Polyester Bergingssystemen Restauratie Atelier N. V. I H Jansen-Wijsmuller Beuns B.V. Restauratie-Atelier Helmond B.V. Somber jaarverslag Rijksarchiefinspectie Geschiedenisdag 2001 over historisch besef Voldoen aan de Photographic Activity Test (ISO: 14523-1999) li Verenigde Bedrijven Postbus 166,1530 AD Wormer, Veerdijk 44,1531 MS Wormer, Telefoon: +31 (0)75 621.10.01, Telefax: +31 (0)75 621.68.11, E-mailadres: info@jwb-ceka.nl Groothandel in Boekbinders-, Restauratie- en Conservatiematerialen en Zelfklevende Folies Jansen - Wijsmuller Beuns B.V. is een zustermaatschappij van CEKA Handelsonderneming B.V. voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament boeken in leer en perkament charters en zegels prenten en tekeningen kaarten en affiches massaconservering vrijblijvende offertes vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade 06-575.896.31 Panovenweg 40. 5708 HR HELMOND (NL) Tel: 0492 - 55.39.90 Fax: 0492 - 55.24.42 E-mail: info@restauratie-atelierhelmond.nl Internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament boeken in leer en perkament charters en zegels prenten en tekeningen kaarten en affiches massaconservering vrijblijvende offertes vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade: 00 31-6 575 896 31 Kempenlaan 20 2300 Turnhout (Antwerpen) Telefoon: (0032) 014-552948 nieuws uit het veld Voor het eerst heeft de Rijksarchief inspectie bij alle zorgdragers informatie opgevraagd over hun archiefbeheer. Het gaat daarbij naast ministeries om andere overheidsorganen en ZBO-organen. De resultaten van deze informatieronde heeft de Rijksarchiefinspectie verwerkt in het jaarlijks verslag over 1999 (het verslag over 2000 zal dit najaar verschijnen). De inspectie heeft vooral gekeken naar randvoorwaarden, bestandsbeheer, selectie en vernietiging, overbrenging en digitaal archiefbeheer. Een en ander leidt tot een aantal sombere conclusies. Voor goed archiefbeheer is het nodig dat aan een aantal randvoorwaarden is vol daan. Het blijkt dat de werk zaamheden vaak onvoldoen de in procedures zijn vastge legd. Bij de meeste over heidsorganen ontbreken beheersregels. Verant woording afleggen aan de ambtelijke top vindt slechts mondjesmaat plaats. Positief is dat een derde van alle organisaties bezig is met kwaliteitszorg. Hieraan dient het management prioriteit te geven, BZK zal een facilite- rende rol spelen. Een groot aantal organisaties heeft slechts gedeeltelijk inzicht in wat ze in huis heb ben aan (semi-statische) archieven. Ook van archief depots en de beschikbare ruimten ontbreekt vaak het overzicht. Digitale archieven vormen een probleem, omdat digitale archiefbe scheiden door overheidsor ganen vaak niet als zodanig erkend wor den. Daarmee blijven zij ook buiten de werkingssfeer van de Archiefwet. Met uitzondering van de ministeries heb ben de meeste overheidsorganen nog nauwelijks adequate selectielijsten. Het ontbreken daarvan leidt tot nieuwe en grote achterstanden in het onderhoud van archieven en kan leiden tot onrecht matige vernietiging. De PlVOT-operatie bij zelfstandige bestuursorganen is nog niet van start gegaan. Dat betekent dat een geweldige inhaalslag gemaakt moet worden, voordat de archieven geselec teerd zijn en overgedragen kunnen wor den aan de Rijksarchiefdienst. Veel over heidsorganen blijken onvoldoende in staat te zijn om aan te geven welke bestanden op termijn aan de Rijksarchiefdienst moeten worden over gedragen. De helft van de overheidsorga nen heeft geen of slechts gedeeltelijk inzicht in de door hen beheerde bestan den. Maar liefst een derde beheert nog bestanden van voor 1945. Bijna geen enkele instelling beschikt over een over brengingsplanning. Voor de Rijksarchief inspectie ligt een mooie voorlichtings taak in het verschiet. Net als vorig jaar zullen ook in 2001 weer voor heel historisch Nederland de geschiedenisdagen georganiseerd wor den. Ditmaal is gekozen voor een één- daagse opzet, met als centraal thema 'his torisch besef in Nederland'. De dag zal plaatsvinden in Tilburg, op het universi teitscomplex van de Katholieke Univer siteit Brabant op zaterdag 24 november 2001. Op de Geschiedenisdag zal een breed scala aan projecten gepresenteerd wor den, waarbij ook veel gelegenheid is voor discussie en informele contacten. Alle erfgoedsectoren zijn vertegenwoordigd: het geschiedenisonderwijs, de weten schap, de musea, de jonge historici en de vrijetijdshistorici uit de historische ver enigingen. Ook de archieven krijgen weer, net als vorig jaar, een belangrijke plaats. Archieven kunnen activiteiten of projecten indienen die voor een breed publiek geschikt zijn. Het kan gaan om workshopsessies of korte presentaties voor een klein publiek. Een sessie kan bij voorbeeld een uur in beslag nemen. Een relatie met het onderwerp 'historisch besef' is mooi, maar niet per se noodza kelijk. Het complete programma zal in de zomer bekendgemaakt worden. U kunt tot 1 juli 2001 uw ideeën aanmel den bij Albert van der Zeijden, Nederlands Centrum voor Volkscultuur, Postbus 13113, 3507 LC Utrecht, tel. (030) 276 02 44, e-mail nederlandscen trum, volkscultuur@wxs.nl. Katholieke Universiteit Brabant. (Foto:Arthur van Horck) juni 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 4