O Tentoonstellingen B 1 1 N E 1 \l - EN BUITENLANDSE EVENEMENTEN Buitenland agenda Bijeenkomsten Agenda Bijeenkomsten KVAN 42 43 1 IJ Van 15 juni tot en met 17 augustus Een punt voor typografie: de Typo grafische Bibliotheek De Universiteitsbibliotheek Amster dam is specialist op het gebied van de boekdrukkunst. Ook de collectie van Tetterode-Lettergieterij Amsterdam, met vele unieke werken op het gebied van typografie en lithografie, is onderge bracht in de UB. Deze tentoonstelling met prenten en letterproeven van Tette rode is bijzonder omdat ook het zeven- tiende-eeuwse Athiaskastje te zien zal zijn. Dit houten ladekastje zit vol met stempels en matrijzen van Hebreeuwse drukletters. Tijdens de tentoonstelling worden demonstraties gegeven met de Heidelbergpers. Universiteitsbibliotheek, Amsterdam Tot 24 juni Singel 425, Cn l.ut timen rrum wabUinl.m Eerst ghedruckt 250 Placcaten: de Middelburgse drukkersfamilie Moulert 1597-1646 De geschiedenis van de boekdruk kunst, de uitgeverij en de boekhandel in de zeventiende eeuw aan de hand van de Middelburgse drukkersfamilie Moulert. Drie generaties Moulert leverden druk werk aan de Staten van Zeeland, waaron der plakkaten met geboden en ordonnan ties. Het drukkersbedrijf herleeft in de kel ders van het archief. U kunt zelf een 'res tauratie-plakkaat' kopen ter ondersteu ning van de restauratie van de zwaar beschadigde Cochenille-registerband. Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg Info: tel. (0118) 62 88 00, e mail: info@zeeuwsarchief.nl www.zeeuwsarchief.nl Tot 25 juni Foto's uit de Manfred Heiting Collectie: portretten en stille vens Fotografie uit de ne gentiende en twintigste eeuw is een belangrijk on derdeel van de verzameling van het Rijksmuseum. Regelmatig wordt aandacht besteed aan dit populaire onder deel van de collectie. Ditmaal gebeurt dit door topstukken tentoon te stellen uit een van de beste privé-verzamelingen ter wereld: die van Manfred Heiting. Het Rijksmuseum presenteert meesterwerken van Talbot, Cameron, Man Ray, Kertész, Paul Citroen, Steichen en Avedon: een ere galerij van de fotografie. Rijksmuseum, Stadhouderskade 42, Amsterdam Info: tel. (020) 674 70 47 www.rijksmuseum.nl Tot 6 juli Vlucht - 50 miljoen mensen zonder thuis Vlucht is een tentoonstelling in het kader van Rotterdam Culturele Hoofdstad 2001. Begin jaren negentig nam de agressie tegen vluchtelingen schrikbarend toe. Fotobureau Signum heeft zich toegelegd op het documente ren van vluchtelingen. Het wil de oorza ken van vlucht - honger, droogte, oorlog, politieke vervolging en minachting van mensenrechten - in beeld brengen. Organisatie: Goethe Institut Inter Nationes Rotterdam. Gemeentearchief Rotterdam, Hofdijk 651, Rotterdam Info: www.goethe.de/rotterdam Tot september Van Adrian tot Ziegler: Zwolse foto grafen 1860-1960 In samen werking met het Historisch Centrum Overijssel wordt een overzicht gegeven van Zwols werk van verschillende foto grafen, zowel professionals als verdien stelijke amateurs. Er is ook werk te zien van rondtrekkende portretfotografen. Daarnaast is een foto-expositie te zien over de veranderingen in het stadsbeeld van de Zwolse wijk Assendorp en een hedendaagse kijk op nieuw Nederland van beeldend kunstenaar Ger Dekkers onder de naam Horizons Unlimited. Stedelijk Museum Zwolle Melkmarkt 41, Zwolle Info: tel. (038) 421 46 50 Tot 3 september f;r |N eilRI.STO 1 es Een teruggevonden kerkschat. Kopergravu res van Wierix Vorig jaar werd in de kerk De Krijtberg een doos met 75 koperplaten ontdekt. Het bleken kopergravures te zijn van de befaamde Antwerpse graveursfamilie Wierix. De gravures van religieuze afbeeldingen, onder meer bidprentjes, zijn vermoede lijk na 1773 van Antwerpen naar Amsterdam overgebracht. De werkplaats van het Rembrandthuis maakt afdrukken van de koperplaten, proefdrukken zijn te koop! Museum Het Rembrandthuis, Jodenbreestraat 4, Amsterdam Info: tel. (020) 520 04 00, museum@rembrandthuis.nl Tot 3 september Half-om-half; kunst-vee-geschiedenis Een actueler onderwerp voor een tij delijke tentoonstelling is niet denkbaar: koeien en varkens spelen de hoofdrol. De dieren worden in kunstzinnig en histo risch perspectief benaderd. Vee staat cen traal als levend wezen; als product en als voorwerp van slacht. Voor elk thema zijn vier moderne kunstwerken geselecteerd, naast historisch materiaal dat schaalver groting, mechanisering en commerciali sering in de laatste twee eeuwen laat zien. In de leesruimte is volop informatie over mond- en klauwzeer voor handen. Historisch Museum Apeldoorn Van Reekum Museum, Raadhuisplein 8, Apeldoorn Info: tel. (055) 521 61 29 www.apeldoorn.nl Tot 17 september Zimmer Frei: Nederland - Duitsland na 1945 Kennen Nederlanders en Duitsers elkaar eigenlijk wel? Hoe denken Duitsers over Nederlanders en andersom. De buur landen hebben de draad na de oorlog weer snel opgepakt. Hoe verliep dit pro ces? Hoe werden de wonden geheeld en de relaties weer opgebouwd? Deze vragen tracht de tentoonstelling (i.s.m. Haus der Geschichte in Bonn) te beantwoorden. Rijksmuseum, Stadhouderskade 42, Amsterdam Info: tel. (020) 674 70 47 www.rijksmuseum.nl Tot 24 september Brullende motoren en bruisend bier Sinds 1925 komen in de laatste week van juni grote aantallen mensen naar Assen om de Dutch TT bij te wonen. Gedurende vier dagen en nachten staat het anders zo rus tige provinciestadje bol van het rumoer en de reuring. Met aandacht voor de helden van het circuit en de helden van de orga nisatie en de invloed van het mega-evene- ment op de stad Assen. De tentoonstelling is samengesteld uit de collecties en het archief van de Dutch TT (het archief is overgedragen aan het Drents Archief). Drents Museum, Brink 1, Assen Info: tel. (0592) 31 27 41, info@drentsmuseum.nl Tot 30 december Vaarwel 20e eeuw. Historische foto's van Zwolle Het Historisch Centrum Overijssel neemt met een serie kleine tentoonstellin gen afscheid van de vorige eeuw. De expo sitie geeft een indruk van de Topografisch- Historische Atlas Zwolle. De foto's worden op dit moment beschreven in een geauto- matiseerde catalogus. Van juli tot en met september zijn foto's uit de jaren 1951 - 1975 te zien met veel stedebouwkundige ingrepen (sloop Sint- Michaelskerk, dem ping van de Willemsvaart etc.). Historisch Centrum Overijssel, Voorstraat 26, Zwolle Info: tel. (038) 426 63 00, www.hjstorischcentrurnoverijssel.nl 19 juni Nieuwe media 2001: onderzoek en ontwikkelingen Bijeenkomst over ICT, telematicatoe passingen en multimedia. Drie thema's staan centraal: technologie, economie en maatschappij. De Reehorst, Ede Info en aanmelding: www.nmm.nl 16 september Open dag Drents Archief Nieuwe cursussen, nieuw depot en nieuwe projecten. Drents Archief, Brink 4, Assen 10-12 september Symposium Historisch Interieur ICN en Rijksdienst voor de Monu mentenzorg hebben Stichting Manifes tatie Historisch Interieur 2001 opgericht om aandacht te vragen voor het behoud van het woonhuisinterieur. Op dit sym posium staat de vraag centraal hoe het gebruik van een historisch interieur, bij voorbeeld als woonhuis, kantoor of museum, zich verhoudt tot de mogelijk heden van behoud. Het symposium wordt gecombineerd met bezoek aan interessante interieurs. Koninklijk instituut voor de Tropen, Mauritskade 63, Amsterdam Prijs: f 595,-. Info: ICN, Eelke Boswijk, tel. (020) 305 45 20, eelke.boswijk@icn.nl q-12 juli International Medieval Congress 2001 Informatie en organisatie: International Medieval Institute of Leeds Axel Müller. IMC@leeds.ac.uk I 26 juni 'DVD: hype of hoop?' De dvd is in opmars, daarom wijdt sectie AVA een studiemiddag aan deze ont wikkelingen. Na een introductie over de verschillende dvd-systemen zullen enkele praktische toepassingen worden gedemon streerd. Inlediders en deelnemers kunnen met elkaar van gedachten te wisselen over de specifieke voor- en nadelen van dvd. Gemeentearchief Rotterdam, Hofdijk 651, Rotterdam Aanvang: 14.00 uur Prijs: KVAN-leden f 25,-; anderen 50,- Info: www.kvan.nl, tel. (020) 462 77 27, bureau@kvan.nl. Aanmelden: met aanmel dingsbon uit het KVAN Nieuws 20 september Digitaal doorgelicht: digitale archieven Deze jaarlijkse KVAN-studiedag heeft als thema 'Digitaal doorgelicht' ofwel hoe krijgen en houden informatiebe heerders (dus ook archivarissen) greep op digitaal gevormde archieven. Steeds meer functies bij zowel overheid als bedrijfsle ven krijgen een digitale neerslag. De uit daging waarvoor wij staan is: hoe krijgen en houden wij greep op die digitale infor matiebestanden? Zie uitgebreid program ma (bijgesloten in dit Archievenblad). De Reehorst, Ede Info: www.kvan.nl. tel. (020) 462 77 27, bureau@kvan1n( archievenblad juni 2001 juni 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 21