K' V c Canon Haf SLIM, SNEL EN KLEURRIJK - EN DUURZAMER DAN NEGEN LEVENS 'f Als de kwaliteit belangrijk is, is het verschil snel duidelijk. Onze medewerkers (verspreid over heel het land) hebben een gedegen vakopleiding, jarenlange ervaring in het vakgebied en zijn daardoor op elke plaats binnen uw informatievoorziening direct inzetbaar. Ons dienstenpakket omvat onder meer: detachering consultancy interim-management advisering inventarisatie inhaal-operaties automatisering complete projecten werving en selectie Onze consultanten voorzien u graag van een passend advies ter optimalisering van uw informatievoorziening c.q. interne organisatie. Bel voor informatie of een vrijblijvend gesprek: BuroDenBoer Jan van Renesseweg 4 Postbus 37, 4325 ZG Renesse tel.: 0111 -462024 fax.: 0111 -461922 http://www.bdb.nl - E-mail: info@bdb.nl (senior) Documentair Informatieverzorgers m/v de praktijk CREATED BY CANON TO KEEP THE INFORMATION, AND NOTHING BUT THE INFORMATION. Er is simpelweg een Canon scanner voor iedere behoefte. Van handzame afdelingscanner tot een 80 pagina's per minuut productiemodel. En van flatbed scanner, kleurenscanner of stand-alone document recorder tot zelfs een complete lijn microfilm scanners. Allemaal zeer flexibel dankzij de ISIS en TWAIN drivers waardoor ze werken met vrijwel iedere softwareapplicatie. Snel, gemakkelijk en soepel waardoor alles altijd op zijn pootjes terechtkomt. Meer weten? Kijkopwww.canon.nl Imaging across networks Staf P.O. I. is gespecialiseerd in detachering, interim management en werving selectie op de gebieden Personeel Organisatie, Communicatie en Informatievoorziening (DIV). Daarbij richten wij ons met name op de overheid en de non-profitsector. Staf P.O. I. kenmerkt zich dooreen hoge mate van specialistische kennis en dienstverlening op basis van 'no cure no pay'. Voor een van onze opdrachtgevers zijn wij op zoek naar: Hoofdtaken: - Registreren van documenten in een geautomatiseerd systeem -Zelfstandig archiveren van documenten, zowel in fysieke als in elektronische dossiers - Selecteren van voor vernietiging in aanmerking komende stukken, zo mogelijk al bij de registratie - Zorgdragen voor decentrale raadpleging door derden op hun werkplek - Begeleiden van behandelend ambtenaren en secretariaatsmedewerkers met de toepassingen van DIS - Overige voorkomende werkzaamheden Prima primaire (schaal 9) en secundaire (o.a. leaseauto) arbeidsvoorwaarden. personeel organisatie in/ormatie Zaandam drs. Hugo Hairwassers Postbus 1271 1500 AG Zaandam Tel. (075)614 33 66 info@staf.nl Assen drs. Monique Schuiten Postbus 586 9400 AN Assen Tel. (0592) 31 89 99 info@staf.nl worden op andere jaren dan de feitelijke datering. Dit geldt bijvoorbeeld voor jongere afschriften van akten. Een zeventiende-eeuws afschrift van een charter uit 1490 moet geselecteerd kunnen worden tussen 1601-1700, of tussen 1650-1660. Het moet ook naar voren komen na een zoekactie met de datering 1490 of als men zoekt tussen, bij voorbeeld, 1400-1500 of 1450-1550. Daarentegen moet er geen resultaat geboekt worden als men charters uit 1500-1550 zoekt. In Carln is dit alle maal mogelijk. Het vergt echter wel enige aan dacht van de inventarisator die hierbij een afge wogen keuze moet maken. Zoeken op jaartallen is een belangrijke functie van Carln geworden. Zoekresultaat Ook bij weergave van de zoekresultaten is rekening gehouden met de verschillende zoek methodes. De structuur zoals aangebracht door rubrieken wordt verkort weergegeven in het scherm, en men kan zich, indien gewenst, nader in de materie verdiepen. De informatie-eenheid is uiteraard het afzonderlijke archiefbestanddeel, al dan niet als deel van een serie. Hieraan wordt informatie op verschillende niveaus gekoppeld. Overigens kan de schermopbouw van het zoek resultaat van Carln aan de individuele wensen van de archiefbeheerder worden aangepast. Er zijn velden, zoals [Aantekeningen], die met name tijdens de inventarisatie van belang zijn. Informatie over raadpleegbaarheid, openbaar heid, VVV (stukken vatbaar voor vernietiging) Basisschermopbouw zoekresultaat Carln Toegang (archiefnummer) Titel (naam archief) Meer Terug naar informatie Archieven overzicht Bovenliggende rubrieken Rubrieknummer Rubrieknaam Naar rubrieken overzicht N.B. Beschrijving (kopbeschrijving) N.B. Zoekresultaat verfijnen Nevenbeschrijving N.B. Serie bekijken Bijlagen Uiterlijke vorm Inventarisnr. Nieuwe zoekactie in Aanvragen dit archief en oude nummering zal niet door elke archief dienst gebruikt worden of aan klanten worden getoond. Een schematische weergave van het basisscherm voor de zoekresultaten ziet er uit als in de illustratie linksonder op deze pagina. De opbrengst Naast de voordelen die het geautomatiseerd inventariseren de archivaris biedt, levert Carln: Een klassieke papieren inventaris. Een moderne inventaris in de vorm van een database waarin men kan zoeken - systematisch via rubrieken, - op zoektermen (woorden, woordgedeelten en jaartallen, globaal en in velden). Een combinatiedatabase van alle inventaris sen, tevens als archievenoverzicht te gebrui ken, waarin men kan zoeken - systematisch op rubrieken van het archievenoverzicht, - op zoektermen. De databases kan men presenteren op de studiezaal en op internet (via Cardweb). Carln wordt in de nabije toekomst uitgebreid met de mogelijkheid tot koppeling aan ABS/Archeion. Carln biedt de optie om zelfstandig (onder Cardbox voor Windows®) te functioneren. De aanschaf van Cardbox is relatief goedkoop. Conclusie Nieuwe ontsluitingstechnieken kunnen de toegankelijkheid van archieven enorm vergroten. Ook op mesoniveau ontstaat er een grote verrui ming van de mogelijkheden. Aangezien wij voor dit onderdeel van de digitalisering nog in een vroeg stadium zijn, is het belangrijk om de conse quenties hiervan goed te doordenken. Een belang rijk, maar moeilijk aspect van dit proces is de juiste afstemming van hetgeen door de nieuwe toegan gen wordt aangeboden op de uiteenlopende zoek vragen van de individuele bezoekers. Inventari- satoren zullen al tijdens het proces van inventari seren rekening moeten gaan houden met de nieu we mogelijkheden en dus met een ander (ruimer) oog naar het materiaal moeten kijken. Indien in een digitaal inventarisatieprogramma een duidelij ke systematiek als die van de klassieke inventaris wordt geïntegreerd, snijdt het mes aan twee kan ten. Niet alleen wordt het vak 'inventariseren' ver rijkt door nieuwe ontsluitingstechnieken, maar andersom profiteren deze ook van een langdurig beproefde methode. Bij de ontwikkeling van Carln is dit een belangrijk uitgangspunt geweest. Maaike Lulofs is coördinator studiezaal en automatisering toegangenapparaat bij het Gemeentearchief Leiden. j Technische info Carln Carln is een applicatie die draait binnen het programma Cardbox. Cardbox is een 'platte' database die vooral erg sterk is in tekst retrieval. Het programma Cardbox is er zowel in een single user versie als ook in een multi user net werk versie. Cardbox draait onder WindowS95, Windows98, Windows ME, Windows NT 4.0 (min service pack 4) en Windows 2000. Aangezien Cardbox geen extre me eisen stelt aan hardware, mag men ervan uitgaan dat de minimale configuratie voor Windows meer dan voldoende zal zijn om succesvol met Cardbox te werken. Voor meer informatie over Cardbox: http://www.cardbox.co.uk of http://www.cardbox.nl Jan Sanders, Naar een toe gang zonder drempel: met Diana op jacht. In: Archieven blad, jrg. 105, nr. 2, maart 2001, p. 20-21. september 2001 archievenblad 21

Archievenblad | 2001 | | pagina 10