KUNT U DOOR DE BOMEN HET BOS NIET MEER ZIEN? Archieven op het verkeerde spoor i ARCHIEFPROJECTEN DETACHERING ARCHIEFOPSLAG ADVISERING - I ARCHIEFBEWERKING "V SPECIALISTEN IN ARCHIEFVERZORGING Postbus 108, 9400 AC Assen. Tel.: 0592-374407. Fax: 0592-375788 de praktijk ABS-Archeion is een database waarbij het archiefblok een structureel onderdeel is. Het basisprincipe voor het ontwerpen van een database is: het onderscheiden van de 'objecten', anders gezegd 'de fun damentele gegevensbronnen'. Achter deze kreet uit het databasej argon gaat de wiskunde schuil, met name de verzamelingenleer. Wie zich begeeft op het gebied van 'infor matiebeheer' en gebruik wil maken van databases, kan uitein delijk niet om de verzamelingen- leer heen. Redenerend vanuit een 'universele verzameling', bijvoor beeld alle documenten aanwezig bij archiefdienst X, dient men de essentiële verzamelingen aan te wijzen. Heeft men de essentiële verzamelingen eenmaal benoemd (en daarbij geen fouten gemaakt) dan kan men pas beginnen aan de structuur voor een database. Het benoemen van die essentiële verzamelingen dient te geschie den op grond van de eigenschap pen van de elementen die worden onderzocht (de elementen die behoren tot de universele verza meling). Als men het dierenrijk indeelt (de dieren zijn de elementen van de universele verzameling), moet dat gebeuren op grond van de eigenschap pen van de dieren zelf. Het archiefblok binnen ABS-Archeion is fundamenteel en dat komt neer op hetzelfde als 'het die renrijk indelen op grond van het voorko men in dierentuinen'. Het archiefblok mag geen onderdeel zijn van de structuur van de database. Kan men meer dan een eeuw archief werk terzijde stellen? Met andere woor den, kan men de blokken, de inventaris sen, de indices negeren en alles over doen? Nee, dat is domweg ondoenlijk. Moet men de structuur dan niet aanpas sen aan de werkelijkheid van die blok ken, die inventarissen en indices? Nee, want dat is fundamenteel onjuist en zal ongetwijfeld tot problemen en zelfs fou ten leiden. Wat moet men dan wel doen? Een correcte structuur bouwen en zo inventief zijn, dat al die vroegere en tra ditionele ontsluitingsmiddelen er toch in kunnen worden ondergebracht. Waar moeten we heen? We willen geen papier meer in de kast, hoogstens voor noodsi tuaties. Mijnheer X zoekt archief Y. Dat moet op alle relevante manieren kunnen en zo simpel mogelijk. Als het archief Y is gevonden, dan moet hij kunnen zoeken op de bestanddelen binnen dat archief, en ook weer op alle relevante manieren. Bestanddeel Z is gevonden en dan moet ook de index op dat bestanddeel meteen aanspreekbaar zijn. Sterker nog: men moet dwars door alle inventarissen een stuk kunnen traceren. Wat er ook gevon den wordt, de bezoeker drukt op een schermknop en de gegevens verschijnen, met de standplaats, op het beeldscherm op de studiezaal. Het stuk kan nu direct opgehaald worden. Wil men op een bepaald moment toch een fraai gedrukte inventaris in handen krijgen? Welnu, alle gegevens zitten in de database en kun nen op welke manier u maar wenst tevoorschijn worden gehaald. Internet? Kan en mag uiteraard geen pro bleem zijn, maar voorwaarden hiervoor zijn goede grondslagen en dat er geen fundamentele fouten in voorkomen. Tot op heden kan ik niet onder de indruk zijn van de internetprestaties in het archiefwezen. En dit terwijl die mogelijk heid al vijftien jaar bestaat. Archivarissen behoren tot de oudste informatiebeheerders, maar ze zijn verge ten wat hun vak is. Wat meer wiskundig inzicht zou hun geen kwaad doen. Wiskunde is voor de archivistiek belang rijker dan de geschiedenis. Ik had deze woorden nog niet op papier gezet of ik krijg een artikel uit het Archievenblad onder ogen, dat mijn stelling onderschrijft. Ik doel hier op 'Naar een toegang zonder drem pel: met Diana op jacht' Archievenblad jrg. 105, nr. 2, maart 2001). In dit artikel wor den de traditionele inventaris sen als ondingen afgedaan. Naar mijn mening komt dat voort uit het feit, dat men geen kans ziet die traditionele inventarissen binnen ABS-Archeion onder te brengen. Het is gebruikelijk om bij appli caties een meerwaarde te verlan gen boven de ouderwetse papie ren systemen. Met andere woor den, het moet net zoveel kun nen en nog meer en dat lukt Diana kennelijk niet. Als de database correct gebouwd is, kunnen de huidige inventa rissen en plaatsingslijsten gewoon worden ingebracht, waarna sys tematisch, op periode en op woord(deel) kan worden gezocht. Dit alles naar keuze van de gebruiker. Als de structuur goed is, is de rest een kwestie van 'select from where Met dit statement, dat direct voortkomt uit de verzamelingen- leer, kan men weliswaar geen wonderen doen, maar wel talloze informatiebe heersproblemen oplossen. 17 0 ,-*bV 0 Door Hans Bekker* Binnenkort word ik 65, waarmee mijn band met het archiefwezen definitief zal worden verbroken. Als ik nog wat te zeggen heb, moet ik het nu doen of zwijgen. Eigenlijk heb ik veel op mijn archieflever, maar ik zal het beperken tot een enkel punt: het feno meen 'archiefblok' in relatie tot ABS- Archeion. *Hans Bekker is werkzaam bij de Archiefdienst voor Kennemerland te Haarlem. juni 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 8