad, is zijn sympathie voor de openheid onder StUG getemperd. In elk geval wanneer het zijn eigen persoon betreft. Het voornemen van BStU om ten behoeve van het onderzoek naar de geheime fondsen van de CDU-partijkas informatie uit het Stasi-dossier van Kohl openbaar te maken, leidde vorig voor jaar tot vragen in het parlement. De hoofdper- burengerucht soon zelf verzette zich tegen openbaarmaking. De discussie die naar aanleiding van deze kwestie is losgebarsten, raakt niet alleen de zaak van Kohl, maar strekt zich uit naar de toe passing van de wet zelf. De wijze waarop de BStU negen jaar heeft gewerkt, volgens de regels en de geest van de wet, staat volgens velen door de zaak-Kohl op het spel. Wat is er gebeurd? Vorig jaar april, nadat bekend werd wat de BStU van plan was, diende Kohl een verzoek in om zijn dossier in te zien. Net als ieder ander moest hij gewoon zijn beurt afwachten. Vijf maanden later kon hij dan eindelijk beginnen aan het doornemen van de stukken. Half november drong de BStU Kohl aan tot spoed, de voorgeno men publicatie - een selectie van zo'n 2300 blad zijden uit zijn dossier - moest naar de drukker. Kohl kreeg nog tot eind van het jaar de tijd om zich een oordeel te vormen. Daarop stapte Kohl naar de rechter en diende een klacht in, 'tegen zijn eigen wet' (Der Spiegel). Zijn positie, zo hield Kohl de rechter voor, is die van slachtoffer van Stasi-praktijken; de informatie in de archieven is op illegale wijze verzameld. Otto Schily, de verantwoordelijke minister van Binnenlandse Zaken, probeerde in december te bemiddelen in het inmiddels hoog opgelopen conflict tussen BStU en Kohl. Schily slaagde er met veel moeite in de BStU te bewegen voorlo pig van publicatie af te zien, in afwachting van de uitspraak van de rechter. Begin juli 200T was het eindelijk zover. De rechter stelde Kohl in het gelijk: zijn dossier blijft voor derden gesloten. Het argument dat Kohl als slachtoffer moet worden beschouwd, is door de rechter overgenomen. Die interpretatie heeft gevolgen voor andere prominente publie ke figuren die journalisten en wetenschappers bij hun dossier vandaan willen houden. Gevreesd wordt dat zij zich voortaan zullen beroepen op de uitspraak van de rechter. De brief die Schily aan de BStU heeft doen uitgaan, wijst in die richting: de uitspraak van de rechter in de zaak-Kohl heeft een bredere strekking. Veertig jaar na de bouw van de Berlijnse muur, eind 1989 geslecht, is een nieuwe muur opge worpen, nu rond het Stasi-archief. De openbaar heid op grond van de wet (StUG) is terugge draaid, de verwerking van het verleden een slag toegebracht. De BStu gaat de uitspraak van de rechter aanvechten. 23 ^0 Door Agnes Jonker Keginn Bmidel Aoklt-N]^ MfS AOPJC /a TIMOTHY GARTON ASH rMP Rond 1980 woonde de Britse historicus Timothy Garton Ash in Berlijn, eerst anderhalf jaar in het westelijk deel, daarna driekwart jaar in Oost-Berlijn. Zijn bewegingen werden opgemerkt, zijn gangen gevolgd door de geheime inlichtingendienst van de DDR, zo ontdekte Garton Ash jaren later, na de Duitse hereniging. Hij is een van de velen die in de jaren negentig gebruik hebben gemaakt van het wettelijke recht op inzage in het eigen dossier. Het verleden verwerken Zwarte stift The File 22 archievenblad september 2001 Triangulatie Kohl vs. de Bondsrepubliek Klacht gegrond Die Bundesbeauftragte fiir die Unterlagen des Staatssicherheitsdienstes der ehemaligen Deutschen Demokratischen Republik http://www.bstu.d e/home.htm Persoverzicht (Kohl-Akten) http://www.spiegel.de/politik/ deutschland Timothy Garton Ash The File. A Personal History London, 1997 Zie tevens de studiedagen van de Duitse vereniging van archivarissen, dit jaar gewijd aan het thema 'Archive und Herrschaft'. 18-21 september 2001 in Cottbus. http://www.vda. a rchiv.net/ september 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 11